Jak dojechać z Amsterdamu do Brukseli

Jak dojechać z Amsterdamu do Brukseli

Zamień stroopwafel na frytki z majonezem; zamień Plac Dam na Grand Place; porzuć Van Gogha dla Manneken Pis – o to właśnie chodzi w podróży z Amsterdamu do Brukseli. Jadąc samochodem, trasa liczy nieco ponad 205 kilometrów, przecinając kwiatowe pola i usiane wiatrakami niziny Holandii, a następnie wkraczając do Belgii. Jest to również jedna z najbardziej uczęszczanych tras w Europie Północnej, popularna wśród osób dojeżdżających do pracy i podróżujących z plecakiem.

W tym przewodniku przedstawiamy wszystkie środki transportu, jakie można wybrać na trasie z Amsterdamu do epicentrum Unii Europejskiej. Znajdziesz tu wskazówki dotyczące pociągów, autobusów, samolotów i samochodów, a także informacje o cenach, czasie podróży i wiele innych.

TransportCzasCenaBilety
Z Amsterdamu do Brukseli szybkim pociągiem2 h410 PLNZarezerwuj online
Z Amsterdamu do Brukseli regularnym pociągiem3 h150 PLNZarezerwuj online
Z Amsterdamu do Brukseli autobusem3 h45 PLNZarezerwuj online
Z Amsterdamu do Brukseli samolotem45 min500 PLNZarezerwuj online
Z Amsterdamu do Brukseli samochodem2.5 h80 PLN

Z Amsterdamu do Brukseli szybkim pociągiem

Z Amsterdamu do Brukseli szybkim pociągiem
Pociąg szybkiej kolei Thalys porusza się z prędkością 300 kilometrów na godzinę © Hit1912 / Shutterstock.com

Czas – <2 hours
Cena – 410 PLN
Komfort – 5/5

Jedne z najszybszych i najbardziej wydajnych linii kolejowych w Europie łączą dwie stolice – Amsterdam i Brukselę. Nawet osoby regularnie korzystające z kolei będą zaskoczone tym, jak szybko można pokonać 200-kilometrową trasę szybkim pociągiem Thalys. Tak, w mniej niż 2 godziny możesz wysiąść na peronie Brussels Midi po przejechaniu przez Niderlandy z prędkością 300 km/h!

I nie chodzi tylko o szybkość podróży, która sprawia, że jest ona niesamowita. Również na pokładzie czeka na Ciebie najwyższy luksus. Wszystkie wagony wyposażone są w klimatyzację, przestronne fotele i WiFi. Do wyboru są trzy klasy podróżnicze: Second, Comfort i Premium. Ci, którzy wydadzą pieniądze na najdroższe taryfy, otrzymają serwis piwa i wina przy stoliku, a także wystarczająco dużo miejsca na nogi, aby założyć holenderskie chodaki podczas podróży.

Miejsce siedzące w jednym z pociągów Thalys
Miejsce siedzące w jednym z pociągów Thalys

Szybkie pociągi Thalys kursujące z Amsterdamu do Brukseli kosztują więcej, ale na pewno są wygodne i szybkie!

Dodatkową zaletą jest względna stabilność szybkich pociągów Thalys. Poruszając się z prędkością prawie 300 km/h po nowoczesnych liniach kolejowych, zachęcają pasażerów do podziwiania z okna kolażu wijących się rzek, kwiecistych farm i falujących europejskich nizin, a wszystko to bez zwyczajowego chwiania się i terkotania wagonu.

Oczywiście, za wszystkie powyższe zalety trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Średni koszt biletu na szybką linię kolejową między Amsterdamem a Brukselą wynosi około 410 PLN za osobę. Zawsze lepiej jest zarezerwować bilet z wyprzedzeniem, korzystając z serwisu takiego jak 12Go.co.

Z Amsterdamu do Brukseli regularnym pociągiem

Z Amsterdamu do Brukseli regularnym pociągiem
Pociągi InterCity są wolniejsze niż Thalys, ale bilety kosztują o połowę mniej © S-F / Shutterstock.com

Czas – Mniej niż 3 godziny
Cena – 150-200 PLN
Komfort – 4/5

O połowę tańsze od szybkich pociągów są regularne połączenia InterCity, które kursują na trasie Amsterdam – Bruksela do 10 razy dziennie. Odjazdy rozpoczynają się już o 7:25 rano, a następnie pociągi jeżdżą prawie co godzinę. Stacja początkowa jest taka sama jak w przypadku pociągu Thalys – Amsterdam Centraal. Przyjedziesz jednak do Brukseli Centralnej zamiast do Brukseli Środkowej, co jest świetną wiadomością, jeśli chcesz pozwiedzać i zarezerwowałeś hotel w pobliżu wspaniałego Grand Place.

Zwykły pociąg jest nieco wolniejszy od swojego superszybkiego kompana, ale dowiezie Cię do Brukseli Centralnej, bliżej serca miasta.

Pociągi InterCity zyskały na prędkości w 2018 roku, kiedy to zostały zmodernizowane do poruszania się po szybszych torach. Dzięki temu całkowity czas podróży skrócił się do nieco poniżej 3 godzin. Główną rzeczą, która je spowalnia, są konieczne przystanki w innych holenderskich i belgijskich miastach. Da się to jednak obrócić na swoją korzyść, ponieważ można kupić bilety, które pozwalają na wsiadanie i wysiadanie. Co powiesz na kawę na placu w Antwerpii po drodze?

Pasażerowie podróżujący tymi liniami mogą wybierać pomiędzy szerszymi, bardziej przestronnymi siedzeniami w klasie pierwszej, a dwuosobowymi w klasie drugiej. Oba są wystarczająco wygodne i mają szerokie okna, dzięki czemu podczas jazdy można zauważyć skrzypiące holenderskie wiatraki. Wczesna rezerwacja może pomóc w uniknięciu problemów na stacji. Bilety są dostępne z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem na platformach takich jak 12Go.

Z Amsterdamu do Brukseli autobusem

Z Amsterdamu do Brukseli autobusem
BlaBlaBus obsługuje trasy autobusowe w całej Europie © NeydtStock / Shutterstock.com

Czas – 3 do 5 godzin
Cena – 45-65 PLN
Komfort – 3/5

Autobusy oferują niezawodną i regularną opcję zamiany miasta kanałów na ojczyznę wafli z czekoladą. Każdego dnia możesz wybierać spośród wielu połączeń kursujących od wczesnego ranka do późnego wieczora. Jeśli chodzi o operatorów – przygotuj się na prawdziwy holenderski kwiecisty pokaz różnych ofert. Spodziewaj się, że w sumie spędzisz w trasie około 3 godzin, choć niektóre przejazdy trwają nawet do 5 godzin, wliczając w to znajdujące się po drodze przystanki.

Między Amsterdamem a Brukselą autobusy kursują cały czas. Dzięki temu z pewnością zaoszczędzisz sporo pieniędzy na gofry i belgijskie czekoladki.

Do najlepiej ocenianych firm oferujących autokary należą BlaBlaBus i Flixbus. Ich pojazdy są zazwyczaj wygodne i nowoczesne, wyposażone w pokładowe WiFi, gniazdka elektryczne i rozkładane fotele. Zabiorą Cię na Gare de Bruxelles-Nord lub Brussels-South (znane również jako Brussels Midi), z których oba znajdują się w odległości krótkiej taksówki lub lokalnego autobusu od serca historycznej Brukseli i słynnego Wielkiego Placu.

Zalecamy szukanie autobusów z jak największym wyprzedzeniem. Zwykle bilety są dostępne od 4 do 6 tygodni przed planowaną podróżą, ale ceny zazwyczaj rosną w okresie poprzedzającym datę odjazdu. Skorzystaj z wyszukiwarki na 12Go.co, aby uzyskać najlepsze oferty i porównać ceny w różnych terminach. Spodziewaj się, że zapłacisz około 45 PLN za bilet normalny, co czyni autobus jednym z najtańszych środków transportu między Amsterdamem a Brukselą.

Z Amsterdamu do Brukseli samolotem

Z Amsterdamu do Brukseli samolotem
Lotnisko Schiphol znajduje się w niewielkiej odległości od centrum miasta © VanderWolf / Shutterstock.com

Czas – 45 minut (sam przelot)
Cena – 500 PLN+
Komfort – 4/5

Z odległością zaledwie 200 km pomiędzy Amsterdamem a Brukselą, możesz pomyśleć, że nie ma potrzeby korzystania z dedykowanego połączenia lotniczego. No cóż… KLM Royal Dutch myślą inaczej. Odlatują codziennie z lotniska Schiphol na lotnisko w Brukseli. Samolot kosztuje średnio około 500-600 PLN i zwykle opuszcza płytę około południa.

W powietrzu podróż trwa zaledwie 45 minut. Ale to nie czyni tego połączenia najszybszym połączeniem z miasta do miasta. Dodaj czas potrzebny na dotarcie do terminali w pociągu z Amsterdam Centraal, co najmniej godzinę odprawy na lotnisku i ostatni etap z BRU do centrum Brukseli, a zobaczysz, że całkowity czas podróży jest dłuższy – w okolicy 3 godzin.

To powiedziawszy, samolot może być wygodnym środkiem transportu. Jest również niezawodny i stanowi doskonały wybór, jeśli wszystkie szybkie pociągi Thalys są zajęte. Jest to również idealne rozwiązanie, jeśli chcesz dostać się prosto na lotnisko w Brukseli, aby uzyskać połączenia z Europą i resztą świata.

Z Amsterdamu do Brukseli samochodem

Z Amsterdamu do Brukseli samochodem

Czas – 2,5 godziny
Cena – od 80 PLN do 800 PLN
Komfort – 5/5

Czas na trip! Postaw na własne auto, a będziesz przemierzać Niderlandy od Amsterdamu do Brukseli w takim tempie, na jakie masz ochotę. Możliwe jest pokonanie tej trasy w nieco ponad 2 godziny, ale po drodze jest zbyt wiele kuszących przystanków, by się na to zdecydować. Masz do odkrycia ptasie mokradła w pięknym Parku Narodowym Biesbosch, nastrojowe dzielnice jazzowe w Antwerpii i spokojną okolicę wrzosowisk Kalmthout. Dlaczego nie poświęcić na to jednego dnia?

Jeśli chodzi o zdobycie samochodu, masz kilka opcji. Niektórzy podróżnicy będą mieli dostęp do własnego samochodu. Idealnie. Inni będą musieli go wypożyczyć. Udaj się na RentalCars.com, aby porównać najlepsze oferty. Zazwyczaj trzeba zapłacić około 800 PLN za wynajem pojazdu na jeden dzień, z dopłatami za przekroczenie granicy i pozostawienie pojazdu w innym miejscu. Aby zaoszczędzić, warto rozważyć możliwość skorzystania z usług takich jak BlaBlaCar. BlaBla może kosztować zaledwie 80 PLN, ale najprawdopodobniej będziesz podróżować z innymi pasażerami, więc postój na oglądanie holenderskiego ptactwa raczej nie wchodzi w grę.


Podróż między Amsterdamem a Brukselą możesz odbyć w mniej niż 2 godziny, mknąc przez pola tulipanów pociągiem Thalys. Możesz też nie spieszyć się, zwiedzając po drodze niesamowite miasta, takie jak tętniący życiem Rotterdam czy klimatyczna Antwerpia. Wybór należy do Ciebie.


Z Amsterdamu do Brukseli – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na dostanie się z Amsterdamu do Brukseli?

Najlepszy stosunek jakości do ceny na trasie Amsterdam – Bruksela oferują autobusy. Stawki za jedno miejsce w popularnych liniach autokarowych, takich jak BlaBlaBus, oscylują wokół 80 PLN. To bardzo korzystna cena, jeśli porównasz ją z kwotą równą prawie 400 PLN, jakie trzeba zapłacić za przejazd pociągiem Thalys. Aby uzyskać jak najniższe ceny, sprawdź oferty na 12Go.co przynajmniej cztery tygodnie przed podróżą.

Jaki jest najszybszy sposób dostania się z Amsterdamu do Brukseli?

Szybkie pociągi Thalys pokonują trasę między Amsterdamem a Brukselą w mniej niż 2 godziny. Na niektórych odcinkach linii ich prędkościomierze osiągają wirujące jak wiatrak 300 kilometrów na godzinę. To czyni je najszybszą opcją podróżowania pomiędzy tymi dwoma stolicami, ponieważ nawet lot samolotem zajmie około 3 godzin, jeśli uwzględnimy odprawę i przesiadki. Bądź ostrzeżony: szybkie pociągi są popularne, więc postaraj się zarezerwować bilety z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co.

Ile kosztuje bilet na pociąg z Amsterdamu do Brukseli?

Cena biletu kolejowego, który zabierze Cię z Amsterdamu do stolicy Belgii, może się znacznie różnić. A to dlatego, że średni koszt miejsca w szybkim pociągu Thalys wynosi około 400 PLN. Tymczasem w normalnym serwisie InterCity można zarezerwować miejsce już za 160 PLN. Obie opcje można porównać i zarezerwować za pośrednictwem serwisów internetowych, takich jak 12Go.co.

Jak długa jest podróż pociągiem z Amsterdamu do Brukseli?

Wybierz zgrabne wagony Thalys, a podróż z Amsterdamu Centralnego do Brukseli Środkowej zajmie Ci niecałe 2 godziny. Jeśli wybierzesz pociągi InterCity, podróż potrwa około 3 godzin, chociaż będziesz mógł wysiąść na głównym dworcu kolejowym w Brukseli, skąd możesz dojść pieszo do głównego obszaru turystycznego i widokowego wokół Grand Place.

Czy z Amsterdamu do Brukseli kursuje szybki pociąg?

Tak. Sprawdź ofertę pociągów Thalys, które kursują na trasie Amsterdam – Bruksela. Kursują one co godzinę lub co dwie godziny i pokonują tę trasę w około 113 minut. W szczycie sezonu – w środku lata, podczas Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku – zawsze warto zarezerwować bilet z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co, ponieważ rezerwacje mogą się szybko rozejść.

Jak długa jest podróż autobusem z Amsterdamu do Brukseli?

Przejazd autobusem na trasie z Amsterdamu do Brukseli zajmuje zazwyczaj około 3 godzin. Popularni przewoźnicy, tacy jak Flixbus i BlaBlaBus, oferują bezpośrednie połączenia, które nie wymagają przesiadek ani zbyt wielu przystanków między stolicami. Najlepiej rezerwować je online i z wyprzedzeniem – sprawdź 12Go.co, aby dowiedzieć się, jakie opcje rezerwacji biletów są dostępne.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: