Jak dostać się z Bangkoku na Koh Lipe

Jak dostać się z Bangkoku na Koh Lipe

Kiedy nadchodzi czas, aby uciec od tętniącego życiem Big Mango w poszukiwaniu orzeźwiającej zmiany scenerii, niewiele krajów może rywalizować z Tajlandią w kwestii nieskazitelnie czystych wysp. Jedną z najbardziej urzekających jest Koh Lipe – niewielka i dość odległa tropikalna przystań na głębokim południu. Droga do raju jest długa i wynosi ponad 500 mil od Bangkoku, ale warto podjąć ten wysiłek.

Koh Lipe jest maleńką wyspą, nieposiadającą własnego lotniska, więc aby dostać się do jej lśniących brzegów, trzeba odbyć krótką podróż promem. Trasę można pokonać na wiele różnych sposobów: od lotu samolotem po jazdę koleją lub autobusem. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się więcej o różnych opcjach transportu.

TransportCzasCenaBilety
Z Bangkoku na Koh Lipe samolotem, vanem i promem 7 h185 PLNZarezerwuj online
Z Bangkoku na Koh Lipe pociągiem, vanem i promem 22 h185 PLNZarezerwuj online
Z Bankgoku na Koh Lipe autobusem, vanem i promem18 h175 PLNZarezerwuj online

Z Bangkoku na Koh Lipe samolotem, vanem i promem

Z Bangkoku na Koh Lipe samolotem, vanem i promem
Samolot AirAsia na międzynarodowym lotnisku Hat Yai © Chanawat Phadwichit / Shutterstock.com

Czas – 7-8 godzin
Cena – Ceny biletów zaczynają się od 185 PLN, jeśli kupisz je z dużym wyprzedzeniem
Komfort – 4/5

Chociaż może się to okazać droższe, wybierając lot zaoszczędzisz wiele godzin i unikniesz niewygodnej podróży drogą lądową. Kilka tajskich linii lotniczych obsługuje trasy w kierunku południowym pomiędzy Bangkokiem a Hat Yai. Najtańszymi opcjami są zazwyczaj Thai AirAsia, Thai Lion Air i Nok Air. Wszystkie odlatują z lotniska Don Mueang. Thai Smile z kolei odlatuje z lotniska Suvarnabhumi w Bangkoku. Czas przelotu wynosi około 90 minut. Bilety opłaca się rezerwować z dużym wyprzedzeniem, ponieważ ceny są ściśle kontrolowane. Będziesz miał dużo szczęścia, jeśli uda Ci się znaleźć tanie bilety na ostatnią chwilę w szczycie sezonu lub w weekendy wakacyjne w Tajlandii.

Bangkok to Koh Lipe by Satun Pakbara Club
Satun Pakbara Speedboat Club może zabrać Cię z lotniska Hat Yai na Koh Lipe.

Możesz polecieć z Bangoku na lotnisko Hat Yai lub Trang

Po przylocie z Hat Yai musisz udać się vanem lub autobusem na przystań Pak Bara, skąd odpływają promy na Koh Lipe. Biorąc pod uwagę, że ostatnie łodzie odpływają z Pak Bara około 14:00 lub 15:00 (w zależności od sezonu), z Bangkoku musisz wziąć wczesny lot poranny.

Wliczając czas oczekiwania na lotnisku i na molo, całkowity czas podróży wynosi około 7-8 godzin. Pomimo konieczności korzystania z różnych środków transportu, możesz łatwo zarezerwować bilet łączony na stronie 12Go.asia

Jeśli samoloty do Hat Yai są pełne, inną opcją jest podróż przez lotnisko Trang, liniami AirAsia, Thai Lion Air lub Nok Air. Po przybyciu na lotnisko, będziesz musiał krótko poczekać na minivana, który zabierze Cię na przystań w odpowiednim czasie przed planowanym rejsem promu.

Z Bangkoku na Koh Lipe pociągiem, vanem i promem

Bangkok to Koh Lipe by trainZ Bangkoku na Koh Lipe pociągiem, vanem i promem
Pociąg, van i prom z Bangkoku na Koh Lipe zajmuje około 23 godzin © Sallehudin Ahmad / Shutterstock.com

Czas – 22 godziny w nocy
Cena – Bilety zaczynają się od 185 PLN, najszybsze pociągi od 335 PLN
Komfort – 4/5

Aby podróż przebiegała w spokojniejszej atmosferze, pozwól, by to pociąg wziął na siebie cały trud podróży. Nocna podróż koleją to zupełnie inne doświadczenie podróżnicze i zazwyczaj tańsze w porównaniu z lotem. Chociaż czas trwania podróży może wynosić w sumie ponad 20 godzin, większość z tego czasu spędzisz na sypialnym łóżku śpiąc zwinięty w kłębek. Warto zauważyć, że dzięki wygodnemu popołudniowemu lub wieczornemu odjazdowi ze stacji Hua Lamphong w Bangkoku, można uniknąć wczesnego porannego pośpiechu na lotnisko, aby złapać lot, a także zaoszczędzić kilka Bahtów dzięki mniejszej liczbie noclegów w hotelu w Bangkoku.

Chociaż można zarezerwować miejsce w drugiej klasie, zdecydowanie warto dopłacić Baht za miejsce do spania podczas tak długiej podróży. Wagony sypialne 2. klasy tajskich kolei są wygodne, ale można też wydać pieniądze na przedział sypialny 1. klasy, aby mieć własną, prywatną przestrzeń. Będzie to kosztowało tyle samo, jeśli nie więcej niż podróż samolotem, ale dotrzesz na miejsce wypoczęty i odświeżony na dalszą część podróży na Koh Lipe.

Nie musisz się martwić, jeśli zapomnisz zaopatrzyć się w przekąski na długą podróż – w wagonie restauracyjnym można zjeść posiłek na miejscu, choć ceny są zawyżone. Po zejściu z pokładu na stacji Hat Yai będziesz mieć czas na zjedzenie śniadania, zanim minivan będzie gotowy, by zabrać Cię na drugi etap podróży do mola.

Z Bankgoku na Koh Lipe autobusem, vanem i promem

Z Bankgoku na Koh Lipe autobusem, vanem i promem

Czas – 18-20 godzin w nocy
Cena – Bilety zaczynają się od 175 PLN
Komfort – 3/5

Inną opłacalną opcją pokonania trasy jest łączona podróż autobusem i promem z Bangkoku na Koh Lipe. Generalnie jest to najtańsza opcja z tych trzech, ale i tak będziesz musiał znaleźć balans pomiędzy kosztami a komfortem. Jest to długa, nocna podróż i dla niektórych może być zbyt uciążliwa. Otrzymasz wygodne, odchylane siedzenie, ale nie dorównuje ono komfortem łóżku sypialnemu w pociągu i nie ma zbyt wielu okazji do rozprostowania nóg podczas podróży (poza zaplanowanymi przystankami na trasie).

Co ciekawe, jest to w rzeczywistości szybszy sposób na podróż niż przejazd pociągiem, a co więcej skorzystasz z dogodnego punktu odjazdu na Khao San Road, takiego jak usługa obsługiwana przez Jolly Travel. Możesz sprawdzić dostępność, rozkład jazdy i ceny oraz zarezerwować bilet autobusowy i promowy na 12Go. Kolejną opcją jest zrobienie tego samemu poprzez wzięcie autobusu VIP lub ekspresowego z Południowego Terminalu Autobusowego Bangkoku.

Autobusy te zazwyczaj odjeżdżają późnym popołudniem, aby zdążyć na Koh Lipe przed lunchem. Chociaż autobus nie dorównuje prędkością lotowi czy komfortem nocnej podróży koleją, może okazać się dobrodziejstwem dla osób dbających o swój budżet w okresie szczytu sezonu. Ceny biletów lotniczych mogą gwałtownie wzrosnąć w czasie wakacyjnych weekendów, a bilety kolejowe szybko się wyprzedają.

Każda z tych trzech opcji transportu jest realnym wyborem w zależności od Twoich potrzeb w zakresie szybkości, komfortu i ogólnych kosztów. Dotarcie na miejsce jest oczywiście częścią podróżniczego doświadczenia. Dla niektórych podróżników kochających pociągi, podróż koleją przez południową Tajlandię jest pozycją obowiązkową, podczas gdy lot samolotem pozwala na szybkie dotarcie na miejsce i zwolnienie tempa po przyjeździe. Ciesz się podróżą!


Z Bangkoku na Koh Lipe – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób dostania się z Bangkoku na Koh Lipe?

Jeśli nie zarezerwujesz biletu z dużym wyprzedzeniem, aby uzyskać najniższe ceny biletów lotniczych, najtańszą opcją będzie prawdopodobnie bilet autobusowy i promowy. Możesz wybrać spośród różnych typów autobusów, takich jak VIP, ekspresowych i regularnych, które odjeżdżają z Khao San Road lub z Południowego Terminalu Autobusowego w Bangkoku.

Możesz łatwo zawęzić opcje i wybrać najbardziej odpowiednią podróż z biletem łączonym na 12Go.asia. Przy trasie liczącej ponad 800 km, spodziewaj się długiej, nocnej podróży, której czas może wahać się od około 13 do 20 godzin w zależności od liczby przystanków na trasie. Będziesz musiał również pójść na kompromis w kwestii komfortu i przestrzeni osobistej.

Jaki jest najszybszy sposób dotarcia z Bangkoku do Koh Lipe?

Nie ma co do tego wątpliwości – jeśli masz mało czasu, wybierz samolot. Jest to jedyna opcja, która pozwoli Ci dotrzeć ze stolicy na dziewicze plaże Koh Lipe jeszcze tego samego dnia. Do wyboru jest wiele tanich linii lotniczych, które odlatują głównie z lotniska Don Mueang.

Wymaga to stosunkowo wczesnego startu, aby zdążyć na ostatni prom na Koh Lipe w godzinach popołudniowych, po transferze vanem lub autobusem z lotniska Trang lub Hat Yai. Połączenie samolotu, vana i promu jest znacznie mniej skomplikowane niż się wydaje. Na stronie 12Go.asia wystarczy zarezerwować online bilet obejmujący całą podróż.

Jak dostać się z Bangkoku na Koh Lipe?

Koh Lipe znajduje się na dalekim południu Tajlandii i chcąc przedostać się na wyspę z Bangkoku trzeba pzygotować się na długą podróż. Aby uniknąć nocnej podróży, poleć do Trang lub Hat Yai, a następnie złap van i prom z przybrzeżnej Ko Lipe. Na stronie 12Go.asia możesz poszukać szczegółowych rozkładów lotów i cen, a następnie bezproblemowo zarezerwować bilet. Dla bardziej ekonomicznych opcji, sprawdź opcje autobusowe i kolejowe z wliczonymi transferami vanem i promem.

Czy Koh Lipe jest zatłoczone?

Koh Lipe ma dwa bardzo różne oblicza, które zależą od pór roku. Pora sucha rozpoczynająca się w grudniu jest zdecydowanie najbardziej popularnym okresem, kiedy to podróżnicy ściągają na wyspę. Spodziewaj się, że zapłacisz więcej za zakwaterowanie, chyba że zarezerwujesz je z dużym wyprzedzeniem.

Scena barów i restauracji tętni życiem i jest to najlepszy czas na nurkowanie (zarówno z butlą, jak i bez). Pod koniec kwietnia, gdy nadejdą deszcze, ruchliwa atmosfera ucichnie. Miejsce jest wtedy bardziej wyluzowane, ale jest też minus – wiele barów i restauracji zamyka się poza sezonem, a pogoda może wpłynąć na uprawianie sportów wodnych.

Czy Koh Lipe jest drogie?

Jak na tajskie standardy, Koh Lipe jest generalnie droższa niż wiele innych południowych wysp. Jest to dość odległe miejsce w pobliżu granicy tajlandzko-malezyjskiej i praktycznie każdy rodzaj towarów konsumpcyjnych musi być transportowany łodzią. To zwiększa koszty zakupu podstawowych rzeczy, takich jak przybory toaletowe i jedzenie na mieście. Ponadto, jest to maleńka, skąpana w słońcu tropikalna wyspa, a jej głównym przemysłem jest turystyka. Prowadzi to do wyższych niż przeciętne cen, choć jest tu duży wybór zakwaterowania i gastronomii na każdą kieszeń – wliczając w to niedrogie restauracje, tanie piwo i lokalne jadłodajnie ukryte z dala od turystycznego pasa.

Czy Koh Lipe jest turystycznym miejscem?

Koh Lipe ma swoją własną plażę Pattaya Beach (w niczym nie przypomina ona miasta Pattaya zlokalizowanego na stałym lądzie) oraz ulicę spacerową, która stanowi centralny punkt tętniącego życiem ruchu turystycznego na Ko Lipe. Jak na tak małą wyspę, jest tu wiele udogodnień dla podróżnych – zachodnie restauracje, bary, tanie bungalowy i eleganckie resorty – jednak atmosfera jest dość luźna i łatwo znaleźć spokój na mało znanej plaży Sanom lub odkrywać ukryte zatoczki kajakiem.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: