Jak dostać się z Wiednia do Budapesztu

Jak dostać się z Wiednia do Budapesztu

Wiedeń i Budapeszt łączy o wiele więcej niż tylko linie kolejowe, szlaki rzeczne i ścieżki rowerowe. Były to dwie stolice ogromnego Cesarstwa Austro-Węgier. W latach 1867-1918 panowała tu jedna z najpotężniejszych potęg Europy Środkowej. Dziś w obu miastach można jeszcze dostrzec pozostałości po wielkiej koronie Habsburgów – od pięknych barokowych pałaców Belwederu po strzeliste iglice zamku w Budzie. Podsumowując? Nigdy nie jest trudno dostać się z jednego miejsca do drugiego.

W linii prostej dzieli je nieco ponad 215 kilometrów, a w ich pokonaniu pomogą Ci samoloty, pociągi, autobusy, a nawet łodzie…

TransportCzasCenaBilety
Z Wiednia do Budapesztu pociągiem3 h83 PLNZarezerwuj online
Z Wiednia do Budapesztu autobusem3 h41 PLNZarezerwuj online
Z Wiednia do Budapesztu łodzią48 h+4100 PLN
Z Wiednia do Budapesztu samolotem1 h250 PLNZarezerwuj online
Z Wiednia do Budapesztu taksówką2.5 h1300 PLNZarezerwuj online
Z Wiednia do Budapesztu rowerem8 dni850 PLN

Z Wiednia do Budapesztu pociągiem

Z Wiednia do Budapesztu pociągiem
Pociąg OBB Railjet na głównym dworcu kolejowym w Wiedniu Wien Hauptbahnhof © David Jancik / Shutterstock.com

Czas – 2 h 40 min
Cena – 83 PLN
Komfort – 4/5

Każdego dnia z Wiednia do Budapesztu kursuje aż 12 pociągów, które startują tuż przed 7:00 rano, a kończą po 19:00. To dobra wiadomość dla posiadaczy biletów Eurail i Interrail, którzy mogą przemieszczać się z jednej stolicy do drugiej nie wydając ani grosza. Ci, którzy będą musieli kupić bilety, mogą je zazwyczaj nabyć z wyprzedzeniem na 12Go.co za około 83 PLN lub za mniej więcej 180 PLN, jeśli kupią je na stacji.

Zarówno osoby podróżujące z plecakiem, jak i w interesach, korzystają z pociągu z Wiednia do Budapesztu, dzięki jego regularnemu rozkładowi jazdy i niezawodności.

Odjazdy odbywają się na przemian austriackim OBB Railjets i węgierskimi pociągami EuroCity. Te pierwsze są najbardziej stylowe, oferując klimatyzowane wagony z WiFi, gniazdkami elektrycznymi i pluszowymi zagłówkami, nie wspominając o barze serwującym austriackie piwo i obfite jedzenie. Te drugie to z kolei smak bardziej klasycznej, europejskiej podróży pociągiem – z tapicerką w retro stylu lat 90-tych i sześcioosobowymi przedziałami. Na tej trasie kursuje również kilka pociągów rumuńskich, ale skupiają się one na miejscach sypialnych dla osób podróżujących na dłuższych dystansach.

EuroCity Train on the way to Budapest
Węgierski pociąg EuroCity w drodze do Budapesztu © MartinMojzis / Shutterstock.com

Czas przejazdu wynosi niespełna 2 godziny i 40 minut. Rozpoczyna się na nowoczesnym i tętniącym życiem dworcu Wien Hauptbahnhof, a kończy na okazałym dworcu Keleti w Budapeszcie (koniecznie zwróć uwagę na grających w szachy mieszkańców i strzeliste sklepienia). Po drodze miniesz południowy brzeg Dunaju, przeplatający się z mozaiką bujnych krajobrazów i niskich wzgórz zwieńczonych wiatrakami. Nie jest to może najbardziej wystrzałowa sceneria, ale daje możliwość spojrzenia na wiejskie odludzie zachodnich Węgier.

Z Wiednia do Budapesztu autobusem

Z Wiednia do Budapesztu autobusem
Flixbus czeka na pasażerów na międzynarodowym lotnisku w Wiedniu © Kagan Kaya / Shutterstock.com

Czas – 2,5 do 3 godzin
Cena – 40 PLN+
Komfort – 3/5

Przejazd z największego miasta Austrii na Węgry zajmuje autobusom mniej więcej tyle samo czasu, co pociągom. Trasa może być jednak nieco bardziej okrężna, ponieważ niektóre z nich zatrzymują się po drodze w Bratysławie. Jest to idealne rozwiązanie, aby zobaczyć kolejną europejską stolicę, ale nie jest to najlepszy pomysł, jeśli się spieszysz. Jednak popularny przewoźnik Flixbus oferuje teraz mnóstwo bezpośrednich połączeń autobusowych z miasta do miasta. I to w bardzo atrakcyjnych cenach – bilety można spotkać już za 41 PLN przy wcześniejszej rezerwacji na 12Go.co.

Autobusy są przyjaznym dla portfela sposobem na odbycie tej podróży, oferując regularne odjazdy z wielu dworców w Wiedniu.

Na szczęście Flixbus posiada również flotę nowoczesnych, czystych i wygodnych autokarów. Dzięki nim dotrzesz na Węgry jak nowonarodzony i z kilkoma dobrymi zdjęciami w aparacie. Możesz spodziewać się rozkładanych foteli z dużą ilością miejsca na nogi i szerokimi oknami. Będziesz szczególnie wdzięczny za ten ostatni element, gdy przyjdzie Ci przemierzać pola uprawne i zalesione wzgórza wokół samego Budapesztu – najbardziej malowniczej części podróży autostradą E60.

Istnieją różne możliwości wyboru stacji początkowej i końcowej. Podróż można rozpocząć na tętniącym życiem międzynarodowym węźle przesiadkowym w Vienna Erdberg. Możesz wsiąść na Dworcu Głównym w Wiedniu (świetne rozwiązanie dla podróżnych przesiadających się z pociągów w całej Austrii). Możesz także zaplanować odbiór na lotnisku w Wiedniu (przydatne, jeśli po wyjściu z samolotu nie możesz doczekać się gulaszu).

Z Wiednia do Budapesztu łodzią

Z Wiednia do Budapesztu łodzią

Czas – 2 do 15 dni
Cena – zaczyna się od około 4100 PLN za osobę
Komfort – 5/5

Jedna z najdłuższych i najsłynniejszych rzek Europy łączy Wiedeń z Budapesztem: to Dunaj. W sumie szlak wodny liczy ponad 2800 kilometrów długości, ale odcinek od stolicy Austrii do stolicy Węgier stanowi zaledwie ułamek tego dystansu. Ponieważ oba miasta leżą tak blisko siebie, jest to zaledwie 215 km w linii prostej. Tym samym możliwe jest pokonanie trasy z jednego do drugiego miasta w całości na wodzie.

Rejsy statkiem po Dunaju to luksusowy i przyjemny sposób na przemieszczenie się z miasta do miasta.

Jednak dni publicznych wodolotów już dawno minęły. Istniała flota łodzi z czasów komunizmu, które kursowały na tej trasie każdego dnia, ale usługi zostały wstrzymane w 2017 roku z powodu przestarzałych statków i malejącej bazy pasażerów. W dzisiejszych czasach jedynym sposobem, aby przepłynąć drogę na wschód jest zarezerwowanie miejsca na zorganizowanej wycieczce statkiem po Dunaju.

A jest ich mnóstwo. Możesz znaleźć opcje dostosowane do potrzeb romantycznych par, które chcą cieszyć się posiłkami na pokładzie statku. Oferowane są również pakiety zwiedzania, które praktykują przystanki w barokowych pałacach Bratysławy (stolicy Słowacji) po drodze. Niektóre z nich mogą trwać 2 dni, inne nawet 10. Musisz sprawdzić, czy wycieczka, na którą się wybierasz, obejmuje podróż z zachodu na wschód, ponieważ jest to droga z Wiednia do Budapesztu. Nie spodziewajcie się również, że będzie to tania przyjemność – bilety mogą kosztować nawet ponad 9000 PLN za osobę w przypadku dłuższych rejsów!

Z Wiednia do Budapesztu samolotem

Z Wiednia do Budapesztu samolotem
Samolot Austrian Airlines z Wiednia lądujący na lotnisku w Budapeszcie © GTS Productions / Shutterstock.com

Czas – 45 minut (sam przelot)
Cena – 250 PLN+
Komfort – 4/5

Wiedeń i Budapeszt dzieli wprawdzie tylko nieco ponad 200 km, ale mimo to łączy je trasa lotnicza. Połączenie to jest obsługiwane przez linie Austrian Airlines – samolot wylatuje cztery razy dziennie, a odloty odbywają się w godzinach od 10:00 do 21:25. Przelot samolotem trwa zaledwie 45 minut, ale cała podróż zajmuje zazwyczaj od 3 do 4 godzin, jeśli doliczyć czas potrzebny na dojazd kolejką miejską na lotnisko w Wiedniu, przesiadki w centrum Budapesztu i oczekiwanie przed wejściem na pokład.

Ceny za bilet lotniczy mogą być wysokie – standardowa taryfa wynosi ponad 500 PLN (to spora kwota za tak krótki lot!). Jednak niektórzy rezerwujący, którzy zdołają wyłapać okazję odpowiednio wcześniej lub podczas błyskawicznej wyprzedaży, mogą trafić na lepsze okazje – np. na cenę około 250 PLN za miejsce. Pamiętaj, aby szukać biletów na 12Go.co, gdy tylko poznasz datę swojej podróży!

Z Wiednia do Budapesztu taksówką

Z Wiednia do Budapesztu taksówką
Taksówki w Wiedniu występują w wielu różnych kolorach © Gorlov-KV / Shutterstock.com

Czas – 2,5 godziny
Cena – 1300 PLN
Komfort – 5/5

Jeśli pieniądze nie stanowią przeszkody i chcesz jak najszybciej porzucić austriackie domy precli na rzecz kuchni gulaszowej na Węgrzech, taksówka może być tym, czego szukasz. Owszem, koszt całej podróży może wynieść ponad 1300 PLN, ale za cały pojazd. Co więcej, czas podróży to zaledwie 2,5 godziny, a może nawet mniej. Zaoszczędzisz również dodatkowy czas przed i po podróży, ponieważ kierowcy odbiorą Cię z dowolnego miejsca w Wiedniu i odwiozą do dowolnego miejsca w Budapeszcie.

Z Wiednia do Budapesztu rowerem

Z Wiednia do Budapesztu rowerem

Czas – około 8 dni
Cena – 850 PLN+ na wydatki
Komfort – 2/5

Dla miłośników wszystkiego, co dwukołowe, ścieżka rowerowa między Wiedniem a Budapesztem może być po prostu zbyt trudna do pokonania. Prowadzi ona wzdłuż biegu Dunaju, od miasta do miasta. Oznacza to przepiękne widoki na wysokie węgierskie wzgórza w Parku Narodowym Duna-Ipoly, a także wycieczkę po słynnym zakolu Dunaju. Większość podróżnych poświęca na tę przygodę 7 lub 8 dni, z przystankami w wielkiej bazylice w Esztergom i bajkowym miasteczku Szentendre.


Połączone przez wspólnych cesarzy i historię oraz przez rzeki i drogi. To właśnie dwa wielkie, europejskie miasta, czyli Wiedeń i Budapeszt. Oferują one łatwe przemieszczanie się pomiędzy nimi. Możesz uczynić z tej podróży wielodniową wycieczkę rowerową po dorzeczu Dunaju lub przejechać ją w ciągu zaledwie kilku godzin. Wybór należy do Ciebie.


Z Wiednia do Budapesztu – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Wiednia do Budapesztu?

Autobusy wciąż są najtańszym wyborem dla osób podróżujących do Budapesztu ze stolicy Austrii. Bilety zaczynają się już od kwoty 41 PLN. Jeśli chcesz znaleźć te super niskie ceny, ważne jest, aby rozejrzeć się za ofertami znanych przewoźników, takich jak Flixbus, korzystając z platformy 12Go.co.

Jak najszybciej dostać się z Wiednia do Budapesztu?

Nie ma chyba szybszego sposobu na podróż z centrum miasta do centrum miasta niż taksówka z Wiednia do Budapesztu. Posiadanie kierowcy tylko dla siebie może kosztować ponad 1300 PLN, ale skróci podróż do zaledwie 2,5 godziny. To krócej niż pociągiem, choć tylko o 10 minut, i krócej niż samolotem, jeśli wziąć pod uwagę dodatkowe godziny spędzone na lotnisku i w drodze do terminali.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Wiednia do Budapesztu?

Naszym zdaniem jest to pociąg. Niezawodny, stosunkowo szybki i całkiem tani (83 PLN), jeśli zarezerwujesz bilet z wyprzedzeniem na 12Go.co. To podróż wygodnym OBB lub węgierskimi kolejami, które sprawią, że wkroczysz w świat gulaszu i bąbelkujących kąpieli w spa (tak, Budapeszt oferuje oba te elementy!) już po 2 godzinach i 40 minutach!

Ile kosztuje przejazd pociągiem z Wiednia do Budapesztu?

Koszt przejazdu pociągiem zależy od tego, jak dobrze uda Ci się złapać wczesną okazję. Szukaj biletów z wyprzedzeniem większym niż 60 dni, a możesz być w kolejce do zniżki, która pozwoli Ci kupić bilet za zaledwie 83 PLN za osobę. Jeśli zostawisz rezerwację na później lub zarezerwujesz bilet po tym, jak tańsze miejsca zostaną wyprzedane, będziesz musiał liczyć się z cenami powyżej 160 PLN!

Jak daleko pociągiem jest Budapeszt od Wiednia?

Długość linii kolejowej z Wiednia do Budapesztu wynosi łącznie 214 km. Zanim pociąg dotrze do stacji Keleti, przekracza granicę austriacko-węgierską i przejeżdża przez piękne krajobrazy. Najszybsze pociągi potrafią pokonać tę trasę w niecałe 2 godziny i 40 minut.

Jak długo jedzie się autobusem z Wiednia do Budapesztu?

Na niektórych trasach jest to około 2 godziny i 45 minut, co jest porównywalne z wolniejszymi pociągami. Są jednak autobusy, które jadą nawet 3 godziny. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, skąd wyruszasz i z jakim przewoźnikiem autokarowym. Wszystkie rozkłady jazdy i ceny biletów można sprawdzić na stronie 12Go.co.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: