Jak dojechać z Monachium do Pragi

Jak dojechać z Monachium do Pragi

Monachium i Praga leżą 295 km od siebie i w różnych krajach, ale nie różnią się aż tak bardzo. Oba mają bzika na punkcie piwa – w pierwszym mieście odbywa się coroczny Oktoberfest, a drugie jest mekką dla miłośników czeskiego pilsnera. Oba mogą pochwalić się pięknymi średniowiecznymi zabytkami z okazałymi kościołami. Obydwa należą do miast Europy Środkowej, które znajdują się na liście „miasto do odhaczenia”.

Ten przewodnik pomoże Ci zmieścić je w czasie jednej wycieczki. Przedstawia on wszystkie popularne sposoby podróży z Monachium do Pragi, wraz ze szczegółowymi informacjami o tym, ile to będzie kosztować, ile zajmie czasu i jakie są najwygodniejsze sposoby podróżowania.

TransportCzasCenaBilety
Z Monachium do Pragi pociągiem5,5 h63 PLNZarezerwuj online
Z Monachium do Pragi autobusem5 h63 PLNZarezerwuj online
Z Monachium do Pragi samolotem50 min330 PLNZarezerwuj online

Z Monachium do Pragi pociągiem

Z Monachium do Pragi pociągiem
Pociąg Alex oczekujący na pasażera do Pragi München Hauptbahnho lub na Munich Central Station © Winds / Shutterstock.com

Czas – 5,5 godziny
Cena – od 63 PLN
Komfort – 4/5

Z Monachium do Pragi kursuje obecnie nawet 7 pociągów dziennie. Są one obsługiwane przez bawarskie koleje regionalne Länderbahn we współpracy z Kolejami Czeskimi. Umożliwiają one przekroczenie granicy z Niemiec do Czech – czyli z ojczyzny Oktoberfest do miejsca narodzin Franza Kafki – w nieco ponad 5,5 godziny. Po drodze nie trzeba się przesiadać. To prosta podróż od stacji do stacji z kilkoma przystankami w Ratyzbonie i Pilźnie.

Sama kolej składa się zazwyczaj z mieszanki pociągów ALX (oferta Länderbahn, które są również znane jako pociągi Alex) i wagonów CD (Koleje Czeskie). Są one dość zróżnicowane, ale wszystkie wyposażone zostały w klimatyzację pokładową, funkcje takie jak gniazdka elektryczne i WiFi oraz usługi gastronomiczne. W pociągach ALX jest zazwyczaj przynajmniej jedna kabina klasy pierwszej dostępna za dopłatą.

Pejzaż bujnych czeskich wzgórz i odległych bawarskich lasów to widok dla tych, którzy jadą pociągiem z Monachium do Pragi.

Jeśli masz ochotę zobaczyć piękne widoki Europy Środkowej, pociąg z Monachium do Pragi z pewnością Cię nie zawiedzie. Podróż prowadzi przez wschodnie krańce przepięknej Bawarii aż do granicy z Czechami. Po minięciu uroczego, bajkowego miasteczka Furth im Wald, czekają na Ciebie widoki gęstych bawarskich lasów, a następnie zielone wzgórza zachodnich Czech. Po drodze możesz też zobaczyć eleganckie secesyjne wnętrza dworca w Pilźnie.

Z Monachium do Pragi pociągiem
Pociąg jest mieszanką przedziałów pociągu Alex i Czeskich Kolei © Petr Svoboda / Shutterstock.com

Jeśli to wszystko skusiło Cię do podróży do Pragi pociągiem z Monachium, porozmawiajmy o cenie. Mówiąc prościej: Wczesna rezerwacja jest kluczem do zdobycia najlepszych ofert. Możesz znaleźć bilety nawet za 63 PLN za osobę, jeśli zaczniesz szukać na 12Go.co co najmniej 90 dni przed podróżą. Jeśli nie, możesz spodziewać się standardowej ceny Prague Special w wysokości 39 EUR.

Z Monachium do Pragi autobusem

Z Monachium do Pragi autobusem
Jedną z zalet wyboru autokaru jest to, że można dojechać nim blisko miejsca docelowego w centrum Pragi (dworzec autobusowy Praha Florenc). © Konrad Krajewski / Shutterstock.com

Czas – 4,5 do 5,5 godziny
Cena – od 63 PLN
Komfort – 3/5

Trasa z Monachium do Pragi jest trasą, którą co roku przemierzają tysiące turystów. Wielu z nich rezygnuje z pociągu i wybiera autobus. Jednym z powodów jest to, że ceny w autokarach pozostają niższe niż na kolei. Innymi słowy, można jeszcze trafić na okazje, jeśli zarezerwuje się bilety przez 12Go.co w tygodniach bezpośrednio przed datą podróży – w normalnych warunkach jest to około 63 PLN.

Autobus jest niezawodnym wyborem, jeśli okaże się, że pociągi są po prostu zbyt drogie, z cenami, które pozostają niskie, nawet w okresie poprzedzającym wyjazd.

Ale to nie wszystko, jeśli chodzi o cenę. Autobusy kursują również regularnie i są niezawodne. Największy przewoźnik Flixbus jest najpopularniejszym wyborem na tej trasie. Oferuje on do 12 odjazdów każdego dnia (przynajmniej w szczycie sezonu letniego) z różnych miejsc w Monachium. Niektóre z nich to autobusy rozwijające normalne prędkości, a inne ekspresowe. Wszystkie dowiozą Cię do stolicy Czech w czasie od 4,5 do 5,5 godziny, bez konieczności zmiany pojazdu lub oczekiwania na autobusy przesiadkowe po drodze.

Jedną z najlepszych rzeczy w wyborze autokaru jest to, że masz do wyboru wiele różnych punktów startowych. Centralny dworzec autobusowy w Monachium (oficjalnie ZOB Monachium) jest oczywistym miejscem rozpoczęcia podróży – znajduje się tuż obok dworca kolejowego Munich Hbf. Możesz jednak wyruszyć także z Monachium Fröttmaning, zlokalizowanego na północnej stronie miasta, bliżej lotniska. W przypadku przylotów, istnieją połączenia do Pragi ÚAN Florenc (główny dworzec w Pradze), spokojniejszej Pragi Zličín w pobliżu lotniska Václava Havla, a także do dworca kolejowego.

Z Monachium do Pragi samolotem

Z Monachium do Pragi samolotem
Samolot Airbus A319 Lufthansy na Międzynarodowym Lotnisku w Monachium © Lukas Wunderlich / Shutterstock.com

Czas – 50 minut (sam przelot)
Cena – od 330 PLN
Komfort – 4/5

Ponieważ Pragę od Monachium dzieli niecałe 300 kilometrów, podróżowanie samolotem z jednego miasta do drugiego może wydawać się lekką przesadą. Jednak przelot nadal jest popularny wśród tych podróżnych, którzy chcą się przesiąść na dłuższe loty z praskiego lotniska Václava Havla, wśród biznesmenów podróżujących do Czech na zasadzie fly-in/fly-out oraz wśród globtroterów, którzy nie lubią tracić cennego czasu na zwiedzanie. Powód? Z krótkim czasem lotu wynoszącym 50 minut i szybkim dostępem do obu lotnisk, samoloty są zazwyczaj najszybszym sposobem na przedostanie się z punktu A do punktu B.

Jeśli zdecydujesz się na szybki lot z Monachium do Pragi, możesz skrócić czas podróży do mniej niż 4 godzin.

Całkowity czas podróży może wynieść około 4 godzin. Jest to możliwe dzięki szybkiej linii kolejowej, która zabierze Cię do terminali z centrum Monachium w ciągu 50 minut (koszt: 50 PLN za osobę) oraz sprawnej odprawie na lotnisku MUC. Po wylądowaniu, taksówka z lotniska do historycznego Starego Miasta w Pradze zajmuje tylko 35 minut (koszt: około 115 PLN za cały samochód).

Z Monachium do Pragi samolotem
Lotnisko w Monachium oferuje szybki pociąg łączący je z centrum miasta © Markus Mainka / Shutterstock.com

Lufthansa – niemiecki narodowy przewoźnik flagowy – jest obecnie jedynym operatorem na tej trasie. Są to wysoko oceniane linie lotnicze, posiadające nowoczesne samoloty i świetne wyniki w zakresie bezpieczeństwa. Niestety, podstawowe taryfy Lufthansy nie obejmują już bagażu w standardzie, więc możesz albo podwyższyć klasę podróży z Economy Light, albo zapłacić symboliczne 25 EUR za dodanie bagażu do luku bagażowego. Ogólnie rzecz biorąc, wczesna rezerwacja pomaga utrzymać koszty na niskim poziomie – radzimy zacząć szukać biletów na 12Go.co na co najmniej 60-90 dni przed startem.


Sposobów na dotarcie z Monachium do Pragi z pewnością nie brakuje. Niezależnie od tego, czy wybierzesz podniebną podróż przez Europę Środkową, czy też malowniczą kolejową odyseję przez czeską granicę, czeka Cię wycieczka pełna pieniącego się piwa, słowiańskich knedlików i widoków jednego z największych zamków na świecie. Udanej podróży!


Z Monachium do Pragi – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Monachium do Pragi?

Zazwyczaj to autobus bije wszystkie inne środki transportu na głowę pod względem cenowym. Pamiętaj jednak, aby skorzystać z 12Go.co i porównać koszty wszystkich opcji transportu. Być może w ofercie znajdzie się akurat atrakcyjna oferta lotnicza, a może uda Ci się zdobyć bilety kolejowe już za 63 PLN od osoby. Nie dowiesz się, jeśli nie sprawdzisz.

Jaki jest najszybszy sposób dotarcia z Monachium do Pragi?

Lot jest wciąż najszybszym sposobem na podróż z Monachium do Pragi. Ponieważ pociągi nie należą do szybkich, podróż nimi trwa ponad 5 godzin, a nawet ekspresowe autobusy potrzebują ponad 4,5 godziny. Samoloty natomiast potrzebują zaledwie 50 minut, aby znaleźć się na czeskiej ziemi, co w większości przypadków daje łączny czas podróży od 3,5 do 4 godzin.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Monachium do Pragi?

Pociąg ma w sobie coś wyjątkowego. Niesamowite widoki bawarskich i czeskich krajobrazów są oferowane podróżnym, którzy wybierają się na przejażdżkę po torach biegnących z Monachium do Pragi w kierunku północno-wschodnim. Ponadto pociągi są wygodne, wyposażone w klimatyzację i oferują catering na pokładzie (w tym czeskie piwo z kija!). Pociągi ponadto nie emitują tyle dwutlenku węgla, co ich lotnicze odpowiedniki.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Monachium do Pragi?

Koszt biletu różni się w zależności od terminu, w którym dokonujesz rezerwacji. Odwiedź 12Go.co na 60 dni przed podróżą, a bardzo prawdopodobne jest, że znajdziesz bilety w cenie 63 PLN za osobę. Później za bilet normalny trzeba będzie zapłacić nawet 160 PLN.

Jak długo jedzie się pociągiem z Monachium do Pragi?

Od początku do końca podróży nieco ponad 5,5 godziny. Należy pamiętać, że czas ten obejmuje cały przejazd z jednego centrum miasta do drugiego. Nie ma potrzeby korzystania z długiego transferu z terminalu lotniska na koniec podróży. Po prostu wskakujesz do metra lub przechodzisz z peronów i możesz znaleźć się w zasięgu swojego hotelu.

Czy z Monachium do Pragi lepiej jest lecieć samolotem, czy jechać pociągiem?

Prawdopodobnie postawilibyśmy na pociąg. Tak, latanie jest szybsze, ale prędkość to nie wszystko, szczególnie gdy mamy do dyspozycji wspaniałe połacie przepięknych czeskich krajobrazów i dzikich niemieckich lasów, które można zobaczyć podróżując drogą lądową. Nie wspominając już nawet o zmniejszonej emisji dwutlenku węgla i cenie, która może wynieść nawet 63 PLN (pod warunkiem, że zarezerwujesz bilet z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co).

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: