Jak dostać się z Chumphon na Koh Tao

Jak dostać się z Chumphon na Koh Tao

Odległość z tajskiego lądu w Chumphon do lśniących plaż i lazurowego morza Koh Tao wynosi mniej niż 80 kilometrów. To sprawia, że jest to jedna z najkrótszych przepraw promowych dla podróżnych, którzy chcąc dostać się do słynnej mekki nurkowania w środku zatoki. Ponadto, jest to szczególnie wygodny wybór, jeśli podróżujesz na południe od Bangkoku samolotem, pociągiem lub autobusem, ponieważ Koh Tao nie ma własnego lotniska, na które mógłbyś bezpośrednio przylecieć.

Zdecydowanie najszybszym sposobem na zamianę miasta na kokosowe bary i hamaki jest bezpośredni prom. Są one obsługiwane przez kilka znanych firm transportowych i mogą być nawet połączone z transferami z pobliskiego lotniska Chumphon, lokalnej stacji kolejowej lub hoteli w samym mieście Chumphon.

TransportCzasCenaBilety
Z Chumphon na Koh Tao katamaranem1.5 h93 PLNZarezerwuj online
Z Chumphon na Koh Tao zwykłym promem1.75 h74 PLNZarezerwuj online
Z Chumphon na Koh Tao promem nocnym6 h37 PLNZarezerwuj online

Z Chumphon na Koh Tao katamaranem

Z Chumphon na Koh Tao katamaranem
Katamaran Lomprayah to najszybszy sposób, aby dostać się z Chumphon na Koh Tao © OlegD / Shutterstock.com

Czas – 1,5 godziny (sama przeprawa), 3-4 godziny (z transferami)
Cena – około 93 PLN
Comfort – 5/5

Do najbardziej poszukiwanych połączeń między Chumphon a Koh Tao należą te, które odbywają się katamaranami firmy Lomprayah. Nowoczesne, czyste, wygodne, a przede wszystkim szybkie, są to zazwyczaj połączenia, które są rezerwowane jako pierwsze, gdy sezon główny zaczyna się w listopadzie. Przeprawa tymi szybkimi statkami trwa w sumie około 1,5 godziny, co jest jednym z najkrótszych czasów podróży w drodze do Mae Haad Pier na Tao.

Łodzie wypływają raz dziennie z plaży Thung Makham Noi. To 36 km przeprawy na południowy wschód od dworca kolejowego. Z lotniska w Chum Kho podróż zajmie Ci około 1 godziny 15 minut. (Pamiętaj, że katamarany Lomprayah odpływają wcześnie. Oznacza to, że każdy, kto planuje przesiadkę na lotnisku Chumphon z Bangkoku, będzie musiał mieć naprawdę wczesny czas przylotu lub być gotowym na nocleg na stałym lądzie przed dotarciem na Koh Tao).

Kilka opcji miejsc siedzących dostępnych w katamaranie Lomprayah
Kilka opcji miejsc siedzących dostępnych w katamaranie Lomprayah

Wybierz katamaran Lomprayah, by zapewnić sobie niezawodne i szybkie połączenie promowe między stałym lądem Tajlandii a lśniącą wyspą Koh Tao.

Lomprayah oczekuje od pasażerów, aby byli gotowi i czekali na przystani co najmniej 30 minut przed wypłynięciem katamaranu. Ma to na celu umożliwienie załadunku bagaży i wprowadzenie wszystkich na pokład, dlatego ważne jest, aby być na miejscu punktualnie. Na szczęście bilety łączone ułatwiają całą sprawę. Pozwalają one zarezerwować transport z hotelu w Chumphon, dworca kolejowego, a nawet lotniska wraz z biletem na prom, więc możesz być pewien, że będziesz w porcie z odpowiednim zapasem czasu.

Sama podróż jest dość przyjemna i przebiega bezpośrednio na południowy wschód przez wodę. Nie ma tu zbyt wielu widoków do podziwiania, ponieważ reszta wspaniałych tropikalnych wysp archipelagu Chumphon (Koh Phangan i Koh Samui) znajduje się dalej na południe. Katamarany posiadają wygodne siedzenia i klimatyzowane kabiny, dzięki czemu podróż przebiega bez zakłóceń.

Z Chumphon na Koh Tao zwykłym promem

Z Chumphon na Koh Tao zwykłym promem

Czas – 1,75 godziny (sama przeprawa)
Cena – około 75 PLN
Comfort – 4/5

Jeśli nie spieszy Ci się, aby założyć butlę i rozpocząć nurkowanie na Koh Tao, możesz rozważyć skorzystanie z wolniejszych promów. Są one obsługiwane przez firmę turystyczną Songserm, która od dawna organizuje wycieczki na różne wyspy w rejonie Zatoki Tajlandzkiej. Nie są to tak zwinne i nowe łodzie jak katamarany, ale często są nieco tańsze. Co więcej, mogą one być dużym ułatwieniem w szczycie sezonu, kiedy to najszybsze połączenia z wyspą są zarezerwowane. Co więcej, łodzie Sonserm oferują dodatkowe godziny odjazdu dla podróżujących bezpośrednio przez Chumphon z dworca kolejowego lub lotniska.

Przeprawa zwykłym promem na Koh Tao nie powinna zająć zbyt wiele czasu, a może sprawić, że zaoszczędzisz kilka złotych.

Mimo to, łodzie Songserm w dalszym ciągu wypływają wcześnie. Aby ułatwić podróż, firma oferuje wygodne transfery z centrum miasta minivanami prosto do portu, które trwają około 30-35 minut. Następnie wystarczy tylko wsiąść na prom. Łódź potrzebuje około 2 godzin na przeprawę (więcej, jeśli wody są wzburzone). Oznacza to, że możesz spodziewać się dotarcia do Mae Haad Pier na Koh Tao późnym rankiem. Kto ma ochotę na kleisty ryż z mango na plaży?

Najbardziej oczywistą korzyścią z wyboru Songserm zamiast Lomprayah jest koszt biletu. Na tej trasie za miejsce na Tao zapłacicie około 75 PLN, a potencjalnie nawet mniej, jeśli zarezerwujecie bilety wcześniej przez 12Go.asia. To okazja, która powinna pomóc zaoszczędzić więcej pieniędzy, np. na kursy PADI i piwo po nurkowaniu w Chang!

Z Chumphon na Koh Tao promem nocnym

Z Chumphon na Koh Tao promem nocnym

Czas – 6 godzin (sama przeprawa)
Cena – około 37 PLN
Comfort – 2/5

W menu jest jeszcze jedna opcja dla żądnych przygód podróżników, którzy chcą przedostać się z Chumphon na Koh Tao: nocna łódź Talay Sub. Wypływając z lądu o 23:00, przypłynie do Mae Haad Pier w bardzo wczesnych godzinach porannych (około 5:00). Należy jednak zachować pewną ostrożność, ponieważ opóźnienia spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi są na tej trasie częste.

Nocny prom jest z pewnością dużym przeżyciem, ale nie spodziewaj się najwyższego komfortu podczas sześciogodzinnego rejsu.

Jednym z największych plusów wybrania nocnego promu z Chumphon na Koh Tao jest późna godzina odpływu. Oznacza to, że masz cały dzień, aby dotrzeć na łódź. Właściwie to właśnie dlatego ta usługa wciąż działa, napędzana przez tłumy backpackerów zjeżdżających z transportu przez Bangkok, z Sukhothai, a nawet Chiang Mai na dalekiej północy kraju.

Małe ostrzeżenie: Nie licz na szczyt luksusu. To nie jest statek dla gwiazd. W rzeczywistości jest to jeden z najmniej komfortowych sposobów na podróż z punktu A do punktu B. Na statku znajdują się wspólne miejsca do spania dla pasażerów, które są wypełnione cienkimi materacami. W międzyczasie statek porusza się powoli i przewozi samochody, ładunki i inne tego typu rzeczy. Z drugiej strony, na Koh Tao dotrzesz bardzo wcześnie. Orzeźwiająca kąpiel na plaży Sairee bez jednej duszy w zasięgu wzroku może sprawić, że będzie warto. Aha – i nie będziesz musiał płacić za nocleg!


Koh Tao kusi podróżnych obietnicą krystalicznie czystej morskiej wody i rafy koralowej, gdzie płaszczki i papugoryby rzucają się w tę i tamtą stronę. Są tu również plaże, takie jak tętniąca życiem Sairee i raj dla miłośników snorkelingu w Jansom Bay. Kuszące? Aby dostać się na miejsce możesz wybrać spośród promów szybkich i wolnych, a nawet łodzi nocnych, które mogą Cię tam zabrać z Chumphon.


Chumphon na Koh Tao – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób dostania się z Chumphon do Koh Tao?

Prawdopodobnie będzie to nocny prom. Bilety kosztują około 300-350 THB (do 40 PLN), a dzięki temu zaoszczędzisz na noclegu. Na drugim miejscu są łodzie o normalnej prędkości obsługiwane przez Songserm. Większość podróżnych będzie skłonna zapłacić za nie więcej, ponieważ kursują one w ciągu dnia i mają stosunkowo wygodne miejsca do siedzenia z klimatyzacją. Na stronie 12Go.asia można znaleźć godziny porannych odjazdów.

Jaki jest najszybszy sposób dostania się z Chumphon na Koh Tao?

Promy Lomprayah są najszybszymi łodziami kursującymi pomiędzy Chumphon i Koh Tao. Mogą one przepłynąć przez zatokę do Mae Haad Pier w mniej niż 1,5 godziny. Należy jednak pamiętać, że podróż z lotniska, miasta Chumphon lub dworca kolejowego może wydłużyć czas podróży do około 3 lub 4 godzin. Wszystkie łodzie Lomprayah można zarezerwować za pomocą 12Go.

Ile kosztuje prom z Chumphon na Koh Tao?

Koszt promu zależy od tego, jakim promem chcesz podróżować. Przeprawa z Lomprayah na zgrabnych katamaranach jest zazwyczaj najdroższa, ale niewiele. Możesz spodziewać się cen rzędu 75 PLN – 95 PLN. Songserm oferuje bilety w okolicach 55 PLN – 75 PLN. Jest jeszcze nocny prom, który jest najtańszy ze wszystkich i kosztuje tylko około 38 PLN, choć poziom komfortu jest nieporównywalnie niższy. Możesz zestawić i porównać bilety oraz ceny za pomocą internetowej wyszukiwarki 12Go.asia.

Jak długo trwa rejs z Chumphon na Koh Tao?

Promy pływające w ciągu dnia potrzebują od 1 do 2 godzin, aby przepłynąć z przystani w Chumphon do przystani na Koh Tao. Wliczając w to transfer z regionalnego lotniska lub dworca kolejowego, czas podróży wynosi około 3 do 4 godzin. Nocny prom jest znacznie większy, jak również wolniejszy. Przeprawa nim trwa 6 godzin – wypływając o 23:00 i zawijając do portu o 5:00 rano.

Jak dostać się z lotniska Chumphon na Koh Tao?

Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy lądują na lotnisku w Chumphon, a ich celem są lazurowe wody Zatoki Tajlandzkiej: Fame Tour i inne lokalne firmy transferowe oferują odbiór bezpośrednio z terminala. Zawiozą Cię prosto na łodzie, które odpływają z przystani oddalonej o ponad godzinę jazdy na południe. Zalecamy rezerwację biletów łączonych na promy i inne usługi transportu za pomocą 12Go.asia, choćby po to, by uniknąć targowania się z lokalnymi taksówkarzami na miejscu!

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: