Jak dostać się z Pragi do Budapesztu

Jak dostać się z Pragi do Budapesztu

Praga ma przypominające labirynt Stare Miasto strzeżone przez jeden z największych zamków na świecie. Budapeszt ma natomiast tętniącą nocnym życiem dzielnicę zrujnowanych barów i wspaniały neoklasycystyczny pałac, który niegdyś był siedzibą cesarzy Habsburgów.

Połączenie tych miejsc w jeden plan podróży jest teraz możliwe dla podróżników pragnących poznać klejnoty Europy Środkowej. Wszystko dzięki połączeniom kolejowym, lotniczym i drogowym, które pozwalają na pokonanie 450-kilometrowej trasy z jednej stolicy do drugiej w zaledwie kilka godzin. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

TransportCzasCenaBilety
Z Pragi do Budapesztu pociągiem6,5 h87 PLNZarezerwuj online
Z Pragi do Budapesztu pociągiem sypialnym10,5 h160 PLNZarezerwuj online
Z Pragi do Budapesztu samolotem1 h100 PLNZarezerwuj online
Z Pragi do Budapesztu autobusem6 h65 PLNZarezerwuj online

Z Pragi do Budapesztu pociągiem

Z Pragi do Budapesztu pociągiem
Pociąg EuroCity Kolei Czeskich przyjeżdżający do stacji Budapeszt Keleti

Czas – 6,5 godziny
Cena – 87 PLN +
Komfort – 4/5

Jeśli masz ochotę na przygodę w samym sercu Europy Środkowej, nie ma lepszego sposobu na podróż do Budapesztu niż pociąg z Pragi. Długa i kręta linia łączy te dwie historyczne stolice, pokonując ponad 480 km, wijąc się przez wyżyny Czech i dorzecze Dunaju. Każdego dnia oferowanych jest siedem odjazdów, z których pierwszy odjeżdża z Praha Hlavni o 5:44 rano, a kolejne w odstępach około dwugodzinnych w kierunku południowym.

Praktycznie wszystkie wagony na tej trasie będą należały do stosunkowo nowoczesnego czeskiego typu EuroCity. Posiadają one dwie klasy, choć nie ma zbyt dużej różnicy między dwuosobowymi przedziałami klasy pierwszej a sześciomiejscowymi przedziałami klasy drugiej – zwłaszcza jeśli ma się szczęście i uda się zdobyć cały przedział dla siebie.

Miejsca siedzące w pierwszej i drugiej klasie w pociągu EuroCity
Miejsca siedzące w pierwszej i drugiej klasie w pociągu EuroCity

Zwróćcie uwagę na wysokie wzgórza i wielką bazylikę, która strzeże Zakola Dunaju w północnych Węgrzech – to atrakcja podróży pociągiem!

Jeśli chodzi o scenerię, jest jedna prawdziwa atrakcja tej podróży: Zakole Dunaju. Zaczyna się od wielkiej kopuły katedry w Esztergom (jeden z najbardziej imponujących i najważniejszych kościołów na Węgrzech), a kończy na lasach po południowej stronie gór Duna-Ipoly. Nie ma możliwości, aby wysiąść z pociągu, ale nie jest to konieczne, bo widoki z kolejki są jednymi z najlepszych w regionie. Aby w pełni je wykorzystać, zalecamy zarezerwowanie miejsca (rezerwacja jest płatna 4 EUR dodatkowo) po lewej stronie wagonu. Większa część podróży to przejazd przez płaskowyż Czech i Moraw, gdzie aż po horyzont rozciągają się pola chmielu i pszenicy.

Jeśli zależy Ci na ograniczeniu budżetu, ważne jest, abyś dokonał rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. A to dlatego, że bilety Kolei Czeskich z Pragi do Budapesztu w przedsprzedaży kosztują tylko 90 PLN za osobę, podczas gdy zakup biletu w dniu podróży może kosztować nawet 280 PLN za dokładnie to samo miejsce! Na szczęście już dziś możesz zdalnie sprawdzić wszystkie godziny odjazdów i ceny za pomocą 12Go.co.

Z Pragi do Budapesztu pociągiem sypialnym

Z Pragi do Budapesztu pociągiem sypialnym
Podróż pociągiem sypialnym trwa prawie dwa razy dłużej niż pociągiem szybkobieżnym © Chasdesign / Shutterstock.com

Czas – 10,5 godziny
Cena – od 160 PLN
Komfort – 4/5

Każdego wieczoru z Pragi do Budapesztu kursuje jeden nocny pociąg. Wyrusza on ze stolicy Czech z Hlavni o 21:56 i przyjeżdża do stolicy Węgier dopiero o 8:35 rano. Oznacza to, że podróż trwa kilka godzin dłużej niż w przypadku konwencjonalnych pociągów dziennych, ale właśnie o to chodzi – pasażerowie obudzą się wcześnie świeżo wypoczęci i przez cały dzień będą mogli zwiedzać zamek w Budzie lub Wielki Bulwar – wszystko to bez konieczności wydawania pieniędzy na nocleg w hotelu.

Z Pragi do Budapesztu można dojechać pociągiem sypialnym, gdy jest ciemno, a zatem do wielkiej węgierskiej metropolii powienienś dotrzeć wypoczęty.

Mówiąc o gotówce… cena z bilet w nocnym pociągu zaczyna się od zaledwie 160 PLN za osobę. Należy pamiętać, że są to taryfy zaliczkowe, które stają się dostępne dopiero na trzy miesiące przed planowanym czasem odjazdu, a następnie szybko się wyprzedają. Będziesz musiał zapolować na te oferty wcześnie i zarezerwować je za pomocą usługi takiej jak 12Go.co – zwłaszcza jeśli masz zamiar podróżować po Europie w popularnych miesiącach letnich.

Standard Suite in a Sleeper Train going to Budapest
Opcja Standard ma tylko dwa łóżka, ale i tak jest dość ciasno jeśli chodzi o przestrzeń

Oczywiście, możesz również zapłacić za bilet więcej z własnego wyboru. Najtańsze taryfy sypialne to sześcioosobowe kuszetki, czyli łóżka z twardym dnem ułożone na trzech poziomach w dość ciasnych przedziałach. Spełniają one swoje zadanie, ale nie są szczytem luksusu. Za większe pieniądze możesz kupić miejsce w prywatnym przedziale typu Standard Sleeper z dwoma łóżkami lub Deluxe Sleeper, który posiada dodatkowy atut w postaci prysznica!

Z Pragi do Budapesztu samolotem

Z Pragi do Budapesztu samolotem
Port lotniczy Budapeszt znajduje się 16 km na południowy wschód od centrum miasta. © GTS Productions / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina 15 minut (sam przelot)
Cena – 100 PLN+
Komfort – 4/5

Może spieszysz się, aby trafić do barów ruin w Dzielnicy Żydowskiej w Budapeszcie? A może nie masz zbyt wiele urlopu, aby wcisnąć w plan podróży Zamek Praski i wielkie kompleksy historycznego Wzgórza Budy? Jeśli zależy Ci na czasie, z pewnością powinieneś rozważyć rezerwację lotu. To najszybszy sposób na odbycie podróży, ze średnim czasem przeprawy wynoszącym nieco ponad godzinę w przestworzach (w sumie około 3 lub 4 godzin, jeśli wziąć pod uwagę podróże do i z lotnisk).

Lot jest najszybszym sposobem na podróżowanie między Pragą a Budapesztem. Dzięki niemu znajdziesz się na Węgrzech w nieco ponad godzinę.

Każdego dnia na tej trasie oferowane są aż 4 odloty, zazwyczaj rozpoczynające się wczesnym rankiem, a następnie rozłożone w czasie od południa do późnego wieczora. Loty są obsługiwane przez różne linie lotnicze. Najdroższy jest zazwyczaj polski flagowy przewoźnik LOT, a najtańsze miejsca oferuje irlandzki Ryanair i czeski przewoźnik niskokosztowy Smartwings. Osoby, które dokonają wczesnej rezerwacji za pośrednictwem 12Go.co, mogą być zaskoczone, znajdując bilety w cenie już od 95 PLN, choć bilety z pewnością będą droższe bliżej daty odlotu i najprawdopodobniej nie będą obejmować żadnego bagażu rejestrowanego.

Twoim punktem docelowym w Budapeszcie będzie główne lotnisko w tym mieście. Stamtąd możesz wybrać jeden z wielu różnych środków transportu, który zawiezie Cię do centrum miasta. Przejazd specjalnymi autobusami ekspresowymi trwa około godziny i kosztuje 2,7 EUR w każdą stronę. Połączenie kolejowe zajmuje połowę tego czasu i również kosztuje około 2,7 EUR.

Z Pragi do Budapesztu autobusem

Z Pragi do Budapesztu autobusem
Jeden z autobusów Flixbus odjeżdżających z Dworca Głównego Florenc w Pradze © Konrad Krajewski / Shutterstock.com

Czas – 6 do 8 godzin
Cena – 65 PLN
Komfort – 3/5

Autobus nie jest może tak atrakcyjnym środkiem transportu jak pociąg, ani tak wygodnym, ale jest to solidny wybór dla podróżnych, którzy chcą ograniczyć koszty. Jest to również niezawodna opcja, z dziesiątkami różnych godzin odjazdów w ciągu dnia. Pociągi wyjeżdżają do stolicy Węgier z dużego dworca głównego Florenc w Pradze. Wiele z nich kursuje bezpośrednio, co oznacza, że nie ma potrzeby zmiany autokaru w trakcie podróży, a średni czas przejazdu wynosi 7-7,5 godziny.

Firmy takie jak Flixbus mogą być prawdziwą okazją, oferując jedne z najtańszych biletów na podróż między Pragą a Budapesztem.

Zalecamy rezerwację biletów tak wcześnie, jak to tylko możliwe i szukanie najbardziej znanych nazw w branży. Dobrym przykładem jest świetnie oceniany Flixbus, który jest konsekwentnie konkurencyjny cenowo (taryfy bazowe wynoszą zaledwie 75 PLN za osobę) i oferuje aż 30 indywidualnych opcji podróży w ciągu dnia, a niektóre z nich odbywają się nawet w nocy.

Punktem docelowym w Budapeszcie będzie prawdopodobnie Népliget lub Kelenföld. Oba są połączone z miejską siecią metra, ale i oba są oddalone o kilka km od centrum miasta, więc po wyjściu z autobusu będziesz musiał doliczyć około 20 minut, aby dostać się do głównych zabytków.

Nieważne, czy jedziesz do Budapesztu autobusem, czy lecisz samolotem przez niebo Europy Środkowej, ta podróż to podróż z jednego miasta z listy przygód do odhaczenia do drugiego. Gdy będziesz już po drugiej stronie, przygotuj się na dymiący gulasz i oszałamiające łaźnie w stylu Art Deco w stolicy Węgier…


Z Pragi do Budapesztu – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Pragi do Budapesztu?

Autobus nadal jest najlepszym rozwiązaniem dla podróżujących z ograniczonym budżetem. Bilety często kosztują poniżej 75 PLN, zwłaszcza jeśli uda Ci się zarezerwować je z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co. Jednak radzimy sprawdzić również pociągi i samoloty. Oba te środki transportu mogą być zaskakująco tanie. Na przykład, niektóre linie lotnicze oferują przelot do Budapesztu za nieco ponad 95 PLN. W międzyczasie, okazyjny nocny pociąg może odciążyć Cię w kwestii kosztów hotelu, co oznacza, że możesz zaoszczędzić jeszcze więcej w trakcie podróży.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Pragi do Budapesztu?

Lot to z pewnością najszybszy bilet do krainy gulaszu i parujących łaźni. Czas lotu z Pragi do Budapesztu wynosi niewiele ponad godzinę. Jeśli dodamy do tego czas potrzebny na dotarcie do terminali, odprawę bagażową i przejście przez kontrolę bezpieczeństwa, to podróż zajmie nam maksymalnie cztery godziny.

Czy z Pragi do Budapesztu kursuje szybki pociąg?

Nie, ale zwykłe pociągi nie są jakoś specjalnie powolne. Jadą w dobrym tempie przez Czechy i Morawy, a następnie zatrzymują się kilka razy wzdłuż Dunaju, zanim dotrą do Budapesztu. Łączny czas podróży wynosi około 6 lub 7 godzin, czyli zaledwie kilka godzin więcej niż samolotem, jeśli dodać do tego czas trwania trabsportu do i z lotniska itp.

Ile kosztuje przejazd pociągiem z Pragi do Budapesztu?

Cena pociągu z Pragi do Budapesztu w przedsprzedaży wynosi 21 EUR za osobę. Jest to najtańsza cena, ponieważ wzrastają one im bliżej daty odjazdu pociągu. W przypadku pociągu nocnego, możliwe jest uzyskanie kuszetki sypialnej za około 160 PLN, ale to również wymaga wcześniejszego zakupu biletów za pośrednictwem 12Go.co.

Czy z Pragi do Budapesztu kursuje pociąg nocny?

Oczywiście, że tak. Jest to tylko jedna usługa każdej nocy, ale z dużą ilością miejsca w sześcioosobowych kuszetkach i dwuosobowych prywatnych przedziałach. Podróż nocnym pociągiem trwa nieco ponad 10 godzin, a na duży budapeszteński dworzec Keleti wjedziesz o godzinie 8:35 rano. Jest to idealny wybór, jeśli chcesz uniknąć płacenia za hotel i chcesz wcześnie i przyjemnie dotrzeć na Węgry. W miesiącach letnich radzimy zarezerwować bilet online z wyprzedzeniem, korzystając z 12Go.co. Wszystko po to , by mieć pewność, że uda Ci się zarezerwować miejsce.

Czy z Pragi do Budapesztu lepiej jest lecieć samoloyem czy jechać pociągiem?

Różnica w czasie podróży między pociągiem a samolotem wynosi prawie 3 godziny, więc wszystko zależy od tego, jak bardzo się spieszysz. Na trasie między Pragą a Budapesztem znajdują się dwa szczególnie malownicze odcinki – przez Morawy, a następnie wzdłuż zakola Dunaju. Szkoda byłoby je przegapić, jeśli nie musisz trzymać się napiętego harmonogramu. Z drugiej jednak strony, samoloty mogą być czasami równie tanie jak lokomotywy, ale potrzebują zaledwie godziny, aby przenieść Cię z jednego pasa startowego na drugi.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: