Jak dostać się z Koh Samui na Koh Tao

Jak dostać się z Koh Samui na Koh Tao

Nazwana na cześć żółwi morskich, które pływają przez krystalicznie czystą Zatokę Tajlandzką wokół niej, Koh Tao jest wyluzowaną alternatywą dla szykownego Samui i hedonistycznego Phangan. Znajduje się około 65 kilometrów na północ od swoich towarzyszy archipelagu Chumphon, naśladując bezludną wyspę z plażami usianymi kokosami i ukrytymi zatoczkami, nie wspominając o jednych z najlepszych miejsc do nurkowania po tej stronie kraju. Łodzie to oczywisty wybór, jeśli chcesz dostać się między Koh Samui i Koh Tao, z kilkoma opcjami różniącymi się czasem, ceną i firmą.

TransportCzasCenaBilety
Z Koh Samui na Koh Tao katamaranem1.5 h70 PLNZarezerwuj online
Koh Samui to Koh Tao by high-speed ferry2 h70 PLNZarezerwuj online
Koh Samui to Koh Tao with a break in Koh Phangan6 h78 PLNZarezerwuj online
Z Koh Samui na Koh Tao prywatną wyczarterowaną motorówką1.5 h3900+ PLNZarezerwuj online

Z Koh Samui na Koh Tao katamaranem

Z Koh Samui na Koh Tao katamaranem
Najwygodniejsza opcja to rejs katamaranem firmy Lomprayah © Maxim Tupikov / Shutterstock.com

Czas – 1,5 godziny (wyłącznie przeprawa łodzią)
Cena – $18
Wygoda – 5/5

Zamień spa i rozległe hotele Samui na rustykalną atmosferę i bambusowe bary na plaży Koh Tao w niecałe 2 godziny – to możliwe dzięki superszybkiej usłudze katamaranów. Obsługiwane są przez firmę turystyczną Lomprayah, która jest jedną z najlepiej ocenianych w całym regionie. Firma oferuje najnowocześniejsze łodzie i efektywne bilety (wszystkie można zarezerwować online za pośrednictwem 12Go.asia) oraz pakiety, które obejmują transfer z holu Twojego hotelu na łódź.

Najszybsze i najnowocześniejsze łodzie to katamarany oferowane przez firmę wycieczkową Lomprayah.

Ponieważ są to zwykle najpopularniejsze opcje wśród turystów podróżujących z plecakiem oraz osób podróżujących po wyspach przez Zatokę Tajlandzką, dostępnych jest wiele usług dziennie. W sezonie letnim łodzie Lomprayah wypływają o 8:00 rano z przystani Pralan w pobliżu pasów hotelowych Maenam, z dodatkowymi odpływami o godzinie 12:30. Możesz również złapać katamaran Lomprayah o 11:15 i 17:30 (ostatnia usługa tego dnia) z molo Nathon na zachodnim wybrzeżu Koh Samui.

Kilka opcji miejsc siedzących dostępnych w katamaranie Lomprayah
Kilka opcji miejsc siedzących dostępnych w katamaranie Lomprayah

Same łodzie należą do najlepszych w całej flocie między Koh Samui a Koh Tao. Wewnątrz posiadają siedzenia z klimatyzacją, a na pokładzie znajduje się także sklepik z napojami i drinkami. Ponadto łodzie wyposażone są w dwa duże pokłady, z których można obserwować inne tropikalne wyspy wyłaniające się podczas żeglugi. Dostępny według kolejności zgłoszeń, za dodatkowe 100 THB (12,50 PLN) można uzyskać dostęp do strefy VIP na piętrze z bardziej luksusowymi siedzeniami, a za 200 THB (25 PLN) można liczyć na wizytę w ekskluzywnym salonie, w którym można odbyć podróż siedząc na skórzanych siedzeniach.

Podobnie jak większość usług promowych, opcja Lomprayah do Tao zatrzymuje się na molo w Mae Haad. Stamtąd powinno być łatwo znaleźć taksówkę do miejsca docelowego na wyspie lub po prostu wybrać opcję podróży, która obejmuje transfery.

Z Koh Samui na Koh Tao szybkim promem

Z Koh Samui na Koh Tao szybkim promem
Szybki prom oferowany przez Seatran Discovery umożliwia płynną podróż na Koh Tao

Czas – 2 do 2,5 godzin
Cena – 70 PLN
Wygoda – 4/5

Z Koh Samui na Koh Tao można dostać się w jeden poranek, jeśli zdecydujesz się na podróż szybkim promem. Jednak pomimo nazwy, przejażdżki te nie są wcale tak szybkie jak ich odpowiedniki na katamaranie. Mimo to zabiorą Cię z jednej wyspy i wyrzucą na drugiej w czasie potrzebnym do skończenia ryżu mango i cieszenia się widokiem na Zatokę Tajską rysującą się z prawej burty.

Spowolnienie podróży tylko odrobinę jest również dobrą opcją dla pasażerów niezbyt przyzwyczajonych do podróży morskiej. Te większe, nieco bardziej spóźnialskie łodzie nie kołyszą się i nie bujają na wodzie tak bardzo, jak katamarany. Są lepsze do zwalczania choroby morskiej. I są bardziej relaksujące – to świetna wiadomość, gdy na horyzoncie dryfują plaże Koh Phangan i pokryte dżunglą szczyty Morskiego Parku Narodowego Mu Koh Angthong.

Szybkie promy kosztują tylko odrobinę mniej niż katamarany, ale zapewniają bardziej relaksującą podróż.

Połączenia na trasie szybkiego promu obsługiwane są przez dwie główne firmy. Pierwsza to Seatran Discovery. Mają najnowocześniejsze statki, z wyściełanymi siedzeniami i dużymi pokładami. Zwykle są one również droższą opcją, ale wynika to z nieco krótszego czasu podróży, a także z popularnego punktu wyjścia na molo Bangrak na północnym rogu Samui. Druga to Songserm. Jej promy wypływają z molo Nathon na zachodzie i docierają do Mae Haad na Koh Tao w troszkę dłuższym czasie.

W sumie, między dwiema wyspami zatoki, szybkie promy kursują trzy razy dziennie. Rezerwacje są dość szybko rozchwytywane w sezonie między listopadem a marcem, więc dobrze i rozsądnie jest rezerwować bilety wcześniej. Można to zrobić online za pomocą 12Go na długo przed wyruszeniem na rafy koralowe i nurkowanie.

Z Koh Samui na Koh Tao normalnym i szybkim promem przez Koh Phangan

Z Koh Samui na Koh Tao normalnym i szybkim promem przez Koh Phangan
Raja Ferry jest zwykle najtańszym (i najwolniejszym) promem na Koh Phangan

Czas – 6 do 7 godzin
Cena – 78-140 PLN
Wygoda – 3/5

Tajlandzkie wyspy otoczone palmami pobudziły Twoją wyobraźnię? Chcesz odkryć wszystkie rajskie zakątki zatoki? Dlaczego nie stworzyć własnego planu podróży po wyspach? Jest to możliwe, ponieważ wiele normalnych promów łączy Koh Samui z Koh Phangan, a stamtąd z dalszymi połączeniami do mekki nurkowej Koh Tao.

Możesz utrzymać koszty na niskim poziomie i w pełni cieszyć się podróżą na wolno płynących łodziach obsługiwanych przez Raja Ferry. Opuszczają one Lipa Noi na południowo-zachodnim krańcu wyspy i kilka godzin później wjeżdżają do Thon Sala w Phangan. Musisz zdecydować, czy spędzisz noc w domu imprezy Full Moon Party (zalecane – te zabawy są super!), czy tylko na cały dzień. Obie opcje są możliwe, bo ostatni wyjazd na Koh Tao jest o 17:00 z Seatran Discovery.

Thong Sala at Koh Phangan
Thong Sala to piękne nadmorskie miasteczko na Koh Phangan, warte odwiedzenia, jeśli masz czas

Oczywiście wyprawa na wyspę oznacza dodanie transferu, spędzenie całego dnia na podróżowaniu i zabranie ze sobą bagażu. Nie jest to idealne miejsce, ale daje szansę postawienia stopy w innym z legendarnych wakacyjnych miejsc w Krainie Uśmiechu. Możesz nieco uprościć sprawę, używając platformy 12Go.asia do rezerwacji biletów oraz zarządzania wszystkimi indywidualnymi etapami podróży.

Z Koh Samui na Koh Tao prywatną wyczarterowaną motorówką

Z Koh Samui na Koh Tao prywatną wyczarterowaną motorówką
Samui Boat Charter oferuje luksusowe prywatne czartery w Zatoce Tajlandzkiej

Czas – 1,5 godziny+ w zależności od liczby przystanków
Cena – 3900+ PLN
Wygoda – 5/5

Wzywając wszystkich ważniaków i tych, którzy spędzają wiele czasu w podróżach – czarterowe prywatne motorówki to Twoja szansa na podróżowanie między Koh Samui i Koh Tao w wielkim stylu. Jak sama nazwa wskazuje, są one zarezerwowane dla Ciebie i tylko dla Ciebie. Oznacza to, że musisz przygotować się na dość astronomiczną cenę, którą możesz podzielić między wszystkich członków Twojej grupy (zwykle motorówki mogą zabrać co najmniej czterech pasażerów, z dopłatami za wszelkie dodatki).

Bonusy obejmują odbiór z plaży tuż przy hotelu w dowolnym miejscu na wyspie – tutaj nie ma potrzeby porannego transferu taksówką. Możesz również dostosować plan dnia. Tak, nie chodzi tylko o to, żeby dostać się z punktu A do punktu B, ponieważ cena zwykle obejmuje postoje na godnej Instagrama wyspie Nang Yuan i hotspoty do nurkowania w Zatoce Mango. Zapowiada się prawdziwa przygoda w Zatoce Tajlandzkiej, choć musisz na nią trochę wydać!


Niezależnie od tego, jaki sposób transportu wybierzesz na podróż między Koh Samui a Koh Tao, możesz spodziewać się postawienia stopy na jednej z bardziej autentycznych wysp Zatoki Tajskiej. Słynie z miejsc do nurkowania, ale po spotkaniu z rekinami rafowymi i mózgami koralowymi możesz również zatopić się w bujnych lasach, ścieżkach turystycznych i tętniącej nocnym życiem scenerii. Udanej podróży!


Z Koh Samui na Koh Tao – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Koh Samui na Koh Tao?

Zazwyczaj najtańszą opcją jest szybkie połączenie promowe między Koh Samui i Koh Tao oferowane przez firmę Songserm. Dzieje się tak, ponieważ jest to wolniejsza z dwóch szybkich łodzi, która potrzebuje około 2,5 godziny, aby dostać się z jednego brzegu na drugi. Na 12Go.asia możesz łatwo porównać i zestawić ze sobą koszt wszystkich tras wymienionych w tym przewodniku.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Koh Samui na Koh Tao?

Jeśli po prostu nie możesz się doczekać, kiedy założyć butlę do nurkowania i zaczniesz cieszyć się koralowymi ogrodami i plażami z klifami Koh Tao, poszukaj katamaranu firmy Lomprayah. Oferuje ona najszybszą trasę z wyspy na wyspę – cała przeprawa trwa łącznie zaledwie 1,5 godziny. Oczywiście będziesz musiał przeznaczyć na podróż trochę więcej czasu, aby dostać się do i z hotelu, i przystani oraz z powrotem, ale mały rozmiar Tao oznacza, że rzadko zajmuje to dużo czasu.

Ile czasu zajmuje podróż z Koh Samui na Koh Tao?

Płynąc na pełnym gazie prywatną motorówką bez przystanków na nurkowanie po drodze, możesz odbyć podróż w około godzinę. Jednak większość pasażerów wybiera podróż promem komercyjnym, z których najszybszymi są katamarany firmy Lomprayah. Ukończą podróż w 1,5 godziny, a bilety można zarezerwować online z wyprzedzeniem za pośrednictwem 12Go.asia.

Jak dostać się z Koh Samui na Koh Tao?

Łodzią – zanim zaczniesz odkrywać te wspaniałe rafy koralowe, musisz przepłynąć 65 kilometrów błyszczącego morza! Jedyne, co musisz zrobić, to zdecydować, jaki prom wybierzesz. Sprawdź 12Go.asia, aby zobaczyć listę opcji szybkich promów oraz katamaranów z różnych firm.

Czy warto odwiedzić Koh Tao?

Koh Tao jest magnesem dla nurków od bardzo dawna. Rafy koralowe, niebieskie leje krasowe, wraki statków i zatoczki pełne rekinów. Jednak podwodny świat to tylko część atrakcji. Są tu również zabarwione złotem plaże – od Sai Daeng do perłowych Sai Nuan, góry porośnięte mglistymi dżunglami i tętniące życiem nocnym bambusowe bary, które kołyszą się aż do wschodu słońca. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Odpowiedź brzmi: tak, warto!

Ile dni potrzebujesz na Koh Tao?

Zarezerwuj sobie co najmniej 5 dni na Koh Tao, jeśli planujesz zdobyć kwalifikacje PADI – musisz ukończyć nurkowania szkoleniowe i inne ćwiczenia, co może chwilę potrwać. Jeśli nie, nadal warto mieć tu co najmniej 3 lub 4 dni. Od nurkowania w Zatoce Rekinów po wędrówki po skałach Zatoki Chalok – jest mnóstwo rzeczy do odhaczenia.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: