Jak dojechać z Brukseli do Brugii

Jak dojechać z Brukseli do Brugii

Przygotuj się na oczarowanie Brugią. Pozostawiając za sobą wielkomiejski zgiełk Brukseli, zanurzysz się w bajce o nawiedzonych kościołach i strzelistych wieżach, brukowanych uliczkach i dryfujących kanałach. Uważa się, że jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych centrów w całej Europie, z dobrą domieszką belgijskich straganów z owocami morza i migoczących irlandzkich pubów (pamiętasz film „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” [In Bruges]?).

Na szczęście w zasięgu ręki masz kilka dogodnych środków transportu, które pomogą Ci pokonać dystans prawie 90 km dzielących oba miasta. Ten przewodnik zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o opcjach transportu i ich rezerwacji.

TransportCzasCenaBilety
Z Brukseli do Brugii pociągiem1 h60 PLNZarezerwuj online
Z Brukseli do Brugii autobusem1.5 h29 PLNZarezerwuj online
Z Brukselii do Brugii taksówką1.5 h620 PLNZarezerwuj online
Z Brukseli do Brugii ze zorganizowaną wycieczką8 h190 PLNZarezerwuj online
Z Brukselii do Brugii samochodem1.5 h190 PLNZarezerwuj online

Z Brukseli do Brugii pociągiem

Z Brukseli do Brugii pociągiem
SNCB to narodowy przewoźnik kolejowy Belgii. Tutaj pociąg wjeżdża na stację kolejową Brugge. © Phuong D. Nguyen / Shutterstock.com

Czas – <1 godzina
Cena – 60 PLN
Komfort – 4/5

Pociąg jest zdecydowanie najpopularniejszym środkiem transportu, jeśli chodzi o dojazd z Brukseli do Brugii. Pociągi SNCB kursujące na stosunkowo szybkich i niezawodnych liniach InterCity, mogą zabrać Cię z peronów Brukseli Midi do stacji Brugge w czasie krótszym niż 1 godzina. Musisz szukać regularnych, półgodzinnych lub godzinnych połączeń do Oostende, które po drodze zatrzymują się w Gandawie. (Nie daj się skusić na mniej regularny odjazd przez miasto Roesalere – jest on ponad dwukrotnie wolniejszy!).

Ponieważ jest to tak popularna trasa dla osób dojeżdżających do pracy i podróżujących z plecakiem przez Belgię, na pewno znajdziesz wiele odjazdów każdego dnia. Pociągi będą zaczynać swoje kursy wcześnie – tak naprawdę wcześnie, bo nawet przed 1:00 rano! Kończyć natomiast będą późno – jeśli chcesz, będziesz mógł odbyć podróż po 23:00 w nocy. W godzinach szczytu, rano i po południu, wagony mogą być zatłoczone, ale wtedy powinny jeździć także dodatkowe pociągi, aby poradzić sobie z natężeniem ruchu.

Wnętrze pociągu SNCB
Wnętrze pociągu SNCB © SophieOst / Shutterstock.com

Wielu podróżnych, by dostać się do Brugii, decyduje się na przejazd koleją na północny zachód przez Belgię, co zajmuje niecałą godzinę.

Zaskakujące jest to, że wcześniejsza rezerwacja nie jest korzystna pod względem cenowym. Za przejazd zawsze zapłacisz 14,40 EUR, niezależnie od tego, czy swój bilet masz przygotowany od miesięcy, czy kupiłeś go na dworcu. Warto skorzystać z 12Go.co, aby kupić bilet online jeszcze przed przyjazdem do Brukseli, co pozwoli uniknąć stania w długich kolejkach do kas. Należy również pamiętać, że podróżni, którzy planują wyprawę do Brugii świeżo po opuszczeniu Eurostar, mogą kupić bilety na dowolną belgijską stację, które obejmują koszt dalszej podróży z Brukseli.

Możesz liczyć na przyjemne, choć mało ekscytujące krajobrazy. Trasa biegnie na północny zachód przez Niderlandy w kierunku portów Morza Północnego. Wzdłuż niej rozciągają się pola uprawne, lasy i zagajniki, a także osobliwe belgijskie wioski i wiatraki. Zwróć uwagę na piękne wieżyczki z czerwonej cegły, które będą wznosić się nad Tobą, gdy wjedziesz na stację w Gandawie.

Z Brukseli do Brugii autobusem

Z Brukseli do Brugii autobusem
Flixbus jest niemiecką firmą, która działa na terenie całej Europy © Roman Yanushevsky / Shutterstock.com

Czas – 1 do 2 godziny
Cena – 29 PLN+
Komfort – 3/5

Cena jest w zasadzie jedynym powodem, dla którego warto rozważyć autobus zamiast pociągu w drodze do Brugii. Autokar jedzie dłużej, jest mniej wygodny i może mieć duże opóźnienia w drodze ze stolicy, szczególnie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Niemniej jednak, bilety w przedsprzedaży kosztują już od 29 PLN, więc może warto mieć to na uwadze.

Jest jedna cecha autobusów kursujących między Brukselą a Brugią, która sprawia, że są one najlepszym środkiem transportu: Cena.

Przewoźnicy tacy jak Flixbus zazwyczaj znajdują się w centrum uwagi. Posiadają oni rozległą, ogólnoeuropejską sieć całkiem nowoczesnych autokarów, wyposażonych w klimatyzację i rozkładane fotele, które pomogą Ci komfortowo dostać się do miasta UNESCO. Przejazd odbywa się autostradą E40 na północny zachód, obok Gandawy (nie zdziw się, jeśli napotkasz tam na krótki postój, aby zabrać dodatkowych pasażerów), zanim dotrzesz do samej Brugii. Nie jest to zbyt piękna trasa, ale można tu dostrzec pagórkowate krajobrazy Niderlandów.

Zawsze pamiętaj, że koszt biletów – główna zaleta podróży autokarem między Brukselą a Brugią – zmienia się w czasie. Im bliżej dnia podróży, tym mniejsze prawdopodobieństwo trafienia na prawdziwą okazję. Dlatego warto zarezerwować miejsce w jednym z autobusów odpowiednio wcześniej, korzystając z 12Go.co.

Z Brukselii do Brugii taksówką

Z Brukselii do Brugii taksówką
Przejazd taksówką daje największą elastyczność © EQRoy / Shutterstock.com

Czas – 1,5 godziny
Cena – około 620 PLN
Komfort – 5/5

Jeśli jesteś gotów wydać kilka dodatkowych euro na przejazd z Brukseli do Brugii, możesz wybrać prywatną taksówkę. Zazwyczaj pobierają one około 580 PLN – 660 PLN za całą podróż, która odbędzie się w klimatyzowanym samochodzie z dużą ilością miejsca na nogi. Podróż trwa w sumie od 1 do 2 godzin, ale jej długość zależy od natężenia ruchu. Prawdziwą zaletą jest to, że możesz zorganizować odbiór z dowolnego miejsca i wysiąść gdziekolwiek chcesz, co czyni taksówkę doskonałym wyborem dla osób z dużą ilością bagażu lub grup podróżnych, którzy mogą podzielić koszty między sobą.

Z Brukseli do Brugii ze zorganizowaną wycieczką

Z Brukseli do Brugii ze zorganizowaną wycieczką

Czas – Cały dzień
Cena – od 190 PLN
Komfort – 5/5

Biorąc pod uwagę, jak blisko siebie leżą Bruksela i Brugia (88 km w linii prostej), trudno się dziwić, że odbywa się tu wiele jednodniowych wycieczek. Są one skierowane do spragnionych wrażeń podróżników, którzy chcą za jednym zamachem wjechać i wyjechać z miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, podziwiając wspaniałą dzwonnicę i piękną flamandzką architekturę. W zasadzie jest to opcja dla tych, którzy chcą wycisnąć jak najwięcej kultury i zwiedzania z wycieczki, jak to tylko możliwe.

Dobrą wiadomością jest to, że wycieczki do Brugii zazwyczaj obejmują odbiór z dowolnego miejsca w Brukseli. Może to być Twój hotel w pobliżu wspaniałych zabytków Grand Place. Może to być lotnisko. Może to być stacja kolejowa Brussels Midi. Wybór należy do Ciebie. Stamtąd wyruszysz poza stolicę i zaczniesz zwiedzać. Różne wycieczki oznaczają różne atrakcje, ale wspólne punkty zainteresowania to piękne gotyckie stare miasto w Gandawie i trasy spacerowe wokół rynku w Brugii.

Z Brukselii do Brugii samochodem

Z Brukselii do Brugii samochodem
Gandawa znajduje się w połowie drogi między Brukselą a Brugią

Czas – 1,5 godziny
Cena – 190 PLN
Komfort – 5/5

Osoby, które chcą dostać się prosto z lotniska w Brukseli do Brugii, a także ci, którzy chcą zwiedzić trochę więcej Belgii we własnym tempie, mogą skorzystać z usług wypożyczalni samochodów. Pozwolą Ci one pokonać tę trasę w około 1,5 godziny – w tyle samo, co taksówką. Jednakże, dają one również swobodę zatrzymywania się gdziekolwiek chcesz i robienia objazdów, więc dlaczego ograniczać się tylko do trasy od punktu A do B? Trasa będzie przebiegać wzdłuż autostrady E-40 po zadbanej, nowoczesnej drodze, oferując możliwość zatrzymania się w tętniącym życiem mieście Gandawa lub w bardziej odjechanych miejscach, takich jak senne Aalst i Beernem.

Musisz przygotować się na około 390 PLN za cały dzień wynajmu, z dopłatami za pozostawienie auta w Brugii, a nie z powrotem w Brukseli. Jednak zawsze pamiętaj, aby sprawdzić wcześniej stronę RentalCars.com dla najbardziej konkurencyjnych ofert, które często zawierają dobre zniżki dla wielodniowych wynajmów.


Trasa z Brukseli do Brugii to szybka, 90-kilometrowa podróż przez serce północno-zachodniej Belgii. Ale co więcej, to bilet do jednego z najbardziej fascynujących średniowiecznych miast Europy, gdzie napijesz się pieniącego piwa Trappist w stuletnich piwnicach i popłyniesz łodzią kanałami obok flamandzkich domów kupieckich.


Z Brukseli do Brugii – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na dostanie się z Brukseli do Brugii?

Autokar jest najbardziej opłacalnym wyborem. Jednak cena to w zasadzie wszystko, co ma do zaoferowania. Czas podróży może wynieść nawet 2 godziny, a poziom komfortu nie jest taki sam jak w przypadku pociągu. Zarezerwuj bilet z wyprzedzeniem na 12Go.co, a będziesz mieć pewność, że podróż ze stolicy Belgii do średniowiecznej Brugii będzie najkorzystniejsza cenowo.

Jaki jest najszybszy sposób dotarcia z Brukseli do Brugii?

Pociąg jest szybszym środkiem transportu niż jakakolwiek inna forma transportu drogowego. Dzięki niemu możesz wysiąść na dworcu w Brugii w mniej niż godzinę. Wystarczy poszukać połączeń do Oostende, które możesz zarezerwować online za pośrednictwem 12Go.co.

Ile kosztuje przejazd pociągiem z Brukseli do Brugii?

Pociąg z Brukseli do Brugii ma stałą cenę 14,40 EUR. To dobra wiadomość dla podróżnych, którzy nie potrafią planować swoich przygód – bilet będzie kosztował tyle samo w dniu podróży, co trzy miesiące wcześniej. Zalecamy jednak zakup online za pośrednictwem 12Go.co, aby maksymalnie ułatwić sobie cały proces.

Jak długo trwa podróż pociągiem z Brukseli do Brugii?

Pociągi do Brugii odjeżdżają z Brukseli Środkowej przez cały czas. Większość z nich pokonuje trasę w około 1 godzinę, ale najszybsze mogą przebyć ją w trochę mniej niż 60 minut. Żaden z przejazdów nie zajmie więcej niż 1 godzinę i 10 minut, z wyjątkiem wydłużonej trasy przez Roesalere – opcji, której najlepiej unikać.

Czy łatwo jest dostać się z Brukseli do Brugii?

Super, super łatwo. Szczerze mówiąc, podróż minie w czasie, w którym zdążysz zjeść belgijskiego gofra (no dobra, może nie tak szybko). To wszystko dzięki szybkim połączeniom kolejowym – pociągi pokonują tę trasę w zaledwie godzinę. A jeśli nie uda Ci się złapać pociągu? Nie ma się czym martwić. Istnieją również autobusy (najtańsza opcja), prywatne taksówki (dobre dla większych grup), a nawet zorganizowane wycieczki, które pomogą Ci dostać się z punktu A do punktu B.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: