Jak dostać się z Paryża do Nicei

Jak dostać się z Paryża do Nicei

Podróż z Paryża do Nicei to wyprawa z tętniącej życiem metropolii do szykownej riwiery. Jedna z nich to iglice wieży Eiffla i romantyczne kawiarnie Montmartre. Druga to opalanie się na Lazurowym Wybrzeżu, pomiędzy żwirowymi plażami i porośniętymi sosnami wzgórzami. Nic więc dziwnego, że tak wielu podróżników stara się odbyć tę podróż każdego roku.

Nie jest to krótki dystans, miejsca te dzieli ponad 670 km. Jednak dobrze rozwinięta infrastruktura Francji sprawia, że możesz pokonać tę trasę w jeden poranek, korzystając z samolotów, pociągów lub własnego transportu. Przyjrzyjmy się różnym opcjom.

TransportCzasCenaBilety
Z Paryża do Nicei samolotem1,5 h150 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Nicei pociągiem6 h91 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Nicei autobusem15 h140 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Nicei samochodem8,5 h460 PLN

Z Paryża do Nicei samolotem

Z Paryża do Nicei samolotem
Air France posiada samoloty Airbus A318 kursujące z lotniska Orly na lotnisko w Nicei. © GB-Photographie / Shutterstock.com

Czas – 1,5 godziny (sam przelot)
Cena – 150 PLN
Komfort – 4/5

Paryż i Nicea znajdują się na mapie Francji, ale mimo to, nadal dzieli je prawie 690 km. To sprawia, że loty są naprawdę atrakcyjną opcją na tej trasie. Samoloty zabiorą Cię w przestworza na południe od stolicy, przelatując bezpośrednio nad sercem zachodniej części kraju. W pogodne dni. Pamiętaj, aby mieć oczy szeroko otwarte – czekają na Ciebie winnice Burgundii i ośnieżone szczyty Rhone-Alpes toczące się poniżej.

Z Paryża do Nicei odbywa się aż 30 lotów dziennie, skracając czas podróży do zaledwie kilku godzin na trasie z miasta na wybrzeże.

Większość lotów obsługiwana jest przez 2 przewoźników. Jest easyJet, budżetowy przewoźnik z niskimi cenami, zaczynającymi się od około 150 PLN. Jest też Air France, narodowy flagowy operator, oferujący nieco droższe usługi premium (wszystko poniżej 300 PLN jest dobrą ofertą). Przed podróżą na rozpalone słońcem południowe wybrzeże, zawsze zalecamy dokonanie rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, ponieważ loty będą coraz droższe w miarę zbliżania się godziny startu. Jeśli zabierasz sprzęt do snorkelingu i buty żeglarskie, przygotuj się na wydatek 75 PLN lub więcej za bagaż rejestrowany.

Większość połączeń do Nicei z Paryża odbywa się z lotniska Orly (ORY), choć kilka wybranych kursuje z lotniska Paryż-Charles de Gaulle (CDG). Do obu tych miejsc łatwo dostać się z dzielnic położonych w pobliżu Wieży Eiffla i Pól Elizejskich. Pierwsze lotnisko jest obsługiwane przez specjalny autobus Orlybus, którego koszt wynosi nieco ponad 35 PLN za osobę, podczas gdy CDG jest połączone z Gare du Nord pociągami RER w cenie 40 PLN. Te przesiadki dodadzą od 35 do 50 minut do Twojej podróży.

Nice City Airport at the French Riviera
Lotnisko w Nicei jest położone tuż przy Morzu Liguryjskim.

Portem docelowym jest lotnisko w Nicei. Jest on dogodnie usytuowane na cyplu na południowo-zachodnim krańcu kultowej Promenady Anglików. Terminal jest połączony z uroczym nicejskim starym miastem autobusami numer 98 i 99, które zatrzymują się przy hotelach z widokiem na morze wzdłuż promenady na swojej trasie. Bilety kosztują 1,50 € za osobę. Alternatywnie, można wynająć samochód z RentalCars.com i dostać się na autostradę A8, aby uzyskać dostęp do całego Lazurowego Wybrzeża i Riwiery Francuskiej w ciągu zaledwie kilku godzin.

Z Paryża do Nicei pociągiem

Z Paryża do Nicei pociągiem
Podróż pociągiem z Paryża do Nicei jest bardzo malownicza © Solomakha / Shutterstock.com

Czas – 5 godzin i 45 minut
Cena – 91 PLN
Komfort – 5/5

Pociąg jest bezsprzecznie głównym rywalem dla samolotu z Paryża do Nicei. Cenowo dorównuje liniom lotniczym, kosztując już od 91 PLN (przynajmniej, jeśli wejdziesz na 12Go.co naprawdę wcześnie i zarezerwujesz bilet z wyprzedzeniem). Pociągi przebijają samoloty także pod względem komfortu (więcej o pięknych lokomotywach SNCF poniżej). Jest to również ogólnie mniej kłopotliwy sposób podróży – bez przesiadek i bez konieczności przechodzenia kontroli bezpieczeństwa lub rejestrowania bagażu. Jedyną rzeczą, w której kolej nie może konkurować jest czas podróży, który oscyluje wokół granicy 6 godzin (od stacji do stacji).

Połączenia rozpoczynają się z paryskiego Gare de Lyon dość wcześnie (pierwsze o 7:13 rano) i kończą się tuż po 17:00. W sumie w ciągu dnia oferowanych jest siedem połączeń. Zdecydowana większość z nich odbywa się w pociągach TGV typu duplex. Posiadają one dwa piętra i wyposażone są w naprawdę wygodne siedzenia. Miejsca w pierwszej klasie będą kosztować znacznie więcej, ale oferują także dużo miejsca na nogi. Obie klasy mają dostęp do dobrych posiłków na pokładzie, a także gniazdek elektrycznych i sieci WiFi. (Oferowane są także dwa pociągi Ouigo dziennie. Ich priorytetem są niskie ceny, więc mogą być tańsze, ale na pewno są nieco mniej wygodne).

Second Class on a TGV Duplex train
Druga klasa w pociągu TGV Duplex wygląda jak pierwsza klasa w innych pociągach ©RSA

Pociąg jest naprawdę pięknym sposobem podróżowania przez serce Francji od Paryża do Nicei, zwłaszcza gdy jest ładna pogoda.

A sceneria? Cóż… powiedzmy, że warto obejrzeć Festiwal Filmowy w Cannes. Wszystko zaczyna się od bukolicznych wiosek Burgundii i zarysów gór Jura przed Lyonem. Następnie, ci którzy siedzą po lewej stronie wagonu, mogą dostrzec połyskujące na zachodzie szczyty Alp Francuskich. Pociągi jadą dalej, aby przekroczyć Rodan przy starożytnym mieście Avignon. Końcowe crescendo następuje na wybrzeżu. Widoki z prawej strony wagonu za Marsylią to szerokie połacie turkusowego Morza Śródziemnego, od czasu do czasu przerywane przez takie miejsca jak pełne jachtów mariny lub zamek Chateau d’If (gdzie więziony był sam hrabia Monte Cristo).

Z Paryża do Nicei autobusem

Z Paryża do Nicei autobusem
Podróżowanie autobusem jest zazwyczaj droższe niż pociągiem

Czas – 15 do 18 godzin
Cena – 140 PLN+
Komfort – 2/5

Z oszałamiającym czasem podróży z Paryża do Nicei wynoszącym 18 godzin, autobus jest (co zrozumiałe) mniej popularny niż jego towarzysze – pociąg i samolot. Owszem, dostaniesz się na Lazurowe Wybrzeże, ale musisz pogodzić się z długimi odcinkami jazdy autostradą, z jedną przesiadką po drodze (zazwyczaj w Gare Perrache, w Lyonie). Zatem w dni, kiedy ceny biletów lotniczych gwałtownie rosną, a tanie bilety kolejowe znikają (takie dni się zdarzają!), autokar jest alternatywą, za którą możesz być wdzięczny.

Autobusy mogą być najlepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy loty i szybkie pociągi do Nicei są już zarezerwowane.

Zalecamy skorzystanie z usług dobrze znanych firm, takich jak Flixbus czy BlaBlaBus. Oferują one najbardziej rozbudowane połączenia, co oznacza mniej czekania w Lyon na dalszą podróż. Dysponują również nowoczesną flotą pojazdów, które zazwyczaj posiadają na pokładzie toalety i WiFi. Bilety ba autobusy obu firm można zarezerwować z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co, co jest zawsze dobrym pomysłem, jeśli podróżujesz z plecakiem w głównym sezonie letnim.

Podróż prawdopodobnie będzie przebiegać trasą A6 na południowy zachód, aby połączyć się z trasami Rodanu. Następnie kierujemy się bezpośrednio na południe w stronę wybrzeża, by w końcu zatrzymać się na lotnisku w Lyonie, gdzie bieg kończą autobusy dalekobieżne. Stamtąd można skorzystać z lokalnych autobusów 98 i 99, aby za kilka euro dostać się do głównego starego miasta i na Promenadę Anglików.

Z Paryża do Nicei samochodem

Z Paryża do Nicei samochodem
Po drodze jest wiele miejsc, w których warto się zatrzymać © Grisha Bruev / Shutterstock.com

Czas – Około 8,5 godziny
Cena – 460 PLN
Komfort – 4/5

Podróż do Nicei z Paryża może być pretekstem, którego zawsze szukałeś, aby odkryć głębię wiejskiej Francji, zachwycającą Dolinę Rodanu i niektóre z najbardziej fascynujących historycznych miast Europy. To dokładnie to, co znajduje się w ofercie dla podróżnych, którzy zdecydują się wynająć swoje własne cztery koła. Zamiast pokonać trasę w 8,5 godziny, co jest możliwe bez postojów, można zamienić ją w wielodniową przygodę biegnącą od miasta do wybrzeża.

Oczywiście więcej dni w podróży oznacza większy koszt wynajmowanego samochodu. Jednak dzienne stawki wynajmu nie są we Francji zbyt drogie. Większość opłat dotyczyć będzie podróży w jedną stronę – od A do B – a nie w obie strony. Mimo to, musisz spodziewać się kosztu około 460 PLN za pełne 72 godziny. To powinno pozwolić Ci zrobić sobie przerwę w Lyon, gdzie będziesz mógł choć przez chwilę poczuć atmosferę kawiarni w dzielnicy Vieux Lyon. Będziesz mieć szansę na spacer po surowym Parku Regionalnym Alpilles, krainie szczytów pachnących tymiankiem. Możesz też wybrać się na wycieczkę do lśniących wybrzeży na wschód od Marsylii, gdzie perłowe piaski i przejrzyste morze wabią od Porquerolles do St Tropez.


Przygotuj nakrycie głowy i zacznij marzyć o wspaniałych plażach Lazurowego Wybrzeża – już wkrótce będziesz odbywać podróż z brukowanych ulic Paryża do jednego z najpiękniejszych regionów w całej Europie!


Z Paryża do Nicei – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na podróż z Paryża do Nicei?

Przy wcześniejszej rezerwacji za pomocą 12Go.co, pociąg jest najtańszym sposobem na zamianę Paryża na Niceę. Koniecznie pamiętaj, aby kupić bilet z wyprzedzeniem – ceny będą gwałtownie rosły bliżej daty podróży i zapłacisz o wiele więcej za dokładnie to samo miejsce. Pamiętaj również, aby sprawdzić oferty budżetowych pociągów Ouigo – bilety można kupić nawet za mniej niż 75 PLN za sztukę!

Jak najszybciej dostać się z Paryża do Nicei?

Najszybszym sposobem jest lot na południe z paryskiego lotniska Orly lub CDG. Każdego dnia odbywa się aż 30 lotów, a sam przelot trwa około 1,5 godziny (łącznie z odprawą i kontrolą 4-5 godzin). Za pomocą 12Go.co można wyszukać i zarezerwować miejsca na wszystkie linie lotnicze.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Paryża do Nicei?

My mamy słabość do pociągu. Możesz liczyć na fantastyczne piętrowe lokomotywy TGV, które mogą osiągać prędkość 300 km/h! Do tego dochodzą niesamowite widoki – w ciągu zaledwie 6 godzin można podziwiać pola Burgundii, podnóża Alp Francuskich oraz pokryte sosnami zatoczki Lazurowego Wybrzeża!

Jak długo jedzie się pociągiem z Paryża do Nicei?

Dzięki superszybkim pociągom TGV, które jeżdżą na tej trasie i minimalnym postojom zaplanowanym w usłudze, podróż z Paryża do Nicei możesz odbyć pociągiem w mniej niż 6 godzin. Jest to czas prawie porównywalny z czasem lotu, jeśli dodać do tego transfery, choć ceny biletów kolejowych są zazwyczaj tańsze, jeśli rezerwuje się je z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co.

Czy z Paryża do Nicei kursuje pociąg bezpośredni?

Tak. W rzeczywistości jest kilka kursów każdego dnia. Odjeżdżają one z Gare de Lyon od godziny 7:00 rano. Większość z nich to modele TGV, ale niektóre to tanie pociągi Ouigo. Jadą one z Paryża do Nicei bez żadnych przesiadek, a podróż zajmuje w sumie około 5 godzin i 45 minut.

Czy z Paryża do Nicei kursuje szybki pociąg?

Wszystkie bezpośrednie pociągi z Paryża do Nicei będą należały do kategorii szybkich. Nawet pociągi Ouigo są przerobionymi TGV, które mogą osiągnąć prędkość 300 km/h! Średni czas podróży na tej linii to około 5-6,5 godziny, więc jest to bardzo szybkie połączenie.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: