Jak dostać się z Amsterdamu do Pragi

Jak dostać się z Amsterdamu do Pragi

Skoro odhaczyłeś już ze swojej listy Plac Amsterdamu i Vondelpark, prawdopodobnie szukasz kolejnej wspaniałej europejskiej stolicy do zwiedzenia. Jest szansa, że czeka ona na Ciebie ponad 700 km od Amsterdamu, na wschodnich obrzeżach Europy Środkowej. To właśnie tam, nad rzeką Wełtawą leży Praga, z potężnymi wieżyczkami Zamku Praskiego (jednego z największych na świecie), przepełniona słowiańskimi piwiarniami i muzeami poświęconymi kulturze żydowskiej, Franzowi Kafce i wielu innym.

Nie powinno być zbyt trudno dostać się tam z Amsterdamu. Ten przewodnik przedstawia wszystkie opcje transportu. Prezentuje ceny i czasy podróży samolotami, pociągami i autobusami, wraz z informacjami, czego można się spodziewać na trasie. Zaczynajmy.

TransportCzasCenaBilety
Z Amsterdamu do Pragi pociągiem1,5 h130 PLNZarezerwuj online
Z Amsterdamu do Pragi pociągiem12,5 h200 PLNZarezerwuj online
Z Amsterdamu do Pragi autobusem13 h160 PLNZarezerwuj online

Z Amsterdamu do Pragi pociągiem

Z Amsterdamu do Pragi pociągiem
Samolot linii Czech Airlines kołujący na lotnisku Schiphol w Amsterdamie © Mike Fuchslocher / Shutterstock.com

Czas – 1,5 godziny (sam przelot)
Cena – 130 PLN+
Komfort – 4/5

Ponieważ pomiędzy Amsterdamem a Pragą leżą prowincje Niderlandów i całe Niemcy, wybór lotu w przestworza wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Oczywiście, każdego dnia oferowanych jest około 10 bezpośrednich połączeń między tymi dwoma stolicami (przynajmniej w szczycie sezonu letniego). Lot trwa zaledwie 1,5 godziny, co sprawia, że jest to najszybszy sposób podróżowania na tej liście.

Jeśli chodzi o linie lotnicze, możesz wybierać spośród trzech różnych przewoźników. Są to: budżetowy easyJet, filia Czech Airlines – Smartwings – oraz KLM Royal Dutch. Ten ostatni jest narodowym posiadaczem flagi Holandii i prawdopodobnie jest najbardziej „premium”, oferując przestronną klasę ekonomiczna i pakiety nagród lojalnościowych. Regularny wylot odbywa się z Amsterdamu co 2 godziny – kursy zaczynają się tuż przed 7:00 rano, a kończą po 21:00.

Ponieważ Amsterdam i Praga leżą tak daleko od siebie, przelot samolotem między nimi jest najszybszą opcją transportu.

Jeśli chodzi o ceny, easyJet są prawie zawsze najtańsze z całej grupy. Biletów możesz szukać na 12Go.co co najmniej 60 dni przed wylotem – jest duża szansa, że uda Ci się znaleźć ofertę rzędu 135 PLN za osobę. KLM i Smartwings są zwykle około dwa razy droższe. Wszyscy przewoźnicy pobierają wyższe opłaty za bagaż rejestrowany i szybkie wejście na pokład, więc przygotuj się na wydatek około 110 PLN, jeśli potrzebujesz takich dodatków.

Z Amsterdamu do Pragi pociągiem
Samolot KLM z Amsterdamu wylądował na lotnisku w Pradze © Rebius / Shutterstock.com

Wszystkie loty z Amsterdamu do Pragi rozpoczynają się na dużym lotnisku Schiphol. Położone jest ono nieco na południowy wschód od centrum, ale jest połączone bardzo regularnymi i wygodnymi pociągami miejskimi z Amsterdam Centraal, które odjeżdżają co 15 minut. Na lotnisku w Pradze możesz wsiąść w autobus nr 119 do Nadrazi Veleslavin, a następnie udać się do metra lub złapać bezpośrednią taksówkę/Ubera za 65-120 PLN.

Z Amsterdamu do Pragi pociągiem

Z Amsterdamu do Pragi pociągiem
Pociąg Deutsche Bahn InterCity (ICE) odjeżdża z Amsterdam Centraal Station © SkandaRamana / Shutterstock.com & Chris Redan / Shutterstock.com

Czas – 12,5 godziny +
Cena – 200 PLN+
Komfort – 3/5

Jeśli dla Ciebie podróż to bardziej „droga niż cel”, to przygoda oferowana przez pociągi transkontynentalne między Amsterdamem a Pragą może być tym, czego szukasz. Postawmy sprawę jasno – to nie będzie szybka podróż z punktu A do punktu B. Zamiast tego będziesz podróżować przez całe Niemcy, zrobisz przystanek w Berlinie i spędzisz średnio około 12,5 godziny na torach. Podekscytowany? Świetnie. Zatem przyjrzyjmy się szczegółom.

Podczas tej podróży pociągiem zobaczysz wiele wiejskich terenów Niemiec i przejedziesz przez malownicze regiony na granicy niemiecko-czeskiej.

Odyseja rozpoczyna się na dworcu Amsterdam Centraal. Bezpośrednie pociągi do Berlina odjeżdżają o 7:00 lub 9:00 rano (należy złapać te wczesne opcje, aby zostawić wystarczająco dużo czasu na połączenie z dalszymi pociągami do Czech w godzinach popołudniowych). Trasa do stolicy Niemiec trwa od 6 do 7 godzin i wiedzie przez całą północną Europę. Jest to wystarczająco malownicza podróż, w nowoczesnych i wygodnych pociągach Deutsche Bahn InterCity, z cateringiem na pokładzie. Następnie musisz przesiąść się do czeskiego pociągu EuroCity (również komfortowego) do Pragi Hlavni, który jedzie 4 godziny i 18 minut przez przepiękne tereny tzw. Szwajcarii Saksońskiej.

Z Berlina do Pragi pociągiem
EC174 to pociąg EuroCity jadący z Berlina do Pragi

Jeśli dobrze rozłożysz swoje połączenia, wsiadając do pociągu odjeżdżającego wcześnie z Amsterdamu i późniejszego z Berlina, być może uda Ci się również dodać szczyptę zwiedzania. W końcu Berlin Hbf znajduje się w spacerowej odległości nad Szprewą od budynku Reichstagu i parku Tiergarten. Tak czy inaczej, zawsze zalecamy rezerwację połączeń z dużym wyprzedzeniem za pomocą platformy 12Go.co. Ceny zaczynają się od około 215 PLN, ale mogą znacznie wzrosnąć im bliżej daty podróży.

Z Amsterdamu do Pragi autobusem

Z Amsterdamu do Pragi autobusem
Jedną z niewielu zalet jazdy autobusem na tej trasie jest możliwość dotarcia do centrum Pragi (dworzec autobusowy Praha Florenc) © Konrad Krajewski / Shutterstock.com

Czas – 13 godzin
Cena – 160 PLN+
Komfort – 2/4

Dzięki sieci przewoźnika Flixbus obejmującej cały kontynent, oferowanych jest teraz kilka bezpośrednich połączeń autobusowych ze stolicy Holandii do stolicy Czech. W sumie podróż może zająć 13 godzin lub więcej, w zależności od natężenia ruchu i innych opóźnień na trasie. Możesz wybrać podróż w ciągu dnia (dla tych, którzy lubią podziwiać widoki z okna) autobusem, który odjeżdża o 10:20 rano lub przespać podróż wybierając nocny odjazd tuż przed godziną 22:00. Pociąg nocny dociera do Pragi o 10:40 następnego ranka.

Biorąc pod uwagę, że ceny autobusów między Amsterdamem a Pragą są często wyższe niż lotów i niewiele niższe niż pociągów, nie jest to tak popularny sposób podróżowania, jak inne wymienione tutaj metody. Mimo to, jest to dobra alternatywa w szczytowych sezonach, takich jak lato, kiedy bilety w innych miejscach mogą być niedostępne. Autobusy mogą startować z centrum Amsterdamu, na stacji Sloterdijk lub na lotnisku Schiphol, co czyni je wygodnym wyborem, jeśli wysiadasz z samolotu w Holandii i chcesz jak najszybciej dostać się do Pragi.


Amsterdam to jeden z klejnotów Niderlandów, z licznymi barami, kawiarniami i światowej klasy muzeami. Praga zaś kusi zachwycającą historią literatury w sercu Europy, piwiarniami i słowiańskimi knedlikami. Ten przewodnik pomoże Ci doświadczyć obu tych miejsc podczas tej samej podróży, zabierając Cię szybkimi połączeniami lotniczymi z miasta do miasta lub bardziej przystępnymi cenowo autobusami dalekobieżnymi.


Z Amsterdamu do Pragi – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób dostania się z Amsterdamu do Pragi?

Skorzystaj z platformy 12Go.co, aby dokonać rezerwacji wcześnie – np. na 60-90 dni wcześniej – a może się okazać, że lot samolotem będzie najtańszym ze wszystkich sposobów podróży z Amsterdamu do Pragi. Jest to w dużej mierze zasługa linii easyJet, który oferuje tanie bilety w cenie około 135 PLN, nie wliczając bagażu. Jeśli loty nie są w ofercie, autobusy będą prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Ceny zaczynają się od około 170 PLN za osobę, ale musisz przygotować się na spędzenie 13 godzin w drodze, nim dotrzesz do Pragi.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Amsterdamu do Pragi?

Ponieważ Amsterdamem dzieli od Pragi odległość ponad 700 km i cała szerokość Niemiec, podróż samolotem zawsze będzie najszybszym sposobem przeprawy. Sam przelot trwa około 1,5 godziny, a całkowita podróż wynosi około 4 godzin, po dodaniu przesiadek, odprawy i całej reszty.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Amsterdamu do Pragi?

Prawdopodobnie wybralibyśmy podróż samolotem. Jest to najszybszy i często najtańszy sposób na przemieszczenie się z Amsterdamu do Pragi, pod warunkiem, że zarezerwujesz bilet naprawdę wcześnie za pomocą 12Go.co. Niemniej jednak, pociąg to środek transportu, który ma wiele zalet. Może i jedzie ponad 10 godzin, ale jest to przygoda przez środek Niemiec i możliwość zobaczenia zachwycającego regionu Saksonii na wschodzie.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Amsterdamu do Pragi?

Jeśli chcesz jechać pociągiem z Amsterdamu do Pragi, musisz kupić dwa bilety. Pierwszy bilet obowiązuje na przejazd do Berlina, a drugi na przejazd do stolicy Czech. Najlepsze ceny uzyskasz na miejsca zarezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Rezerwacji możesz dokonać za pośrednictwem platformy 12Go.co spodziewaj cen w okolicach 210 PLN za osobę.

Jak długo jedzie się pociągiem z Amsterdamu do Pragi?

To całkiem niezła podróż, która prowadzi przez granicę holendersko-niemiecką, przez tereny Saksonii-Anhalt, aż do stacji Berlin Hbf. Następnie złapiesz kolejny pociąg na południe przez Saksonię do Czech. Pierwszy odcinek trwa średnio około 6,5 godziny, a drugi około 4. W sumie oznacza to, że łączny czas podróży wyniesie około 12,5 godziny, jeśli dodać do tego przesiadki na dworcu.

Czy z Amsterdamu do Pragi lepiej lecieć samolotem, czy jechać pociągiem?

Jeśli się spieszysz i uda Ci się znaleźć dobrą ofertę z wyprzedzeniem u jednego z tanich przewoźników korzystających z 12Go.co, radzimy wybrać samolot. Jest to jedyny środek transportu, który może zabrać Cię z Amsterdamu do Pragi w ciągu jednego poranka lub popołudnia. Jeśli wolisz przygodę i powolne podróżowanie, pociąg jest z pewnością opcją, na którą powinieneś się zdecydować!

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: