Jak dostać się z Phuket na Koh Phangan

Jak dostać się z Phuket na Koh Phangan

Podróż z Phuket na Koh Phangan jest podróżą z największej wyspy Tajlandii do jej największej imprezowej mekki. Zamienisz pastelowo pomalowane domki i skwierczące od chili targowiska Phuket Town na piaski, które aż do zachodu słońca nad Zatoką Tajlandzką tętnią życiem dzięki energicznym DJ-om.

W linii prostej odległość między tymi dwoma miejscami wynosi 260 kilometrów. Ale trzeba wybrać dłuższą trasę. Można polecieć samolotem na Koh Samui, a następnie przesiąść się na prom płynący przez cieśninę. Możesz też pojechać autobusem przez dziką dżunglę, która przetacza się przez serce Krainy Uśmiechu, a następnie przesiąść się na łódź. Ten przewodnik przedstawia wszystkie opcje transportu w drodze z Phuket do stolicy Full Moon Party.

TransportCzasCenaBilety
Z Phuket na Koh Phangan samolotem i promem3 h300 PLNZarezerwuj online
Z Phuket na Koh Phangan busem i promem8 h63 PLNZarezerwuj online
Z Phuket na Koh Phangan taksówką i promem6 h850 PLNZarezerwuj online

Z Phuket na Koh Phangan samolotem i promem

Z Phuket na Koh Phangan samolotem i promem
Nie możesz polecieć aż na Koh Phangan, ale możesz polecieć na Koh Samui i stamtąd złapać prom, który płynie krótko. © Supakit_N / Shutterstock.com

Czas – 3 do 5 godzin z dobrymi połączeniami
Cena – około 300 PLN
Komfort – 5/5

Linie lotnicze Bangkok Airways obsługują loty łączące Phuket z wyspami Zatoki Tajlandzkiej. Niestety, nie ma możliwości bezpośredniego przelotu na Koh Phangan – nie ma tam lotniska! Zamiast tego, będziesz musiał zaplanować trasę, która najpierw zaprowadzi Cię do wakacyjnej oazy Koh Samui.

Dobra wiadomość jest taka, że w szczycie sezonu, który zaczyna się w listopadzie, możesz spodziewać się aż sześciu odlotów dziennie. Pierwszy samolot startuje o 9:45 rano, a ostatni o godzinie 19:50. Czas podróży w przestworzach to krótkie i płynne 55 minut. Oznacza to, że znajdziesz się pod kokosowymi palmami Samui nim zdążysz skończyć nakładanie neonowej farby na Full Moon Party.

Jeśli dobrze zaplanujesz swój lot i połączenia promowe, możesz spodziewać się, że podróż potrwa mniej niż pół dnia.

Z lotniska na Koh Samui, podróż przebiega dalej do portu, z którego odpływają łodzie na Koh Phangan. Dobra wiadomość: Bangrak Pier znajduje się zaledwie 15 minut jazdy taksówką od terminalu. Jeśli zdecydujesz się targować o własny transport po wylądowaniu, możecie się spodziewać, że zapłacisz kierowcy około 600 THB za transfer. Dlatego zawsze lepiej jest szukać biletów łączonych na 12Go.asia. Gwarantują one lepszą cenę i obejmują loty, taksówki i promy w jednym pakiecie.

Z Phuket na Koh Phangan samolotem i promem
Prom Seatran Discovery w drodze na Koh Phangan

Prawdopodobnie najwygodniejsze są promy firmy Seatran Discovery, ale tylko dlatego, że odpływają z Bangraku. Alternatywne połączenia z firmami takimi jak Lomprayah (możesz spodziewać się szybkich katamaranów) i Raja Ferry (wolniejsze, duże łodzie, które kosztują mniej) również odpływają z innych pomostów wokół Koh Samui, choć są one nieco bardziej oddalone od lotniska. Podróż z wyspy na wyspę trwa zazwyczaj około 30 minut.

Kluczem jest tutaj perfekcyjne zaplanowanie czasu podróży. Jeśli upewnisz się, że po wylądowaniu i zdążysz na jednen z codzienie odpływających promów (dla Twojej informacji: Seatran Discovery posiada łodzie, które odpływają o 13:00 i 16:30), możliwe jest pokonanie trasy z Phuket na Koh Phangan w mniej niż 7 godzin. Ci, którzy przylecą zbyt późno, mogą utknąć na Samui bez możliwości skorzystania z łodzi aż do rana.

Z Phuket na Koh Phangan busem i promem

Z Phuket na Koh Phangan busem i promem
Autobusy VIP Lomprayah są zaskakująco wygodne

Czas – 8 do 10 godzin
Cena – 65-130 PLN
Komfort – 3/5

Ok, więc trasa z Phuket na Koh Phangan autobusem i łodzią nie jest dla tych, którym się spieszy. Przejazd przez środek Krainy Uśmiechu z wyspy na wyspę tą metodą może zająć aż 10 godzin. Dzieje się tak dlatego, że mimo iż drogi są na ogół dobrej jakości, to na trasie trzeba omijać nierówne łańcuchy górskie, chronione połacie dżungli i rwące rzeki. A co z tego wszystkiego wynika? Z pewnością nie zabraknie Ci atrakcji do oglądania przez okno autokaru!

Autobusy wiją się przez dżungle i krasowe szczyty południowej Tajlandii, aż do przystani na brzegu lśniącej Zatoki Tajskiej.

Mówiąc o autokarach… mamy tu na myśli duże autobusy dla VIP-ów. Najwygodniejsze są piętrowe pojazdy firmy Lomprayah, które mają trochę więcej miejsca na nogi i dobrą klimatyzację. Jednak praktycznie wszystkie firmy oferują przejazdy z klimatyzacją i przestronnymi siedzeniami. Odjazdy odbywają się z Phuket Bus Terminal 2 lub Phuket Airport, ale można dodatkowo zapłacić za transfer taksówką prosto na dworzec z hoteli w Patong, Karon, Rawai i innych kurortów.

Katamaranem Lomprayah
Katamaranem Lomprayah szybko dostaniesz się z Surat Thani na Koh Phangan.

Jazda trwa od 4 do 5 godzin. Cel podróży? To Surat Thani na wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej. Nie zostaniesz tam jednak długo, ponieważ większość promów odpływa z Donsak Pier na wschód od miasta. Wśród nich są tanie i wolniejsze łodzie Raja Ferry oraz szybkie połączenia obsługiwane przez Seatran Discovery. Najszybsze łodzie z lądu na wyspę to te z Lomprayah, które odpływają z Tapee Pierer bliżej centrum Surat Thani.

Ponieważ jest to zdecydowanie najbardziej popularny sposób na podróż z Phuket na Koh Phangan, zawsze radzimy zarezerwować bilet z wyprzedzeniem. Jest to szczególnie dobry pomysł, jeśli chcesz podróżować szybkimi katamaranami przewoźnika Lomprayah lub chcesz zamienić Phuket na Phangan w szczycie sezonu (grudzień-luty).

Z Phuket na Koh Phangan taksówką i promem

Z Phuket na Koh Phangan taksówką i promem
Taksówki Andamańskie oferują kilka pojazdów, które mogą zabrać Cię z Phuket do Surat Thani

Czas – 6 do 9 godzin
Cena – 850+ PLN
Komfort – 4/5

Wzywamy gwiazdy i podróżników! Kiedy już skończysz wygrzewać się w promieniach białych piasków Kata Noi i luksusowych hoteli, możesz rozpocząć wyspiarską odyseję, wybierając prywatną taksówkę, która zabierze Cię przez kraj w wielkim stylu. Zalet jest wiele. Po pierwsze, ktoś odbierze Cię z miejsca, w którym się zatrzymasz w Phuket. Po drugie, będziesz podróżować w komfortowych warunkach, z klimatyzacją, pluszowymi fotelami i dużą ilością miejsca na nogi. Po trzecie, nie musisz czekać na innych podróżnych, więc dojazd do przystani w Surat Thani może zająć mniej czasu niż w przypadku podróży autobusem.

Możliwe jest zorganizowanie prywatnej taksówki do przystani, z której odpływają promy na Phangan, ale nastaw się, że zapłacisz znacznie więcej za tego rodzaju luksus.

Oczywiście, wszystko to sprawia, że cena rośnie. Nieczęsto można znaleźć oferty za mniej niż 740 PLN na tej trasie. Co więcej, cena nie obejmuje biletu na prom, który musisz kupić osobno za pośrednictwem dostawcy usług turystycznych, takiego jak 12Go.asia (wybierz usługę przeprawy katamaranem firmy Lomprayah, aby skorzystać z możliwie najwygodniejszych łodzi). Jedyną oszczędnością jest to, że będziesz mógł podzielić koszt przejazdu taksówką między całą grupę – opłaty są naliczane za pojazd, a nie za osobę.

Pamiętaj, aby poprosić kierowcę, żeby zawiózł Cię aż do Donsak Pier, jeśli zamierzasz złapać inne połączenia niż katamaran Lomprayah. Znajduje się ono dobre 50 kilometrów dalej wzdłuż wybrzeża od Surat Thani, skąd odpływa większość innych usług na Koh Phangan.

Podróż z Phuket na Koh Phangan jest jedną z tych przygód, którą każdego roku przeżywa niezliczona ilość podróżników. Łącząc jedno tętniące życiem i otoczone palmami imprezowe centrum z drugim, będziesz mógł nacieszyć się tajskim zapałem do słońca, piasku i morza nieco dłużej. W dzisiejszych czasach możesz latać, żeglować lub jeździć samochodem z wyspy na wyspę – w zależności od tego, co najbardziej Ci odpowiada.


Z Phuket na Koh Phangan – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób dostania się z Phuket na Koh Phangan?

Zaoszczędzisz mnóstwo bahtów wybierając połączenia autobusowe i promowe, które łączą Phuket z Koh Phangan. Kursują one wiele razy dziennie, łącząc największą wyspę Tajlandii z portami w zatoce drogą lądową, a następnie przesiadając się na łodzie. Jeśli naprawdę pilnujesz budżetu, zwróć uwagę na okazyjne oferty firm takich jak Raja Ferry i Phantip 1970. Są one zazwyczaj najtańsze ze wszystkich, a bilety obu z nich można rezerwować przez 12Go.asia.

Jaki jest najszybszy sposób dotarcia z Phuket na Koh Phangan?

Jeśli dobrze to rozplanujesz, najszybszym sposobem na opuszczenie Phuket i wybrzeża Andamanów na rzecz wschodnich wysp Tajlandii jest podróż samolotem. Bangkok Airways oferują do 6 połączeń dziennie pomiędzy Phuket Airport i Koh Samui w miesiącach wysokiego sezonu. Po wylądowaniu, będziesz musiał przesiąść się na łódź płynącą na Phangan, więc upewnij się, że masz na to wolne popołudnie. W sumie, podróż może trwać nawet 5 godzin.

Czy można polecieć bezpośrednio z Koh Phangan na Phuket?

Bezpośrednio niestety nie. Jednak z Phuket można dolecieć na Koh Samui. Jest to możliwe dzięki regularnej trasie obsługiwanej przez Bangkok Airways. Podróż trwa 55 minut, a codziennie odlatuje nawet sześć samolotów. Oczywiście trzeba będzie zarezerwować bilet na prom, który zabierze nas z Samui na Phangan, ale można to zrobić w pakiecie, łącznie z transferem taksówką do portu. Rezerwacji można dokonać przez Internet na 12Go.

Czy można dostać się łodzią z Phuket na Koh Phangan?

Nie. Wystarczy spojrzeć na mapę: Łódź z Phuket na Koh Phangan oznaczałaby nawigację przez cały Półwysep Malajski. Rejs trwałby wiele tygodni! I chociaż brzmi to jak prawdziwa przygoda w Azji Południowo-Wschodniej, polecamy zdecydować się na połączenie autobusu i łodzi. Jadąc na wschód od Phuket (które jest połączone z lądem mostem), kierujesz się do Surat Thani i tam wskakujesz na prom, skracając czas podróży do około 8-10 godzin. Cała trasa może być zarezerwowana jako jedna podróż za pomocą 12Go.asia.

Co jest lepsze – Phuket czy Koh Phangan?

Trudne pytanie. Mówiąc słowami Tajów – przypadek wysp to coś w stylu ‘same, same but different’ (takie samo, ale inne). Phuket ma hedonistyczne mekki imprezowe jak Patong i boho uliczki Phuket Town. Są one jednak zrównoważone przez luksusowe kurorty w Kata Noi i Rawai, gdzie wille rozlewają się po porośniętym dżunglą wybrzeżu na pełne ciała plaże. Koh Phangan jest podobny, ale wnosi odrobinę podróżniczej atmosfery, z imprezowymi hostelami, bambusowymi barami na plaży i studiami jogi. Najbardziej znane jest z Full Moon Party, ale ma też spokojne i wyluzowane północne wybrzeże.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: