Jak dostać się z Frankfurtu do Monachium

Jak dostać się z Frankfurtu do Monachium

Tak więc chcesz zamienić szykowne i eleganckie centrum finansów na pełną piwa stolicę Bawarii? Doskonale. Oba te zachwycające miasta powinny znaleźć się na każdej liście miejsc do odwiedzenia w Niemczech. Na szczęście są one bardzo dobrze skomunikowane, więc pokonanie 305 km dzielących oba miasta nie powinno być trudne.

Niezależnie od tego, czy chcesz odlecieć na skraj Alp szybkim samolotem, odbyć podróż powoli, na własnych kołach, czy też pojechać na południe koleją, masz do wyboru wiele możliwości transportu. Ten przewodnik przedstawia zalety i wady każdego z nich, z informacjami na temat cen, czasu podróży i nie tylko.

TransportCzasCenaBilety
Z Frankfurtu do Monachium pociągiem3 h76 PLNZarezerwuj online
Z Frankfurtu do Monachium samolotem1 h530 PLNZarezerwuj online
Z Frankfurtu do Monachium autobusem6.5 h68 PLNZarezerwuj online
Z Frankfurtu do Monachium samochodem4 h76 PLNZarezerwuj online

Z Frankfurtu do Monachium pociągiem

Z Frankfurtu do Monachium pociągiem
Pociąg ICE 3 na dworcu głównym we Frankfurcie © Kapi Ng / Shutterstock.com

Czas – 3 godziny 13 minut
Cena – 76 PLN +
Komfort – 5/5

W większość dni pociągi z Frankfurtu do Monachium kursuję co godzinę. Podróż trwa nieco ponad 3 godziny, co oznacza, że możesz wybrać odjazd o 8:54 rano i wjechać do stolicy Bawarii w samą porę na lunch z precli i białej kiełbasy. Połączenia obsługiwane są przez narodowego przewoźnika kolejowego DB, a sama podróż odbywa się w zgrabnych pociągach ICE, które na niektórych odcinkach mogą poruszać się z prędkością od 280 do 300 km/h.

Podróż rozpoczyna się na przepięknym dworcu Frankfurt Hauptbahnhof. Jest to stacja z filigranowymi ścianami zewnętrznymi zbudowanymi w wielkim stylu neoklasycznym, na której zapewne będziesz chciał spędzić trochę czasu. Następnie pociąg jedzie na wschód, a potem skręca na południowy wschód, jadąc przez sam środek Bawarii. To przyjemna podróż z mnóstwem widoków za oknem, zwłaszcza jeśli jesteś fanem zalesionych wzgórz i ukrytych miasteczek zwieńczonych kościołami z cebulastymi kopułami!

ICE train seating
2 klasa z siedzeniami w modelu 2-2 i po prawej wagon 1 klasy w orientacji 2-1 w pociągu ICE © Chris Redan / Shutterstock.com

Pociąg jest wygodną i szybką opcją na pokonanie trasy z Frankfurtu do Monachium przez serce Bawarii.

Pociągi same w sobie są bardzo wygodne. Posiadają 2 klasę, która oferuje siedzenia w orientacji 2-2, oraz klasę 1 w orientacji 2-1. Wszystkie wagony są klimatyzowane (lub ogrzewane), a wszystkie klasy podróży mają dostęp do pokładowego wózka z jedzeniem, który serwuje przekąski, gorące niemieckie jedzenie, wino i zimne piwo.

W przypadku szybkich pociągów w Niemczech, zawsze warto zarezerwować bilet z wyprzedzeniem. Miejsca mogą być wyprzedane, a ceny mogą gwałtownie wzrosnąć bliżej daty podróży. Aby uzyskać najlepsze oferty, należy wybrać jedną z taryf sparpreis, która może kosztować nawet 75 PLN. Wszystko może Ci ułatwić 12Go.co, gdzie wyszukasz i kupisz bilety na długo przed przyjazdem do kraju.

Z Frankfurtu do Monachium samolotem

Z Frankfurtu do Monachium samolotem
Samolot A320 Lufthansy na lotnisku w Monachium © Dirk Daniel Mann / Shutterstock.com

Czas – 55 minut (sam przelot)
Cena – 530 PLN+
Komfort – 4/5

Lot z Frankfurtu do Monachium łączy dwa najważniejsze węzły lotnicze w kraju. Z Międzynarodowego Portu Lotniczego we Frankfurcie (najbardziej ruchliwy port lotniczy w Niemczech) na lotnisko w Monachium (drugi najbardziej ruchliwy port lotniczy w Niemczech). To prawdopodobnie dlatego każdego dnia jest aż 15 odlotów do wyboru. Zaczynają się one wcześnie – już o 6:15 rano – i odbywają się niemal co godzinę, aż do wieczora po godzinie 20:00. Wszystkie połączenia obsługiwane są przez flagowego przewoźnika premium – Lufthansę.

Lot jest szybkim sposobem na przemieszczenie się z Frankfurtu do Monachium, ale pamiętaj, że będziesz musiał zorganizować transfery na lotniska po obu stronach.

Oczywiście loty nie są idealne, jeśli chcesz, aby podróż była tak prosta, jak to tylko możliwe. Będziesz musiał zorganizować transport na lotnisko po stronie Frankfurtu, co można zrobić bezpośrednim pociągiem S-Bahn za 20 PLN. A po przyjeździe do MUC będziesz musiał dostać się do miasta – jest jeden pociąg S-Bahn, który pomoże Ci to zrobić, ale kosztuje 50 PLN za osobę. Wszystko to wydłuży czas podróży, co oznacza, że przelot może potrwać tylko 55 minut w powietrzu, ale z centrum do centrum jest około 4 godzin.

Warto też wspomnieć o cenie: 590 PLN to normalna, standardowa stawka za bilet w jedną stronę na tej trasie. Tak więc, nie jest to na pewno budżetowy wybór. Mimo, że możesz trafić na ciekawe wyprzedaże biletów i gorące oferty, prawie na pewno będziesz musiał zarezerwować bilet co najmniej 90 dni przed datą podróży. Możesz to zrobić za pomocą 12Go.co. Pamiętaj, że będziesz musiał doliczyć kolejne 68 PLN, jeśli zabierasz ze sobą bagaż rejestrowany.

Z Frankfurtu do Monachium autobusem

Z Frankfurtu do Monachium autobusem
Flixbus jest bardzo nowoczesny i wygodny, z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak WiFi na pokładzie i gniazdka elektryczne w fotelach. © dvoevnore / Shutterstock.com

Czas – 6,5 godziny+
Cena – od 68 PLN
Komfort – 3/5

Osoby podróżujące z plecakiem, które chcą podróżować po Niemczech za mniejszą cenę, mogą sprawdzić koszty przejazdów autokarowych między Frankfurtem a Monachium. To mogą być mega okazje, bo bilety na autobus kosztują już od 68 PLN za osobę w każdą stronę. Jest to jednak tylko cena za bilety z przedsprzedaży, dlatego warto jak najwcześniej zacząć szukać miejsc na 12Go.co, aby rozważyć dostępne opcje.

Autobusy są dobrą opcją, jeśli chcesz zaoszczędzić trochę euro na piwo i bratwursty na Oktoberfest.

Sama podróż będzie dłuższa niż gdybyś leciał samolotem lub jechał koleją. W rzeczywistości jest prawie dwa razy dłuższa niż pociągiem i wynosi 6,5 godziny. Jednak połączenia takie jak te prowadzone przez niemiecki Flixbus są bezpośrednie z Frankfurtu do Monachium, więc nie będziesz mieć kłopotów z przesiadkami lub czekaniem na stacjach pośrednich po drodze. Co więcej, pojazdy są obecnie bardzo nowoczesne i wygodne, z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak WiFi na pokładzie i wtyczki w fotelach.

Należy pamiętać, że większość dalekobieżnych autokarów odjeżdża z Frankfurtu Południowego, który znajduje się na południowym brzegu rzeki Men, w odległości kilku minut jazdy kolejką U-Bahn od słynnego Innenstadt. Przyjazdy będą prawdopodobnie odbywać się na główny dworzec autobusowy w Monachium (ZOB Munich), który znajduje się tuż obok dworca kolejowego, na zachodnim krańcu historycznego centrum miasta.

Z Frankfurtu do Monachium samochodem

Z Frankfurtu do Monachium samochodem
Duży ruch w pobliżu Monachium © Val Thoermer / Shutterstock.com

Czas – 4 godziny
Cena – 75 PLN/dzień
Komfort – 4/5

Dzięki najwyższej klasy niemieckim autostradom i drogom można przejechać z Frankfurtu do Monachium, pokonując aż 383 kilometry, w ciągu zaledwie 4 godzin. Oczywiście jest to czas potrzebny na pokonanie szerokiej autostrady bez zatrzymywania się. Oznacza to, że ominiesz wszystkie atrakcje, które czekają na Ciebie po drodze, co z pewnością jest głównym powodem, dla którego chciałbyś wskoczyć na asfalt i odbyć tę podróż swoim własnym samochodem…

Wynajem samochodu może dodać pewien element przygody do Twojej podróży, otwierając słynne trasy na romantycznej drodze Bawarii.

Dla tych, którzy się tu wybiorą, przygotowano jedną z najbardziej legendarnych tras w Europie. Jest to tak zwana Romantyczna Droga, która biegnie przez pogranicze Bawarii i Badenii-Wirtembergii i prowadzi przez bajkowe miasteczka, takie jak Nördlingen czy Rothenburg ob der Tauber. Prawdopodobnie będziesz potrzebował kilku dni na jej pokonanie i pamiętaj, że punktem kulminacyjnym jest wspaniały zamek Neuschwanstein (którego nie będziesz chciał przegapić!), położony około 1,5 godziny drogi na południe od Monachium.

Romantic road and Neuschwanstein-castle
Szlak Romantyczny to jedna z najbardziej legendarnych tras w Europie

Skuszony przygodą? Wejdź na RentalCars.com, aby odpowiednio wcześnie rozpocząć wyszukiwanie najlepszych ofert wynajmu. Na szczęście, w Niemczech rzadko są one zbyt drogie, a średnie stawki za letnią, 3-dniową ofertę wynoszą około 235 PLN. Cena nie obejmuje paliwa, opłat drogowych i oddzielnej opłaty za jazdę w jednym kierunku.


Jeśli masz ochotę na trochę oom-pah i nie możesz przestać myśleć o piwie Oktoberfest, koniecznie zacznij planować podróż do Monachium. Z Frankfurtu – tętniącej życiem stolicy niemieckiej bankowości – podróż z punktu A do punktu B może potrwać zaledwie 3 godziny i 13 minut.


Z Frankfurtu do Monachium – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Frankfurtu do Monachium?

Absolutnie najtańszym wyborem jest autobus. Pozwala on zaoszczędzić trochę euro na piwo. Cena przejazdu autobusem może wynosić zaledwie 68 PLN za osobę, jeśli zarezerwujesz bilet z wyprzedzeniem za pośrednictwem 12Go.co. Pamiętaj jednak, że czas przejazdu jest dwukrotnie dłuższy niż w przypadku przejazdu pociągiem, a ceny biletów mogą nie być dużo niższe.

Jak najszybciej dostać się z Frankfurtu do Monachium?

Pociąg jest najszybszą opcją dla podróżnych zmierzających z Frankfurtu do Monachium. Może on pokonać całą trasę w zaledwie 3 godziny i 13 minut. Ale to jest dokładnie to, czego można się spodziewać po niemieckich szybkich, całkowicie nowych lokomotywach ICE, które osiągają prędkość 300 km/h!

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Frankfurtu do Monachium?

Naszym zdaniem jest to pociąg. Oferują one niezrównany poziom komfortu, zwłaszcza jeśli jesteś skłonny wydać pieniądze na bilet w pierwszej klasie (witajcie jedzenie i napoje podane do stolika!). Pociągi oferują również malowniczą i szybką podróż na południowy wschód do Monachium. Odwiedź 12Go.co, aby kupić bilety, jeśli chcesz skorzystać z najlepszych ofert.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Frankfurtu do Monachium?

Rezerwując wstępnie bilet na 12Go.co, zanim wszystkie obniżone ceny znikną, możesz załapać się na miejsce w pociągu za około 75 PLN. Później możesz być zmuszony zapłacić trzykrotność tej kwoty lub nawet więcej.

Jak długo jedzie się pociągiem z Frankfurtu do Monachium?

Ponieważ wszystkie pociągi kursujące na trasie pomiędzy Frankfurtem a Monachium zostały zmodernizowane do superszybkich niemieckich modeli ICE, poruszają się one z monstrualną prędkością 300 km/h. Przekłada się to na całkowity czas przejazdu wynoszący nieco ponad 3 godziny. Szybko, prawda?

Czy z Frankfurtu do Monachium lepiej lecieć samolotem czy jechać pociągiem?

Z pewnością w pierwszej kolejności należy wybrać pociąg. Zarezerwuj wcześniej bilet na 12Go.co, a prawdopodobnie zapłacisz za niego o wiele mniej niż za samolot (zwłaszcza jeśli masz ze sobą bagaż rejestrowany). Poza tym, podróż trwa tylko 3 godziny, pociąg emituje mniej dwutlenku węgla i pozwala zobaczyć zielone i zalesione krajobrazy środkowej Bawarii.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: