Jak dostać się z Hamburga do Berlina

Jak dostać się z Hamburga do Berlina

Hamburg ze swoją ponurą dzielnicą Reeperbahn i całą energią, jakiej można oczekiwać od jednego z najstarszych niemieckich miast portowych, jest świetnym miejscem na spędzenie kilku dni podczas każdej europejskiej podróży. Kiedy już skończysz pić Brahmsa i zimne piwa nad Łabą, powinieneś łatwo wrócić do Berlina.

Te dwie wielkie metropolie dzieli wprawdzie prawie 260 km i kilka niemieckich granic państwowych, ale są one naprawdę dobrze połączone. Bezpośrednie pociągi, superwydajne autostrady i dalekobieżne autokary pomogą Ci w podróży, a w tym przewodniku znajdziesz wszystkie informacje o tym, jaki środek transportu jest najlepszy, najszybszy i najtańszy.

TransportCzasCenaBilety
Z Hamburga do Berlina szybkim pociągiem2 h110 PLNZarezerwuj online
Z Hamburga do Berlina pociągiem normalnym2 h100 PLNZarezerwuj online
Z Hamburga do Berlina autobusem3,5 h41 PLNZarezerwuj online
Z Hamburga do Berlina samochodem3,5 h250 PLNZarezerwuj online

Z Hamburga do Berlina szybkim pociągiem

Z Hamburga do Berlina szybkim pociągiem
Szybka kolej ICE z Hamburga do Berlina © Y. Pieper / Shutterstock.com

Czas – 2 godziny
Cena – 110 PLN+
Komfort – 5/5

Szybka kolej to z pewnością najpopularniejszy sposób przemieszczania się między Hamburgiem a Berlinem (i na odwrót). Linia kolejowa łącząca te dwa miasta była pierwszą w kraju, która została w pełni zmodernizowana i wyposażona w szybkie pociągi. Jej łączna długość wynosi 290 km i kursują na niej jedne z najszybszych pociągów w tym zakątku Europy (średnia prędkość na tej linii wynosi prawie 200km/h). Podsumowując: Z pewnością nie zabraknie Ci dogodnych połączeń kolejowych.

Wszystkie połączenia są obsługiwane przez niemiecką sieć DB, ale warto zarezerwować bilet na któryś z pociągów ICE. Są one najszybsze z całej grupy – na niektórych odcinkach torów osiągają prędkość 300 km/h – a ich przejazd ze stacji do stacji zajmuje zaledwie 1 godzinę i 45 minut. Zazwyczaj jest tylko jeden przystanek pośredni po drodze, ale w Berlinie-Spandau na zachodnich obrzeżach stolicy.

Niemieckie szybkie pociągi kursują kilka razy dziennie między Hamburgiem a Berlinem, oferując przejazdy w czasie poniżej 2 godzin!

Przejazd nie należy do najbardziej malowniczych w Niemczech, ale i tak ma w sobie coś, co sprawia, że wzrok wędruje za okno. Najważniejszym punktem podróży będzie przejazd przez niskie mokradła i bagna Parku Przyrody Doliny Łaby w Meklemburgii oraz punkt, w którym pociągi omijają skraj rustykalnych lasów i rzek Parku Przyrody Westhavelland w pobliżu Berlina. Wszystkie pociągi są komfortowe i nowe, z WiFi na pokładzie, cateringiem i przestronnymi kabinami i różnymi klasami.

ICE train seating
2 klasa z siedzeniami w modelu 2-2 i po prawej wagon 1 klasy w orientacji 2-1 w pociągu ICE © Chris Redan / Shutterstock.com

W pociągach DB nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup biletu w dniu podróży, prawie na pewno będziesz musiał dopłacić. Dlatego zalecamy wizytę na stronie 12Go.co i wyszukanie ofert, gdy tylko poznasz daty przejazdu z Hamburga do Berlina. Dzięki temu możesz trafić na tanie bilety sparpreis, które mogą kosztować tylko 110 PLN za osobę.

Z Hamburga do Berlina pociągiem normalnym

Z Hamburga do Berlina pociągiem normalnym
Pociąg EuroCity jedący z Hamburga aż do Pragi w Czechach © MartinMojzis / Shutterstock.com

Czas – 2 godziny+
Cena – 100 PLN+
Komfort – 4/5

Nie tylko superszybkie pociągi ICE pędzą po torach z Hamburga do Berlina. Niemiecka narodowa sieć kolejowa DB oferuje również wiele standardowych połączeń, które nie potrzebują na pokonanie trasy dużo więcej czasu. Są one realizowane w wagonach EuroCity, a przejazd z jednej stacji do drugiej zajmuje około 2 godzin. Kluczowym czynnikiem do zapamiętania jest to, że są to połączenia międzynarodowe do Czech, więc tak naprawdę szukasz pociągów jadących do Pragi. Po drodze zatrzymują się one w takich miejscach jak Wittenberge i Büchen, ale także na dworcu głównym w stolicy: Berlin Hbf.

Pociągi EC nie są tak nowoczesne i zgrabne jak modele ICE. Jednak nadal są dość wygodne. Można wybrać pomiędzy klasami premium i standard. Na pokładzie znajdziesz gniazdka elektryczne umieszczone w siedzeniach, toalety i klimatyzację w całym pociągu. Jeśli chodzi o cenę, to pomiędzy liniami normalnymi a szybkimi często nie ma zbyt dużej różnicy, o ile uda Ci się trafić na okazje z wyprzedzeniem w przypadku tych ostatnich. Możesz jednak zaoszczędzić trochę pieniędzy, rezerwując bilet wcześniej za pośrednictwem 12Go.co. Pamiętaj: Bilety mogą być dostępne do sześciu miesięcy przed podróżą.

Z Hamburga do Berlina autobusem

Z Hamburga do Berlina autobusem
Flixbusy na dworcu autobusowym ZOB w Hamburgu © Bjoern Wylezich / Shutterstock.com

Czas – Około 3,5 godzin
Cena – 41 PLN+
Komfort – 3/5

Znany europejski przewoźnik autokarowy Flixbus jest głównym dostawcą połączeń autobusowych na tej linii. W sezonie letnim kursują one prawie co 30 minut, zaczynając już o 7:45 rano i kończąc późnym wieczorem. Czas przejazdu z dworca do dworca wynosi około 3 godzin i 35 minut, co oznacza jazdę autostradą bez konieczności przesiadki po drodze.

Autobus zapewnia nieco większą elastyczność w kwestii miejsca docelowego w Berlinie, do którego chcemy dotrzeć.

Dobrą stroną podróży autokarem jest to, że stanowi ona zgrabną równowagę pomiędzy komfortem a kosztami. Kupując bilet z wyprzedzeniem (około 30-50 dni wcześniej to dobry okres) za pośrednictwem 12Go.co, a za całą podróż możesz zapłacić nawet 41 PLN. Co więcej, dostaniesz rozkładany fotel w klimatyzowanym autokarze z WiFi na pokładzie. Nieźle, co?

Inną zaletą podróżowania autobusem jest elastyczność w wyborze miejsca docelowego. Większość odjazdów będzie odbywać się z Hamburga z głównego dworca autobusowego ZOB. Znajduje się on tuż obok Hauptbahnhof, na wschodnim skraju centrum miasta. Istnieje jednak możliwość wyboru, dokąd chce się dojechać. Autokary kursują do Zentraler Omnibusbahnhof Berlin (zachodnia część miasta), Alexanderplatz (serce miasta), a nawet na lotniska Schönefeld i Tegel.

Z Hamburga do Berlina samochodem

Z Hamburga do Berlina samochodem

Czas – 3 godziny i 15 minut
Cena – 250 PLN+
Komfort – 4/5

Główna arteria komunikacyjna Bundesautobahn 24 łączy miasta Hamburg i Berlin. Jest to jedna z głównych autostrad w kraju, a na długich odcinkach nie ma żadnych ograniczeń prędkości. Jest ona regularnie przemierzana zarówno przez osoby dojeżdżające do pracy, jak i osoby podróżujące po całej Europie. Posiada dobrze oznakowane skrzyżowania i dobre usługi na trasie. To wszystko oznacza, że warto rozważyć opcję dojazdu do stolicy. W sumie podróż powinna zająć nieco ponad 3 godziny bez przesiadek oferując Ci doskonały dostęp do wielu podmiejskich obszarów zlokalizowanych wokół Berlina.

Zamek Schwerin
Zamek Schwerin

Jazda asfaltem we własnym zakresie to także świetny sposób na poznanie serca Niemiec. Jest wiele miejsc, w których można wysiąść z samochodu i rozprostować nogi. Od pięknych krajobrazów Meklemburgii-Pomorza Zachodniego, przez wijącą się rzekę Łabę, po wspaniałe flamandzko-renesansowe pałace Schwerina – nie będziesz się nudzić. Oczywiście, dodanie do wycieczki tego wszystkiego może oznaczać, że będziesz potrzebował samochodu na kilka dni. Na szczęście, korzystne oferty wynajmu od dobrze znanego dostawcy RentalCars.com zaczynają się od zaledwie 250 PLN za 48 godzin, choć możesz spodziewać się dodatkowej opłaty za podróż w tylko jedną stronę.


Przemysłowe dzielnice Hamburga i tętniąca życiem scena nocna mogą wystarczyć, abyś miał co robić przez całą podróż, ale wielu podróżnych kieruje swoje oczy w dół autostrady, w stronę Berlina. To bardzo łatwa podróż – wystarczy skorzystać z tego przewodnika, by wyruszyć w drogę!


Z Hamburga do Berlina – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na podróż z Hamburga do Berlina?

Autobus oferuje najbardziej przyjazny dla portfela sposób podróży z Hamburga do Berlina. Tanie bilety można kupić za pośrednictwem 12Go.co u przewoźników takich jak Flixbus, którzy wykonują wiele połączeń dziennie do różnych stacji w stolicy. Prawdopodobnie będziesz musiał przygotować się na koszt w okolicach 40 PLN – 60 PLN!

Jaki jest najszybszy sposób dotarcia z Hamburga do Berlina?

Szybki pociąg. Z Hamburga do Berlina nie ma lotów przez niemieckie niebo, więc pasażerowie mogą dostać się z punktu A do punktu B dość szybko dzięki pociągom ICE, które osiągają prędkość do 300 km/h. Całkowity czas podróży wynosi zaledwie 1 godzinę i 45 minut.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Hamburga do Berlina?

Na tej trasie dominuje szybka kolej ICE i nie bez powodu. Jak sama nazwa mówi jest szybka, a raczej superszybka. Całkowity czas przejazdu wynosi zaledwie 1 godzinę i 45 minut. Do tego bilet na pociąg jest niedrogi, o ile zarezerwujesz go wcześniej na 12Go.co i to na co najmniej 60 dni przed podróżą.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Hamburga do Berlina?

Jeśli chcesz wskoczyć do wygodnego i szybkiego pociągu ICE z Hamburga do Berlina, to zawsze warto zarezerwować bilet jak najwcześniej. Odwiedź 12Go.co i zacznij szukać na kilka miesięcy przed planowaną podróżą, a może się okazać, że znajdziesz bilety w cenie już od 115 PLN za osobę.

Jak długo jedzie się pociągiem z Hamburga do Berlina?

Jeśli uda Ci się zdobyć miejsce w szybkim pociągu (pociągi ICE operowane przez DB), to całkowity czas przejazdu wyniesie około 1 godzinę i 45 minut. Pociągi międzynarodowe EuroCity, które zatrzymują się w Hamburgu i Berlinie, nie są dużo wolniejsze. Przejazd z dworca do dworca zajmuje około 2 godzin i 4 minut. Rozważ je jako dobry wybór zapasowy, być może się przyda.

Jak długo jedzie się autobusem z Hamburga do Berlina?

Przejazd autokarem z Hamburga do Berlina zajmuje tylko około 3,5 godziny. Trasy autobusowe z Hamburga do lotnisk lub dzielnic zewnętrznych Berlina mogą jednak zająć więcej czasu. Najlepiej sprawdzić to dokładnie na stronie 12Go.co, wpisując datę podróży.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: