Jak dojechać z Berlina do Pragi

Jak dojechać z Berlina do Pragi

W trakcie 350-kilometrowej podróży z Berlina do Pragi poznasz dwie z najbardziej fascynujących stolic Europy. Jedna tętni życiem i wspaniałymi zabytkami, od neoklasycystycznej Bramy Brandenburskiej po hipsterskie instalacje artystyczne w Kreuzbergu. Druga natomiast kipi pieniącym się czeskim piwem, a jej zwieńczeniem są potężne wieże Zamku Praskiego. Jednak zanim zaczniesz planować zwiedzanie, musisz zaplanować swoją podróż. To może być łatwiejsze niż myślisz, dzięki temu poręcznemu przewodnikowi. Zrobił on wszystko, aby zarezerwować pociągi i autobusy między obiema metropoliami, więc Ty nie musisz już nic robić.

TransportCzasCenaBilety
Z Berlina do Pragi pociągiem4 h80 PLNZarezerwuj online
Z Berlina do Pragi autobusem4.5 h58 PLNZarezerwuj online
Z Berlina do Pragi samochodem4 h150 PLNZarezerwuj online

Z Berlina do Pragi pociągiem

Z Berlina do Pragi pociągiem
EC174 to pociąg EuroCity jadący z Berlina do Pragi.

Czas – 4 godziny 18 minut
Cena – od 80 PLN
Comfort – 5/5

Dla wielu osób pociąg relacji Berlin – Praga jest najwygodniejszym sposobem podróżowania. Pociąg jedzie bezpośrednio ze stolicy do stolicy, więc nie ma potrzeby przeciągania bagaży z jednego peronu na drugi gdzieś po drodze. Co więcej, wykorzystywane pociągi to w większości nowoczesne, przestronne maszyny typu EuroCity. Oznacza to, że będziesz mieć dużo miejsca na nogi, klimatyzację, a nawet wagon restauracyjny, w którym możesz zjeść niemieckie kotlety lub czeski rosół, podczas gdy za oknem roztaczać się będzie piękna sceneria.

Do tego wszystkiego dochodzą dogodne godziny kursowania. Zazwyczaj istnieją dwa oddzielne rozkłady jazdy na miesiące zimowe i letnie, kiedy trasa staje się bardzo popularna wśród podróżujących po kontynencie. Do początku maja można liczyć na około sześć odjazdów dziennie. Później jest ich co najmniej siedem, ponieważ do rozkładu dołącza RailJet od Kolei Czeskich. Najwcześniej można wyruszyć z Pragi między 6:00 a 7:00 rano, a latem ostatni pociąg odjeżdża kwadrans po 17:00.

Z Berlina do Pragi pociągiem
Pociąg RailJet przyjeżdżający do Praha Hlavni Nadrazi (Dworzec Główny w Pradze) © Martyn Jandula / Shutterstock.com

Na trasie z Niemiec trasa pociągiem staje się naprawdę malownicza, a północne czeskie góry zbiegają się na rzece Łabie.

Pamiętaj, aby na wycieczkę zabrać naładowany aparat! Najpierw fotografujemy zielone lasy Parku Przyrody Dahme-Heideseen na południe od Berlina. Następnie zatrzymasz się na wielkim dworcu głównym w Dreźnie, z jego rozległymi przemysłowymi wiaduktami i XIX-wieczną fasadą. W okolicach granicy niemiecko-czeskiej robi się naprawdę pięknie. Linie kolejowe przez pewien czas omijają brzegi Łaby, gdzie w lustrzanej tafli wody odbijają się zielone wzgórza Saksonii, aż do Pragi, gdzie królują skaliste góry krasowe.

Ze względu na popularność połączeń kolejowych między Berlinem a Pragą, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach roku, warto zarezerwować bilety jak najwcześniej. Pomoże Ci w tym 12Go.co. Dzięki tej platformie możesz porównać koszty podróży w dowolnym terminie, a opcje odjazdów ze stolicy Niemiec są dostępne przez cały dzień.

Z Berlina do Pragi autobusem

Z Berlina do Pragi autobusem
Autobus Flixbus odbierający pasażerów w Berlinie © frantic00 / Shutterstock.com

Czas – 4,5 godziny
Cena – 60-100 PLN
Comfort – 3/5

Chwyć bratwurst i rozsiądź się wygodnie – pomiędzy Berlinem a Pragą kursuje wiele autobusów. Tak, to jedno z głównych połączeń komunikacyjnych między obiema stolicami, z dziesiątkami odjazdów każdego dnia. Co więcej, przy średnich cenach biletów w okolicach zaledwie 55 PLN, jeśli zarezerwujesz je z wyprzedzeniem. Jest to często najtańszy sposób podróży. Wybierając autobus zaoszczędzisz trochę koron na czeskie sesje degustacji piwa!

Tak naprawdę największym pytaniem jest, jakiego przewoźnika wybierzesz na trasie autobusowej między Berlinem a Pragą.

Flixbus, z ich jaskrawo zielonymi autobusami, jest jednym z głównych przewoźników. Posiada rozległą, ogólnoeuropejską sieć połączeń i cieszy się reputacją przewoźnika oferującego bilety w dobrej cenie. W miesiącach letnich codziennie, od wczesnych godzin rannych do północy, Flixbus obsługuje prawie 20 pojedynczych połączeń z Berlina do Pragi. Autokary posiadają klimatyzację, gniazdka elektryczne w siedzeniach oraz WiFi. Do wyboru jest wiele stacji początkowych – od głównego dworca autobusowego w Berlinie po Alexanderplatz. Wysiadanie odbywa się na praskim UAN Florenc lub na dworcu głównym w Pradze.

RegioJet Bus going from Berlin to Prague
Autobusy RegioJet odjeżdżają z terminalu autobusowego Berlin ZOB

Autobusy RegioJet są prawdopodobnie drugim głównym konkurentem dla pasażerów podróżujących na trasie Berlin-Praga. Wyruszają one z berlińskiego terminalu autobusowego ZOB po zachodniej stronie miasta aż 10 razy dziennie, zatrzymując się na dworcu autobusowym Berlin Sudkreuz, zanim ruszą w kierunku Pragi. Przeważnie są one dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach, zwłaszcza dla tych, którzy zarezerwują bilet z wyprzedzeniem za pośrednictwem 12Go.co. Czas podróży wynosi około 4,5-5 godzin, a przyjazdy odbywają się na praskim dworcu UAN Florenc.

Z Berlina do Pragi samochodem

Z Berlina do Pragi samochodem
Bundesautobahn 13 (A13) łączy Berlin z Dreznem, które znajduje się na drodze do Pragi. © Sergey Kohl / Shutterstock.com

Czas – 4 godziny
Cena – około 155 PLN, włącznie z paliwem i opłatą drogową
Comfort – 5/5

Zamień podróż z Berlina do Pragi w przygodę samą w sobie, najzwyczajniej w świecie wjeżdżając na asfalt samochodem! Niestety, wynajęcie auta na tej trasie może być trudne. W niemieckich wypożyczalniach obowiązują dość poważne ograniczenia, co oznacza, że ich pojazdy nie mogą tak łatwo podróżować do Czech. Alternatywne opcje to przyjechanie własnym autem lub skorzystanie z serwisów umożliwiających przejazd, takich jak BlaBlaCar.

Wypożyczenie samochodu może być trudne, ale jeśli masz własny samochód, podróż z Berlina do Pragi będzie prawdziwą europejską przygodą.

Dodatkową zaletą jest to, że po drodze będziesz mógł zatrzymać się w dowolnym miejscu i zwiedzać cokolwiek zechcesz. Dla podróżnych z zamiłowaniem do spędzania czasu na świeżym powietrzu może to być szczególnie kuszące. Na południowy wschód od Berlina znajduje się przepiękny Park Przyrody Dahme-Heideseen, w którym znajdziesz jeziora do wakeboardingu, a nawet farmę alpak. Bliżej granicy z Czechami znajduje się zapierający dech w piersiach obszar chronionego krajobrazu Labské Pískovce. Wąwozy i sękate góry są tu na porządku dziennym – nieoficjalnie nazywa się je Szwajcarią Saksońską!

Przejazd ze stolicy do stolicy bez postojów trwa zazwyczaj około 4 godzin. Czas ten wzrasta w godzinach szczytu, więc postaraj się wyjechać z Berlina poza godzinami szczytu. Aha, i nie zapomnij kupić odpowiedniej winiety do jazdy w Czechach. Obejmują one opłaty za przejazd głównymi autostradami prowadzącymi do Pragi, są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów i kosztują około 55 PLN za 10 dni.


Berlin i Praga mogą znajdować się zbyt blisko siebie, aby regularnie latać między nimi, ale nie rozpaczaj, ponieważ istnieje wiele innych sposobów na odbycie tej podróży. Należą do nich pociągi i autobusy dalekobieżne, a podróż z punktu A do punktu B zajmuje średnio mniej niż 5 godzin. Szczęśliwej podróży!


Z Berlina do Pragi – FAQ

Jak najtaniej dostać się z Berlina do Pragi?

Autobusy nadal królują wśród podróżników zwracających uwagę na budżet, którzy chcą zamienić Berlin na Pragę. Bilety u popularnych przewoźników, takich jak Flixbus i RegioJet mogą kosztować nawet 55 PLN. Aby je zdobyć, prawie na pewno będziesz musiał podróżować poza szczytem sezonu (czyli nie w okresie letnim) i zarezerwować bilet z wyprzedzeniem za pomocą serwisu takiego jak 12Go.co.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Berlina do Pragi?

Najszybciej ze stolicy do stolicy można dostać się jadąc samochodem – trasę da się pokonać w mniej niż 4 godziny, jeśli tylko nie rozproszą Cię niesamowite górskie krajobrazy Saksonii! Niestety, znalezienie wypożyczalni, która pozwoli Ci przekroczyć granicę niemiecko-czeską na wypożyczonych kołach, może być nieco kłopotliwe. Najszybszą opcją jest więc podróż pociągiem, z regularnymi połączeniami trwającymi około 4 godziny i 18 minut od stacji do stacji.

Jak długo trwa podróż pociągiem z Berlina do Pragi?

Jeśli nie ma żadnych opóźnień, to niecałe 4,5 godziny. Wiąże się to z postojem w Dreźnie w celu zmiany wagonu maszynisty na czeski przed przekroczeniem granicy międzynarodowej. I nie martw się – na całej trasie jest wystarczająco dużo wspaniałych górskich krajobrazów i zalesionych saksońskich szczytów, aby było ciekawie.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Berlina do Pragi?

Ci, którzy są wystarczająco mądrzy, aby zarezerwować bilet odpowiednio wcześniej, mogą zdobyć bilet na pociąg z Berlina do Pragi w 2. klasie już za 80 PLN. Liczba biletów jest jednak ograniczona, więc jeśli planujesz podróż w ciągu najbliższych 180 dni, zacznij szukać miejsc na 12Go.co. Normalne bilety kosztują około 290 PLN za osobę w standardowej klasie, a w 1. klasie ponad 470 PLN.

Czy podróż pociągiem z Berlina do Pragi jest malownicza?

Z pewnością tak. Pierwsza część podróży to zaledwie wstęp do tego, co czeka Cię później. Przez kilka godzin jedzie się przez pofałdowane lasy i wzgórza Niemiec. W krajobrazie widać ładne gospodarstwa i małe miasteczka. Następnie przejedziesz do wielkiego Drezna, gdzie stacja pozuje wręcz do zdjęć. Największy opór stawia jednak obszar tak zwanej Szwajcarii Saksońskiej. To dominujący obszar wzdłuż granicy z Czechami, z krasowymi górami i wyrzeźbionymi kanionami rzek. Bajka!

Czy z Berlina do Pragi można dojechać szybkim pociągiem?

Na tej trasie nie kursują superszybkie pociągi. Najszybsze pociągi, jakie kursują między Berlinem a Pragą to pociągi o standardowej prędkości, obsługiwane wspólnie przez DB i Koleje Czeskie. Pociągi te pokonują całą trasę w czasie nieco ponad 4 godzin. Szczegółowe rozkłady jazdy można sprawdzić na stronach 12Go.co i RailEurope.

Jak długo trwa podróż autobusem z Berlina do Pragi?

Czas przejazdu autobusem z Berlina do Pragi waha się od 4,5 godziny do nieco ponad 5 godzin. Oczywiście czas ten może ulec zmianie w zależności od natężenia ruchu, które jest największe w piątek po południu i w godzinach szczytu (wczesny ranek i popołudnie). Należy również wziąć pod uwagę czas potrzebny na dotarcie do dworca. W przypadku autobusów z Berlina może to być nawet 30 minut, przy czym wiele z nich odjeżdża z ZOB na zachodnim skraju miasta.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: