Jak dostać się z Langkawi to Koh Lipe

Jak dostać się z Langkawi to Koh Lipe

Między nimi może istnieć granica międzynarodowa i cała część Cieśniny Malakka, ale Langkawi i Koh Lipe są dobrze połączone promami i łodziami. W rzeczywistości malezyjska wyspa jest jednym z najlepszych punktów startowych dla południowego Tajlandzkiego Narodowego Parku Morskiego Tarutao, którego częścią jest Lipe.

Możesz pokonać 43-kilometrowy dystans w zaledwie 1,5 godziny, więc nie ma czasu, aby skończyć swoje pikantne malajskie laksy (zupy) przed zeskoczeniem z prawej burty i postawienia stóp na tajskich piaskach. To powiedziawszy, bezpośrednie łodzie pływają tylko w sezonie (od listopada do początku czerwca), więc podróże będą znacznie dłuższe, jeśli podróżujesz w porze monsunowej.

TransportCzasCenaBilety
Z Langkawi na Koh Lipe bezpośrednim promem1.5 h120 PLNZarezerwuj online
Z Langkawi na Koh Lipe promem łączonym4 h130 PLNZarezerwuj online
Z Langkawi na Koh Lipe podczas jednodniowej wycieczki24 h770 PLNZarezerwuj online

Z Langkawi na Koh Lipe bezpośrednim promem

Z Langkawi na Koh Lipe bezpośrednim promem

Czas – 1,5 godziny (nie licząc czasu spędzonego na odprawie paszportowej)
Cena –  120 PLN
Wygoda – 4/5

W czasach, gdy loty wydają się być wszędzie, jest coś niezaprzeczalnie nowatorskiego i egzotycznego w przekraczaniu międzynarodowych granic na łodzi. Ale właśnie to musi zrobić każdy podróżnik podróżujący promem między Langkawi i Koh Lipe, ponieważ to nie tylko wypad z wyspy na wyspę, ale także z Malezji do Tajlandii.

To wszystko stwarza kilka dodatkowych komplikacji. Podczas gdy sama przeprawa promowa trwa średnio tylko 1,5 godziny, należy uwzględnić procedury imigracyjne po obu stronach. Paszport zostanie podstemplowany, gdy opuszczasz Malezję na przystani. Po przybyciu na Lipe musisz okazać swój wpis w Tajlandii.

Łodzie przewiozą Cię z lśniących piasków Langkawi na lśniące piaski Koh Lipe w zaledwie 1,5 godziny.

Łodzie wypływają z przystani Kuah Jetty po południowo-wschodniej stronie Langkawi lub z przystani Telaga Harbour Marina na północno-zachodnim wybrzeżu. Pierwsza opcja jest lepsza, jeśli spędzasz wakacje w głównym mieście Kuah. Drugi wybór jest dobry dla każdego, kto szuka przygód po białych piaszczystych plażach Pantai Cenang lub przylatuje na lotnisko Langkawi i od razu szuka połączenia łodzią.

Jetty at the Koh Lipe arrival point
Po przesiadce na łódź typu longtail zostaniesz zabrany na plażę Pattaya na Koh Lipe

Przybywając na Koh Lipe, aby dostać się na suchy ląd musisz przeskoczyć z promu na łódź typu longtail. Firma pobierze dodatkową opłatę w wysokości 50 THB (6,20 PLN), aby wysadzić Cię na prowizorycznym molo na plaży Pattaya, gdzie tajscy urzędnicy imigracyjni będą już czekać gotowi na podstemplowanie Twoich dokumentów. Aha, i nie zapomnij przestawić zegarków w momencie przybycia – Langkawi i Koh Lipe są, o dziwo, w różnych strefach czasowych!

Pamiętaj, że promy kursujące bezpośrednio między Langkawi a Koh Lipe kursują tylko w porze suchej. Od czerwca do sierpnia morza są zbyt wzburzone i po prostu nie ma warunków, aby trasy mogły funkcjonować. Z drugiej strony, gdy deszcze ustają panuje duży ruch, więc mądrze będzie zabezpieczyć swoje miejsce tak wcześnie, jak to możliwe. W tym celu najlepiej skorzystać z internetowego narzędzia wyszukiwania biletów na 12Go.asia.

Z Langkawi na Koh Lipe promem łączonym

Z Langkawi na Koh Lipe promem łączonym

Czas – 4 do 6 godzin
Cena – 130+ PLN
Wygoda – 3/5

Jeśli wszystkie łodzie płynące prosto z Langkawi na Koh Lipe są pełne lub jeśli chcesz odbyć tę podróż poza sezonem między czerwcem a październikiem, możesz spróbować spiąć dwa połączenia promowe. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne: podróż prawie na pewno będzie kosztować więcej i zajmie dużo więcej czasu. Jednak może to być jedyna pozostała opcja.

Łączenie promów przez Satun może pomóc w nawigacji na Koh Lipe, gdy bezpośrednie promy nie kursują lub są pełne.

Pierwsza łódź, którą musisz złapać, płynie do Satun na kontynencie tajskim. Wypływa on z przystani Kuah, przez większość dni – zarówno wcześnie rano, jak i późnym popołudniem. W sumie podróż trwa około 60 minut, a widoki są cudowne – spójrz na zachód, aby znaleźć nieskazitelne piaski i zalesione wzgórza nietkniętego Koh Tarutao! Twój cel podróży? Przystań Pak Bara. Tam musisz wyjaśnić wszystkie tajskie procedury imigracyjne, zanim będziesz mógł pomyśleć o kontynuowaniu podróży.

Po oficjalnym przyjeździe do Krainy Uśmiechu czas udać się na Koh Lipe. To powinna być ta łatwiejsza połowa podróży. Jest więcej promów łączących Satun z tą wspaniałą wyspą niż możesz wyciągnąć z przewodnika. Najszybsze kursy odbędziesz z Bundhaya Speed Boat lub Satun Pakbara Speed Boat Club. Zabieranie Cię do Lipe zajmuje tylko 1,5 godziny. Po przyjeździe, z już uporządkowanymi pieczątkami paszportowymi, możesz od razu wybrać się do koktajlowych barów lub poleniuchować na plaży Pattaya.

Z Langkawi na Koh Lipe podczas jednodniowej wycieczki

Z Langkawi na Koh Lipe podczas jednodniowej wycieczki
Nurkowanie z rurką to najpopularniejsza czynność podczas jednodniowych wycieczek na Koh Lipe

Czas – Cały dzień
Cena –  770+ PLN
Wygoda – 4/5

Zorganizowane wycieczki, takie jak ta z Langkawi-Tour.com, które zabiorą Cię z Langkawi na Koh Lipe, mogą być drogie, ale są pełne przygód. Dzięki temu przeprawa promowa z klejnotu malezyjskich Andamanów do Tajlandii staje się podróżą pełną przygód. Prawie nie zauważysz, że podróżujesz od jednego do drugiego miejsca, przy nurkowaniu z rurką, szalonym pływaniu, skakaniu po plaży i długich tajskich obiadach, które zapewnią Ci zajęcie po drodze.

Za cenę, która zaczyna się od około 775 PLN za osobę, możesz spodziewać się odbioru z dowolnego hotelu po stronie Langkawi. Będziesz mieć również zapewnione jedzenie, a także atrakcje – od trójkołowych wycieczek po tętniących życiem wioskach Koh Lipe po postoje wczesnym wieczorem na Sunset Beach. Jest to opcja do rozważenia, jeśli chcesz od razu sprawdzić wszystkie najważniejsze atrakcje Koh Lipe.


Większość ludzi wybierze szybki, bezpośredni prom, który regularnie kursuje z Langkawi na Koh Lipe w sezonie. Zamiana wyspy na wyspę zajmuje zaledwie 90 minut, a odprawa paszportowa po obu stronach zajmuje trochę więcej czasu. Alternatywnie masz do wyboru zorganizowane wycieczki i łodzie łączone. Tak czy inaczej – będziesz związany z Tajlandią podczas tej podróży.


Z Langkawi na Koh Lipe – FAQ

Jak najtaniej dostać się z Langkawi na Koh Lipe?

Łodzią. Aby dostać się z Langkawi na Koh Lipe bezpośrednim promem, trzeba zapłacić około 115 PLN za osobę. Oznacza to, że jest to najtańsza opcja, ponieważ trasy pośrednie przez Satun będą oznaczały rezerwację dwóch biletów indywidualnych w dwóch osobnych firmach, podczas gdy wycieczki mają zawsze astronomicznie wyższe ceny. Najlepszym sposobem, aby odkryć najtańsze przeprawy łodzią, jest wpisanie dat podróży na 12Go.asia i zarezerwowanie biletów na długo przed przybyciem do Langkawi.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Langkawi na Koh Lipe?

Bezpośrednie połączenie promowe między Langkawi i Koh Lipe oznacza, że możesz wymienić malezyjską ziemię na tajski piasek w zaledwie 90 minut. Ale to tylko czas podróży drogą morską. Ponieważ podczas tej przeprawy podróżujesz między dwoma krajami, musisz liczyć się z koniecznością załatwienia spraw imigracyjnych. To może spowodować wydłużenie czasu oczekiwania na obu pomostach, wydłużając łączny czas podróży do 2-3 godzin.

Jak dostać się z Langkawi na Koh Lipe?

Jak inaczej można dostać się z jednej tropikalnej wyspy na drugą? Oczywiście łodzią! Istnieje kilka usług do wyboru, a wiele firm korzysta z dwóch pomostów na Langkawi przez cały główny sezon (od listopada do czerwca). Spodziewaj się dużych, nowoczesnych promów z miejscami na pokładzie i miejscami do siedzenia wewnątrz. Kiedy zbliżysz się do Lipe, musisz wskoczyć na łódź typu longtail, aby dostać się na brzeg. To nie jest wliczone w cenę większości biletów, więc postaraj się mieć pod ręką 50 THB (6,20 PLN) na zapłacenie kierowcy.

Jak długo trwa przeprawa promem z Langkawi na Koh Lipe?

Wcale nie długo. Zaledwie 90 minut wystarczy, aby przeprawić się z jednego punktu do drugiego się w normalnych warunkach. Tym samym, należy spodziewać się dodatkowego czasu oczekiwania, aby załatwić sprawy imigracyjne i złapać łódź typu longtail na brzeg, kiedy w końcu dotrzesz do plaży Pattaya na Koh Lipe. Każdy, kto korzysta z łódek łączonych płynących przez Satun, musi mieć na uwadze dwa odcinki podróży na wodzie – pierwszy trwa około godziny, a drugi 1,5 godziny.

Ile kosztuje prom z Langkawi do Koh Lipe?

Zwykle można zdobyć bilet na bezpośrednie rejsy z Langkawi na Koh Lipe za około 115 PLN. Warto jednak wyszukać i zarezerwować bilety z dużym wyprzedzeniem na 12Go.asia, ponieważ ceny mogą się zmieniać, a promy szybko zapełniają się w najpopularniejszych miesiącach podróży. Musisz także zapłacić 50 THB (6,20 PLN) za taksówkę wodną z promu na przystań na Koh Lipe. Na tajskiej wyspie obowiązuje opłata za wstęp, która obecnie wynosi 200 THB (25 PLN) za osobę.

Czy Koh Lipe jest drogie?

Koh Lipe jest tylko trochę droższe niż inne tajskie wyspy. Niektóre rzeczy kosztują ekstra, ponieważ wszystko trzeba je przewozić na łodziach z lądu. Co więcej, na Lipe jest ograniczona przestrzeń i surowe przepisy budowlane, ponieważ jest to część parku narodowego – co podnosi koszty hoteli i bungalowów na plaży. Jednak to nie jest miejsce, które powinno doprowadzić Cię do bankructwa. Makaron Pad Thai z ulicznego straganu można kupić za około 12 PLN, a piwo w barach o zachodzie słońca kosztuje zaledwie 16 PLN.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: