Jak dostać się z Surat Thani na Koh Tao

Jak dostać się z Surat Thani na Koh Tao

Przygotuj sprzęt do nurkowania i wygrzeb z szafy bikini – Koh Tao czeka. Jedna z trzech najsłynniejszych wysp archipelagu Chumphon (grupa, do której należą również Koh Phangan i Koh Samui), znana jest z białej jak bawełna plaży na przesmyku Ko Hang Tao, pełnych ryb miejsc do nurkowania i wzgórz w głębi lądu pokrytych szmaragdową dżunglą.

Mimo, że jest to najbardziej wysunięta na północ część grupy Chumphon, pokonanie 72 mil z Surat Thani na kontynencie tajskim nie powinno być trudne. Możesz wskoczyć na jedno z niezliczonych połączeń, wybierając pomiędzy szybkimi promami i katamaranami, a nawet zdecydować się na transfer taksówką lub autobusem do portu. Sprawdź sam!

TransportCzasCenaBilety
Z Surat Thani na Koh Tao katamaranem3 h93 PLNZarezerwuj online
Z Surat Thani na Koh Tao szybkim promem5.5 h93 PLNZarezerwuj online
Z Surat Thani na Koh Tao taksówką i promem5.5 h260 PLNZarezerwuj online

Z Surat Thani na Koh Tao katamaranem

Z Surat Thani na Koh Tao katamaranem
Katamaran Lomprayah to najszybszy sposób na przepłynięcie z Surat Thani na Koh Tao © OlegD / Shutterstock.com

Czas – 3 do 5 godzin
Cena – 90-100 PLN (wyłącznie bilet na łódź)
Komfort – 5/5

Jest wiele kwestii związanych z połączeniem katamaranem między Surat Thani a Koh Tao. Być może najważniejsze jest to, że jest to najszybsze połączenie łodzią, jakie możesz wybrać. Czas podróży tymi szybkimi łodziami może wynosić nawet 3 godziny i 45 minut. Oznacza to, że rano wypłyniesz z doku (o 9 rano) i dotrzesz na molo Mae Haad akurat w porze lunchu na pyszny Pad Thai. Jest też usługa, która kursuje o 15:30 i może zabrać Cię na Koh Tao wieczorem – to dobry wybór, jeśli przed udaniem się na wyspy podróżujesz do Surat Thani z innego miejsca w regionie.

Katamarany są obsługiwane przez Lomprayah i stanowią najszybsze połączenie pomiędzy Surat Thani a Koh Tao.

Dodatkowo, katamarany odpływają z Tapee Pier, podczas gdy większość alternatywnych promów odpływa z Donsak Pier. Sprawdź na mapie, gdzie znajdują się te miejsca – pierwsze jest znacznie bliżej centrum Surat Thani. Przed podniesieniem kotwicy i wypłynięciem na morze nie będziesz musiał myśleć o planowaniu długich transferów minivanem lub autokarem. Z Surat Thani Night Market w San Chao, to tylko 12 minut taksówką. Z lotniska w Surat Thani do molo jest zaledwie 25-30 minut drogi.

Kilka opcji miejsc siedzących dostępnych w katamaranie Lomprayah
Kilka opcji miejsc siedzących dostępnych w katamaranie Lomprayah

Ceny biletów na łódź kosztują około 90 PLN za sam bilet. Jeśli chcesz dorzucić do tego odbiór z lotniska lub z hotelu w Surat Thani, ceny mogą być bliższe kwocie 115 PLN. Są to ceny zbliżone do innych rodzajów promów, co jest z pewnością powodem, dla którego ta opcja jest tak popularna. Dlatego uważamy, że ważne jest, aby zarezerwować miejsce wcześniej, by je w jakiś sposób zabezpieczyć. Na szczęście 12Go.asia pozwala na to już na kilka miesięcy przed podróżą do Krainy Uśmiechu. Poszukaj oferty firmy turystycznej Lomprayah, która obsługuje wszystkie katamarany pływające na Koh Tao.

Z Surat Thani na Koh Tao szybkim promem

Z Surat Thani na Koh Tao szybkim promem
Songserm oferuje bilety łączone na autobus i szybki prom na 12Go.asia

Czas – 5,5 do 8 godzin
Cena – 93 PLN
Komfort – 3/5

Zdecydowana większość łodzi pływających z Surat Thani na Koh Tao odpływa z innego molo, które znajduje się nieco na wschód od miasta. Zdecydowanie się na tę opcję oznacza, że będziesz miał o wiele większy wybór, jeśli chodzi o firmę turystyczną, z której kupisz wycieczkę, nie wspominając już o odpływach odbywających się od wczesnych godzin porannych aż do popołudniowych.

Najpierw jednak trzeba dotrzeć do Donsak Pier, gdzie rozpoczyna się rejs promem. Z miasta Surat Thani jest to około 1 godziny drogi. Z lotniska czeka Cię natomiast mniej więcej 80 minut jazdy. Trasa prowadzi drogą 401 bezpośrednio na wschód, mijając plantacje kauczuku, rustykalne farmy bananów i kilka zielonych nadmorskich krajobrazów. Jest to przyjemny sposób na rozpoczęcie podróży na Koh Tao, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że transfery są zazwyczaj organizowane przez same firmy żeglarskie, aby wszystko było proste.

Donsak Pier in Surat Thani
Molo Donsak znajduje się na północny wschód od miasta Surat Thani © N2S Channel / Shutterstock.com

Szybkie promy odpływają z przystani w Donsak, która jest oddalona o około 1-1,5 godziny jazdy na wschód od centrum Surat Thani.

Po przybyciu na przystań w Donsak musisz znaleźć odpowiedni prom. Szybkie łodzie są zazwyczaj dzielone między dwóch operatorów. Są to Seatran Discovery i Songserm. Pierwszy z nich może być trochę szybszy i odrobinę wygodniejszy. Tymczasem bilety na statki Songserm są zazwyczaj najtańsze ze wszystkich. Obaj operatorzy oferują zewnętrzne pokłady, na których można stać i obserwować, jak namorzyny na kontynencie znikają w oddali, gdy fale Zatoki Tajskiej przejmują kontrolę. Miło.

Sama podróż łodzią trwa około 4 lub 5 godzin, ale może być znacznie spowolniona przez wzburzone wody i opóźnienia (niesławnie częste na tej trasie!). Zawsze lepiej jest kupić bilet na autobus i łódź w tym samym pakiecie. Wyszukaj bilety na 12Go.asia, aby porównać wszystkie opcje, z możliwością odbioru na lotnisku Surat Thani i w centrum miasta.

Z Surat Thani na Koh Tao taksówką i promem

Z Surat Thani na Koh Tao taksówką i promem
Dojazd taksówką na molo jest dużo bardziej wygodny (ale i droższy) niż autobusem

Czas – 5,5 do 8 godzin
Cena – 260 PLN
Komfort – 4/5

Prawdopodobnie nie zaoszczędzisz wiele czasu, zamieniając minivana na prywatną taksówkę w drodze na wschód do portu w Donsak. Tak naprawdę chodzi o podniesienie poziomu komfortu jazdy podczas pierwszego etapu podróży między Surat Thani a Koh Tao. Możesz liczyć na czyste, luksusowe przejażdżki na molo – z klimatyzacją i bezpłatną wodą. Może to być opcja, na którą warto postawić, jeśli pieniądze nie są decydującym czynnikiem, a chcesz odwiedzić ciekawe miejsca do nurkowania świeży i gotowy do zanurzenia.

Zostaniesz odebrany z dowolnie wybranego przez Ciebie miejsca na podróż z Surat Thani do łodzi. Potem już tylko prosta droga do szybkich promów obsługiwanych przez Seatran Discovery i Songserm. Po dotarciu do portu musisz zorganizować sobie bilet na dalszą podróż na Koh Tao, co możesz zrobić w jednym z punktów sprzedaży biletów jednej z powyższych firm. Alternatywnie możesz zarezerwować bilety na obie części podróży z wyprzedzeniem, korzystając z 12Go. To powinno pomóc Ci znaleźć najlepszą ofertę na taksówkę. Wyszukiwarka pozwala wyeliminować również stres związany z targowaniem się o ceny promów w ciągu dnia.

Koh Tao to mekka nurkowania, gdzie lśniące białe plaże sąsiadują z ogrodami koralowymi pełnymi płaszczek, ryb i gąbek morskich. Jeśli masz ją na szczycie listy swoich wymarzonych podróży, koniecznie sprawdź wszystkie opcje transportu przedstawione powyżej. Gwarantują one transport z tętniącego życiem miasta portowego Surat Thani do bambusowych barów i piasków w mniej niż pół dnia podróży.


Z Surat Thani na Koh Tao – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Surat Thani na Koh Tao?

Najtańszym sposobem na dostanie się z Surat Thani na Koh Tao jest połączenie autobusów i łodzi obsługiwanych przez firmy takie jak Songserm i Seatran Discovery. Musisz przygotować się na 1,5-godzinną jazdę z Surat Thani do doków w Donsak. Następnie wskoczysz na prom, który zabierze Cię przez Zatokę Tajlandzką na wyspy. Ogólnie rzecz biorąc, bilety kosztują około 93 PLN, ale możesz upolować świetne okazje, rezerwując bilet z wyprzedzeniem przez 12Go.asia.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Surat Thani na Koh Tao?

Jeśli chcesz opuścić główny ląd i dostać się na Koh Tao tak szybko, jak to możliwe, pamiętaj, aby sprawdzić kursy katamaranów obsługiwane przez firmę Lomprayah. Mogą one ukończyć podróż w nieco ponad 3 godziny, podczas gdy średni czas podróży wynosi zaledwie 4 godziny, jeśli weźmie się pod uwagę opóźnienia spowodowane wzburzonym morzem oraz wsiadaniem i wysiadaniem pasażerów. Inną dobrą wiadomością jest to, że łodzie Lomprayah wypływają prosto z przystani Tapee Pier w centrum Surat Thani, więc nie musisz jechać aż do przystani Donsak.

Jak długo płynie prom z Surat Thani na Koh Tao?

Czas spędzony na promie z Surat Thani na Koh Tao różni się w zależności od wybranego typu łodzi i pory roku, w której podróżujesz. Najszybsze przeprawy – na katamaranach Lomprayah – trwają około 3 lub 4 godzin. Tymczasem łodzie, które wypływają z przystani Donsak, zwykle potrzebują około 4 lub 5 godzin. Bądź przygotowany również na ewentualne dodatkowe opóźnienia, zwłaszcza między majem a sierpniem, gdy wody Zatoki Tajskiej mogą być bardziej wzburzone.

Ile kosztuje prom z Surat Thani na Koh Tao?

Ogólnie rzecz biorąc, za prom z Surat Thani na Koh Tao nigdy nie zapłacisz więcej niż 112 PLN. Nawet poszukiwane połączenia katamaranem z Lomprayah są wyceniane na przyjazne dla portfela 93 PLN – 100 PLN. Najlepszym sposobem na zdobycie okazyjnej ceny na trasę jest wcześniejsza rezerwacja i pokonanie tłumów. Możesz to zrobić za pomocą narzędzia do wyszukiwania 12Go.asia. Wystarczy, że wprowadzisz daty i wybierzesz najlepszą dla siebie podróż. To wszystko.

Jak dostać się z lotniska Surat Thani na Koh Tao?

Zaraz po wylądowaniu na lotnisku Surat Thani możesz spróbować wyruszyć w podróż samodzielnie i targować się z lokalnym taksówkarzem, który zabierze Cię do przystani Tapee lub Donsak, aby znaleźć łódź. Ale to prawie na pewno będzie kosztować więcej niż oferta biletów w pakiecie, którą można kupić na 12Go.asia. Nie wspominając już nawet o dodatkowym stresie i kłopotach z tym związanych. Zarezerwuj więc bilety z wyprzedzeniem, a wychodząc z hali przylotów, możesz liczyć, że ktoś będzie na Ciebie czekał, gotowy, by przewieźć Cię na promy kursujące na Koh Tao.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: