Jak dostać się z Bangkoku na Koh Tao

Jak dostać się z Bangkoku na Koh Tao

Białe piaszczyste plaże, wielokolorowe ogrody koralowe, zadziwiające stworzenia morskie i wzgórza poprzecinane wilgotną dżunglą – co może być lepszym lekarstwem na zgiełk Bangkoku? Na szczęście w dzisiejszych czasach łatwo jest wymienić stolicę Tajlandii na lśniące wybrzeże Koh Tao.

Ten przewodnik przedstawia tylko kilka najpopularniejszych opcji pokonania 400 kilometrów, które dzielą te dwa odcinki. Możesz wybrać loty i promy lub autobusy i pociągi. Każda opcja oferuje bilety do Tao w zależności od budżetu i stylu podróżowania. Zaczynajmy.

TransportCzasCenaBilety
Z Bangkoku do Koh Tao samolotem i promem8.5 h170 PLNZarezerwuj online
Z Bangkoku do Koh Tao pociągiem i promem18 h190 PLNZarezerwuj online
Z Bangkoku do Koh Tao autobusem i promem8 h97 PLNZarezerwuj online

Z Bangkoku do Koh Tao samolotem i promem

Z Bangkoku do Koh Tao samolotem i promem
Samolot na Koh Samui, a następnie katamaran na Koh Tao to najwygodniejszy sposób podróży © Jeerapan Jankaew / Shutterstock.com

Czas – 8,5-12 godzin, w zależności od połączeń samolot-prom
Cena – 170-390 PLN
Bilety – 5/5

Połączenie przelotu i przeprawy promowej to prawdopodobnie najszybszy sposób na wymianę miasta na wybrzeże Koh Tao. Co więcej, pasażerowie wybierający tę trasę mają duży wybór. Przeskok z Bangkoku jest możliwy dzięki regionalnym destynacjom z dobrymi połączeniami z wyspami Zatoki Tajskiej. I chociaż nie ma jednej „słusznej” opcji ucieczki, kilka połączeń wyróżnia się z tłumu, a wszystkie z nich można z łatwością zarezerwować na 12Go.asia.

Pierwszą możliwością transportu jest złapanie jednego z najlepszych przewoźników krótkodystansowych Bangkok Airways z dużego lotniska Suvarnabhumi. Możesz zostać zabrany prosto na południe – na Koh Samui. Znajdują się tam luksusowe hotele SPA i plaże z bambusowymi barami, więc warto trochę odpocząć, zanim ruszysz dalej. Alternatywnie, możesz rozważyć odbiór w terminalu przylotów i udać się prosto na jeden z trzech pomostów, gdzie łodzie motorowe będą czekać na dwugodzinną przeprawę na Koh Tao – poszukaj katamaranów Lomprayah, dla najszybszego pokonania drogi.

Jeśli najważniejsza jest prędkość, wybierz lot i prom przez nurkowe miejsca na Koh Tao.

Jeszcze więcej linii lotniczych – uwzględniających przewoźników budżetowych (Nok Air i AirAsia) – obsługuje połączenie z Bangkoku do Surat Thani. To regionalne centrum, z którego można dostać się do miejsc takich jak Koh Tao, więc na osoby przybywające rano czeka wiele połączeń z promami takich firm jak Seatran Discovery. Regularnie ta opcja sprawdza się również jako jeden z najbardziej przystępnych cenowo sposobów podróży.

Tani przewoźnicy Nok Air i AirAsia mają kursują również na lotnisko Chumphon. Te loty odlatują z krajowego i krótkodystansowego węzła Don Mueang International i będą najszybszymi połączeniami lotniczymi ze wszystkich przed przesiadką na prom. Inne odbywają się na lotnisko Nakhon Si Thammarat, co może zająć ponad godzinę, ale oferuje dostanie się do przystani Donsak, jak również wiele rejsów łodzią z tego miejsca na Koh Tao.

Z Bangkoku do Koh Tao pociągiem i promem

Z Bangkoku do Koh Tao pociągiem i promem
Bilety łączone na pociąg i prom można rezerwować przez 12Go.asia © Pratan Saetang / Shutterstock.com

Czas – 18 godzin
Cena – 185 PLN (druga klasa), 280 PLN (pierwsza klasa)
Bilety – 4/5

Podróżując z Bangkoku na Koh Tao nie musisz rezygnować ze stałego lądu. Koleje Tajskie oferują połączenia na południe od urokliwej stacji Hua Lamphong aż do Surat Thani. Tam zmieniasz tory na transfer i kierujesz się prosto na wschód do przystani Tapee lub Donsak, aby wskoczyć na prom, który płynie na wyspę.

Skorzystaj z nocnego pociągu z Bangkoku, aby dotrzeć wcześnie na prom i dostać się na Koh Tao na śniadanie!

Na papierze opcja pociąg-łódź jest najdłuższa. Ale ponieważ z Bangkoku można złapać nocne połączenie, możesz załapać się na transport, gdy zachodzi słońce i zaplanować przybycie na Koh Tao na drugie śniadanie przy plaży. Poszukaj odjazdów z miasta o 18:30, 19:30 lub 22:50, aby skorzystać z wagonów sypialnych – rano będziesz mógł przebudzić się przy widokach wybrzeża i krasowych pasm środkowej Tajlandii. Główna różnica w cenie podróży polega na wyborze między kuszetkami w pierwszej i drugiej klasie, przy czym pierwsza znajduje się w dzielonych kwaterach z zasłonami, a druga w prywatnych wagonach z umywalką.

Zdecydowanie najlepszym sposobem zaplanowania takiej podróży jest skorzystanie z biletu łączonego przez 12Go. Taki bilet to nie tylko gwarancja transportu na każdym odcinku, z odbiorem na stacji i wcześniej zarezerwowanym miejscem na promie z Surat Thani. To również wygodne biuro, w którym można odebrać bilet na pociągi tuż obok stacji Hua Lamphong.

Z Bangkoku do Koh Tao autobusem i promem

Bangkok to Koh Tao by bus and ferry

Czas – 8 do 15 godzin
Cena – 100-200 PLN
Bilety – 3/5

Nie ma co do tego wątpliwości – autobus jest nadal najtańszą opcją przemieszczenia się, jeśli chcesz zamienić gwarne bary i targowiska w Bangkoku na lśniące morza i ciekawe korale Koh Tao. Oczywiście podróż tajlandzkimi autostradami na południe może zająć trochę więcej czasu niż latanie. Ale w menu jest wiele pozycji, jeśli chodzi o firmy, które oferują transport…

Wypróbowana i przetestowana Lomprayah jest z pewnością najbardziej ceniona. Firma obsługuje flotę czystych, nowoczesnych autobusów i oferuje najszybsze połączenia promowe z kontynentu na Koh Tao, jakie można znaleźć – podróż z Surat Thani na plaże zajmuje mniej niż 4 godziny. Szukaj autobusów, które odjeżdżają z tętniącej życiem dzielnicy Bangkoku Khaosan Road każdego ranka i wieczora, odpowiednio o 6:00 i 21:00.

Decydując się na autobus nocny, możesz załapać się na wcześniejsze promy i dostać się na Koh Tao z całodniowym wyprzedzeniem.

Inne firmy to Paradive Travel i Songserm, które przechodzą przez Chumphon lub Surat Thani przed dostaniem się na łódź. Mówiąc o łodziach… te firmy mają zwykle nieco wolniejsze połączenia na wodzie. Spodziewaj się, że jeśli je wybierzesz całkowity czas podróży z Bangkoku na wyspę wyniesie około 12-15 godzin, ale ceny również będą niższe.

Najważniejsze, co musisz zrobić, to zdecydować, czy chcesz dostać się autobusem do Chumphon czy Surat Thani i jakiego typu promem chcesz zakończyć podróż. Na szczęście wszystkie różne opcje i odcinki są opisane na 12Go.asia. Na platformie możesz również dokonać wcześniejszej rezerwacji biletów, aby uniknąć korków.

Podróżni, którzy chcą zamienić szalone serce Bangkoku na lazurowe wody i centra nurkowe PADI na Koh Tao, mają szczęście – jest wiele różnych sposobów na przemieszczenie się pomiędzy jednym a drugim miejscem. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na lot samolotem, czy podróż po tajlandzkich drogach, w mniej niż pół dnia możesz spodziewać się przybycia do raju nad zatoką.


Bangkok do Koh Tao – FAQ

Jak najtaniej dostać się z Bangkoku na Koh Tao?

Autobusy nadal są najprzyjemniejszym dla portfela środkiem transportu. Mogą zabrać Cię z hosteli przy Khaosan Road do miast takich jak Surat Thani czy Chumphon, gdzie łatwe połączenia na promy oznaczają, że w większości przypadków postawisz stopę na plażach Koh Tao w mniej niż 14 godzin. Co więcej – najniższe ceny wciąż wynoszą około 99 PLN, co oznacza, że po przyjeździe zostanie Ci więcej bahtów na kursy nurkowe.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Bangkoku na Koh Tao?

Zawsze będzie to samolot. Mimo że Koh Tao jest zbyt małe, aby mieć własne lotnisko, możesz odciąć sobie długi odcinek 410 km z Bangkoku, wznosząc się w przestworza. Najbliższy punk przylotu znajduje się na Koh Samui, ale będzie to dodatkowo kosztować. Możesz także dostać się do Chumphon, Surat Thani lub Nakhon Si Thammarat, z których wszystkie mają połączenia z promami na wyspy. Łatwym sposobem rezerwacji biletów jest platforma 12Go.asia, która oferuje bilety łączone, które ułatwiają przedostanie się z terminalu do portu.

Jak dostać się z Bangkoku na Koh Tao?

Skorzystaj z narzędzia do wyszukiwania 12Go.asia, aby zobaczyć różnorodne opcje dostępne dla podróżnych, którzy chcą opuścić Wielki Pałac i cieszyć się piaszczystymi plażami Archipelagu Chumphon. Do wyboru są połączenia lotnicze i promowe, nocne autobusy, które łączą się z łodziami, a nawet pociągi, które zanim dotrą do Koh Tao wyjeżdżają ze stolicy na przesiadki w południowo-środkowej Tajlandii.

Dokąd lecisz na Koh Tao?

Wybieraj! Koh Samui to z pewnością ulubione miejsce. Jest to nie tylko najbliższy punkt przylotu dla każdego, kto leci na Koh Tao z Bangkoku, ale jest też wspaniałą wyspą samą w sobie, oferującą złote plaże i pięciogwiazdkowe hotele (być może mały postój?). Lotnisko Chumphon jest dobre, jeśli chcesz mieć jak najkrótszy lot przed wskoczeniem na prom. Tymczasem Surat Thani i Nakhon Si Thammarat oferują wiele możliwości wejścia na łódź.

Czy na Koh Tao jest drogo?

Koh Tao nie jest najdroższą z tajlandzkich wysp, ale nie jest też najtańszą. Średnie dzienne koszty oscylują wokół 1000 TBH (115 PLN), z ulicznym jedzeniem, piwem o zachodzie słońca i zakwaterowaniem – są to całkiem niezłe okazje. Przekonasz się również, że Koh Tao jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo miejsc w Azji Południowo-Wschodniej, w których można odbyć kurs nurkowania PADI, z pakietami dla początkujących odkrywców zaczynającymi się od około 270 PLN! Jedna rzecz: taksówki na Koh Tao mogą być drogie, więc może warto umówić się odpowiednio wcześniej na przejazdy z transferem do drzwi hotelu przez 12Go.asia.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: