Jak dojechać z Paryża do Lyon

Jak dojechać z Paryża do Lyon

Podczas wycieczki po Francji, zarówno Paryż jak i Lyon są obowiązkowymi punktami programu. Przedostanie się z pierwszego miasta do drugiego oznacza przejście od kultowej wieży Eiffla i romantycznych brukowanych uliczek Montmartre do historycznej stolicy regionu Owernia-Rodan-Alpy. Na miejscu będziesz mógł wędrować po zacienionych zaułkach i alejkach w klimatycznym Vieux Lyon i odkrywać rzymskie ruiny na wzgórzach nad miastem.

Ponieważ obie te metropolie są wielkimi miastami, pokonanie 190 km francuskiej prowincji, która leży pomiędzy nimi, nie powinno być zbyt dużym wyzwaniem. W tym przewodniku znajdziesz informacje o każdym środku transportu, który pomoże Ci odbyć tę podróż – od pociągów po samoloty.

TransportCzasCenaBilety
Z Paryża do Lyon szybkim pociągiem2 h63 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Lyon normalnym pociągiem5 h280 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Lyon samolotem1 h200 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Lyon autobusem5,5 h56 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Lyon samochodem5 h930 PLNZarezerwuj online

Z Paryża do Lyon szybkim pociągiem

Z Paryża do Lyon szybkim pociągiem
Dwupiętrowe pociągi TGV Duplex to najbardziej komfortowa opcja z miejscami siedzącymi w klasie pierwszej i drugiej © ClS / Shutterstock.com

Czas – 2 godziny
Cena – od 63 PLN
Komfort – 5/5

Francja może się poszczycić jedną z najszybszych i najbardziej wydajnych sieci kolejowych w całej Europie. Widać to również na trasie z Paryża do Lyonu. Z ogromnego dworca Gare du Lyon, położonego w południowo-wschodniej części stolicy, można dojechać do Lyon Part-Dieu w zaledwie 2 godziny. To zasługa szybkich TGV, które na niektórych prostych odcinkach linii osiągają prędkość 300 km/h. I nie chodzi tu tylko o jedno połączenie dziennie. Normalne usługi są realizowane co najmniej co godzinę od 5:45 rano!

Jeśli chodzi o przewoźników na tej trasie, masz do wyboru dwie opcje. Pierwszą są standardowe pociągi francuskich kolei SNCF. Są one dwu- lub jednopiętrowe, posiadają miejsca siedzące zarówno w klasie pierwszej, jak i drugiej, nie wspominając o dużej ilości miejsca na nogi, ładnych toaletach na pokładzie i wagonach restauracyjnych, w których serwowane jest wino, piwo i gorące posiłki. Jest jeszcze budżetowa spółka zależna SNCF, zwana Ouigo. Ouigo jest prawie zawsze tańsza, ale nie oferują żadnych udogodnień. Znajdziesz tu tylko jedną klasę z dużą ilością miejsc w każdym wagonie, bez wagonu restauracyjnego.

Z Paryża do Lyon szybkim pociągiem
Pociągi Ouigo są tak szybkie jak TGV, ale posiadają dużo siedzeń, przez co czasami może być mało miejsca na nogi – jak w tanich liniach lotniczych © ClS / Shutterstock.com

Nowe tanie pociągi pozwalają odbyć podróż z Paryża do Lyonu w 2 godziny – bez konieczności rabowania banku.

Sama podróż przez większą część drogi przebiega w otoczeniu przyjemnych francuskich krajobrazów. Pozostawiając za sobą obrzeża rozrastającej się stolicy, wkrótce przejeżdża się przez falujące pola uprawne Yonne, a następnie przez rzekę Saone, gdy na horyzoncie pojawiają się góry Jura. Niektóre pociągi jadą bezpośrednio do Lyonu, nie zatrzymując się ani razu, inne z kolei zatrzymują się na stacjach pośrednich, takich jak Le Creusot lub Gare de Mâcon-Loché, ale tylko na kilka minut, po czym ruszają dalej.

Ceny wszystkich szybkich pociągów kształtują się zgodnie z modelem linii lotniczych. Oznacza to, że będą one tym wyższe, im większy będzie popyt na nie i im bliżej będzie do daty podróży. Jednym ze sposobów na utrzymanie kosztów na niskim poziomie jest skupienie się na tanich pociągach Ouigo, których ceny zaczynają się od zaledwie 63 PLN za osobę! Jeśli wolisz usługi premium oferowane przez SNCF w pociągach TGV, zawsze warto skorzystać z 12Go.co, aby zarezerwować bilet jak najwcześniej. Bilety w przedsprzedaży są często o ponad 1/3 tańsze niż te zakupione tego samego dnia!

Z Paryża do Lyon normalnym pociągiem

Z Paryża do Lyon normalnym pociągiem

Czas – Ponad 5 godzin
Cena – 280 PLN
Komfort – 3/5

Jeśli jesteś zdecydowany na podróż koleją, ale uważasz, że szybkie połączenia TGV są zbyt drogie, pozostaje jedna opcja: Pociąg TER. Są to standardowe francuskie lokomotywy regionalne. Nie są one tak szybkie jak ich odpowiedniki, a nawet korzystają z całkowicie oddzielnych linii kolejowych. Są one jednak niezawodne i kursują regularnie, nawet jeśli czas podróży z Paryża do Lyonu wynosi ponad 5 godzin. A co jest w tym wszystkim najlepsze? Taryfy biletowe nie ulegają zmianie. Możesz zarezerwować je w dniu podróży i nadal będą kosztować tyle samo, co 2 miesiące wcześniej – 285 PLN.

Każdego dnia ze stolicy Francji odjeżdżają około 3 takie pociągi. Co ciekawe, nie odjeżdżają one z tętniącego życiem Gare du Lyon, ale raczej z Gare de Bercy, który znajduje się nieco dalej w dół rzeki Sekwany. Pociągi TER nie są tak luksusowe jak TGV, ale nie są też złe. Znajdziesz tu wygodne, dwuosobowe siedzenia z miejscami przy stolikach i szklanymi przegrodami. Jest też dużo miejsca na bagaż i miejsca na nogi.

Z Paryża do Lyon samolotem

Z Paryża do Lyon samolotem
Air France między Paryżem a Lyonem używa głównie Airbusów A320 © GB-Photographie / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina
Cena – 200 PLN+
Komfort – 4/5

Biorąc pod uwagę, że Paryż i Lyon są dwoma największymi miastami Francji i siedzibą dwóch najważniejszych węzłów lotniczych kraju, nie jest zaskoczeniem, że oferowane są regularne połączenia lotnicze między nimi. Wszystkie obsługiwane są przez narodowego flagowego przewoźnika Air France, który pokonuje trasę z jednego pasa startowego na drugi w zaledwie 60 minut. Oczywiście całkowity czas podróży będzie o wiele dłuższy (zazwyczaj od 4 do 5 godzin), jeśli zdecydujesz się na podróż w przestworza, ponieważ będziesz musiał przejść przez kontrolę bezpieczeństwa i odbyć podróż do i z lotnisk.

Loty do Lyonu prowadzą przez wiejskie serca wschodniej Francji do supernowoczesnego lotniska Lyon-Saint Exupéry.

Zwykle możesz spodziewać się około 8 odlotów dziennie. Niektóre z nich odbywają się z ogromnego lotniska Charles De Gaulle (CDG). Inne odlatują z lotniska Orly (ORY) na południowej stronie stolicy. Na oba łatwo się dostać, a bezpośrednie połączenie metrem z Gare du Nord do CDG może skrócić czas transferu do zaledwie 30 minut. Na ORY nie kursuje pociąg bezpośredni, ale transfery z przesiadkami trwają zazwyczaj około 1 godziny. Ze Lyonu możesz wskoczyć do bezpośredniego, 15-minutowego pociągu ekspresowego, aby dostać się do miasta (właściwie nie ma innego sposobu).

Z Paryża do Lyon samolotem
Air France Hop lata między portem lotniczym Orly (ORY) a Lyon-Saint Exupéry samolotami Bombardier © Lukas Wunderlich / Shutterstock.com

Ceny lotów mogą być zaskakująco niskie. Rezerwując bilet około 60-90 dni przed startem za pomocą 12Go.co, jest szansa, że załapiesz się na okazje rzędu zaledwie 195 PLN – 235 PLN za osobę. Jednak minęły już czasy, kiedy Air France oferował bagaż w standardzie. Jeśli pakujesz dużą walizkę lub zabierasz narty na wycieczkę w Alpy, będziesz musiał doliczyć opłatę za bagaż lub rozważyć podniesienie klasy do Economy Standard (koszt około 56 PLN).

Z Paryża do Lyon autobusem

Z Paryża do Lyon autobusem
BlaBlaBus oferuje wygodne autobusy za dobrą cenę © NeydtStock / Shutterstock.com

Czas – 5,5 do 6,5 godzin
Cena – 56 PLN+
Komfort – 3/5

Jeśli wybierzesz autobus z Paryża do Lyonu, będziesz musiał przygotować się na 5 lub 6 godzin jazdy. Dlatego też rzadko jest to ulubiony sposób podróżowania tych osób, które chcą porzucić Wieżę Eiffla na rzecz położonego na skraju Alp miasta. Z drugiej strony, autokary są prawie zawsze najtańszym sposobem podróżowania. Z cenami podstawowymi, które oscylują w granicach 56 PLN za osobę, są one pewnym sposobem, aby zaoszczędzić na szampańskie obiady na stokach narciarskich. (Tylko pamiętaj, aby zarezerwować bilet z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co, jeśli chcesz zdobyć oferty w tak przyjaznych dla portfela cenach).

Jeśli uważnie liczysz swoje euro, możesz pomyśleć o rezerwacji długodystansowego autokaru z Paryża do Lyonu.

Jeśli chodzi o autokary, z tłumu wyraźnie wyróżniają się dwaj przewoźnicy. Jest to Flixbus, który jest dużą firmą z siecią obejmującą całą Europę, i jest BlaBlaBus, który oferuje wygodne autobusy i dobrą sieć tras, szczególnie w alpejskich regionach Francji. Flixbus oferuje najczęstsze odjazdy (około 16 dziennie), podczas gdy BlaBlaBus oferuje ich dużo (około 8), jednak o połowę mniej. Ceny biletów u obu operatorów są mniej więcej takie same.

Najczęstszym punktem startowym dla autokarów dalekobieżnych do Lyonu jest stacja Bercy Seine. Aby się tam dostać, należy po prostu wskoczyć do paryskiego metra na Cour Saint-Émilion lub Bercy. Istnieje wiele alternatywnych punktów odjazdu, do których dojeżdża znacznie mniej autobusów. Należą do nich takie miejsca jak Paris Pont de Levallois po północno-zachodniej stronie stolicy oraz podmiejska dzielnica Massy na południowych obrzeżach.

Z Paryża do Lyon samochodem

Winelands of Burgundy

Czas – 5 godzin i 15 minut
Cena – 930 PLN za wynajem 3-dniowy
Komfort – 4/5

Przejazd z Paryża do Lyonu przez sam środek wschodniej Francji jest dość długi. Nie mówimy tego, aby Cię zniechęcić – to wspaniała trasa. Mówimy o tym, ponieważ podróż zwykłymi drogami jest zazwyczaj o wiele dłuższa niż pociągami TGV po torach. Przeprawa autem trwa w sumie ponad 5 godzin. Podsumowując, samodzielne pokonywanie autostrad jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz poznać regiony położone pomiędzy tymi miastami. Jest tam wystarczająco dużo miejsca, abyś mógł wybrać się tam na długie tygodnie – od winnic Burgundii, przez urzekające średniowieczne centrum Dijon, po dzikie góry Jura.

Paris to Lyon by car
A6 motorway just outside of Lyon © S. Pech / Shutterstock.com

Jest też kilka niezbyt przyjemnych odcinków, na które trzeba uważać. Sam Paryż jest znany z korków i dość ruchliwych dróg. Powinieneś znaleźć się poza stolicą w około godzinę, podróżując na południowy wschód autostradą A6 przez Gâtinais Français Natural Regional Park wśród gospodarstw i wzgórz. Jeśli nie masz dostępu do własnych czterech kół, możesz poszukać ofert na RentalCars.com. Trzydniowy wynajem auta w lecie kosztuje około 980 PLN u znanych operatorów jak Sixt, Hertz i Europcar.


Zamień wina z Doliny Loary na bogaty smak Beaujolais. Przejdź od wieży Eiffla do pięknego Place Bellecour. Zamień serce Francji na krawędzie Alp. To jest właśnie sens całej wycieczki z Paryża do Lyonu!


Z Paryża do Lyon – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Paryża do Lyonu?

Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę euro na przygody w Lyon, autobusy będą świetnym, budżetowym sposobem podróżowania. Bilet możesz zarezerwować z wyprzedzeniem za pomocą platformy 12Go.co. Radzimy szukać wśród ofert takich przewoźników jak Flixbus, a być może uda Ci się upolować bilet na przejazd za około 56 PLN od osoby!

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Paryża do Lyonu?

Pociąg. Tego środka transportu po prostu nie można przebić. W szczególności mowa tu o szybkich pociągach SNCF TGV, które na trasie z Paryża do Lyonu mogą rozwinąć prędkość do 300 km/h. Są one popularne i wymagane są rezerwacje, więc zawsze staraj się zarezerwować bilet z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Paryża do Lyonu?

Zdecydowanie superszybki pociąg. Przeprawa przez faliste krajobrazy i winnice Burgundii z prędkością prawie 300 km/h? Nie ma sprawy! Do Lyonu dojedziesz w zaledwie 2 godziny. Zarezerwuj bilet wcześniej, korzystając z 12Go.co, ponieważ ceny TGV mogą gwałtownie wzrosnąć, jeśli spóźnisz się z rezerwacją!

Ile kosztuje bilet kolejowy z Paryża do Lyonu?

Koszt biletu kolejowego zależy od tego, kiedy dokonasz rezerwacji i na jaki pociąg się zdecydujesz. Zakładając, że chcesz kupić bilet na szybki TGV, ceny mogą być niskie – około 63 PLN za osobę. Przy tych kosztach jesteś jednak ograniczony do okazyjnych usług Ouigo. Zapłać więcej – około 195 PLN – a możesz dostać miejsce w pociągu SNCF z pełną obsługą. Wszystkie te stawki będą rosnąć w miarę zbliżania się daty wyjazdu, więc wczesna rezerwacja na 12Go.co jest w tym przypadku kluczowa.

Jak długa jest podróż pociągiem z Paryża do Lyonu?

Szybkie pociągi pokonują tę trasę w zaledwie 2 godziny (plus-minus z uwagi na pośrednie przystanki na różnych stacjach TGV). W wolniejszych francuskich pociągach regionalnych TER musisz liczyć się z czasem około 5 godzin. Polecamy sprawdzić 12Go.co, aby porównać wszystkie oferty i rozkłady jazdy.

Jak dostać się z Paryża do Lyonu pociągiem?

To proste. Pierwszym krokiem powinna być zawsze rezerwacja biletu na 12Go.co, aby załapać się na najlepsze oferty. Następnie udaj się na Gare du Lyon i wskocz do pociągu TGV jadącego na południowy zachód. W ofercie znajdziesz również pociągi regionalne, ale te rozwijające wysokie prędkości są dużo lepsze.

Ile kosztuje bilet autobusowy z Paryża do Lyonu?

Wszystkie oferty między 55 PLN – 110 PLN to normalne ceny dla autobusów. Należy pamiętać, że podróż trwa około 6 godzin. Możesz porównać i zarezerwować bilety u najpopularniejszych przewoźników online za pomocą 12Go.co.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: