Jak dostać się z Hat Yai na Koh Lipe

Jak dostać się z Hat Yai na Koh Lipe

Podróż z Hat Yai na Koh Lipe obejmuje ponad 140 kilometrów południowej Tajlandii. Trasa prowadzi przez sękate szczyty Gór Banthat, starodawne dżungle pełne makaków i nad akwamarynowym Morzem Andamańskim. Cel? Zamienić tętniące życiem nocne bazary i pachnące przyprawami pływające targi na białe, piaszczyste plaże i jedne z najczystszych wód, jakie może znaleźć w Azji Południowo-Wschodniej.

Niestety Koh Lipe nie posiada własnego lotniska. Oznacza to, że podróże zawsze będą uwzględniać przeprawę łodzią, ale możesz przyspieszyć wyprawę dzięki prywatnym transferom do portu lub zaoszczędzić trochę bahtów, korzystając z wspólnych autobusów.

TransportCzasCenaBilety
Hat Yai na Koh Lipe minivanem i motorówką4 h78 PLNZarezerwuj online
Hat Yai na Koh Lipe publicznymi minibusami i promem5 h70 PLN
Z Hat Yai na Koh Lipe taksówką i łodzią4 h290 PLNZarezerwuj online

Hat Yai na Koh Lipe minivanem i motorówką

Hat Yai na Koh Lipe minivanem i motorówką
Bilety łączone Smart En Plus na minivana i łódź motorową można rezerwować w 12Go.

Czas – 4 do 6 godzin
Cena – 78+ PLN
Wygoda – 4/5

Zdecydowanie najczęstszym sposobem, w jaki podróżujący po południowej Tajlandii przedostają się między Hat Yai a Koh Lipe, jest połączenie minivana i łodzi motorowej. Jest to podróż, która zwykle trwa około 5 godzin od początku do końca, chociaż niektórzy operatorzy mogą sprawić, że będziesz stąpać po białych jak bawełna piaskach Lipe już po 4 godzinach jazdy.

Minivany/minibusy i łodzie motorowe od dawna są najpopularniejszym sposobem zmiany pływających targów Hat Yai na otoczone palmami brzegi Koh Lipe.

A propos operatorów… jest z czego wybierać. Wysoko oceniane Smart En Plus są uważane za wybór Premium, chociaż ich oferta jest zasadniczo podobna do pakietów Dee Travels, Sukhothai Tour i Satun Pakbara Speed Boat Club. Główna różnica polega na tym, gdzie zostaniesz odebrany na końcu Hat Yai, ale o tym później. Przy tak wielu firmach konkurujących o pasażerów można spodziewać się różnych stawek. Ogólnie rzecz biorąc, bilety kosztują około 78 PLN, więc jest to nie lada okazja.

Pierwsza część wycieczki w całości odbywa się na lądzie. Tka i wije się przez odległe krajobrazy na zachód od Hat Yai, zanim zacznie żeglować po górach ubranych w palmowe i tekowe lasy, a następnie po przybrzeżnych nizinach wokół Parku Narodowego Mu Ko Phetra. Innymi słowy – będziesz miał na co popatrzeć przez okno! Czas jazdy wynosi zazwyczaj około 1 godziny 45 minut do 2 godziny łącznie.

Motorówki w Pak Bara Pier
Motorówki w Pak Bara Pier

Na molo Pak Bara po raz pierwszy zobaczysz lśniące Morze Andamańskie. Dokują tam wszystkie łodzie motorowe. Statki mają wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić 30-40 pasażerów, ustawionych w trzech rzędach. Podróż z lądu do Lipe trwa około 1,5 godziny. To szybko, ale przejażdżki są słynne z wyboistych miejsc, więc przygotuj się, jeśli jesteś szczurem lądowym.

Najlepszym sposobem na zorganizowanie biletu łączonego na minivana i łódź jest wyszukanie go na 12Go.asia. Po prostu wpisz daty i miejsca podróży i gotowe: możesz szybko porównać wszystkie firmy i ceny. Co więcej, będziesz mógł zobaczyć, którzy operatorzy zezwalają na odbiory w mieście Hat Yai, jacy przewoźnicy odjeżdżają z dworca autobusowego Hat Yai, a jakie firmy mogą zabrać Cię na Koh Lipe bezpośrednio z lotniska – idealne, jeśli lecisz z Bangkoku i chcesz jak najszybciej dotrzeć na wyspę.

Hat Yai na Koh Lipe publicznymi minibusami i promem

Hat Yai na Koh Lipe publicznymi minibusami i promem
Prom na przystani Pak Bara gotowy do odbioru pasażerów na Koh Lipe © Rachata Chintawong / Shutterstock.com

Czas – 5 do 7 godzin
Cena – 70-80 PLN
Wygoda – 3/5

Podczas podróży z Hat Yai na Koh Lipe nie musisz rezygnować z organizowanych wycieczek. Wycieczkę można również odbyć w oddzielnych sekcjach. Bądź jednak gotów poświęcić trochę więcej czasu na podróżowanie, targowanie się i poukładanie spraw. Przekonasz się również, że publiczne połączenia autobusowe nie są aż tak wygodne. Z drugiej strony, samotna jazda oznacza dodatkowe poczucie przygody, a po drodze możesz zaoszczędzić kilka złotych.

Publiczne minibusy mogą zaoszczędzić trochę czasu na drodze na Koh Lipe, ale ich start może zająć godzinę lub dwie dłużej.

Zacznij od stacji Talad Kaset. Jeśli lecisz na południe, musisz złapać taksówkę z lotniska – podróż przy średnim ruchu zajmuje około 15 minut; zawsze potarguj się, żeby uzyskać przystępną cenę. Polujesz na kurs minibusem do Pak Bara. W sezonie (listopad-kwiecień) busy kursują co godzinę – najwcześniej o 8:30, a najpóźniej o 18:30. Bilety powinny kosztować około 11-16 PLN; nie więcej nie mniej.

Wystarczy kilka godzin jazdy samochodem przez pola ryżowe i otoczone mgłą wzgórza, które oddzielają Hat Yai od wybrzeża Andamanów, aby dostać się na łodzie. Jeśli nie zarezerwowałeś wcześniej biletu na prom z 12Go, musisz udać się do kabiny i tam go zarezerwować. W porcie może być nerwowo, więc przygotuj się na stanie w kolejce.

Następnie znajdziesz się na jednym z regularnych skrzyżowań, obsługiwanych przez Smart En Plus, Bundhaya Speed Boat i Satun Pakbara Speed Boat Club. Rejsy statkiem we własnym zakresie kosztują około 59 PLN – 69 PLN przy zakupie w dzień. W sezonie wyjazdy odbywają się rano, najpóźniej około godziny 15:00. Jednak zawsze radzimy rezerwować bilety z wyprzedzeniem – białe piaszczyste wyspy i rafy koralowe Lipe przyciągają tysiące turystów, więc istnieje konkurencja o miejsca.

Z Hat Yai na Koh Lipe taksówką i łodzią

Z Hat Yai na Koh Lipe taksówką i łodzią
Jolly Travel jest jedną z firm taksówkarskich, świadcząca usługi transportowe z Hat Yai do przystani Pak Bara.

Czas – 4 do 6 godzin
Cena – 290+ PLN
Wygoda – 5/5

Nie ma to jak wyjechać z lotniska w Hat Yai świeżo po przesiadce z Bangkoku i spotkać czekającego na Ciebie kierowcę z Twoim imieniem i nazwiskiem na kartce. To jest oferta dla ludzi, którzy szukają prywatnego transferu do portu. Tak, to najdroższa trasa na wybrzeże, ale daje dodatkowy komfort. Ponadto możesz dzielić swoją podwózkę z całą ekipą podróżniczą, co może sprawić, że taki rodzaj transportu będzie opłacalny.

Prywatna taksówka z lotniska to dobry wybór, jeśli nie chcesz czekać, aby dostać się na wycieczkę na Koh Lipe.

Oczywiście lotnisko to nie jedyne miejsce, z którego można Cię odebrać. Wybór taksówki z szoferem to również świetny sposób, aby dostać się do łodzi w Pak Bara, jeśli zdecydowałeś się pozostać poza miastem – być może bliżej pływającego targu Khlong Hae (atrakcja Hat Yai z najwyższej półki). W sumie dotarcie na molo zajmuje 2-2,5 godziny, ale z krótkimi postojami i minimalnymi opóźnieniami, jednak również przy klimatyzacji i z wygodnymi siedzeniami.

Gdy dotrzesz do przystani, musisz dołączyć do wszystkich innych na promach. Tutaj przydaje się wcześniej zarezerwowany bilet, ponieważ możesz po prostu zapłacić opłatę portową w wysokości 2,50 PLN i udać się prosto na łódź. Jeśli nie, musisz uregulować opłatę w jednej z kas biletowych, które mogą być ruchliwe w bardziej suchych miesiącach. Tak czy inaczej, jest to 1,5-godzinna przeprawa na Koh Lipe, gdzie zeskoczysz z pokładu w wprost w turkusowe morze, docierając do doskonale białego piasku. Nieźle, prawda?

Koh Lipe to wymarzone miejsce dla wielu podróżników. To Tajlandia, którą widzisz na pocztówkach i w broszurach – lśniący piasek, leniwe bary kokosowe i hamaki zawieszone między pochylonymi palmami. Wszystkie powyższe trasy umożliwiają wymianę głównego węzła transportowego regionu, Hat Yai, na plaże i zatoki. Miłej podróży!


Hat Yai na Koh Lipe – FAQ

Jak najtaniej dostać się z Hat Yai na Koh Lipe?

Możesz zaoszczędzić, polegając na publicznych połączeniach minibusów między Hat Yai a portem Pak Bara, skąd odpływają łodzie na Koh Lipe. Jednak powiedzielibyśmy, że do zaoszczędzenia jest tak mało – w najlepszym przypadku garść złotówek – że koszt biletów łączonych zarezerwowanych przez 12Go.asia jest porównywalny. Mówimy tutaj o kwocie około 69 PLN w porównaniu z 77 PLN, z dodatkowym kłopotem i czasem podróży, aby uwzględnić tańszą opcję.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Hat Yai na Koh Lipe?

Z pewnością nie ma nic szybszego niż prywatna taksówka do portu, a potem motorówka, która na iskrzące piaski wyspy Koh Lipe płynie prosto przez Andamany. Pamiętaj tylko, że za taki transfer zapłacisz dużo więcej, podczas gdy wspólne minibusy od firm takich jak Smart En Plus i Dee Travels zajmują prawie tyle samo czasu, ale są znacznie tańsze. Możesz porównać i zestawić ze sobą wiele ofert na 12Go.

Jak dostać się z Hat Yai na Koh Lipe?

To proste – łodzią! Kierujesz się na wyspę, pamiętasz? Ale zanim wyruszysz w rejs, musisz dotrzeć do portu. Tutaj możesz wybrać środek transportu. Większość osób decyduje się na zorganizowany minivan, który rezerwuje się przez 12Go.asia. Inni udadzą się na dworzec autobusowy w Hat Yai i wezmą własny transport. Jeszcze inna grupa osób woli postawić na wcześniej zarezerwowaną taksówkę.

Jak długo trwa podróż z Hat Yai na Koh Lipe?

Od początku do końca większość wycieczek do raju Koh Lipe zajmuje około 4 lub 5 godzin. Dzieje się tak głównie dlatego, że organizatorzy wycieczki dopasowali czasy przejazdu minibusów do łodzi, więc udasz się na molo Pak Bara, aby znaleźć czekający i gotowy do drogi prom. W sezonie można spodziewać się opóźnień. Mimo to droga na Koh Lipe nigdy nie powinna trwać więcej niż 6 godzin od Hat Yai.

Który miesiąc jest najlepszy, by odwiedzić Koh Lipe?

Grudzień i styczeń na Koh Lipe są po prostu cudowne. Gorące dni, w które temperatura sięga 25-30 stopni, prawie ani kropelki deszczu i spokojne morze pełne koralowców i ryb – wszystko to łączy się, aby wydobyć z wyspy to, co najlepsze. Jednak sezon oficjalnie trwa od listopada do początku maja, kiedy wszystko jest suche i kojące. W tych miesiącach w ofercie jest również znacznie więcej łodzi, dzięki czemu łatwiej jest dostać się z molo Pak Bara i Hat Yai niż podczas podróży w porze monsunowej.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: