Jak dostać się z Surat Thani na Koh Samui

Jak dostać się z Surat Thani na Koh Samui

Przeskakiwanie z kontynentalnego miasta Surat Thani na otozoną plażami wyspę Koh Samui to coś, co tysiące turystów robi każdego roku. Większość z nich będzie oddawać serce zasłużonemu wypoczynkowi na jednej z najsłynniejszych rajskich wysp w Azji, gdzie jest mnóstwo pięciogwiazdkowych hoteli, luksusowych willi i zatoczek w cieniu palm. Na szczęście podróż powinna być szybka.

Te dwa miejsca w linii prostej dzieli nieco ponad 80 kilometrów, a trasę obsługuje wiele firm przewozowych, które oferują transport autobusami i promami. To zdecydowanie przeprawa od punktu A do punktu B, którą można ukończyć w jeden poranek. Nadszedł więc czas, aby zacząć marzyć o tych hamakach, zimnych kokosach i słynnych zachodach słońca z Samui…

TransportCzasCenaBilety
Z Surat Thani na Koh Samui katamaranem2 h70 PLNZarezerwuj online
Z Surat Thani na Koh Samui szybkim promem3 h66 PLNZarezerwuj online
Z Surat Thani na Koh Samui normalnym promem4 h27 PLNZarezerwuj online

Z Surat Thani na Koh Samui katamaranem

Z Surat Thani na Koh Samui katamaranem
Katamarany z Lomprayah są zarówno szybkie, jak i wygodne

Czas – Około 2 godzin
Cena – 70 PLN
Comfort – 5/5

Nie ma szybszego sposobu na opuszczenie portów Surat Thani w upalnej mgle i dotarcie do tropikalnego raju Koh Samui niż katamaranem. Te promy to najszybsze, najnowsze i najwygodniejsze rejsy na trasie. Całą podróż od molo do molo pokonują w zaledwie 1 godzinę i 45 minut. Zanim powiesz Sawadee Krap, będziesz popijać sok z mango i pluskać się w wodach plaży Chaweng!

Aby wszystko było przyjemne i proste, łodzie obsługiwane są przez jedną firmę: Lomprayah. Dzięki niezmiennie wysokim ocenom pasażerów są jednymi z najlepszych w branży turystycznej, specjalizując się w trasach premium do i z wysp zatoki, takich jak Koh Samui. Firma znana jest ze swojej skutecznej obsługi biletowej, terminowych przyjazdów i bezproblemowych kursów. Warto również wspomnieć o samych łodziach. Wewnątrz znajdują się rzędy wygodnych siedzeń we wspólnych klimatyzowanych kabinach. Na zewnątrz znajdują się przewiewne obszary pokładowe, na których możesz spotkać się z innymi podróżnikami, aby podczas żeglugi obserwować lasy namorzynowe.

Kilka opcji miejsc siedzących dostępnych w katamaranie Lomprayah
Kilka opcji miejsc siedzących dostępnych w katamaranie Lomprayah

Zapłać trochę więcej, aby cieszyć się szybkimi katamaranami i najwyżej ocenianymi usługami Lomprayah podczas rejsu z Surat Thani na Koh Samui.

W przeciwieństwie do wielu innych opcji podróży z tej listy, łodzie Lomprayah odpływają z przystani Tapee. Znajduje się ona tuż po północno-wschodniej części miasta, więc nie będziesz potrzebować nawet długiego transferu, aby dostać się na łódź. Nawet ci, którzy przylatują prosto na lotnisko Surat Thani, mogą dotrzeć do doku w zaledwie 30 minut.

Połączenia z Surat Thani do Koh Samui z Lomprayah można rezerwować online przez platformę 12Go.asia. Oznacza to, że możesz zdobyć swoje miejsce na długo przed szturmem podróżnych (spodziewaj się tego w wysokim sezonie, czyli miesiącach takich jak grudzień, styczeń i luty). Aby dostać się na łodzie na czas, możesz skorzystać z transferów z centrum miasta, lotniska i lokalnych hoteli.

Z Surat Thani na Koh Samui szybkim promem

Z Surat Thani na Koh Samui szybkim promem
Seatran Discovery (na zdjęciu) i Songserm to najpopularniejsze rodzaje szybkich promów kursująych na Koh Samui

Czas – 1,5 godziny (tylko przeprawa), 3-5 godzin z przesiadkami
Cena – 66 PLN
Comfort – 4/5

Najpopularniejszym rodzajem połączenia między Surat Thani a Koh Samui jest szybki prom. Ale niech nie zwiedzie Cię nazwa – nie są one tak szybkie jak katamarany. Tak – przeprawa z lądu na wyspę trwa średnio tylko 1,5 godziny. Jednak łodzie wypływają z przystani w Donsak, dalej na wschód wzdłuż wybrzeża od Surat Thani, co oznacza, że będziesz musiał płynąć dłużej, zanim kotwice zostaną zrzucone.

Mimo to jest to popularna opcja dla podróżników, którzy chcą zaoszczędzić trochę bahtów na masaże i koktajle, ale chcą też dotrzeć na Samui bez marnowania całego dnia na trasę. W większości przypadków czas podróży wynosi łącznie około 3 do 5 godzin, z włączeniem przejazdu minivanem z centrum Surat Thani lub lokalnego lotniska, czekanie przed wejściem na pokład w porcie i podróż przez lśniące wody Zatoki Tajskiej.

Seatran Discovery Seating
Na szybkim promie Seatran Discovery można poczuć bryzę na policzkach w drodze na Koh Samui

Szybki prom może pokonać trasę w 1,5 godziny, ale odpływa z przystani nieco dalej od samego Surat Thani.

Dwie najbardziej znane nazwy firm oferujących szybkie połączenia to Seatran Discovery i Songserm. Ta pierwsza może pochwalić się najnowocześniejszymi łodziami. Zabiorą Cię one na północny brzeg Samui, do przystani Bangrak – świetna opcja, jeśli wybierasz się do hoteli w wiosce rybackiej Bophut lub na wspaniałą plażę Lamai. Songserm zawiezie Cię do Nathon na zachodnim wybrzeżu wyspy, co jest lepsze, jeśli chodzi o dostęp do ośrodków jogi na południowym brzegu i kurortów spokojniejszego Maenam.

Zawsze warto zarezerwować bilety na szybkie promy z Surat Thani na Koh Samui z jak największym wyprzedzeniem. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że zwykle cieszą się one dużym zainteresowaniem, zwłaszcza od listopada, ale także dlatego, że robienie tego za pośrednictwem usługi takiej jak 12Go ułatwia dodawanie transferów z miasta do portu i taksówek do hotelu po przyjeździe.

Z Surat Thani na Koh Samui normalnym promem

Z Surat Thani na Koh Samui normalnym promem
Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, skorzystanie z normalnego (powolnego) promu to dobra opcja

Czas – Około 4 godziny łącznie
Cena – 25-50 PLN
Comfort – 3/5

Jeśli masz trochę więcej czasu do stracenia i nie chcesz nadwyrężać budżetu podróżnego bardziej niż potrzebujesz, zwykły prom może być idealnym sposobem, aby w tym roku przedostać się między Surat Thani a Koh Samui. Owszem, to najwolniejsza łódź ze wszystkich, ale jest też najtańsza. Spodziewaj się, że biletów na łodzie w cenie około 27 PLN. Tymczasem pakiety z transferem na molo kosztują około 47 PLN. To powinno pozwolić zaoszczędzić dużo na nurkowania PADI i sesje Muay Thai, nie sądzisz?

Zwykłe promy zabierają Cię z przystani Donsak do jednego z dwóch pomostów na zachodnim wybrzeżu Koh Samui.

Podróże zwykle rozpoczynają się od odbioru w mieście Surat Thani lub na lotnisku. Następnie jedziesz na wschód wzdłuż wybrzeży kontynentu, między liniami palm kokosowych i namorzynów, aż do przystani Donsak. Na koniec trzeba tam trochę poczekać, a potem wskoczyć na łódź i przeprawić się do eteru Lipa Noi lub Nathon na Samui. To wszystko składa się na całkowity czas podróży w regionie od 4 do 5 godzin. Pamiętaj tylko, że przybędziesz na bliższe zachodnie wybrzeże wyspy, więc warto zabrać bilet, który obejmuje przejazd taksówką do hotelu – z których większość znajduje się na wschodnim i północnym wybrzeżu.

Przestronne siedzenia wewnątrz na promie Raja Ferry płynącym na Koh Samui
Przestronne siedzenia wewnątrz na promie Raja Ferry płynącym na Koh Samui

Normalne promy same w sobie są duże i przestronne. Podczas podróży można zrelaksować się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – promy posiadają otwarte przestrzenie na górze, z których można obserwować szum Zatoki Tajskiej. Łodzie są obsługiwane przez dwie firmy z przystani Donsak. Obie firmy mają podobne oceny użytkowników, ale zwykle to Raja Ferry wyprzedza Phantip 1970 na mecie, jeśli chodzi o jakość usług.

Z Surat Thani na Koh Samui nie jest daleko. W rzeczywistości 80-kilometrową podróż można zrobić w zaledwie kilka godzin. Co więcej, czeka na Ciebie cała gama różnych firm i łodzi, które pomogą Ci to zrobić, więc po drodze do kuchni Bphut pełnej skwierczących ryb i do tętniących życiem barów na plaży w Chaweng będziesz mieć duży wybór.


Z Surat Thani na Koh Samui – FAQ

Jak najtaniej dostać się z Surat Thani na Koh Samui?

Promy o normalnej prędkości obsługiwane przez firmy Phantip 1970 i Raja Ferry są nadal najtańszym wyborem spośród opcji transportu na opuszczenie lądu w kierunku Koh Samui. Jednak możliwości te nie różnią się mocno od szybkich połączeń, więc rozważ podwyższenie kosztu o kilka złotych, aby dać mieć trochę większy wybór podczas podróży. Aha – wszystkie bilety i ceny można łatwo porównać za pomocą 12Go.asia.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Surat Thani na Koh Samui?

Katamarany! Popularne połączenie z miasta na wyspę, prowadzone przez firmę Lomprayah, zajmuje niecałe 2 godziny. Na papierze, może to wyglądać na dłuższą podróż niż promem ekspresowym, ale tak nie jest – katamarany odpływają z molo w sercu Surat Thani, więc nie będziesz musiał tracić czasu na transfery minivanem przed wypłynięciem na wody. Odwiedź teraz 12Go, aby zarezerwować przejazd przez firmę Lomprayah, zanim wszystko się zapełni.

Jak dostać się z Surat Thani na Koh Samui?

Odrobina ziemi i szeroki odcinek Zatoki Tajskiej, oddziela Surat Thani i Koh Samui. Oznacza to, że będziesz potrzebować zarówno jazdy na lądzie, jak i przepłynięcia pewnego odcinka łódką, aby zamienić nocne targi smażonego makaronu na wspaniałe plaże. Na szczęście masz wiele możliwości wyboru – od szybkich katamaranów po szybkie łodzie ekspresowe, z których wszystkie można zarezerwować z transferem i taksówką na 12Go.asia.

Jak długo trwa przeprawa promem z Koh Samui do Surat Thani?

Czas spędzony na promie będzie zależał od firmy, którą wybierzesz. Łodzie Lomprayah są najszybsze, ale nie mają najkrótszego czasu przeprawy. Dlaczego? Cóż, odpływają z molo bliżej miasta, więc pokonany dystans jest trochę większy. Mimo to, miną niecałe dwie godziny zanim zejdziesz z pokładu na Samui. Podróż innymi promami wypływającymi z molo Donsak zajmuje zwykle łącznie 1,5-2 godzin.

Jak dostać się z lotniska Surat Thani na prom?

Istnieje łatwy i trudny sposób. Najłatwiej jest zarezerwować bilet, który obejmuje transfer z hali przylotów na prom. Można to zrobić w mgnieniu oka przez platformę 12Go.asia, a przy tym rozładować stres związany z przesiadkami. Alternatywnie możesz pojechać sam, ale pamiętaj, że taksówki na lotnisku mogą być drogie i trudne do znalezienia.

Ile czasu zajmuje podróż z lotniska Surat Thani na Koh Samui?

Pożegnaj się z samolotami i wybierz się na szybkie katamaranowe łodzie firmy Lomprayah, a następnie przywitaj palmy na Koh Samui w niecałe 3 godziny. To najszybsza trasa, głównie dlatego, że przystań dla łodzi znajduje się bliżej terminali. Alternatywne metody mogą zająć od 3 do 5 godzin.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: