Jak dostać się z Paryża do Berlina

Jak dostać się z Paryża do Berlina

Każdego roku wielu podróżnych planuje przeprawę z Paryża do Berlina. Powód? Jest to wycieczka, która pozwoli Ci poznać dwie z najbardziej niesamowitych stolic Europy – a nawet i świata! Zaczynając od Luwru w poszukiwaniu Mona Lisy, kończąc na neoklasycystycznej Bramie Brandenburskiej, zamieniając po drodze wyborne wina z Bordeaux w bistro na pieniste niemieckie piwa w fajnych barach Friedrichshain.

Nie daj się zniechęcić odległości 877 km, która dzielą te dwie metropolie. Są one naprawdę dobrze połączone, a ten przewodnik pomoże Ci zorganizować pociąg, samolot lub autobus, który jest niezbędny, aby dostać się z punktu A do punktu B.

TransportCzasCenaBilety
Z Paryża do Berlina samolotem2 h120 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Berlina szybkim pociągiem8 h160 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Berlina pociągiem nocnym13 h410 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Berlina autobusem17 h81 PLNZarezerwuj online

Z Paryża do Berlina samolotem

Z Paryża do Berlina samolotem
EasyJet startujący z lotniska Orly w Paryżu (ORY) © Lukas Wunderlich / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina 45minut (sam przelot)
Cena – około 120 PLN+
Komfort – 4/5

Jednym z oczywistych sposobów na szybkie dotarcie z Paryża do Berlina jest podróż samolotem. Biorąc pod uwagę, że są to dwie główne stolice kontynentu, nie powinno być problemów ze znalezieniem bezpośrednich lotów między nimi. Oczywiście, zarówno tani przewoźnik easyJet, jak i linie lotnicze premium Air France oferują regularne połączenia przez cały rok. Zazwyczaj organizują one około 10 odlotów dziennie, z których najwcześniejszy odbywa się o 6:05 rano, a ostatni odlatuje z Miasta Świateł o 21:05.

Główną różnicą pomiędzy poszczególnymi trasami jest lotnisko, z którego startują. Niektóre wyruszają z lotniska Orly (ORY), zlokalizowanego około 15 km na południe od Wieży Eiffla. Inne wyruszają z większego lotniska Paris-Charles De Gaulle znajdującego się na północnym skraju miasta. Do pierwszego lotniska można dojechać w około godzinę pociągami RER i Orlyval za około 54 PLN od osoby. Większe lotnisko jest natomiast połączone z dworcem Gare du Nord w centrum Paryża bezpośrednim metrem, gdzie podróż trwa 30-35 minut i kosztuje 43 PLN.

Z Paryża do Berlina samolotem
Air France lata z lotniska Paryż-Charles de Gaulle, Easyjet korzysta z obu lotnisk. © EQRoy / Shutterstock.com

Tysiące osób podróżuje co roku z Paryża do Berlina, korzystając z atrakcyjnych cenowo połączeń lotniczych między tymi dwoma wielkimi stolicami.

Zdecydowana większość lotów do Berlina odbywa się z lotniska Brandenburg. Jest to główny węzeł lotniczy stolicy Niemiec, a bezpośrednie połączenie kolejowe na Dworzec Główny w Berlinie z w samym centrum miasta kosztuje zaledwie 41 PLN. Można również polecieć na lotnisko Berlin Schönefeld, które znajduje się dalej na południe. Stamtąd czeka Cię około 50-minutowy transfer kolejką S-Bahn lub nieco krótsza podróż pociągiem Airport Express. W obu przypadkach zapłacisz nieco ponad 14 PLN.

Loty są notorycznie nieprzewidywalne, jeśli chodzi o ceny. Czasami można znaleźć mega okazje na połączenia z Paryża do Berlina za około 75 PLN za osobę. W innych przypadkach ceny wzrastają do ponad 380 PLN (zazwyczaj w szczycie lata i w okresie świątecznym). Wczesna rezerwacja za pomocą serwisu takiego jak 12Go.co jest jednym ze sposobów, aby załapać się na tańsze taryfy, ale występujące raczej u tanich przewoźnikach, takich jak easyJet.

Z Paryża do Berlina szybkim pociągiem

Z Paryża do Berlina szybkim pociągiem
Szybkie pociągi DB ICE 3 kursujące między Paryżem a Berlinem © Chris Redan & travelview / Shutterstock.com

Czas – 8 godzin i 15 minut
Cena – 160 PLN+
Komfort – 5/5

Obecnie szybkie koleje przecinają kraje od Paryża do Berlina, a nawet dalej. Dzięki nim możesz pokonać podróż od stolicy do stolicy w nieco ponad 8 godzin. Nie ma jednak bezpośrednich połączeń, więc musisz liczyć się z przesiadkami i przerwami na stacjach gdzieś po drodze. Będziesz korzystać z połączenia francuskich kolei SNCF i niemieckich kolei DB, z których obie są na ogół punktualne i wygodne – w rzeczywistości są jednymi z najbardziej punktualnych i komfortowych kolei w Europie!

Istnieje kilka różnych tras, którymi można dostać się na wschód do Berlina. Może to być szybki TGV Duplex lub niemiecki pociąg ICE kursujący prosto z Paryża, a następnie, przez resztę drogi pociąg DB ICE. Może to być również podróż dwoma pociągami ICE. Prawdziwa różnica polega na tym, gdzie nastąpi przesiadka. Wczesnym rankiem TGV jadą do Frankfurtu Hauptbahnhof, gdzie można się przesiąść na pociąg do Berlina, który przyjeżdża tuż przed 15:30. Inne pociągi łączą się przez Mannheim i przyjeżdżają przed godziną 18:00. Można też skorzystać z połączeń ICE przez oba miasta. Zalecamy użycie funkcji wyszukiwania na 12Go.co, aby porównać wszystkie rozkłady jazdy i wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Z Paryża do Berlina szybkim pociągiem
Dwupiętrowy pociąg TGV Duplex pokonuje tylko połowę drogi do Berlina © olrat & Little Adventures / Shutterstock.com

Niemieckie i francuskie pociągi szybkiej kolei łączą się, oferując szybką podróż przez serce Europy z Paryża do Berlina.

Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie szybkie pociągi kursujące na tych trasach są najwyższej jakości. Francuskie TGV mogą być dwupiętrowe, z przedziałami klasy pierwszej, które mają przestronne siedzenia w formacie 2:1. Pociągi DB są szerokie i jasne, z mieszanką otwartych przestrzeni i przedziałów. Obie linie mogą pochwalić się fantastyczną ofertą gastronomiczną na pokładzie, dzięki czemu można podziwiać niemiecką przyrodę przy zimnym piwie i talerzu regionalnie inspirowanego jedzenia.

Niektóre z malowniczych części trasy, na które będziesz chciał zwrócić uwagę, to podróż w górę doliny Renu przez Baden-Baden do Mannheim, gdzie zamki górują nad zalesionymi wzgórzami. Następnie odcinek wiedzie przez wspaniałe prowincje Lotaryngię i Mozelę przed granicą francusko-niemiecką, gdzie meandrujące rzeki przepływają pod porośniętymi trawą wzgórzami. Kuszące? Musisz zarezerwować bilet odpowiednio wcześniej. Bilety na wszystkie szybkie połączenia drożeją w miarę zbliżania się daty wyjazdu. Postaraj się skorzystać z oferty zniżkowej, a być może zapłacisz tylko 160 PLN za cały przejazd!

Z Paryża do Berlina pociągiem nocnym

Z Paryża do Berlina pociągiem nocnym
Nightjet jest obsługiwany przez Austriackie Koleje Federalne (ÖBB) © Tobias Arhelger / Shutterstock.com

Czas – 13-14 godzin
Cena – od 410 PLN
Komfort – 4/5

Istnieją zasadniczo dwa sposoby na skorzystanie z nocnych pociągów, aby dostać się z Paryża do Berlina w ciemniejszej porze doby. Opcja pierwsza: Skorzystaj z wieczornego serwisu TGV ze stolicy Francji, aby przekroczyć granicę niemiecką i wysiąść w wielkim mieście Karlsruhe, a na koniec złapać wygodny pociąg sypialny ÖBB aż do Berlina. Opcja druga: Skorzystaj z Rosyjskich Kolei Paryż-Moskwa Express bezpośrednio z Gare de l’Est. Obie opcje mają swoje plusy i minusy.

Nocne pociągi to świetny sposób na podróżowanie, pozwalający zaoszczędzić na kosztach hotelu i jednocześnie skrócić czas podróży z Paryża do Berlina.

Pokusa podróżowania bez żadnych przesiadek po drodze oznacza, że wielu podróżnych rozważy Koleje Rosyjskie w pierwszej kolejności. Nie ulega wątpliwości, że jest to niezapomniane przeżycie, a wielu współpasażerów podróżuje przez Moskwę, korzystając z połączeń Kolei Transsyberyjskiej! Będziesz musiał wyszukać i zarezerwować bilet tylko do Berlina, wybierając pomiędzy szczególnie luksusową pierwszą klasą z dwoma łóżkami lub większymi czteroosobowymi kabinami, które kosztują mniej. Należy pamiętać, że pociąg ten odjeżdża z Paryża tylko raz w tygodniu – w czwartek wieczorem. Ceny standardowych biletów zaczynają się od około 540 PLN.

Z Paryża do Berlina pociągiem nocnym
Pociągiem sypialnym Kolei Rosyjskich możesz dojechać aż do Moskwy, więc lepiej nastaw sobie budzik.

Nieco tańsze i o wiele częstsze są połączenia TGV-DB. Oferowane są one w każdą noc tygodnia, a całkowity koszt może wynieść zaledwie 450 PLN za osobę, jeśli skorzystasz z 12Go.co, by zarezerwować bilet z wyprzedzeniem. Co więcej, pociągi są wygodne, zwłaszcza austriacki Nightjet, z sześcioma kuszetkami lub wydzielonymi kabinami sypialnymi. Do Berlina dotrzesz tuż przed 8:00 rano – świeży i gotowy do dalszej drogi.

Z Paryża do Berlina autobusem

Z Paryża do Berlina autobusem
Autobusy będą przyjeżdżać na stację Zentraler Omnibusbahnhof Berlin (ZOB) © Vitalii Vitleo / Shutterstock.com

Czas – 17 do 22 godzin
Cena – 81 PLN+
Komfort – 2/5

W menu znajdziesz także autobusy łączące siedzibę Luwru i Wieży Eiffla z niemiecką stolicą. Niestety, podróż nimi trwa strasznie długo, że jest to dość duży dylemat dla każdego podróżnika. Czas przeprawy autobusem wynosi ponad 17 godzin, przy czym większość połączeń z punktu A do punktu B to około 20 godzin i do tego musisz liczyć się z co najmniej jedną przesiadką. Niemniej ceny mogą dość niskie – np. 81 PLN za sztukę, jednak bilet trzeba będzie zarezerwować dużo wcześniej na 12Go.co, starając się unikać szczytowych okresów letnich jako daty startowej. Bardziej prawdopodobne są stawki około 170 PLN – 220 PLN.

Ci, którzy zdecydują się na podróż autokarem, powinni szukać ofert u największych firm przewozowych w Europie, takich jak Flixbus czy BlaBlaBus. Są to zazwyczaj najpopularniejsze opcje na tej trasie. Przewoźnicy często odjeżdżają z dużego dworca Bercy Seine w Paryżu i wysadzają pasażerów na Zentraler Omnibusbahnhof Berlin (ZOB), który można znaleźć na dalekim wschodnim krańcu miasta, w pobliżu stacji S-Bahn Messe Nord/ICC.


To długa, transeuropejska odyseja na trasie z Paryża do Berlina. Nieważne, czy chcesz jechać autobusem, pociągiem zwykłym lub nocnym czy lecieć samolotem, w każdym przypadku możesz zamienić magię Montmartre’u na atmosferę chłodnego Friedrichshain. Ciesz się podróżą!


Z Paryża do Berlina – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Paryża do Berlina?

Istnieje szansa, że będą to autobusy, których ceny zaczynają się od około 85 PLN za osobę. Musisz jednak zarezerwować bilet naprawdę wcześnie za pośrednictwem 12Go.co, aby mieć szansę na skorzystanie z tych cen. Jeśli nie jest to możliwe, polecamy sprawdzić zarówno pociągi, jak i samoloty, które często mogą kosztować nawet 120 PLN!

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Paryża do Berlina?

Ponieważ te dwie stolice dzieli aż 877 km, najszybszym sposobem na dostanie się z jednej do drugiej jest podróż samolotem. Loty oferowane są zarówno przez easyJet jak i Air France, a przelot trwa 1 godzinę i 45 minut. Dodając do tego wszystkie „misje” na lotniskach i transfery, z centrum jednego miasta do drugiego przedostaniesz się w około 4 lub 5 godzin.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Paryża do Berlina?

To naprawdę zależy od tego, w jaki sposób lubisz podróżować. 12Go.co często ma dobre oferty na loty, które są najszybszą opcją transportu ze stolicy do stolicy. Ale do wyboru są również zabytkowe pociągi nocne, które mogą zaoferować coś bardziej niezapomnianego, zabierając Cię przez serca Europy Zachodniej w malowniczą podróż, która trwa do 14 godzin.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Paryża do Berlina?

Jeśli chcesz skorzystać z szybkich połączeń TGV i ICE z Paryża do Berlina, musisz zarezerwować bilet jak najwcześniej na 12Go.co. Ceny mogą wynosić nawet do 165 PLN za osobę, jeśli zapolujesz na bilet z odpowiednim wyprzedzeniem. Pamiętaj jednak, że ceny zmieniają się dość dynamicznie i zapewne znacznie wzrosną, jeśli spóźnisz się z rezerwacją. W przypadku pociągów nocnych możesz spodziewać się kosztu w okolicy 420 PLN – 500 PLN za cały przejazd, jednak miej na uwadze, że zaoszczędzisz na koszcie w hotelu.

Jak długo trwa podróż pociągiem z Paryża do Berlina?

W ciągu dnia podróż z paryskiego Gare de l’Est do berlińskiego Hbf zajmuje około 8 godzin i 15 minut, ale tylko wtedy, gdy korzystasz z szybkich połączeń pociągów TGV i ICE. Jeśli zdecydujesz się na połączenie nocne, podróż zajmie Ci od 12 do 14 godzin.

Czy z Paryża do Berlina kursuje szybki pociąg?

Tak. Koleje francuskie i niemieckie połączyły siły i oferują szybkie połączenia na trasie ze stolicy do stolicy. Bilety możesz zarezerwować online na 12Go.co szukając wśród ofert na linie ICE i TGV.

Czy z Paryża do Berlina kursuje pociąg sypialny?

Tak, kursuje, ale tylko jeden bezpośredni w tygodniu. Jest on obsługiwany przez Koleje Rosyjskie i w drodze do Moskwy ma przejechać przez całą Europę. Za pośrednictwem 12Go.co możesz zarezerwować bilety tylko na odcinek Paryż-Berlin. Pociąg odjeżdża w czwartki, a bilet kosztuje około 500 PLN za osobę.

Czy z Paryża do Berlina lepiej jest lecieć samolotem, czy jechać pociągiem?

To zależy, czy się spieszysz. Osoby podróżujące w interesach, które chcą po prostu wpaść do Berlina na spotkanie przed powrotem do Paryża, z pewnością wybiorą lot. Jednak podróż pociągiem to prawdziwa przygoda, która pozwala poznać urocze zakątki Europy – od rustykalnych zaułków Lotaryngii po romantyczne wzgórza Nadrenii.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: