Jak dostać się z Berlina do Monachium

Jak dostać się z Berlina do Monachium

Porzuć miejskie ubrania, zacznij jodłować i załóż lederhosen! Ten przewodnik pomoże Ci dotrzeć z artystycznych dzielnic Berlina do bawarskich piwiarni w Monachium. Wkrótce będziesz mógł marzyć o ośnieżonych Alpach Niemieckich i zajadać się weisswurstami – wszystko to dzięki możliwościom pokonania 500 kilometrów ze stolicy kraju do jego najbardziej wysuniętego na południe miasta.

W tym przewodniku znajdziesz informacje na temat przejazdu pociągiem przez samo serce kraju, wskazówki dotyczące jazdy samochodem oraz informacje o regularnych połączeniach lotniczych z miasta do miasta. Do zobaczenia w ogrodzie Englischer Garten!

TransportCzasCenaBilety
Z Berlina do Monachium samolotem1 h170 PLNZarezerwuj online
Z Berlina do Monachium pociągiem4 h120 PLNZarezerwuj online
Z Berlina do Monachium autobusem7 h64 PLNZarezerwuj online
Z Berlina do Monachium samochodem6 h270 PLNZarezerwuj online

Z Berlina do Monachium samolotem

Z Berlina do Monachium samolotem
Lufthansa oferuje wiele lotów do Monachium każdego dnia © Tamme Wichmann / Shutterstock.com

Czas – 1 h 10 min
Cena – 170 PLN+
Komfort – 4/5

Odbywających się non stop lotów z Berlina do Monachium jest pod dostatkiem. Normą jest, że dziennie można znaleźć nawet 15 połączeń. Po wystartowaniu z pasa dużego lotniska Berlin Brandenburg (BER) samoloty odlatują prosto na południowy zachód, przelatując nad górami Saksonii oraz nad wzgórzami Turyngii z zamkami na wysokości prawie 9 200 m. Wszystko to trwa w sumie tylko 1 godzinę i 10 lub 20 minut, stawia samoloty w czołówce najszybszych środków transportu.

Jeśli zdecydujesz się na lot, masz do wyboru dwie linie lotnicze. Więcej euro na piwo z Oktoberfestu zostawisz dzięki tanim lotom z easyJet. Linie lotnicze oferują usługi transportu z Berlina Brandenburg, a ceny biletów zaczynają się od około 175 PLN. Większość innych usług oferuje dobrze oceniany niemiecki flagowy przewoźnik Lufthansa. Zwykle bilety są nieco droższe – kosztują około 225 PLN w każdą stronę (ale linie oferują w standardzie przekąski na pokładzie).

Obaj przewoźnicy pobierają obecnie dodatkowe opłaty za bagaż rejestrowany, ale czasami koszt ten można obniżyć wybierając pakiet Economy Classic Lufthansy.

Munich International Airport (MUC)
It’s a 30 minute drive from Munich International Airport to central Munich © Savvapanf Photo / Shutterstock.com

Wybierz samolot, aby podróż była prosta i wygodna! Czas lotu między Berlinem a Monachium wynosi nieco ponad godzinę.

Jeśli chodzi o przylot, to dolecisz na ogromne Międzynarodowe Lotnisko w Monachium (MUC). Jest to jedno z największych lotnisk w Niemczech, które położone jest zaledwie 30 km na północny zachód od głównego miasta. Jeśli chcesz wybrać się do zabytków Altstadt, skorzystaj z lotniskowych pociągów S1 lub S8 bezpośrednio z terminalu. Kosztują one około 50 PLN i pokonują trasę w około 50 minut.

Wyszukiwanie i rezerwacja biletów lotniczych między Berlinem a Monachium jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę 12Go.co i wpisać datę podróży. Tam znajdziesz najtańsze oferty i najlepsze godziny wylotu. Co więcej, możesz polować na swoje miejsca z dużym wyprzedzeniem przed podróżą, gdy średnie ceny biletów lotniczych będą prawdopodobnie stanowić zaledwie ułamek ich ostatecznego kosztu.

Z Berlina do Monachium pociągiem

Z Berlina do Monachium pociągiem
Jeden z pociągów Intercity Express (ICE) jadący do Monachium © Y. Pieper / Shutterstock.com

Czas – 4 godziny
Cena – 120 PLN
Komfort – 5/5

Jest wiele powodów, dla których pociąg jest jednym z najpopularniejszych środków transportu, jeśli chodzi o przemieszczanie się między Berlinem a Monachium. Przede wszystkim jest to obecnie tak samo szybki środek transportu jak samolot, jeśli mierzy się odległość z centrum miasta do centrum, ponieważ nawet lot trwa około 4 godzin, a do tego dochodzi jeszcze zarejestrowanie bagaży, przejście przez odprawę paszportową i dodatkowa emisja dwutlenku węgla.

Pociąg jest kuszącym wyborem dla każdej podróży na trasie Berlin-Monachium, szczególnie ze względu na piękne widoki krajobrazów Saksonii i północnej Bawarii.

Po drugie, podróż pociągiem sama w sobie może być wspaniałą przygodą. Przejedziesz przez pagórkowate tereny Saksonii, zalesione tereny Turyngii oraz przez historyczne miasto Norymbergę. Możesz nawet zdecydować się na wycieczkę po środkowych Niemczech z kilkoma przystankami, aby po drodze zwiedzić piwne miasteczka, takie jak Bamburg lub piękne centrum Erfurtu. Ale nawet jeśli pozostaniesz na pokładzie przez cały czas, będzie to świetna zabawa. Wycieczka odbywa się w komfortowych modelach ICE, które mają przestronne siedzenia z wtyczkami, a nawet wagony restauracyjne, które serwują regionalną kuchnię niemiecką.

Standardowe siedzenia w pociągu Intercity Express
Standardowe siedzenia w pociągu Intercity Express

Do tego dochodzi atrakcyjna cena. Miejsca w lokomotywie jadącej na południowy zachód do Monachium mogą kosztować już od 120 PLN. Aby skorzystać z okazji, należy dokonać rezerwacji online (z wyprzedzeniem), korzystając z portalu takiego jak 12Go.co. Oferty powinny być dostępne, jeśli zaczniesz szukać co najmniej 60-90 dni przed wyjazdem. Co więcej, pociągi nie wymagają dopłat za dodatkowy bagaż, więc nie musisz martwić się o zapakowanie swoich lederhosen i nart.

Z Berlina do Monachium autobusem

Z Berlina do Monachium autobusem
BlaBlaBus zazwyczaj ma najtańsze bilety autobusowe na trasie z Berlina do Monachium

Czas – 7 godzin
Cena – 64 PLN
Komfort – 4/5

Autobusy stanowią dobry balans pomiędzy tym, co przyjazne dla budżetu a tym, co wygodne. Tak, są to świetne okazje, z biletami, które zaczynają się od atrakcyjnych 65 PLN za całą podróż. Autobusy odjeżdżają regularnie, a odstępy między nimi wynoszą zazwyczaj zaledwie 30 minut lub godzinę. Co więcej, masz do wyboru wiele różnych stacji początkowych, zależnie czy chcesz jechać z Dworca Głównego w Berlinie, Zentraler Omnibusbahnhof na zachodnim skraju stolicy, czy z lotniska Berlin Schönefeld.

Pilnujesz budżetu? Zarezerwuj autobus, ponieważ jest to najtańszy sposób na podróż z Berlina do Monachium.

Jaki jest więc haczyk? Na myśl przychodzi czas pokonania trasy. Podróż od początku do końca trwa nieco ponad 7 godzin, a może nawet więcej, jeśli na trasie z Berlina do Monachium panuje duży ruch (co często ma miejsce!). Do tego dochodzi fakt, że nie będziesz miał takiego komfortu jak w jednym z tych wymyślnych pociągów ICE. Autobusy zazwyczaj mają okrojoną przestrzeń na nogi i mogą być zatłoczone, choć odkupią swoje winy rozkładanymi fotelami i dobrą klimatyzacją.

Seats in a BlaBlaBus bus
Fotele w autobusie BlaBlaBus są zaskakująco wygodne jak na tę cenę

Najważniejszą rzeczą, o której musisz zdecydować, jest to, z jaką firmą chcesz podróżować. Na 12Go.co możesz znaleźć wszystkie firmy. Sprawdź, które z nich skąd wyruszają i jak długo trwa podróż. To są kluczowe cechy, które różnią się między głównymi operatorami. Popularne nazwy, na które warto zwrócić uwagę, to Pinkbus, BlaBlaBus i Flixbus.

Z Berlina do Monachium samochodem

Z Berlina do Monachium samochodem
Z Berlina do Monachium jest 585 kilometrów autostradą federalną nr 9 (A9).

Czas – 6 godzin
Cena – 270 PLN+
Komfort – 5/5

Jeśli chcesz szybko dostać się z Berlina do Monachium, nie ma sensu wynajmować samochodu. Przejazd autostradą zajmuje zazwyczaj około 6 godzin, dlatego też pociągi i samoloty zawsze będą szybszym wyborem. Jest jednak jeden niezaprzeczalny plus posiadania samochodu do swojej dyspozycji: Przygoda.

Na trasie z Berlina do Monachium czekają na Ciebie lasy Saksonii i historyczne bawarskie miasteczka piwne.

Tak, możesz odkryć całe środkowo-wschodnie Niemcy, jeśli wybierzesz się w tę stronę. Aby w pełni wykorzystać tę wycieczkę, musisz rozłożyć ją na co najmniej kilka dni. A to dlatego, że żaden nieustraszony podróżnik nie powinien przegapić degustacji piwa w tawernach w Bambergu, ani przerwy w podróży do Norymbergi, gdzie dachy pokryte czerwoną dachówką rozpościerają się pod starym zamkiem cesarskim.

Charakterystyczne czerwone dachy w Norymberdze
Charakterystyczne czerwone dachy w Norymberdze

Jeszcze bardziej kuszący jest fakt, że samochody w leasingu nie kosztują w Niemczech zbyt wiele. Wystarczy sprawdzić stronę RentalCars.com, gdzie ceny za czteromiejscowe samochody wynoszą około 235 PLN za trzy dni. Oczywiście, być może trzeba będzie dopłacić za jazdę tylko w jedną stronę. Musisz również upewnić się, że wyznaczyłeś punkt odbioru i zwrotu, który jest zarówno w Berlinie, jak i Monachium, w przeciwnym razie będziesz musiał podróżować na lotnisko, aby odebrać swoje cztery koła.


Kiedy już zrobisz sobie zdjęcie przy Bramie Brandenburskiej i spędzisz noc w klubach electro w Mitte, obierz kurs na południowy zachód do Monachium. To stolica Bawarii i jedno z najpiękniejszych miast, słynące z romantycznych kościołów i hucznych festiwali piwa.


Z Berlina do Monachium – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Berlina do Monachium?

Autobusy prawie zawsze są najtańszym wyborem dla podróżnych chcących przejechać przez Niemcy z Berlina do Monachium. Być może dlatego właśnie są one odwiecznym faworytem osób podróżujących z plecakiem w okresie letnim. Aby uniknąć pośpiechu i skorzystać z okazyjnych cen, możesz z dużym wyprzedzeniem zarezerwować bilety autokarowe na 12Go.co.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Berlina do Monachium?

Choć lot trwa tylko 1,5 godziny, może się okazać, że nie jest to najszybsza droga z Berlina do Monachium. Jeśli chcesz dostać się do głównych zabytków i barów piwnych w dzielnicy Altstadt na południu, połączenia kolejowe mogą okazać się szybsze. Dzięki niedawnym modernizacjom linii kolejowej, podróż można odbyć w mniej niż 4 godziny.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Berlina do Monachium?

Ceny biletów na komfortowe pociągi ICE kursujące między Berlinem a Monachium zaczynają się już od 120 PLN. Aby skorzystać z obniżonych, wczesnych cen, warto zajrzeć na stronę 12Go.co i zarezerwować bilet tak szybko, jak to możliwe. W przeciwnym razie ceny mogą wzrosnąć ponad dwukrotnie.

Czy z Berlina do Monachium kursuje pociąg nocny?

Już nie. Kiedyś kursował, ale został wstrzymany, ponieważ modernizacja głównej linii na południe od Berlina pozwoliła skrócić czas przejazdu w ciągu dnia do mniej niż 4 godzin. Zawsze istnieje jednak szansa, że połączenie to zostanie przywrócone. Obserwuj wiadomości na ten temat.

Czy z Berlina do Monachium lepiej lecieć samolotem czy jechać pociągiem?

Dla nas to nie ulega wątpliwości: Weź pociąg! Dlaczego? Cóż… sceneria sama w sobie powinna wystarczyć. W Saksonii możesz podziwiać sosnowe lasy, a w Turyngii pofałdowane pola uprawne. Do tego dochodzą stylowe pociągi ICE, które są wygodne i oferują posiłki na pokładzie. Aha, zarówno ceny, jak i czas podróży są w przybliżeniu podobne. Pociąg jedzie 4 godziny i kosztuje od 120 PLN, natomiast samolotem podróż trwa 3 lub 4 godziny i kosztuje około 155 PLN lub więcej.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: