Jak dostać się z Bangkoku do Chiang Mai

Jak dostać się z Bangkoku do Chiang Mai

Podróż z Bangkoku do Chiang Mai oznacza wyprawę przez serce legendarnej Krainy Uśmiechu. Opuścisz lśniące drapacze chmur stolicy na rzecz wzgórz otoczonych świątyniami, szalonych bazarów i mistycznych kapliczek. Ale już sama podróż jest przygodą samą w sobie, wirując przez ryżowe pola i lasy pełne słoni. W sumie podróż liczy 690 kilometrów, co zwykle zajmuje cały dzień lub noc, gdy odbywa się na lądzie.

Ten przewodnik jest pełen informacji o tym, jak udać się z BKK do drugiego miasta Tajlandii, ze szczegółami dotyczącymi lotów, autobusów, pociągów i nie tylko.

TransportCzasCenaBilety
Z Bangkoku do Chiang Mai samolotem3 h78 PLNZarezerwuj online
Z Bangkoku do Chiang Mai pociągiem11 h116 PLNZarezerwuj online
Z Bangkoku do Chiang Mai autobusem10 h58 PLNZarezerwuj online
Z Bangkoku do Chiang Mai taksówką9.5 h1100 PLNZarezerwuj online

Z Bangkoku do Chiang Mai samolotem

Z Bangkoku do Chiang Mai samolotem

Czas – 1,3 godziny (tylko czas lotu)
Cena – Od 77 PLN do 465 PLN, w zależności od tego, z jakim wyprzedzeniem zarezerwujesz bilet
Wygoda – 5/5

Nie martw się – na trasie z Bangkoku do Chiang Mai nie brakuje szybkich lotów krótkodystansowych. W końcu to połączenie między największym a drugim co do wielkości miastem w kraju. To popularne połączenie dojeżdżających do pracy, a także doskonała opcja dla osób, które chcą przemierzać porośnięte dżunglą wzgórza rustykalnej północnej Tajlandii.

W sumie około 450 lotów tygodniowo odbywa się z pasów startowych stolicy Krainy Uśmiechu, kierując się na północ. Zdrowa konkurencja pomaga utrzymać dobre i niskie ceny, a średnie stawki w jedną stronę wynoszą zaledwie 155 PLN – 195 PLN. Aby złapać najlepsze okazje, rozważ rezerwację biletów z co najmniej 90-dniowym wyprzedzeniem i spróbuj wybrać taniego przewoźnika, takiego jak Nok Air lub AirAsia. Jeśli przewozisz bagaż, lepiej będzie, jeśli skorzystasz z oferty Premium takich linii, jak Bangkok Airways czy Thai Airways, które obejmuje odprawę w standardzie.

Wiele linii lotniczych oferuje połączenia do Chiang Mai z obu głównych lotnisk w Bangkoku.

W Bangkoku będziesz mieć do wyboru dwie opcje portu wyjściowego. Lotnisko DMK, czyli Don Mueang International, obsługuje większość połączeń krajowych takich jak te, które prowadzą do Chiang Mai. Jednak niektóre usługi są niedostępne w BKK, czyli większym lotnisku Suvarnabhumi. Dobrym pomysłem jest wybranie tej ostatniej opcji, jeśli do północnej Tajlandii przyjeżdżasz prosto po zejściu z długodystansowego połączenia z Europy, Stanów Zjednoczonych lub Bliskiego Wschodu.

Od startu samolotu do lądowania, lot z Bangkoku do Chiang Mai trwa około 1,2-1,3 godziny. To sprawia, że jest to najszybszy sposób, aby przedostać się pomiędzy dwoma miastami na pewną odległość. Wylądujesz na międzynarodowym lotnisku w Chiang Mai, które znajduje się po południowo-wschodniej stronie celu podróży, około 10 minut taksówką od klimatycznego Starego Miasta i większości hoteli.

Z Bangkoku do Chiang Mai pociągiem

Z Bangkoku do Chiang Mai pociągiem
Chociaż podróż pociągiem z Bangkoku do Chiang Mai jest wolniejsza niż lot, to o wiele bardziej malownicza © Sompopsrinophan / Shutterstock.com

Czas – 11 do 13 godzin
Cena – 120-240 PLN
Wygoda – 4/5

Zapytaj kogokolwiek, kto ma już to odhaczone – podróż pociągiem z Bangkoku do Chiang Mai to wspaniałe doświadczenie! Tak – trwa średnio około 12 godzin i kosztuje mniej więcej tyle samo, co lot, ale są inne powody, dla których warto wybrać tory zamiast pasów startowych…

Jest to nie tylko przyjazny dla środowiska sposób podróżowania, ale będziesz mieć również okazję zobaczyć śmigające za oknem, wspaniałe połacie Azji Południowo-Wschodniej. Podczas podróży do Chiang Mai prawdopodobnie załapiesz się na widoki ukazujące trawiaste koce ryżowych pól, skaliste góry krasowe oraz dżungle, w których kiedyś wędrowały słonie. Zobaczysz także słynną świątynię małp Lop Buri, którą widać z linii kolejowej, gdy przejeżdżasz przez tamtejszy przystanek.

Z Bangkoku do Chiang Mai pociągiem
Łóżka w nocnym pociągu sypialnym nie są zbyt szerokie, więc miej to na uwadze, jeśli jesteś wysoki © Amnat Phuthamrong / Shutterstock.com

Wybierz nocny pociąg sypialny i po przebudzeniu podziwiaj wschód słońca nad górami północnej Tajlandii.

Pomimo widoków większość podróżnych decyduje się na wycieczkę na północ jedną z trzech usług noclegowych. Pozwoli Ci to zaoszczędzić na kosztach hotelu i bardzo wcześnie przybyć do Chiang Mai. Wyjazd z dużej stacji Hua Lamphong odbywa się o 18:10, 19:35 i 22:00, przy czym o godzinie 18:10 odjeżdżają nowoczesne chińskie pociągi z wygodnymi przedziałami do spania. (Nie zapomnij tylko zabrać opaski na oczy – światła są włączone przez całą noc!)

W szczycie sezonu niezwykle ważne jest, aby zarezerwować bilet na tajskie połączenia kolejowe tak wcześnie, jak to możliwe – zwłaszcza na popularnych połączeniach, takich jak na przykład BKK-Chiang Mai. 12Go.asia sprawiła, że to bardzo proste dzięki internetowym formularzom rezerwacji, porównywarkom cen i punktowi odbioru biletów, który znajduje się tuż obok stacji.

Z Bangkoku do Chiang Mai autobusem

Z Bangkoku do Chiang Mai autobusem
Nakhonchai Air Bus oferuje bardzo wygodne przejazdy autobusem między Bangkokiem a Chiang Mai © nitinut380 / Shutterstock.com

Czas – 10 do 12 godzin
Cena – 60-140 PLN
Wygoda – 3/5

Jeśli mocno pilnujesz budżetu lub po prostu chcesz w pełni przeżyć przygodę podróżowania z plecakiem, przejazd autobusem na północ może być opcją, której szukasz. Ze stolicy Tajlandii do Chiang Mai autobusy odjeżdżają prawie co godzinę. Ponadto możesz spotkać wiele konkurencyjnych firm i dostawców biletów, co pomaga utrzymać niskie ceny.

Autobusy są zazwyczaj najszybszą opcją podróżowania drogą lądową, głównie dlatego, że zatrzymują się rzadziej i jeżdżą trochę szybciej niż pociąg. Jednak rzucanie okiem na trasę po drodze, komfort i możliwość cieszenia się romansem na kolei nie są im dane. Może to być poświęcenie, które jest konieczne, aby przybyć trochę wcześniej.

Autobusy to z pewnością jedna z najtańszych opcji dla podróżujących, którzy chcą przejechać drogą lądową między Bangkokiem a Chiang Mai.

Przed dokonaniem rezerwacji sprawdź jakość i recenzje wszystkich firm autobusowych. Sieć autobusów w Tajlandii jest notorycznie nieuregulowana. Niektóre tak zwane autobusy „VIP” nie należą do takich, podczas gdy inne mają dobry stosunek jakości do ceny. 12Go może Ci w tym pomóc. Zawiera listę najpopularniejszych operatorów na trasie, takich jak Tara Tour and Travel, Nakhonchai Air Bus i Sombat Tour, wraz z recenzjami użytkowników dla większego spokoju.

Autobusy kursujące z Bangkoku do Chiang Mai odjeżdżają z wielu różnych stacji. Te popularne wśród mieszkańców Tajlandii często wyjeżdżają z terminalu autobusowego Mo Chit, położonego w północnej części miasta. Tymczasem turyści często korzystają z usług, które odjeżdżają prosto z dzielnicy hosteli i klubów nocnych przy Khaosan Road.

Z Bangkoku do Chiang Mai taksówką

Z Bangkoku do Chiang Mai taksówką
Minivan z BangkokTaxi24 dostępny do rezerwacji na 12Go.asia

Czas – 9,5 godziny
Cena – 1100 PLN
Wygoda – 4/5

Podróże taksówką między Bangkokiem a Chiang Mai są naprawdę rzadkie. Powód? Cóż, po pierwsze: te dwa miasta oddalone są od siebie aż o 690 kilometrów, więc nie jest to najbardziej ekonomiczny sposób podróżowania. Po drugie: koszty prywatnych transferów są zwykle astronomicznie wyższe niż w przypadku opłat za autobusy i pociągi, które wybierane są przez większość turystów podróżujących z plecakiem i okazjonalnych podróżników.

Tym samym może Ci się spodobać ta opcja, jeśli podróżujesz po Tajlandii z rodziną lub grupą znajomych i chcesz uprościć sprawę. Szacunkowy koszt taksówki w wysokości około 1 170 PLN można podzielić między wszystkich członków grupy, co nieco zmniejsza wpływ na Twój osobisty budżet. Co więcej, prywatne transfery zabiorą Cię praktycznie z dowolnego miejsca w stolicy, niezależnie od tego, czy jest to hol Twojego hotelu w eleganckim Silom, czy terminal lotniska Suvarnabhumi zaraz po Twoim wylądowaniu.

Taksówki mogą być drogie, ale oferują dodatkową elastyczność i potencjalne przystanki przy niesamowitych atrakcjach między Bangkokiem a Chiang Mai

Kolejną wielką zaletą korzystania z prywatnej taksówki do Chiang Mai jest to, że trasy mogą być elastyczne. Jest to dobry wybór, jeśli chcesz jechać prosto do otoczonych mgłą wzgórz miast północnej Tajlandii, ale nie chcesz przegapić niektórych niesamowitych widoków po drodze. Zapytaj więc swojego kierowcę, ile kosztowałoby dodanie przystanku w usianym świątyniami mieście Ayutthaya lub w małpiej świątyni w Lopburi.

Podróż z Bangkoku do Chiang Mai to jedna z najbardziej utartych tras w Krainie Uśmiechów. Niezależnie od wybranego środka transportu możesz mieć pewność, że po drodze dołączysz do tłumów innych ludzi, a po przybyciu możesz spodziewać się miasta czarujących kapliczek Lanna i świątyń pachnących kadzidłem.


Bangkok do Chiang Mai – FAQ

Jak najtaniej dostać się z Bangkoku do Chiang Mai?

Autobus z Bangkoku do Chiang Mai to najtańsza opcja przeprawy ze wszystkich. Dlatego od dawna jest ulubionym środkiem transportu dla turystów podróżujących z plecakiem i osób z ograniczonym budżetem. Większość wybiera autobusy VIP i dedykowane autobusy turystyczne dla dodatkowego komfortu, kończąc podróż w sumie w około 10-12 godzin. Odwiedź platformę rezerwacyjną 12Go.asia, która oferuje odjazdy z wielu różnych stacji w całej stolicy.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Bangkoku do Chiang Mai?

Ponieważ Bangkok od Chiang Mai dzieli prawie 700 kilometrów, trudno się dziwić, że latanie to najszybszy sposób transportu między tymi dwoma miastami. Wybierając niebo możesz zakończyć podróż w nieco ponad godzinę, podczas gdy przeprawa lądem zajmuje co najmniej 10 godzin.

Jak dostać się z Bangkoku do Chiang Mai?

Istnieje wiele środków transportu gotowych do zabrania Cię z Wielkiego Pałacu w Bangkoku do świątyń Lanna w starym Chiang Mai. Najlepszym sposobem porównania i dostrzeżenia różnic pomiędzy tymi środkami jest użycie 12Go.asia. Jedno wyszukiwanie pokaże ceny autokarów VIP, lotów, połączeń kolejowych, a nawet prywatnych transferów taksówką.

Czy z Bangkoku do Chiang Mai jeździ pociąg?

Tak. Co więcej, jest to jedna z najpopularniejszych przejażdżek pociągiem w całej Azji Południowo-Wschodniej! Prowadzi Cię przez serce kraju, mijając niesamowite miasta, takie jak Lop Buri i góry krasowe na północy. Podróż można odbyć zarówno w dzień jak i w nocy. Skorzystaj z 12Go, aby zarezerwować bilety wcześniej i odebrać je w dogodnym miejscu tuż przed stacją kolejową w Bangkoku.

Ile kosztuje pociąg z Bangkoku do Chiang Mai?

Wszystko zależy od tego, jaką klasę i jaki pociąg wybierzesz. Najwygodniejszym sposobem na podróż jest z pewnością łóżko sypialne w nocnej usłudze, gdzie pociąg opuszcza stację o 18:10. Bilet kosztuje około 115 PLN w drugiej klasie i 195 PLN w klasie pierwszej. Standardowe bilety na miejsca siedzące w pociągach kursujących w ciągu dnia między Bangkokiem a Chiang Mai kosztują około 28 dolarów.

Ile kosztuje lot z Bangkoku do Chiang Mai?

Możesz być zaskoczony, widząc, że koszt lotu krajowego z Bangkoku do Chiang Mai wynosi zaledwie 78 PLN. Jednak to byłaby prawdziwa okazja! Bardziej prawdopodobne są średnie ceny oscylujące wokół kwoty 115 PLN – 195 PLN w jedną stronę. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę, jaki bagaż rejestrowany dodawany jest do rezerwacji, ponieważ niektórzy przewoźnicy Premium oferują to w standardzie. Na szczęście na 12Go.asia można bardzo łatwo porównać ceny biletów na dany dzień i oferty różnych linii lotniczych.

Jaka jest najlepsza pora roku na wyjazd do Chiang Mai?

Pora sucha w północnej Tajlandii zaczyna się mniej więcej w listopadzie, przynosząc ciepłe dni i dużo słońca dla turystów złocistych buddyjskich świątyń i bazarów handlowych. Uważaj jednak na tak zwany sezon pożarów, który zaczyna się w styczniu i kończy w marcu. Zanieczyszczenia spowodowane lokalnymi technikami rolniczymi mogą wtedy powodować szczególnie nieprzyjemne powietrze. Właściwie lepiej wstrzymać się do czerwca, lipca i sierpnia. To oficjalnie pora monsunowa, ale deszcze zwykle pojawiają się tylko w krótkich seriach, wokół jest mniej ludzi, a ceny hoteli są bardziej przyjazne dla portfeli.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: