Jak dojechać z Bangkoku do Ayutthayi

Jak dojechać z Bangkoku do Ayutthayi

Większość podróżujących po Bangkoku, zanim wyjedzie z miasta w poszukiwaniu zupełnie nowej przygody, spędza kilka dni w stolicy Tajlandii, ciesząc się tętniącym życiem miastek i wodnymi drogami. W tym przewodniku przyjrzymy się kilku opcjom transportu, pozwalającym zostawić Bangkok za sobą i udać się 80 km na północ, do Ayutthayi – dawnej stolicy Królestwa Syjamu i historycznego miasta, w którym znajdują się starożytne ruiny, buddyjskie świątynie i imponujące klasztory.

Od czasu podróży przez koszt wyprawy po opcje transportu – ten artykuł obejmuje wszystko, co pozwoli uczynić Twoją podróż do Ayutthayi prostą i łatwą do zarezerwowania.

TransportCzasCenaBilety
Z Bangkoku do Ayutthayi minibusem2 h35 PLNZarezerwuj online
Z Bangkoku do Ayutthayi pociągiem2 h8 PLNZarezerwuj online
Z Bangkoku do Ayutthayi taksówką 1.5 h190 PLNZarezerwuj online

Z Bangkoku do Ayutthayi minibusem

Z Bangkoku do Ayutthayi minibusem
Jeden z minibusów 12Go, które można zarezerwować na platformie 12Go.asia.

Czas – poniżej 2 godzin
Cena – bilety zaczynają się od 35 PLN, jeśli zarezerwujesz je online i z wyprzedzeniem
Komfort – 4/5

Dojazd z Bangkoku do Ayutthaya minibusem (vanem) jest dość prosty, minibusy odjeżdżają z dworca Makkasan w Bangkoku codziennie co 30 minut w godzinach 6:00-17:00. Podróż trwa około 1,5 godziny, ale należy uwzględnić dodatkowe 30 minut, jeśli planujesz wyruszyć z Bangkoku w godzinach szczytu (godziny 7:30-9:00 i 17:00-19:00).

Jeśli chodzi o poziom komfortu, minivany są stosunkowo nowe, mieszczą 9 osób i są w pełni wyposażone w klimatyzację, aby podróż była przyjemna. Jeżeli podróżujesz z dużym bagażem, być może warto zarezerwować drugie miejsce, ponieważ przestrzeń bagażowa jest stosunkowo mała i istnieje ryzyko, że skończysz z torbami na kolanach.

Ceny biletów na podróż busem do Ayutthayi zaczynają się od około 35 PLN i można je kupić online z wyprzedzeniem na 12Go.asia. Aby wsiąść do minibusu, należy okazać kupon PDF 12Go, który można wydrukować lub pokazać na zrzucie ekranu. Minibus 12Go będzie czekał na Ciebie na terminalu Makkasain Airport Rail Link w Bangkoku. Powinieneś pojawić się na przystanku przynajmniej 15 minut przed planowanym czasem odjazdu, aby nie przegapić swojego transportu (bus nie będzie czekał na spóźnialskich). Przygotuj się, aby usiąść wygodnie i cieszyć się jazdą podczas wyprawy na północ do Ayutthayi!

Z Bangkoku do Ayutthayi pociągiem

Z Bangkoku do Ayutthayi pociągiem
Stacja kolejowa Hua Lamphong w Bangkoku

Czas – między 1 godziną 20 minut a 2 godzinami
Cena – bilety w jedną stronę kosztują od 8 PLN
Komfort – 4/5

Podróż pociągiem do Ayutthayi to prawdopodobnie najlepszy sposób na udanie się z miasta na północ! Jest to nie tylko jeden z najtańszych sposobów podróżowania, ale pozwoli Ci również cieszyć się malowniczą trasą podczas jazdy. Szybkość podróży zależy od tego, do jakiego rodzaju pociągu wsiądziesz. Możesz wybrać pomiędzy zwykłym, szybkim, ekspresowym czy specjalnym ekspresowym. Niemniej najdłuższa podróż pociągiem trwa około 2 godzin, a najszybszy pociąg pokonuje trasę w zaledwie 1 godzinę i 17 minut.

Pociągi odjeżdżają ze stacji Hua Lamphong w Bangkoku już o 5:30 rano, a najpopularniejszym miejscem zakupu biletu do Ayutthayi jest stacja w dniu podróży. Udaj się do kasy biletowej i poproś o bilet do Ayutthayi. Prawdopodobnie będziesz musiał pokazać swój paszport, aby dokonać zakupu, więc upewnij się, że masz go pod ręką. Możesz też skorzystać z systemu rezerwacji online 12Go, ale musisz działać szybko – w szczycie sezonu bilety na pociąg są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem.

Z Bangkoku do Ayutthayi pociągiem
Stacja kolejowa w Ayutthayi

Ceny biletów wahają się w zależności od klasy, którą kupisz, ale bilet w 2 klasie kosztuje około 8-22 PLN, podczas gdy bilet w 2 klasie z klimatyzacją to wydatek rzędu 25-37 PLN w jedną stronę. Ogólnie rzecz biorąc, im szybszy pociąg, tym droższy bilet. Należy pamiętać, że pociągi odjeżdżające ze stacji w Bangkoku często mają opóźnienia i niekiedy czas podróży może wynieść dodatkowe 30 minut w zależności od tego, jak sprawnie odbyły się poprzednie odjazdy.

Po przyjeździe na dworzec w Ayutthayi należy wyjść z budynku i kierować się na molo zgodnie ze znakami. Stamtąd przepraw się promem (kosztuje mniej niż 20 centów) na drugą stronę rzeki, gdzie znajduje się większość atrakcji turystycznych Ayutthayi. Możesz też przejechać przez most tuk-tukiem. Postaraj się zająć miejsce przy oknie podczas podróży na północ, aby móc w pełni podziwiać widoki!

Z Bangkoku do Ayutthayi taksówką

Z Bangkoku do Ayutthayi taksówką
Jeden z 9-osobowych Vanów VIP firmy Team Holiday dostępny do rezerwacji w 12Go.

Czas – 1 godzina 20 minut
Cena – bilety w jedną stroną zaczynają się od 190 PLN
Komfort – 5/5

Jeśli szukasz najszybszego sposobu na opuszczenie miasta, rozważ skorzystanie z prywatnego samochodu lub taksówki z Bangkoku do Ayutthayi. Podróż zajmie nieco ponad godzinę, jeśli wyjedziesz poza godzinami szczytu (7:30 do 9:00 i 17:00 do 19:00), lub dodaj 30 minut, jeśli jednak musisz wyjechać podczas największego natężenia ruchu.

Zanim wsiądziesz do taksówki, upewnij się, że ma ona włączony licznik (to dobry znak, że taksówka posiada legalną licencję) lub wynegocjuj swoją opłatę zanim wyruszysz. Jednym z najlepszych sposobów jest zamówienie taksówki z taksometrem na lotnisku lub zorganizowanie jej z wyprzedzeniem w miejscu zakwaterowania. Możesz również dokonać rezerwacji online na stronie 12Go oraz porównać ceny i opinie.

Przejazd taksówką do Ayutthayi z centrum Bangkoku w jedną stronę wyniesie Cię około 190 PLN, ale jeśli podróżujesz w więcej osób, warto podzielić się kosztami. Wyruszasz z lotniska Suvarnabhumi? Licz się z tym, że cena będzie nieco niższa. Podróż taksówką w obie strony z przystankiem przy jednej wybranej atrakcji powinna kosztować około 380 PLN, choć prawdopodobnie będziesz mieć ograniczony czas na zwiedzanie, ponieważ kierowca będzie chciał wrócić do Bangkoku o określonej godzinie. Postaw na komfortową prywatną taksówkę i ciesz się bezpośrednią podróżą na północ.


Z Bangkoku do Ayutthayi – FAQ

Jak najtaniej dostać się z Bangkoku do Ayutthayi?

Najtańszym sposobem na podróż z Bangkoku do Ayuttayi jest pociąg. Ceny biletów w jedną stronę zaczynają się już od 8 PLN i rosną do około 130 PLN – sprawdź koszt na 12Go.asia. Znajdziesz tam ceny dla wielu różnych opcji podróży!

Jaki jest najszybszy sposób dotarcia z Bangkoku do Ayutthaya?

Najszybszym sposobem dotarcia do Ayutthayi z Bangkoku jest taksówka; podróż trwa około 1 godziny 20 minut. Najlepszym sposobem na przejazd taksówką z Bangkoku jest wcześniejsza rezerwacja prywatnej firmy taksówkarskiej za pośrednictwem strony internetowej 12Go, która oferuje wiele punktów odbioru oraz wiele rodzajów pojazdów. Możliwe jest również porównanie czasu podróży i cen z pociągami i minibusami.

Ile kosztuje przejazd pociągiem z Bangkoku do Ayutthayi?

Cena pociągu z Bangkoku do Ayutthayi różni się w zależności od pory dnia wyjazdu, prędkości pociągu i klasy biletu. Możesz wybrać pomiędzy pociągami zwykłymi, ekspresowymi, specjalnymi ekspresowymi i szybkimi oraz 1, 2 i 3 klasą. Najtańszy bilet kosztuje 50 centów, a najdroższy 130 PLN – odwiedź 12Go i sprawdź oraz porównaj ceny, czas i opinie na temat wielu różnych opcji podróży.

Jak dostać się z Bangkoku do Ayutthayi pociągiem?

Pociągi odjeżdżają ze stacji Bangkok Hua Lamphong codziennie i kursują od godziny 5:30 rano do późnego wieczora. Stacja Hua Lamphong MRT sprawia, że łatwo dojechać tam metrem. Zanim udasz się na stację, rozważ wstępną rezerwację biletu online przez 12Go. Na platformie możesz porównać ceny, czas podróży i opinie podróżnych.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: