Jak dostać się z Krabi na Koh Lipe

Jak dostać się z Krabi na Koh Lipe

Podróż z Krabi na Koh Lipe to prawdziwa odyseja. Prowadzi przez ponad 180 kilometrów Morza Andamańskiego, gdzie bezludne wyspy i wystające skały górują nad rafami koralowymi i namorzynowymi bagnami. Odbędziesz podróż z tętniącego życiem miasta, gdzie tuk-tuki i hotele przy plaży spoglądają na wodę, aż na wyspę położoną tuż przy granicy z Malezją, znaną z lagun z piaszczystym dnem do nurkowania z rurką i dostępu do oszałamiającego Narodowego Parku Morskiego Tarutao. Ten przewodnik pomoże Ci zaplanować podróż. Przedstawia on wszystkie opcje transportu, w tym bezpośrednie połączenia promowe i połączenia statkiem z przystankami – wszystkie propozycje przedstawione zostały dla różnych budżetów i różnych typów podróżników.

TransportCzasCenaBilety
Z Krabi na Koh Lipe szybkim promem4.5 h300 PLNZarezerwuj online
Z Krabi na Koh Lipe vanem lub łodzią7 h150 PLNZarezerwuj online
Z Krabi na Koh Lipe taksówką i łodzią4 h520 PLNZarezerwuj online

Z Krabi na Koh Lipe szybkim promem

Z Krabi na Koh Lipe szybkim promem
Tigerline Travel to najlepsza opcja na szybki prom

Czas – 4,5 godziny
Cena – 300+ PLN
Komfort – 4/5

Najbliższy transport w linii prostej z Krabi na Koh Lipe to szybki prom Tigerline. Płynie on prosto przez Morze Andamańskie z północy na południe. Ale nie jest to połączenie bezpośrednie. Po drodze są przystanki na innych wyspach, takich jak Lanta czy Phi Phi. Te przystanki wydłużają nieco czas podróży, ale i tak trasa zajmie Ci to 4 lub 5 godzin, zanim wskoczysz na miękkie jak jedwab piaski Narodowego Parku Morskiego Tarutao.

Wszystkie rejsy rozpoczynają się w Klong Jilad Pier. To miejce, do którego naprawdę łatwo się dostać, jeśli zatrzymałeś się w jednym z tętniących życiem hosteli lub hoteli w Krabi Town. Alternatywnie, możliwe jest zarezerwowanie biletów z transferem z miejsc w Ao Nang, a nawet Railay (choć koszt łodzi typu longtail rzadko jest wliczony w cenę) z Tigerline przez 12Go.asia.

Tigerline Travel Ferry
Wejście na pokład w Klong Jilad Pier

Szybki prom z Tigerline może pomóc Ci zamienić Krabi na Koh Lipe bez konieczności długiej jazdy lądem.

W czasie podróży będziesz mógł cieszyć się również przyzwoitym poziomem komfortu. Tigerline Travel oferuje nowoczesne, klimatyzowane łodzie z dużą ilością miejsc siedzących i miejsc na zewnątrz. Te ostatnie są świetne, jeśli chcesz obserwować z pokładu Wyspy Andamańskie – niektóre z widoków na trasie z Krabi na Koh Lipe są naprawdę warte zmoknięcia!

Po przybyciu na Koh Lipe, prom zatrzyma się w niewielkiej odległości od głównej plaży Pattaya. Nie ma tam stałej przystani, więc będziesz musiał wskoczyć na drewnianą łódź typu longtail, aby dostać się do brzegu. Jest to dodatkowo płatne – opłata wynosi 50 THB (5,55 PLN). Wejście na suchy ląd zostało ułatwione dzięki budowie plastikowego molo, ale możesz zostać poproszony o wskoczenie prosto do wody i brodzenie na plaży jak prawdziwy rozbitek.

Z Krabi na Koh Lipe vanem lub łodzią

Z Krabi na Koh Lipe vanem lub łodzią
Smart En Plus jest jedną z firm, która oferuje łączone bilety na van i łódź.

Czas – Do 7 godzin
Cena – 150-220 PLN
Komfort – 4/5

Z Krabi na Koh Lipe jest długa droga. Dlatego też wielu podróżników decyduje się na dodanie połączenia autobusowego gdzieś do miejsca położonego dalej na południe, aby zaoszczędzić cały odcinek podróży łodzią. Zazwyczaj dojeżdża się drogą lądową do Hat Yao Pier lub Pakbara Pier. Pierwsze z nich znajduje się blisko miasta Trang, podczas gdy drugie jest głównym molo z połączeniami promowymi i motorówkami do Lipe, połączonym z regionem Satun i południowym miastem Hat Yai.

Oczywiście, całkowity czas spędzony na jeździe będzie zależał od tego, do którego portu się wybierasz. Najczęstszym miejscem, w którym można przesiąść się na łódź jest Pakbara. Podróż tam zajmuje około 3 lub 4 godzin, wydłużając się, jeśli ruch na drodze z Krabi jest duży. Z kolei podróż do Hat Yao Pier trwa średnio około 3 godzin. Przejazdy mogą być przygodą samą w sobie, zabierając pasażerów przez odległe wioski i rybackie społeczności, a także gęste dżungle i pozornie niekończące się połacie krasowych gór otoczonych drzewami kauczukowymi.

Seating in a Silaphat Transfer boat
Siedzenia w jednej z łodzi Silaphat Transfer płynącej z Pakbara na Koh Lipe

Pojedź autobusem z Krabi na południe do Trang lub Satun, a skrócisz czas, jaki będziesz musiał spędzić na promie płynącym na Koh Lipe.

Ważne jest, aby dopasować swój transfer do odpływu promu na Koh Lipe, by nie pozostać na stałym lądzie. Na szczęście z 12Go jest to bardzo proste – cała podróż statkiem i autobusem jest połączona w pakiet stanowiący jedną rezerwację. Jedyną decyzją, jaką musisz podjąć, jest wybór połączenia promowego przez Morze Andamańskie…

Jedną z opcji transportu z Hat Yao Pier jest firma promowa Tigerline Ferry. Przewoźnik kursuje na nowoczesnych łodziach, ale tylko raz dziennie – wczesnym popołudniem. O wiele więcej rejsów (wszystkie zazwyczaj tańsze) odbywa się z Pakbara. Są wśród nich szybkie promy z takimi przewoźnikami jak Smart En Plus i Jolly Travel. Do wyboru są także szybkie łodzie, które można wyczarterować wyłącznie dla siebie, co będzie drogie, ale za to bardzo szybkie.

Z Krabi na Koh Lipe taksówką i łodzią

Z Krabi na Koh Lipe taksówką i łodzią
Andaman Taxis jest jedną z firm taksówkarskich, które mogą zabrać Cię z Krabi na wybrane przez Ciebie molo

Czas – 4 do 7 godzin
Cena – 520 PLN
Komfort – 5/5

Tak, taksówki będą Cię kosztować o wiele więcej niż połączenie autobusowe do molo. Ale jest też kilka zalet tego rodzaju transportu. Po pierwsze: Będziesz w stanie podzielić koszty między całą swoją grupę podróżników, ponieważ podawane stawki w wysokości około 400 PLN za przejazd do portu dotyczą całego pojazdu. Po drugie: Płacisz za dodatkowy luksus i wygodę. Taksówki zabiorą Cię praktycznie z każdego miejsca w okolicach Krabi lub Ao Nang i zawiozą bezpośrednio na prom, z minimalną ilością przystanków i mnóstwem miejsca na nogi po drodze. Doskonale.

Najtrudniejszą częścią łączenia taksówki i łodzi z Krabi na Koh Lipe będzie prawdopodobnie dopasowanie Twojego przyjazdu do Pakbara lub Hat Yao Pier z odpływem promu. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić rozkłady z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.asia lub po prostu zarezerwować wspólny bilet, który obejmuje zarówno transfer, jak i przeprawę przez Morze Andamańskie. Po południu kursują łodzie oferowane przez takie firmy jak Smart En Plus, Bundhaya Speed Boat i Satun Pakbara Speed Boat Club, które powinny pomóc Ci dotrzeć do Lipe na czas, abyś zdążył wypić wieczorne piwo na Sunset Beach.

Krabi od Koh Lipe oddzielają rafy koralowe, wyspy Robinsona Crusoe, dzikie, skaliste wybrzeża, gęsta dżungla i krasowe łańcuchy górskie. Ale to nie są przeszkody dla zdeterminowanego podróżnika, który może odbyć tę niesamowitą podróż z lądu na wyspę w zaledwie 5 lub 7 godzin. Do zobaczenia na idealnie białych piaskach!


Z Krabi na Koh Lipe – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób dotarcia z Krabi na Koh Lipe?

Jeśli chcesz zaoszczędzić jak najwięcej tajlandzkich batów na swoje piwo Chang na plażach Lipe, odpuść sobie bezpośrednie łodzie i wybierz połączenie autobusów i promów. Są one najtańsze ze wszystkich i kosztują średnio 185 PLN za osobę. Czas podróży z jednego punktu do drugiego może wynieść około 7 godzin. Zapraszamy na stronę 12Go.asia, gdzie możesz porównać i zestawić wszystkie opcje na trasie, które obejmują łodzie zarówno z Hat Yao Pier, jak i Pakbara Pier.

Jaki jest najszybszy sposób dotarcia z Krabi na Koh Lipe?

Ponieważ nie ma samolotów, które można by złapać bezpośrednio na Koh Lipe (na szczęście na tej tropikalnej rajskiej wyspie nie ma lotniska!), najszybszym środkiem transportu są bezpośrednie promy. Mogą one pokonać trasę w zaledwie 4,5 godziny, ale zazwyczaj zajmuje im to 5 lub więcej godzin z powodu wzburzonych wód i postojów w miejscach takich jak Phi Phi i Koh Lanta po drodze. Ostrzegamy, że bilety nie należą do najtańszych, ale rezerwacja z wyprzedzeniem na 12Go pozwoli kupić je w możliwie najtańszej cenie.

Jak dostać się z lotniska w Krabi na Koh Lipe?

Najpewniejszym sposobem na zagwarantowanie sobie leniuchowania na plaży Pattaya w Lipe po przylocie na lotnisko w Krabi jest skorzystanie z oferty 12Go.asia, która obejmuje zorganizowany transfer i bilet na łódź. Oznacza to, że kierowca będzie czekał na Ciebie w hali przylotów i przewiezie Cię bezpośrednio na łodzie. Może to oznaczać podróż na południe aż do Satun, by złapać prom albo rejs do Klong Jilad Pier, by złapać szybką łódź Tigerline.

Jak daleko jest z Krabi na Koh Lipe?

Gdyby narysować prostą linię z Krabi do Koh Lipe, miałaby ona długość nieco ponad 180 km. Jednak podróże między tymi dwoma spotami południowej Tajlandii zwykle obejmują znacznie większe odległości. Np. autobusy muszą przejechać prawie 310 km zanim dotrą do przystani w Satun, gdzie pasażerowie łapią swoje łodzie. Nawet bezpośredni prom będzie podróżował dłużej niż 180 km z uwagi na wyspy i koralowe ogrody, które trzeba omijać po drodze.

Ile dni potrzebuję na Koh Lipe?

Powiedzielibyśmy, że przynajmniej pięć. Niektórzy spędzają tu mniej czasu, ale prawie zawsze opuszczają to miejsce z ciężkim sercem. Mówiąc prościej – nie jest to najłatwiejsza wyspa Tajlandii. Mówimy o podróży trwającej około 7 godzin z Krabi. Więc nie spiesz się, ciesz się chłodnymi klimatami, leniuchuj na Sunset Beach – jest to jakiś plan. Oczywiście, jeśli masz więcej czasu na zabawę, Lipe raczej nie zawiedzie. W Narodowym Parku Morskim Tarutao są wyprawy nurkowe i pełne rozrywki nocne życie, w którym można się zanurzyć po zakończeniu wszystkich R&R.

Który miesiąc na Koh Lipe jest najlepszy?

To zależy, co masz na myśli mówiąc „najlepszy”. Najlepszy pod kątem pogody jest grudzień lub styczeń. Te miesiące charakteryzują się suchymi dniami i mnóstwem słońca, podczas gdy Morze Andamańskie jest spokojne i przejrzyste. Listopad to początek sezonu, więc jeśli przyjedziesz w tym okresie, możesz złapać kilka ulew, ale koszty podróży i hotele powinny być tańsze. Tłumy i ceny również zmniejszają się pod koniec głównego sezonu, około marca i kwietnia. Lato jest monsunowe – wtedy też wiele połączeń promowych z Krabi do Koh Lipe zostaje wstrzymanych.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: