Jak dostać się z Chiang Mai do Chiang Rai

Jak dostać się z Chiang Mai do Chiang Rai

Chiang Rai i Chiang Mai to dwa główne ośrodki miejskie północnej Tajlandii. Oba tulą się pod surowymi górami, pilnowane przez wydeptane przez słonie lasy deszczowe i złote stupy buddyjskich świątyń. Ale każde z nich ma swój własny, niepowtarzalny klimat i atrakcje. Chiang Mai to tętniące życiem nocne bazary i stara dzielnica UNESCO; Chiang Rai to wspinaczka skałkowa, zachwycająca architektura sakralna i spotkania z odległymi plemionami na granicy z Birmą.

Jeśli możesz, powinieneś dodać oba miasta do swojego planu podróży. Poruszanie się pomiędzy nimi nie jest trudne. W tym przewodniku znajdziesz wszystkie opcje transportu, które możesz wybrać, aby pokonać 150 km, które dzielą te miasta.

TransportCzasCenaBilety
Z Chiang Mai do Chiang Rai autobusem3 h18 PLNZarezerwuj online
Z Chiang Mai do Chiang Rai taksówką3 h350 PLNZarezerwuj online
Chiang Mai do Chiang Rai ze zorganizowaną wycieczką24 h550 PLN+Zarezerwuj online

Z Chiang Mai do Chiang Rai autobusem

Z Chiang Mai do Chiang Rai autobusem
Firma Green Bus jest najbardziej popularnym przewoźnikiem autobusowym w północnej Tajlandii © nitinut380 / Shutterstock.com

Czas – 3 godziny
Cena – 18-36 PLN
Komfort – 4/5, w zależności od klasy, którą wybierzesz

Zdecydowana większość podróżnych chcących zamienić eko kafejki i stare kapliczki Chiang Mai na pokryte bielą świątynie Chiang Rai będzie korzystać z autobusu. Jest to nie tylko najtańszy sposób przemieszczania się z miasta do miasta, ale również autobusy kursują regularnie. W rzeczywistości, masz do wyboru pięć odjazdów dziennie. A żeby było jeszcze łatwiej, wszystkie są obsługiwane przez jedną firmę: The Green Bus Company.

Będziesz musiał udać się na Arcade Bus Station w Chiang Mai, aby złapać przejazd. Możesz wskoczyć do jednego z songthaews (wspólny transport), które jadą w górę i w dół Kaeonawarat Road, aby dostać się tam przy niskich kosztach. Alternatywnie, taksówka z Old City (gdzie znajduje się większość hoteli w Chiang Mai) powinna kosztować około 100-150 THB.

Green Bus Company oferuje do pięciu odjazdów dziennie do Chang Rai – w różnych autokarach, z różnymi klasami siedzeń.

Koszt biletu zależy od tego, na jakim poziomie komfortu chcesz podróżować. Green Bus oferuje trzy poziomy wygody: A-Class, X-Class, V-Class. Klasa A jest zazwyczaj prawdziwą okazją – kosztuje już od 18 PLN za proste, niefrasobliwe siedzenia, które ciągle posiadają klimatyzację. Klasa X to wybór średniej klasy – autobusy posiadają toalety i lepszą klimatyzację. Klasa V to wydatek rzędu 38 PLN lub więcej, ale będziesz mieć do dyspozycji leżanki i mnóstwo miejsca na nogi.

Green Bus Classes
Siedzenia Green Bus express po lewej i siedzenia Green Bus VIP po prawej

Sama trasa wiedzie przez bardzo odległe drogi wiejskie. Prowadzi przez dzikie regiony zdominowane przez mgliste szczyty Parku Narodowego Khun Chae i grzbiety Parku Narodowego Doi Luang. Jest co oglądać za oknem, nawet jeśli czas przejazdu może być bardzo długi, gdy na drodze panuje duży ruch. Na końcu Chiang Rai, można wysiąść na Terminalu 1 lub na Terminalu 2. Podróżni kierują się zazwyczaj do tego pierwszego, ponieważ to zazwyczaj tam można zaznać tętniącego życiem centrum miasta i nocnych rynków.

Z Chiang Mai do Chiang Rai taksówką

Z Chiang Mai do Chiang Rai taksówką
Droga z Chiang Mai do Chiang Rai jest dość kręta © Gerardo C.Lerner / Shutterstock.com

Czas – 3 godziny
Cena – 350-640 PLN
Komfort – 5/5

Jeśli nie wydałeś wszystkich swoich bahtów na kadzidełka i tajskie pasty curry na rozległym nocnym bazarze w Chiang Mai, możesz mieć wystarczająco dużo gotówki, aby złapać prywatną taksówkę między Chiang Mai i Chiang Rai. Jest to najbardziej luksusowy i wygodny sposób na zorganizowanie podróży między północnymi miastami. Będziesz mieć cały samochód dla siebie, w zestawie z klimatyzacją, pluszowymi tapicerowanymi siedzeniami i dedykowanym kierowcą. To właściwie tak jakbyś był podwożony…

Nie ma wygodniejszego sposobu na przemieszczenie się z Chiang Mai do Chiang Rai niż własnym samochodem, ale sztuczka polega na podzieleniu się kosztami.

…A to oznacza, że zapłacisz więcej. Spodziewaj się, że mniejsze samochody będą kosztować około 460 PLN, a większe SUV-y i minivany aż 640 PLN. Jedynym bonusem jest to, że te kwoty dotyczą całego pojazdu – dla całej trasy. Im więcej osób zmieści się w aucie, tym bardziej można podzielić koszty. Tak więc, może to być po prostu coś wartego rozważenia, jeśli podróżujesz jako rodzina lub udało Ci się przekonać znajomych, żeby wyskoczyć do Chiang Rai na zwiedzanie Złotego Trójkąta i spotkanie górskich plemion (hill tribes)!

Z Chiang Mai do Chiang Rai taksówką
Taksówka z Chiang Mai do Chiang Rai zwykle kosztuje od 360 PLN do 730 PLN w zależności od rodzaju samochodu i sezonu.

Podróż prywatnym transferem zazwyczaj odbywa się tą samą trasą, którą jeżdżą autobusy. Jednak w szybszym, pięciodrzwiowym samochodzie, powinniście pokonać tę trasę w krótszym czasie. Rzadko się zdarza, aby przejazd trwał ponad 3 godziny – czasami trwa nawet krócej. Przygotujcie się tylko na wiele zakrętów – górskie drogi są bardziej pokręcone niż południowo-wschodnioazjatycki wąż!

Chiang Mai do Chiang Rai ze zorganizowaną wycieczką

Chiang Mai do Chiang Rai ze zorganizowaną wycieczką
Biała Świątynia lub Wat Rong Khun jest częścią większości wycieczek do Chiang Rai.

Czas – Cały dzień, lub kilka dni – to zależy od Ciebie
Cena – 550 PLN+
Komfort – 4/5

Bardziej wyrafinowana metoda poruszania się między Chiang Mai i Chiang Rai to ta z jednodniową lub wielodniową wycieczką. Tak, będziesz podróżować z jednego miasta do drugiego, ale po drodze będziesz odkrywać i przeżywać przygody w odległych i wspaniałych krajobrazach północnej Tajlandii, próbując całej surowej kultury i oszałamiającego naturalnego piękna, które ten kraj wnosi do stołu.

Wszystkie wycieczki różnią się cenami, ale rzadko można znaleźć coś za mniej niż 550 PLN. Można też wydać więcej i ułożyć kilkudniowy plan podróży, obejmujący pobyty w górskich domach i obozach trekkingowych przed dotarciem do samego Chiang Rai. Z pewnością jest wiele atrakcji, które mogą świetnie wypełnić czas – od spotkań z długoszyjnymi plemionami Karen, przez etyczne sanktuaria słoni i kąpiele w gorących źródłach, aż po wędrówki przez nietknięte doliny z widokiem na Myanmar. Niesamowite rzeczy.


Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzesz, aby dostać się z Chiang Mai do Chiang Rai, na pewno będziesz zadowolony z podróży. Prowadzi ona przez wijące się górskie drogi do wspaniałych punktów widokowych i wzdłuż ścieżek porośniętych dżunglą do odległych dolin. Miej aparat w pogotowiu!


Z Chiang Mai do Chiang Rai – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Chiang Mai do Chiang Rai?

Autobus. Sprawdź najbardziej przystępną ofertę Green Bus Company – ich tak zwaną klasę A. Bilety można kupić na Arcade Station w Chiang Mai, ale polecamy kupić je z wyprzedzeniem na 12Go.asia. Dzięki temu możesz zapewnić sobie podróż za około 18 PLN. Okazja.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Chiang Mai do Chiang Rai?

Przejazd z miasta do miasta zazwyczaj zajmuje około 3 godzin. Jednakże, możesz być w stanie zrobić to trochę szybciej, decydując się na usługi prywatnej firmy taksówkarskiej. Jest ich mnóstwo, ale Jed Yord, Glassflower i Smart En Plus są jednymi z najbardziej popularnych. Wszystkie one mogą być wstępnie zarezerwowane przez 12Go, a do Chiang Rai możesz dostać się dzięki nim nawet w 2,5 godziny lub trochę więcej.

Jak dostać się z Chiang Mai do Chiang Rai?

Wbij się w asfalt i przygotuj się na górskie drogi, ponieważ trasa z Chiang Mai do Chiang Rai wiedzie w całości przez ląd. Oba te miasta mają swoje własne lotniska, ale są po prostu zbyt blisko, aby zapewnić jakiekolwiek komercyjne połączenia. Oznacza to, że możesz wybrać spośród autobusów i taksówek, choć niektórzy podróżni mogą chcieć odbyć tę podróż jako część zorganizowanej wycieczki przez parki narodowe i ukryte miasta górskie w regionie. Możesz również z łatwością zarezerwować bezpośredni transport od punktu do punktu korzystając z platformy 12Go.asia.

Ile kosztuje taksówka z Chiang Mai do Chiang Rai?

Około 360 PLN to normalna cena za najmniejsze ze wszystkich taksówek. Będą one miały cztery miejsca, więc możesz spodziewać się wydatku około 91 PLN na osobę (jeśli uda Ci się wypełnić cały pojazd). Większe samochody i minivany mogą kosztować nawet 640 PLN, ale to oznacza, że możesz zaprosić na pokład dodatkowych pasażerów. Przed dokonaniem rezerwacji najlepiej skorzystać z internetowej wyszukiwarki 12Go.asia, aby porównać i zestawić oferty wszystkich największych firm oferujących transfery.

Ile kosztuje przejazd autobusem z Chiang Mai do Chiang Rai?

Regularny autobus oferowany przez Green Bus Company, który jeździ między Chiang Mai i Chiang Rai może kosztować zaledwie 18 PLN i jest to cena za ich ekonomiczną klasę A (A-Class). Więcej luksusu znajdziesz w ofercie klasy X i klasy V (X-Class i V-Class), ale musisz przygotować się na cenę około 25 PLN lub 38 PLN. Prywatny minivan, który może pomieścić 7-14 osób to kolejna opcja na autobusowym froncie. Zazwyczaj kosztują one około 650 PLN, ale ta kwota jest dzielona między wszystkich podróżnych.

Jak długo trwa podróż autobusem z Chiang Mai do Chiang Rai?

Dobrą wiadomością dla tych, którzy nie mają dodatkowej gotówki, aby zdobyć prywatną taksówkę jest to, że połączenia autobusowe między Chiang Mai i Chiang Rai nie są dużo wolniejsze niż te samochodowe. W rzeczywistości, obu środkom transportu pokonanie tej trasy zajmuje około 3 godzin. Oczywiście czas ten może niekiedy być dłuższy, jeśli na drogach panuje ruch, zwłaszcza, że mówimy o krętych górskich drogach z pojedynczymi pasami w niektórych obszarach.

Czy można zrobić jednodniową wycieczkę z Chiang Mai do Chiang Rai?

Oczywiście, że można! Opuść Chiang Mai wcześnie, a możesz spędzić cały dzień na wycieczce po północnej Tajlandii. Przystanki mogą obejmować takie miejsca jak Wat Rong Khun (mistyczna Biała Świątynia w Chiang Rai), wizyty w miejscu, gdzie rzeka Khong spotyka się na granicy Laosu i Myanmaru, a także starożytne ruiny starego Syjamu w Chiang Saen. Jest to świetny sposób, aby dostać się z punktu A do B, a jednocześnie zobaczyć niektóre z najbardziej niesamowitych miejsc w regionie.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: