Airbnb w Pradze

Airbnb w Pradze

Gdy Wełtawa przepływa przez serce Pragi, mija wielkie gotyckie wzniesienia jednego z największych zamków w Europie, niezliczone wieże kościołów i święte posągi Mostu Karola. A to dopiero początek. To miasto z listy marzeń kryje w sobie tawerny piwne, pełne czeskich browarów i bajgli oraz labiryntową starówkę, która przypomina coś wyrwanego ze stron powieści Gra o tron. Od upadku muru berlińskiego Praga słusznie znajduje się na górze z najsłynniejszą stolicą kontynentu. Miliony turystów gromadzą się tu przez cały rok. Niektórzy robią to dla kultury, inni z powodu epickiego życia nocnego, jeszcze inni dla jedzenia, a niektórzy dla wszystkich powyższych.

Według niektórych szacunków roczna liczba rezerwacji za pośrednictwem Airbnb w Pradze wynosi około dwóch milionów! Oznacza to, że ta usługa może być postrzegana jako główne źródło zakwaterowania w czeskiej stolicy. Oferuje wszystkie rodzaje obiektów – od okazałych bliźniaków z niesamowicie chłodnymi wnętrzami, po zabytkowe ryglowe otwory pośród kościołów i średniowiecznych placów. W tym przewodniku znajdziesz informacje o dzielnicach, w których warto rezerwować Airbnb, a także kilka wskazówek na temat najgorętszych nieruchomości do wynajęcia…

W tym przewodniku Airbnb po Pradze:

Is Airbnb legal in Prague

Czy Airbnb w Pradze jest legalne?

Tak. Nie ma nic złego w korzystaniu z Airbnb do wyszukiwania wakacyjnego zakwaterowania w Pradze. W rzeczywistości platforma oferuje prawdopodobnie najlepszy wybór obiektów do samodzielnego przygotowywania posiłków. Mówi się o bardziej rygorystycznych ograniczeniach dotyczących zarządzania wzrostem liczby krótkoterminowych wynajmów w mieście, ale to wszystko skupia się na właścicielach, a nie na gościach. Nadal możesz zostać poproszony o okazanie paszportu lub dowodu tożsamości po przybyciu na miejsce i możesz być zobowiązany do zapłacenia nocnego podatku turystycznego, ale to jest to samo, co w konwencjonalnych hotelach.

Gdzie powinienem zatrzymać się w Pradze na Airbnb?

Praga to rozległa stolica, będąca mozaiką średniowiecznych i komunistycznych dzielnic. Najbardziej bajkowym miejscem jest z pewnością Stare Miasto (1), gdzie gotyckie kościoły spotykają się z gwarnymi placami. Od tego miejsca – za rzeką – Malá Strana (2) jest spokojniejszą enklawą, która wciąż emanuje dziedzictwem. Nowe Miasto (3) przejawia nieco bardziej nowoczesne życie, z pasami handlowymi i dużymi placami. Dalej znajdują się dzielnice Holešovice (4) i Žižkov (5) znane z fajnych hipsterskich barów i nowatorskich restauracji. Vinohrady (6) wcinają się w południowo-wschodnią część wszystkich tych miejsc i jest to ulubione miejsce miejscowych, które posiada kuszące karczmy i wielokulturowe restauracje.

Stare Miasto
Zwiedzający a Rynku Starego Miasta © Aliaksandr Antanovich / Shutterstock.com

Stare Miasto

Plusy
 • Wszędzie znajdują się historyczne zabytki
 • Słynne piwnice piwne
 • Wciągające sceny uliczne
Minusy
 • Tłoczne!
 • Bardzo turystyczne

Epicentrum praskiego bumu turystycznego to wspaniałe Stare Miasto. Czekoladowe pudełko smakołyków, które rozwija się w labiryncie małych uliczek – wszystkie są brukowane i krzywe, wokół zakrętu Wełtawy. W ciągu dnia odwiedzający gromadzą się na Rynku Starego Miasta, aby zobaczyć ciekawy zegar astronomiczny i zdjęcia z Kościoła Marii Panny przed Tynem. Tymczasem w bocznych uliczkach obfitują wielowiekowe piwnice, sklepy z pamiątkami i czeskie restauracje z knedlami. To wciągające miejsce, ale w szczycie sezonu nie ma tu przestrzeni do oddechu, więc przygotuj się na tłumy!

Malá Strana

Malá Strana

Plusy
 • Bardzo romantyczne miejsce
 • W pobliżu Zamku Praskiego
 • Raj dla fotografów
Minusy
 • Wciąż dość turystyczne
 • Małe, więc nie ma tu zbyt wiele Airbnb

Jeśli chcesz znaleźć się wśród starych ulic i poczuć historyczny klimat Starego Miasta, ale tylko z ułamkiem turystów, Airbnb na praskiej Malá Strana może okazać się odpowiednie. Otwierając się przez średniowieczne bramy na końcu pięknego Mostu Karola, ma ono charakterystyczny klimat wioski w mieście. W ten sposób wyłaniają się kamieniste uliczki otoczone jednymi z najbardziej czcigodnych tawern w mieście. Nad głowami wznoszą się nastrojowe kaplice z cebulowatymi kopułami. Przede wszystkim Malá Strana jest znana jako brama do Zamku Praskiego, który dominuje nad wzgórzami. Można powiedzieć, że jest to idealne miejsce na romantyczny wypad do miasta z odrobiną historii.

Nowe miasto
Plac Wacława

Nowe miasto

Plusy
 • Świetne zakupy
 • Przestronne ulice
 • Tańsze niż Stare Miasto
Minusy
 • Może wydawać się trochę „bez duszy”
 • Ruch może być utrudniony

Równoważąc bogatą i surową historię Starego Miasta, Nowe Miasto w Pradze wcale nie jest takie nowe – zostało założone już w XIV wieku! Jednak w tamtych czasach teren ten był miejscem mnóstwa rewitalizacji, a teraz jest pełen wszystkiego – od kamienic z czasów komunistycznych po pokręcone architektoniczne kreacje Franka Gehry’ego. Plac Wacława to centrum dzielnicy. Przecinany jest przez główne pasma handlowe Pragi, a zimą organizowane są tu czarujące jarmarki bożonarodzeniowe. Miejsce to jest bogate w okazałe budynki w stylu neoklasycystycznym i Art Deco.

Holesovice
Latem koniecznie poświęć trochę czasu na wycieczkę do Letná Park na piknik przy panoramach miasta

Holešovice

Plusy
 • Fantastyczne kawiarnie
 • Galerie sztuki i warsztaty
 • Alternatywna scena zakupów
Minusy
 • Trochę daleko od głównych atrakcji
 • Niewiele „własnych” zabytków

Równie dobrze można je dziś nazwać hipsterskimi Holešovicami, tak właśnie powstał ten zielony zakątek Pragi po północnej stronie Wełtawy. Tak – tutaj nigdy nie będziesz daleko od dobrego piwa – w tym craftów. Na zakupach spotkasz natomiast mnóstwo sklepów koncepcyjnych i sklepów z odzieżą vintage. Latem koniecznie wybierz się na wycieczkę do Letná Park, aby spędzić trochę czasu na pikniku z panoramami miasta. Aha, i nie przegap wypadów na bazary i fajne przestrzenie coworkingowe, które pojawiają się w starym kompleksie przemysłowym Prague Market nieco na wschód.

Vinohrady
Jarmark świąteczny na Vinohradach © kaprik / Shutterstock.com

Vinohrady

Plusy
 • Smak lokalnego życia
 • Niedrogie
 • Eklektyczna, wielokulturowa scena kulinarna
Minusy
 • By zobaczyć główne atrakcje Starego Miasta musisz skorzystać z transportu publicznego
 • Niewiele Airbnb

Aby zasmakować, czym jest Praga dla mieszkańców, możesz porzucić Stare Miasto i obszar zamkowy na rzecz Vinohradów. Rozciągają się one na wschodnie obrzeża miasta i niegdyś były królewską winnicą do uprawy czeskiego wina. Winogrona już prawie zniknęły. Zostały zastąpione zielonymi bulwarami i blokami, na których znajduje się kuszący szereg wielokulturowych restauracji i barów. Spodziewaj się, że w okolicy znajdziesz wszystko – od wietnamskich bulionów pho po meksykańskie tacos i indyjskie curry, a także kluby nocne, które nie są przeznaczone tylko dla tłumów turystów.

Zizkov

Žižkov

Plusy
 • Czeskie bary obok stylowych bistro
 • Bogate życie nocne
 • Tańsze niż większość części miasta
Minusy
 • Niekiedy może wydawać się trochę brzydkie
 • Trudno dotrzeć stąd do Zamku Praskiego

Žižkov to kiczowata fuzja komunizmu i chłodu. Praga to centrum hipsterskie od wielu dziesięcioleci, które teraz kładzie nacisk na gentryfikację. Oznacza to, że do starych barów z łuszczącą się farbą dołączają eleganckie bary koktajlowe na dachu, a klasyczne słowiańskie bary mleczne (tanie i wesołe kuchnie wschodnioeuropejskie) dzielą teraz przestrzeń uliczną z winiarniami. Inni będą chcieli przyjechać tutaj ze względu na punkty widokowe i wyjątkowe zabytki, takie jak wieża telewizyjna Žižkov i grób Franza Kafki na okolicznym Nowym Cmentarzu Żydowskim.

Najlepsze Airbnb w Pradze

Najlepszy apartament Airbnb w Pradze

Wspaniały dwupoziomowy penthouse

Wspaniały dwupoziomowy penthouse

Lśniące białe powierzchnie i bogate odcienie drewna mahoniowego możesz znaleźć w tym pięknie wykończonym mieszkaniu znajdującym się w żywej dzielnicy Žižkov. Obiekt odciąga Cię od głównych turystycznych części miasta i oferuje przestrzeń, która jest prawdziwym domem z dala od tego prawdziwego domu – z wyposażoną kuchnią i wygodnym salonem w kształcie litery L. Goście mogą również korzystać z niewielkiej części wypoczynkowej na świeżym powietrzu w ciepłe letnie miesiące.

Najlepszy dom Airbnb w Pradze

Charles Bridge - 14th Century Unique House

Most Karola – wyjątkowy dom z XIV wieku

W tym ośmioosobowym domu w pobliżu rzeki Praskiej Starówki historia sączy się z każdej wyszczerbionej belki i skrzypiącej podłogi. Gdy tylko przyjdziesz ze spaceru pośród posągów Mostu Karola, możesz rozgościć się w niewielkiej kuchni z jadalnią lub udać się na drzemkę do przytulnej sypialni z niskimi sufitami i autentycznymi zakamarkami sprzed ponad 600 lat.

Najlepsze Airbnb dla rodzin w Pradze

Loft on The Old Town square

Loft na Rynku Starego Miasta

Posiadający 2 piętra penthouse, zlokalizowany na najwyższym piętrze ze współczesnym salonem i otwartą kuchnią – ten stylowy loft może być idealnym wyborem dla podróżujących rodzin. W obiekcie nie tylko jest wystarczająco dużo miejsca, aby wygodnie pomieścić całą załogę, ale znajduje się on tuż nad Rynkiem Starego Miasta. Punkty z listy rzeczy do zwiedzenia, takie jak zegar astronomiczny i najlepsze czeskie restauracje w mieście, to tylko rzut beretem od drzwi tego mieszkania.

Najlepsze Airbnb dla dużych grup w Pradze

5-star President's Apartment

5-gwiazdkowy Prezydencki Apartament

Otwórz francuskie drzwi swojej sypialni, a zobaczysz majestatyczne średniowieczne wieżyczki Zamku Praskiego – takie smakołyki kryje to duże i luksusowe miejsce w malowniczej części stolicy Malá Strana. W obiekcie znajduje się również niesamowicie duża jadalnia i salon, a także tarasy na świeżym powietrzu z widokami na rozległe miejskie panoramy. Aha, jest też dozorca na miejscu, który zapewni odrobinę spersonalizowanej obsługi podczas Twojego pobytu.

Czy Airbnb jest tańsze niż hotele w Pradze?

Wybierając Airbnb w Pradze, możesz po prostu zostawić kilka dodatkowych koron w kieszeni na życie noce w Czechach. Ceny wydają się być odrobinę bardziej przystępne niż w przypadku klasycznych hoteli, a tygodniowe i miesięczne rabaty mogą często obniżyć cenę pobytu nawet o 50% lub nawet więcej. Dodatkowe oszczędności są również możliwe, jeśli poszukasz większych mieszkań i domów, których cenę możesz podzielić ze wszystkimi osobami, które z Tobą podróżują. Ponadto zaoszczędzisz także dzięki temu, że większość obiektów oferuje zaplecze do samodzielnego przygotowywania posiłków.

Hotel Noir

Wadą wyboru Airbnb jest brak usług w porównaniu z hotelem. Jeśli szukasz śniadania w formie bufetu, obsługi pokoju i codziennego sprzątania, zalecamy wyszukanie miejsca takiego jak Hotel Noir. To obiekt z eleganckim wystrojem wnętrz, nie wspominając o doskonałej lokalizacji na obrzeżach tętniącego życiem Praskiego Nowego Miasta.

Praga oferuje przebłyski wspaniałych wież zamkowych, obfitych półmisków słowiańskich pierogów, fascynujących spacerów po Starym Mieście i więcej piwa, niż możesz sobie wyobrazić. Już dziś zarezerwuj Airbnb w przepięknej czeskiej stolicy…

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: