Jak dostać się z Phuket na Koh Lanta

Jak dostać się z Phuket na Koh Lanta

Bambusowe bary serwujące lassi z mango, ukryte plaże zatłoczone palmami, muzyka reggae i jedne z najlepszych zachodów słońca, jakie kiedykolwiek widziałeś – to wszystko i jeszcze więcej czeka na Ciebie tuż nad zatoką Phang Nga z Phuket, na cudownej wyspie Koh Lanta. Szybko stające się jednym z najpopularniejszych miejsc na południowo-zachodnim wybrzeżu Tajlandii, można do niego dotrzeć głównie łodzią. Jest to łączna odległość 68 kilometrów od jednego brzegu do drugiego, co oznacza, że musisz liczyć średni czas podróży około 3 lub 4 godzin. W tym przewodniku opisano wszystkie drogi, którymi można dostać się z Phuket do Lanty, wraz ze wskazówkami, jak dokonać rezerwacji i czego się spodziewać.

TransportCzasCenaBilety
Z Phuket na Koh Lanta promem4.5 h120 PLNZarezerwuj online
Z Phuket na Koh Lanta współdzieloną motorówką1.5 h150 PLNZarezerwuj online
Z Phuket na Koh Lanta autobusem i łodzią7 h69 PLN
Z Phuket na Koh Lanta taksówką5.5 h580 PLNZarezerwuj online

Z Phuket na Koh Lanta promem

Z Phuket na Koh Lanta promem
Aby dostać się promem na Koh Lanta z Phuket należy najpierw zatrzymać się na Koh Phi Phi

Czas – 4,5 do 5 godzin
Cena – Around 120 PLN
Wygoda – 4/5

Wystarczy spojrzeć na mapę – ogromna kreska błękitnego Morza Andamańskiego oddziela Phuket od Koh Lanta. Każda prosta linia między nimi przecina prawie 68 kilometrów wody, więc połączenie promowe jest oczywistym wyborem. To także najpopularniejszy sposób przedostania się na wyspę, gdzie każdego roku tysiące turystów przepycha się o bilety na łodzie.

Promy o normalnej prędkości są obsługiwane przez firmy takie jak Phi Phi Cruiser, Andaman Wave Master i Aonang Travel Tour. Kursują zarówno rano, jak i po południu, ale dzieje się tak głównie dlatego, że łodzie wypływające z przystani Rassada na Phuket płyną również na wyspy Phi Phi. Ich popularność (dzięki, Leo DiCaprio i The Beach!) oznacza, że masz dużą dostępność biletów. Niestety dla tych, którzy wybierają się na Koh Lanta, oznacza to również, że po drodze będziesz musiał zmienić statek na Koh Phi Phi Don.

Molo Ao Tonsai na Koh Phi Phi
Molo Ao Tonsai na Koh Phi Phi może być zatłoczone w sezonie.

Na normalnym połączeniu promowym między Phuket a Koh Lanta, na słynnej wyspie imprezowej Koh Phi Phi, następuje przesiadka.

Wszystko to wydłuża podróż. W rzeczywistości podróże zwykłymi promami mogą trwać nawet 5 godzin, włączając w to czekanie w porcie na Koh Phi Phi, jeśli łodzie łączone się spóźniają. Jedyną zaletą jest to, że bilety w tych usługach stanowią jeden z najtańszych sposobów podróżowania. To tylko ułamek tego, ile kosztuje zakup biletu na prywatną łódź motorową, gdzie ceny zaczynają się od 94 PLN.

Nie zdziw się, jeśli zaczniesz swoją przygodę na dużej, kilkupiętrowej łodzi, a skończysz na znacznie mniejszym statku. Większe promy zwykle kursują tylko z Phuket do Phi Phi, zanim zostaną zamienione na małe statki, które płyną z Phi Phi na Koh Lanta. Przypływy odbywają się na molo w Ban Saladan na północnym krańcu wyspy. Połączenia taksówkowe stamtąd do Twojego hotelu można łatwo zorganizować u sprzedawców biletów na pokładzie ostatniego połączenia. Alternatywnie, możesz zarezerwować wygodne bilety łączone na łodzie, promy i transfery na Phuket przez 12Go.asia.

Z Phuket na Koh Lanta współdzieloną motorówką

Łodzie motorowe z Satun Pakbara Speed Boat Club są bezpieczne i niezawodne
Łodzie motorowe z Satun Pakbara Speed Boat Club są bezpieczne i niezawodne

Czas – 1,5 do 2 godzin (tylko przejazd)
Cena – 150-230 PLN
Wygoda – 3/5

Jeśli naprawdę spieszysz się, aby pozbyć się szumu Phuket i huśtać się na hamaku w zatoce Kantiang, motorówka będzie Twoim wybawieniem. Ruchliwe połączenia wodne prowadzą z molo do molo w niecałe dwie godziny. Jednak pamiętaj: nie są one najbardziej komfortową przejażdżką, a na pewno nie powinieneś ich rozważa, jeśli jesteś bardziej miłośnikiem lądu niż żeglarzem.

Dużo mniejsze niż ich promowe odpowiedniki są łodzie motorowe, które mogą pomieścić maksymalnie około 40 pasażerów i są zaprojektowane tak, aby śmigać po falach Morza Andamańskiego. Firmy takie jak Satun Pakbara Speed Boat Club, Tigerline Travel i Bundhaya Speed Boat obsługują docelowe trasy, przy czym większość odpływów z przystani Rassada odbywa się o 8:00, 8:30 lub 11:00.

Przepłyń przez Morze Andamańskie do Koh Lanta w zaledwie 1,5 godziny, korzystając z szybkiej łodzi motorowej.

Minusy wyboru połączeń motorówką są dwojakie. Po pierwsze, wycieczka jest wyboista. Prawdopodobnie lepiej znaleźć się na burcie większych promów, jeśli masz skłonność do choroby morskiej lub masz dużo bagażu. Po drugie – koszt: zapłacisz co najmniej 150 PLN za skrócenie czasu połączenia z Koh Lanta do mniej niż 2 godzin.

Ponieważ większość łodzi motorowych odpływa rano, nie są one tak łatwo dostępne dla osób lecących na lotnisko Phuket w ciągu dnia. Tym samym bilety łączone, które obejmują odbiór w dowolnej liczbie ośrodków i miejsc na całej wyspie, można zarezerwować za pośrednictwem 12Go, a to oznacza, że możesz liczyć na kogoś, kto będzie na Ciebie czekać przy przylotach i zawiezie Cię do portu.

Z Phuket na Koh Lanta autobusem i łodzią

Z Phuket na Koh Lanta autobusem i łodzią
Najtańszą opcją jest przejazd lokalnym autobusem do Krabi i rejs łodzią © Denis Costille / Shutterstock.com

Czas – 7 godzin
Cena – 70-85 PLN
Wygoda – 2/5

Wolisz trzymać się suchego lądu? Lubisz wycieczki po oszałamiających pasmach górskich na wybrzeżu? Chcesz utrzymać wydatki na niskim poziomie? Połączenie autobusu i łodzi może wydawać się niepotrzebnym wydłużaniem czasu podróży na trasie między Phuket a Koh Lanta. Oznacza to jednak krótsze podróże promem i niższe stawki.

Krok pierwszy: zdobądź bilet na lokalny autobus z Phuket do Krabi. Zabierze Cię on na północ i wschód dookoła zatoki Phang Nga. Podróż zajmuje w okolicach 2,5 godziny. Krok drugi: Transfer do portu promowego w Krabi, skąd łapiesz jedno z regularnych połączeń na południe do Koh Lanta. W przeciwieństwie do bezpośrednich łodzi wypływających z Phuket, te nie zatrzymują się na Phi Phis, a czas podróży zajmuje łącznie zaledwie 2 godziny.

Z Phuket na Koh Lanta taksówką

Z Phuket na Koh Lanta taksówką
Prywatny transfer z Andaman Taxis kosztuje około 580 PLN i można go zarezerwować w 12Go.asia

Czas – 5,5 godziny
Cena – 580 PLN
Wygoda – 5/5

Zarówno Phuket, jak i Koh Lanta to wyspy. Ale obie są również połączone z lądem Tajlandii mostem lub można się na nie dostać zwykłymi promami samochodowymi. To otwiera możliwość transferu taksówką między tymi miejscami, co może być ekonomiczną opcją, jeśli Twoja grupa podróżnicza jest wystarczająco duża, aby wypełnić cały samochód.

Połączenia taksówkowe między Phuket i Koh Lanta są możliwe dzięki mostom i promom samochodowym, które łączą te wyspy z lądem.

Za całą przejażdżkę zapłacisz około 580 PLN. Od jednych drzwi do drugich trwa to około 5 godzin, więc stawka nie jest nierozsądna, zwłaszcza jeśli podzielisz całość na dziewięć osób (maksymalna pojemność minivana). Obowiązują również dopłaty dla grup, które chcą się przemieszczać, gdy prom samochodowy łączący ląd z Koh Lanta nie kursuje (zwykle kursy odbywają się od 6:00 do 22:00).

Oczywiście jedną z zalet wyboru taksówki jest to, że zagwarantowany masz odbiór z Phuket. Niezależnie od tego, czy lecisz na lotnisko w Phuket, czy właśnie kończysz pobyt w hotelu na wybrzeżu Patong, Twój transport dotrze w wybranym przez Ciebie czasie. Możesz również wysiąść na przystanku w dowolnym miejscu po stronie Lanta – świetna wiadomość dla osób w drodze do przystani dla nowożeńców w Kantiang Bay na południu.

Koh Lanta to urocza wyspa. Lśniące plaże otoczone nadmorskimi sosnami i palmami rozciągają się na całej długości zachodniego wybrzeża. Występują tam miasta imprezowe z pokazami ognia w obszarach takich jak Klong Khong. Z Long Beach można podziwiać wspaniałe zachody słońca. A w Kantiang są eleganckie hotele. Co więcej, do wyspy i na wyspę można łatwo dotrzeć, a wszystko to dzięki przedstawionym powyżej opcjom łodzi, promu i taksówek!


Z Phuket na Koh Lanta – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Phuket na Koh Lanta?

Wypróbuj normalne usługi oferowane przez promy, które wypływają najpierw z przystani Rassada. Możliwe, że będą to prawdziwe okazje w wybranych przez Ciebie terminach podróży. Ceny są również bardzo łatwe do sprawdzenia – możesz to zrobić na 12Go.asia. Alternatywnie, możesz zorganizować wycieczkę lokalnymi autobusami do Krabi, a stamtąd promem, ale pomoże Ci to zaoszczędzić zaledwie kilka złotych i zajmie ponad 7 godzin od początku do końca.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Phuket na Koh Lanta?

Szybka motorówka. Na trasie z Phuket do Lanta robią dokładnie to, co sugeruje ich nazwa. W rzeczywistości mogą pokonać całą szerokość zatoki Phang Nga w zaledwie 1,5 godziny. Będą one znacznie obciążały budżet podróży – bilety często kosztują ponad 200 PLN. Co więcej, prawdopodobnie nie są najlepszym wyborem, jeśli nie jesteś zapalonym lwem morskim.

Jak dostać się z Phuket na Koh Lanta?

Promy to główny środek transportu łączący największą wyspę Tajlandii z leniwymi plażami i zatokami Koh Lanta. Ale masz też do wyboru śmigające łodzie motorowe, taksówki, a nawet kombinacje autobusów i łodzi. Na szczęście poręczne narzędzie wyszukiwania 12Go.asia sprawia, że porównanie i rezerwowanie większości biletów jest naprawdę łatwe. Po prostu wprowadź daty podróży i zobacz, jakie opcje są dostępne.

Jak długo trwa przeprawa promem z Phuket na Koh Lanta?

Ogólnie rzecz biorąc, od wypłynięcia z przystani Rassada do zacumowania w Ban Saladan na Koh Lanta upłyną około 4 godziny. Zwykle oznacza to około 3 godzin przeprawy łodzią, ponieważ na Koh Phi Phi zmienia się czas. Z drugiej strony połączenia łodzią motorową z wybrzeża na wybrzeże mogą pokonać podróż w niecałe 2 godziny.

Ile kosztuje prom z Phuket na Koh Lanta?

Koszt promów będzie różnić się w zależności od firmy, a nawet z sezonu na sezon. Jednak opłata za przejazd wynosi około 115 PLN. Cena będzie trochę wyższa, jeśli chcesz zorganizować transfer z lotniska w Phuket do portu. Zawsze dobrze jest też zabukować bilety z jak największym wyprzedzeniem, ponieważ łodzie szybko się zapełniają. Tak więc wyszukaj i znajdź kurs, który Ci odpowiada na 12Go.asia, aby pokonać tłumy.to beat the crowds.

Ile dni potrzebujesz na Koh Lanta?

Możesz spędzić tygodnie ciesząc się miękkim piaskiem Relax Beach, Long Beach i Kantiang Bay – trzech z najlepszych na Koh Lanta – i się nie znudzisz. Są tam parki narodowe pełne kokosowych dżungli, hotele dla nowożeńców i tryskające wodospady, które dostarczą Ci rozrywek, nie wspominając o tętniącym życiem nocnym miejscem w okolicy Klong Khong. Jeśli brakuje Ci czasu, kilka dni wystarczy, aby nacieszyć się wyspą, ale zalecamy trzymanie się północy, do której łatwo dotrzeć z przystani promowej w Ban Saladan.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: