Jak dostać się z Frankfurtu do Berlina

Jak dostać się z Frankfurtu do Berlina

Może o tym nie wiesz, ale Frankfurt dorównuje Berlinowi pod względem wielkości. Jest to epicentrum obszaru metropolitalnego, który zamieszkuje prawie 6 milionów ludzi. Jest to również finansowa stolica kraju i siedziba największego lotniska. To wszystko oznacza, że podróż z jednego do drugiego miasta jest podróżą pomiędzy dwoma największymi graczami w całych Niemczech.

Z tętniącego życiem centrum biznesowego, gdzie drapacze chmur górują nad piwiarniami z muru pruskiego, do bohemy – ojczyzny muzyki techno i budynków Reichstagu. W tym przewodniku znajdziesz informacje o połączeniach kolejowych, samolotowych, autobusowych i innych środkach transportu, które pokonują 420 km dzielące oba miasta.

TransportCzasCenaBilety
Z Frankfurtu do Berlina pociągiem4 h42 PLNZarezerwuj online
Z Frankfurtu do Berlina samolotem1 h270 PLNZarezerwuj online
Z Frankfurtu do Berlina autobusem7 h38 PLNZarezerwuj online
Z Frankfurtu do Berlina samochodem5 h76 PLNZarezerwuj online

Z Frankfurtu do Berlina pociągiem

Stacja Frankfurt Hauptbahnhof
Stacja Frankfurt Hauptbahnhof © Melander / Shutterstock.com

Czas – około 4 godzin
Cena – od 40 PLN
Komfort – 4/5

Pociągi to prawdopodobnie najbardziej popularny środek transportu z Frankfurtu do Berlina. Korzystają z nich zarówno podróżni, jak i miejscowi, w celach wypoczynkowych i biznesowych. Skąd ta popularność? Powodów jest wiele: pociągi są wygodne; odjeżdżają regularnie; jadą w sumie tylko około 4 godzin. Jednak prawdopodobnie jedną z najbardziej przekonujących cech jest cena, która jest prawie zawsze niższa niż za przelot samolotem, a dzięki pojawieniu się zupełnie nowych, tanich pociągów, może nawet konkurować z autokarami. Rzućmy okiem na podróż koleją.

Wszystko zaczyna się na przepięknym dworcu Frankfurt Hauptbahnhof. Postaraj się przybyć tam wcześnie, aby móc poświęcić chwilę wyszukanym renesansowym elewacjom zewnętrznym i okazałym neoklasycystycznym skrzydłom, które pochodzą z końca XIX wieku. Po wyruszeniu w drogę, będziesz kierował się na północny zachód przez samo serce Niemiec, mijając niskie pola uprawne i skupiska wzgórz w Hesji, a następnie rustykalne południe Dolnej Saksonii. Możesz spodziewać się krótkich postojów w miejscach takich jak Wolfsburg i Getynga, ale nie musisz się przesiadać, jeśli wybierzesz połączenie bezpośrednie (a jest ich wiele).

Z Frankfurtu do Berlina pociągiem
Niemieckie koleje państwowe DB oferują szybkie pociągi Intercity Express (ICE). © Chris Redan & lonndubh / Shutterstock.com

Większość podróżnych udających się z Frankfurtu do Berlina wybiera pociąg. I jest wiele powodów takiego wyboru.

Mówiąc o różnych pociągach, na tej trasie do wyboru są dwaj przewoźnicy. Najpopularniejsze są niemieckie pociągi państwowe DB. Odjeżdżają one w regularnych odstępach czasu przez cały dzień, choć będziesz chciał wyszukać i zarezerwować te, które nie wymagają przesiadki. Rezerwacji możesz dokonać za pomocą platformy 12Go.co – ceny zaczynają się od około 85 PLN. Jest też budżetowy Flixtrain, który prawie na pewno będzie tańszy, ponieważ ceny biletów w przedsprzedaży wynoszą zaledwie 40 PLN za sztukę.

Średni czas podróży wynosi nieco ponad 4 godziny. Z dworca głównego w Berlinie dojedziesz prosto do serca stolicy Niemiec. To tylko kilka ulic od kultowego budynku Reichstagu, parku Tiergarten oraz tętniącej życiem dzielnicy handlowej i gastronomicznej Mitte. Dworzec jest również bezpośrednio połączony z sieciami S-Bahn i U-Bahn, na wypadek gdybyś wybierał się w inne rejony wielkiego miasta.

Z Frankfurtu do Berlina samolotem

Z Frankfurtu do Berlina samolotem
Lotnisko we Frankfurcie jest głównym węzłem komunikacyjnym Lufthansy © Nate Hovee / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina 10 minut (sam przelot)
Cena – 270 PLN
Komfort – 4/5

Biorąc pod uwagę, że lotnisko we Frankfurcie jest największym w całych Niemczech i jednym z największych w Europie, nie jest zaskoczeniem, że istnieją regularne połączenia lotnicze do Berlina. Są one powszechnie wykorzystywane przez pasażerów przesiadających się z dalekodystansowych lotów do i z kraju, ale nie tak często przez zwykłych pasażerów przesiadających się do miasta. Wynika to z faktu, że całkowity czas podróży wynosi mniej więcej tyle samo co pociągiem, a nawet dłużej. Po co więc pakować się w kłopoty związane z podróżą na lotnisko i odprawą bagażu, skoro można po prostu wskoczyć do pociągu?

Flagowa niemiecka linia lotnicza Lufthansa codziennie oferuje wiele lotów z Frankfurtu do Berlina.

Mimo to, nie należy całkowicie skreślać samolotu. Jest to wygodny sposób podróżowania, oferujący podróże z centrum jednego miasta do drugiego, trwające około 4 lub 5 godzin. Samolot jest też świetnym rozwiązaniem awaryjnym, jeśli nie możesz znaleźć żadnych odpowiednich odjazdów pociągów. Co więcej, jest to dobra opcja, jeśli nie zamierzasz wjechać do serca Berlina, ale chcesz podróżować do odległych plaż bałtyckich i mokradeł jezior Uckermark na północ od stolicy.

Odlotów z pewnością nie brakuje. Każdego dnia omawiane miasta łączy aż 16 pojedynczych lotów, kierując się do dużych terminali lotniska Berlin Brandenburg. Loty realizowane są wyłącznie przez flagowego przewoźnika Lufthansę i rozpoczynają się już o 6:15 rano, a kończą o 20:15. Ceny na tej trasie mogą być bardzo zróżnicowane. Jedno jest pewne: Ceny stają się tym bardziej nieprzewidywalne, im bliżej dnia podróży. Tak więc, jest to zdecydowanie mądre, aby zacząć rozglądać się za biletami wcześnie i zarezerwować miejsce tak szybko, jak to możliwe za pomocą 12Go.co.

Z Frankfurtu do Berlina autobusem

Z Frankfurtu do Berlina autobusem
Flixbusy na dworcu głównym we Frankfurcie lub Busbahnhof ZOB © gopixa / Shutterstock.com

Czas – 7-12 godzin
Cena – 38 PLN+
Komfort – 3/5

Mimo, że pociągi są często tańsze i szybsze, to na trasie z Frankfurtu do Berlina nadal przeważają autobusy. Są one w dużej mierze zdominowane przez rodzimą firmę Flixbus. Przewoźnik ten obsługuje ogólnoeuropejską sieć tanich połączeń autokarowych, z dużą liczbą połączeń między głównymi miastami w Niemczech. Niestety, podróż do siedziby Reichstagu zajmie Ci minimum 7 godzin, więc nie jest to dobry wybór, jeśli spieszysz się, aby zdegustować currywurst!

Jedną z zalet autobusów jest to, że zanim ruszą w kierunku Berlina, zatrzymują się w kilku miejscach w okolicach Frankfurtu. Możesz wsiąść na dworcu autobusowym ZOB (na południe od dworca głównego we Frankfurcie) lub w terminalu na lotnisku we Frankfurcie (tam sprawdź wybrane bilety odjazdu). W stolicy możesz wysiąść na tętniącym życiem Alexanderplatz, na Dworcu Centralnym lub nawet na lotnisku Berlin Brandenburg. Ceny biletów autobusowych są zazwyczaj wyższe niż w przypadku tanich pociągów Flixtrain, chociaż przy zakupie biletu z wyprzedzeniem na 12Go.co koszrt mogą być niższe nawet o 38 PLN za osobę.

Z Frankfurtu do Berlina samochodem

Z Frankfurtu do Berlina samochodem

Czas – 5 godzin
Cena – 75 PLN/dzień
Komfort – 4/5

Niemieckie drogi są jednymi z najlepszych na kontynencie. Przyjemnie się po nich jeździ (zwłaszcza po szerokich autostradach), a całą trasę z Frankfurtu do Berlina można pokonać w zaledwie 5 godzin. To w sumie 550 km przez kuszące regiony, takie jak Turyngia i Hesja. Pomyśl o tym… może zechcesz wybrać się w tę podróż bez pośpiechu, przeznaczając kilka dni na zwiedzanie zabytków i miejsc, które czekają na Ciebie pomiędzy tymi dwoma wielkimi miastami. To jest właśnie wolność, która wiąże się z posiadaniem samochodu.

Przystanki, które możesz rozważyć po drodze to pełne kultury miasto Weimar, gdzie czekają totemiczne zabytki związane z europejskim oświeceniem, lub łąki i lasy uroczego Parku Przyrody High Fläming. Za 72-godzinny wynajem samochodu za pośrednictwem RentalCars.com zapłacisz około 235 PLN, z ustaloną opłatą dodatkową za podróż w jednym kierunku. Jest również możliwe, aby zorganizować odbiór auta w centrum Frankfurtu, dzięki czemu nie będziesz musiał podróżować na lotnisko przed wjechaniem na autostrady.


Wybierz jedną z powyższych metod, aby przeskoczyć pomiędzy dwoma największymi i najbardziej tętniącymi życiem miastami w Niemczech. Z pewnością nie będziesz się nudzić! A wszystko dzięki eleganckim dzielnicom bankowym, lśniącym budynkom rządowym, barom z piwem i kultowym zabytkom!


Z Frankfurtu do Berlina – FAQ

Jak najtaniej dojechać z Frankfurtu do Berlina?

Wraz z pojawieniem się na torach tanich pociągów Flixtrain, najtańszym środkiem może być po prostu pociąg. Bilety mogą kosztować już od 40 PLN za bilet, choć czasami zdarzają się autobusy, które będą wycenione na zaledwie 37 PLN (ale wtedy czeka Cię co najmniej 7-godzinna podróż). Najlepszym sposobem, aby sprawdzić, który pociąg jest najlepszy jest udanie się na platformę 12Go.co i rozpoczęcie poszukiwań.

Jaki jest najszybszy sposób dotarcia z Frankfurtu do Berlina?

Prawdopodobnie koleją, ale tylko dlatego, że lot trwa dłużej, jeśli dodać do tego transfery do terminali i przechodzenie przez kontrolę bezpieczeństwa. Bezpośrednimi pociągami można pokonać tę trasę w nieco ponad 4 godziny, wysiadając z pociągu prosto do dzielnicy Mitte w centrum Berlina. To proste.

Jaki jest najlepszy sposób podróżowania z Frankfurtu do Berlina?

Większość podróżnych wybierze pociągi. Są wygodne i mogą być niedrogie – pod warunkiem, że zarezerwujesz bilety z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co. Przejazd z miasta do miasta zajmuje nieco ponad 4 godziny i oferuje całkiem ładne widoki na środkowe Niemcy, które mogą być rozrywką samą w sobie podczas jazdy.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Frankfurtu do Berlina?

Istnieją dwie opcje z dwiema różnymi cenami. Najtańsza jest tania usługa Flixtrain, której ceny kształtują się na poziomie 40 PLN. Następnie są pociągi DB. Są one nieco wygodniejsze i jeżdżą bardziej regularnie, ale ich ceny zaczynają się od 85 PLN za osobę. Dobrym sposobem na sprawdzenie możliwości i cen biletów jest wpisanie daty i wyszukanie wszystkich dostępnych opcji na 12Go.co.

Jak długo trwa podróż pociągiem z Frankfurtu do Berlina?

Najlepsze pociągi łączą Frankfurt Hauptbahnhof z dworcem głównym w Berlinie w ciągu 4 godzin i 12 minut. Są to pociągi, które jadą do celu bezpośrednio, bez żadnych przesiadek. Po drodze zatrzymują się jednak w takich miastach jak Getynga czy Wolfsburg. Jeśli chcesz podróżować koleją, dobrze jest zarezerwować bilet z wyprzedzeniem na 12Go.co, ponieważ ceny mogą wzrosnąć.

Czy z Frankfurtu do Berlina lepiej lecieć samolotem czy jechać pociągiem?

Ogólnie rzecz biorąc, pociąg ma przewagę nad samolotem. Generalnie czas podróży koleją będzie mniej więcej taki sam lub nieco krótszy niż lot, ale będzie mniej kłopotliwy i zazwyczaj tańszy. Jednak podróż samolotem pozwala na dotarcie do terenów wiejskich północno-wschodnich Niemiec i może być bardzo wygodna dla podróżujących z przesiadką we Frankfurcie, którzy chcą od razu dostać się do Berlina.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: