Jak dostać się z Brukseli do Paryża

Jak dostać się z Brukseli do Paryża

Paryż i Bruksela są sąsiadami. Dzielą je tylko usiane makami Pola Flandryjskie i kręte rzeki zalesionego lasu Ardenów przez 260 km północnej Europy. Z jednego miejsca do drugiego przemieszcza się każdy rodzaj podróżników – w pociągach, samolotach i samochodach, które jeżdżą na tej trasie, biznesmeni dojeżdżający do pracy mieszają się z turystami podróżującymi z plecakami.

Ten przewodnik jest lekturą obowiązkową, jeśli chcesz dołączyć do nich w drodze od gofrów w czekoladzie do Wieży Eiffla i zapierających dech w piersiach kolekcji sztuki w Luwrze.

TransportCzasCenaBilety
Z Brukseli do Paryża szybkim pociągiem1,5 h120 PLNZarezerwuj online
Z Brukseli do Paryża normalnym pociągiem3 h140 PLNZarezerwuj online
Z Brukseli do Paryża tanim pociągiem2 h38 PLNZarezerwuj online
Z Brukseli do Paryża samolotem1 h570 PLNZarezerwuj online
Z Brukseli do Paryża autobusem4 h57 PLNZarezerwuj online

Z Brukseli do Paryża szybkim pociągiem

Z Brukseli do Paryża szybkim pociągiem
Pociąg Thalys na belgijskiej prowincji © Komelin / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina 22 minuty
Cena – 120 PLN+
Komfort – 5/5

Pociąg stał się najlepszą opcją transportu na trasie z Brukseli do Paryża. Istnieją superszybkie połączenia, które sprawią, że wysiądziesz na Gare du Nord w Mieście Świateł po zaledwie 1 godzinie i 22 minutach jazdy koleją. Co prawda nie jest to wiele czasu, aby nacieszyć się zimnym belgijskim piwem sprzedawanym w pokładowym café-barze, ale możesz być w stanie wychylić jedno z nich, gdy będziesz pędzić przez granicę do krainy pól kukurydzy i zielonych wzgórz, która jest regionem Pas-de-Calais.

Szybka kolej do Paryża to najlepsza opcja na tej trasie. Czas podróży wynosi poniżej 1,5 godziny, a pociąg posiada bardzo wygodne wagony.

Wszystkie szybkie połączenia są obsługiwane przez przewoźnika Thalys. Pociągi wyruszają z Brukseli Midi w rejonie Saint-Gilles i nie mają żadnych przystanków pośrednich przed dotarciem do Paryża. Będziesz mógł wybierać spośród niezliczonych odjazdów każdego dnia, z opcjami wyjazdu co godzinę, a nawet co pół godziny. Musisz jednak zarezerwować bilet odpowiednio wcześnie. Rezerwacje są nie tylko obowiązkowe, ale również jest na nie duży popyt – Thalys jest przecież szybszy niż lot.

Miejsce siedzące w jednym z pociągów Thalys
Miejsce siedzące w jednym z pociągów Thalys

Mówiąc o rezerwacji z wyprzedzeniem, jest to również ważne z punktu widzenia budżetu. Dynamiczne modele cenowe oznaczają, że ceny pociągów Thalys wzrastają im bliżej daty odjazdu. Powinieneś zawsze starać się zdążyć z zakupem, aby załapać się na ofertę za 120 PLN. Jeśli tego nie zrobisz, możesz być zmuszony wydać ponad 380 PLN za dokładnie to samo miejsce w klasie standard.

Z Brukseli do Paryża normalnym pociągiem

Z Brukseli do Paryża normalnym pociągiem
Mons jest jednym z wielu przystanków, na których można się przesiąść na pociąg w drodze do Paryża © Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Czas – 3-4 godziny
Cena – 140 PLN+
Komfort – 4/5

Nie musisz korzystać z Thalys z Brukseli do Paryża. Jednakże, wczesne oferty cenowe na konwencjonalne połączenie kolejowe w rzeczywistości kosztują więcej, więc ten wariant jest brany pod uwagę tylko wtedy, gdy szybsze usługi są już wyprzedane. Lub jeśli masz przy sobie jeden z karnetów Eurail i nie chcesz płacić 20 euro dopłaty, która wiąże się z korzystaniem z szybkiej linii.

Pociągi lokalne są prezentem dla posiadaczy Eurail i InterRail, którzy mogą uniknąć dopłaty 91 PLN, związanej z Thalys.

Z pewnością nie będzie to takie proste w przypadku normalnych pociągów. Są to połączenia regionalne, co oznacza, że zostały zaprojektowane do obsługi mniejszych miast w Belgii i Francji pomiędzy obiema stolicami. A zatem będziesz musiał się przesiąść – w rzeczywistości co najmniej trzy razy. Pierwsze jest urocze miasteczko Mons w Regionie Walońskim. Następnie należy przekroczyć granicę w Aulnoye. Tam możesz skorzystać z bezpośrednich połączeń do Gare du Nord.

W sumie taka przygoda z miasta do miasta zajmuje zazwyczaj 3 lub 4 godziny. Musisz jednak wcześniej sprawdzić, czy wszystkie połączenia się zgadzają, ponieważ z Brukseli odjeżdżają tylko dwa pociągi, nie wspominając o ograniczonych możliwościach dojazdu do Aulnoye. Ogólnie rzecz biorąc, lokalne pociągi są wygodne i czyste, ale nie spodziewaj się leżanek i wagonów z jedzeniem dla smakoszy, jakie można spotkać w Thalys.

Z Brukseli do Paryża tanim pociągiem

Z Brukseli do Paryża tanim pociągiem
Niskobudżetowy pociąg Izy w Brukseli © Bjorn Keith / Shutterstock.com

Czas – nieco ponad 2 godziny
Cena – od 38 PLN
Komfort – 3/5

Na trasie z Brukseli do Paryża kursuje jeszcze jeden przewoźnik kolejowy, o którym warto: Izy. Jest to tania odpowiedź na Thalys i linie regionalne, oferująca ceny biletów, które zaczynają się od 38 PLN. Tak, to jest to. Aby uzyskać te ultra niskie ceny, musisz zarezerwować miejsca z wyprzedzeniem (mówimy o co najmniej 60 dniach). Aha, i będziesz musiał zmienić swoje oczekiwania w zakresie komfortu…

Miejsce siedzące w jednym z pociągów Izy jadących do Paryża
Miejsce siedzące w jednym z pociągów Izy jadących do Paryża

Izy to tani przewoźnik kolejowy, który oferuje okazyjne bilety za około 38 PLN na linii z Brukseli do Paryża.

Pociągi Izy są przerobionymi TGV, które zostały wyposażone tak, aby pasowały do modelu podróżowania bez zbędnych wygód. Posiadacze biletów podstawowych otrzymują albo tylko miejsce stojące, albo rozkładane siedzenie. Można wydać więcej, aby otrzymać standardowe siedzenia, ale wtedy koszt biletu wzrasta do ponad 120 PLN, więc równie dobrze można wrócić do rezerwacji Thalysa.

Musisz rownież uważać na „dziwne” odjazdy. Jest ich w zasadzie kilka – między 8:00 a 9:20 rano, a następnie o 15:28 i 15:52. Zmienia się to sezonowo, więc spodziewaj się mniej połączeń Izy, które będą dostępne, gdy sezon plecakowy skończy się pod koniec lata.

Z Brukseli do Paryża samolotem

Z Brukseli do Paryża samolotem
Samolot Brussels Airline kołujący na płycie lotniska w Brukseli © M.J.J. de Vaan / Shutterstock.com

Czas – 55 minut
Cena – 600-1100 PLN
Komfort – 4/5

Jeśli chodzi o tę krótką trasę z miasta do miasta, samoloty nie mają większego sensu ani z punktu widzenia czasu podróży, ani ekonomii. Są drogie i prawie na pewno będą wolniejsze niż pociągi Thalys, jeśli zdecydujesz się na przesiadki do i z terminali. Mogą być właściwym wyborem dla podróżnych, którzy chcą dostać się do Paryża tylko po to, aby złapać dalszy lot, lub dla osób, które chcą wpaść do miasta jako wstępu do większych regionów środkowo-północnej Francji.

Do wyboru jest tylko jedna linia lotnicza: Brussels Airlines. Oferuje ona średnie ceny w regionie 950 PLN, co oznacza, że nie jest to rozwiązanie dla turystów z ograniczonym budżetem. Samoloty odlatują z dużego lotniska w Brukseli (BRU) i lecą do Charles de Gaulle (CDG), przebywając w powietrzu zaledwie 55 minut. Większość samolotów wylatuje wcześnie rano, więc spodziewaj się, że będziesz dzielić miejsce w kabinie z wieloma osobami dojeżdżającymi w interesach.

Z Brukseli do Paryża autobusem

Z Brukseli do Paryża autobusem
BlaBlaBus i Flixbus to dwaj najbardziej znani przewoźnicy oferujący przejazdy autobusowe między Brukselą a Paryżem © NeydtStock / Shutterstock.com

Czas – 4-6 godzin
Cena – 57 PLN+
Komfort – 4/5

Bliskość Paryża i Brukseli oznacza, że możesz wyruszyć w drogę i nie musisz zastanawiać się nad bardzo długimi, kilkudniowymi podróżami. Większość autokarów kursujących na tej trasie będzie w stanie dowieźć Cię do miasta pod Wieżą Eiffla w co najmniej 5 godzin, a niektóre z szybszych połączeń pokonają całą trasę w mniej niż 4.

Autokary to tania opcja na podróż z Brukseli do Paryża, bilety można kupić już za 55 PLN z wyprzedzeniem.

Znani przewoźnicy, tacy jak Flixbus i BlaBlaBus, oferują codziennie około 20 różnych godzin odjazdów. Autokary kursują rano, po południu i w nocy, więc możesz wskoczyć na pokład o 2:00 nad ranem i zaoszczędzić na kosztach hotelu, planując przyjazd do Miasta Świateł tuż po 6:00 rano. Wszystkie rozkłady jazdy i koszty biletów różnych przewoźników można porównać na 12Go.co.

Seats in a BlaBlaBus bus
Fotele w autobusie BlaBlaBus są zaskakująco wygodne jak na swoją cenę

Najważniejszą rzeczą, jaką musisz wybrać, jest to, z którego dworca w Brukseli chcesz wyjechać. Autokary odjeżdżają albo z Gare de Bruxelles-Nord albo z dworca Bruksela-Południe (znanego również jako Brussels Midi), które znajdują się na zupełnie przeciwległych krańcach miasta. Częstymi punktami przyjazdu są Bercy Seine, na południe od słynnej Ile de la Cite (głównej atrakcji Paryża), oraz przystanek Saint-Denis University, który ma łatwe połączenie z paryskim metrem.

Spaceruj nad Sekwaną, zrób zakupy na Polach Elizejskich, zajrzyj do Luwru, aby zobaczyć Monę Lisę i zjedz chrupiące croissanty w kawiarniach Dzielnicy Łacińskiej – lista paryskich atrakcji jest długa. Tak, jest wiele powodów, dla których powinieneś zarezerwować bilety z Brukseli już dziś!


Z Brukseli do Paryża – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na podróż z Brukseli do Paryża?

Tani pociąg alternatywny obsługiwany przez przewoźnika Izy jest najtańszym wyborem dla oszczędnych podróżnych, którzy chcą zamienić Brukselę na Paryż. Trzeba jednak być sprytnym i zarezerwować bilet naprawdę wcześnie, ponieważ ceny biletów na miejsca stojące lub rozkładane wciąż wynoszą zaledwie 38 PLN w każdą stronę.

Jaki jest najszybszy sposób na podróż z Brukseli do Paryża?

Pociąg Thalys jedzie z Brukseli do Paryża z prędkością prawie 300 km/h. Oznacza to, że możesz przejechać ze stolicy do stolicy w zaledwie 1 godzinę i 22 minuty, a wszystko to bez oglądania się na samolot. Bilety na pociąg cieszą się dużym zainteresowaniem, więc sprawdź 12Go.co i zarezerwuj swój bilet jak najszybciej.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Brukseli do Paryża?

Wybierz tanie połączenie Izy, a być może wystarczy Ci tylko 38 PLN, aby wybrać się na eleganckie bulwary i do winiarni w Paryżu. Jednak bilety na normalne i szybkie pociągi Thalys są zazwyczaj nieco droższe. Ceny na oba zaczynają się od nieco ponad 120 PLN, ale musisz zarezerwować miejsca bardzo wcześnie za pomocą 12Go.co, aby zapewnić sobie tę atrakcyjną cenę.

Jak długa jest podróż pociągiem z Brukseli do Paryża?

Szybka lokomotywa Thalys może przekroczyć granicę belgijsko-francuską i dowieźć Cię na Gare du Nord w zaledwie 1 godzinę i 22 minuty. Wow! Inne pociągi nie będą tak szybkie – na przykład tania linia Izy, która pokonuje trasę w nieco ponad 2 godziny.

Czy z Brukseli do Paryża lepiej jechać pociągiem czy lecieć samolotem?

Nie ma co do tego wątpliwości: Pociąg jest lepszą opcją. Oferowane są oczywiście także loty, ale mogą one mocno nadszarpnąć budżet podróży (średnie ceny biletów wynoszą od 760 PLN do 1150 PLN!). Co więcej, dzięki szybkim liniom kolejowym Thalys, pociągi są o wiele szybszym środkiem transportu, szczególnie jeśli chodzi o przemieszczanie się z centrum miasta do centrum. Nie wspominając już o zmniejszeniu emisji CO2 lub pięknych francuskich krajobrazach, które można podziwiać z okna pociągu.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: