Jak dojechać z Salzburga do Hallstatt

Jak dojechać z Salzburga do Hallstatt

Hallstatt to prawdziwie bajkowe miasteczko. Otoczone zielonymi szczytami Salzkammergut, jest mieszaniną domków z piernika ze stromymi szczytami i rzeźbionymi w drewnie balkonami, a wszystko to rozciągnięte leniwie wzdłuż brzegu lustrzanego jeziora.

Rozpaliliśmy pragnienie wędrówki? Dobrze. Podróż z pobliskiego Salzburga jest łatwa do zrealizowania. Odległość wynosi zaledwie 50 km, ale po uwzględnieniu wszystkich gór i alpejskich łąk, które leżą na trasie, robi się z tego ponad 65 km. W tym przewodniku znajdziesz wszystkie opcje transportu, w tym malownicze pociągi i lokalne autobusy.

TransportCzasCenaBilety
Z Salzburga do Hallstatt pociągiem2,5 h38 PLNZarezerwuj online
Z Salzburga do Hallstatt autobusem i pociągiem2 h57 PLNZarezerwuj online
Z Salzburga do Hallstatt autobusem2 h61 PLNZarezerwuj online
Z Salzburga do Hallstatt samochodem1,5 h110 PLNZarezerwuj online
Z Salzburga do Hallstatt z wycieczką zorganizowaną12 h230 PLNZarezerwuj online
Z Salzburga do Hallstatt taksówką1,5 h720 PLNZarezerwuj online

Z Salzburga do Hallstatt pociągiem

Z Salzburga do Hallstatt pociągiem

Czas – 2,5 godziny
Cena – 38 PLN+
Komfort – 4/5

Nie ma to jak podróż koleją w austriackie Alpy, aby odkryć uroczą wioskę Hallstatt, ukrytą pod ścianą dramatycznych gór. To właśnie sceneria pociągu sprawia, że jest to najpopularniejszy sposób podróży z Salzburga. Druga połowa wycieczki wiedzie przez naprawdę zachwycający zakątek regionu, omijając rwącą rzekę Traun i wspaniałe obszary lasów sosnowych oraz alpejskich wyżyn.

Podróż pociągiem oznacza najpierw jazdę główną linią, a następnie przesiadkę do pociągu regionalnego na wycieczkę w Alpy Salzburskie.

Ale widoki to nie jedyny powód, dla którego warto wybrać się na przejażdżkę koleją. Ceny biletów mogą wynosić już od 37 PLN za osobę. Jeśli chcesz skorzystać z oferty, pamiętaj, aby dokonać rezerwacji na swój alpejski wypad co najmniej kilka miesięcy wcześniej – najlepiej za pomocą 12Go.co, kiedy zniżkowe taryfy Sparschien są nadal w ofercie. Wygodne pociągi oferują przejażdżkę pięknym OBB Railjet, a następnie – na drugim etapie podróży – pociągiem regionalnym przez Attnang-Puchheim do uroczego Hallstatt Bahnhof.

Całkowity czas podróży wynosi około 2,5 godziny, w tym około 10 minut oczekiwania w Attnang-Puchheim, gdy musisz się przesiąść. Warto również zauważyć, że linia regionalna nie zabierze Cię do samego centrum Hallstatt. Pociąg dojeżdża do stacji znajdującej się po drugiej stronie jeziora, skąd promem za 3 EUR możesz zakończyć podróż. To może być nie lada gratka, gdyż widoki na miasto widziane z wody są trudne do przebicia.

Z Salzburga do Hallstatt autobusem i pociągiem

Z Salzburga do Hallstatt autobusem i pociągiem
Po autobusie do Bad Ischl, pociąg i prom zabiorą Cię na ostatnią część trasy © Phuong D. Nguyen & Pajor Pawel / Shutterstock.com

Czas – 2 godziny+
Cena – 57 PLN+
Komfort – 4/5

Możliwe jest połączenie transportu autobusem i pociągiem przez cudowny Salzkammergut, by stworzyć podróż, która jest zarówno szybka, jak i zachwycająco piękna. Zasadniczo chodzi o to, aby jak najlepiej wykorzystać dogodne połączenia autobusowe między Salzburgiem a miastem Bad Ischl i następnie regularne pociągi, które przejeżdżają przez to miasto w drodze do Hallstatt Bahnhof. Na szczęście rozkłady jazdy obu pociągów są dobrze dopasowane, więc przesiadka z asfaltu na tory nie powinna być trudna.

Pierwszy odcinek prowadzi z Salzburga na wschód, drogą 158 przez Fuschl i St Gilgen nad przepięknym jeziorem Wolfgangsee. Autobus nr 150 kursuje regularnie o 5:55 rano (w niedziele później). Po dotarciu na stację końcową w Bad Ischl należy przejść przez wejście na stację do peronów, z których odjeżdżają pociągi do Hallstatt. Do przystanku, z którego można się przesiąść na prom płynący przez jezioro do malowniczego miasteczka, jest jeszcze około 20 minut.

Z Salzburga do Hallstatt autobusem

Z Salzburga do Hallstatt autobusem
Pierwszy autobus nr 150 zawiezie Cię aż do Bad Ischl © Rudiecast / Shutterstock.com

Czas – 2,2 godziny
Cena – około 61 PLN
Komfort – 3/5

Aby dostać się z Salzburga do Hallstatt za jednym zamachem, będziesz musiał wskoczyć do trzech autobusów. Nie martw się, każdy z nich ma rozkład jazdy dopasowany do siebie nawzajem i wszystkie autobusy są dość szybkie. W rzeczywistości, nawet z trzema przesiadkami, można pokonać całą trasę w mniej niż 2 godziny i 20 minut (pod warunkiem, że zgrasz ze sobą wszystkie przesiadki!). Co więcej, autobusy dojeżdżają bezpośrednio do centrum Hallstatt, więc nie musisz dodawać kolejnego odcinka trasy, aby złapać prom na drugą stronę jeziora.

Jeśli zdecydujesz się na przejazd autobusem z Salzburga do Hallstatt będziesz mógł podziwiać przepiękne widoki i zaoszczędzić trochę czasu.

Najpierw musisz udać się do Busbahnhof Salzburg, który znajduje się tuż obok dworca kolejowego po północnej stronie centrum miasta. Tam złapiesz autobus nr 150 aż do końca trasy: Bad Ischl. Następnie autobusem 542 dojedziesz na stację Hallstatt Gosaumühle, a po 10 minutach do Hallstatt Lahn (stacja położona najbliżej miejscowości). Perony poszczególnych połączeń znajdują się tuż obok siebie, więc przejście z jednego na drugi nie jest problematyczne.

Radzimy wybrać się tam wcześnie i spróbować zająć miejsce po lewej stronie autobusu odjeżdżającego z Salzburga. W momencie, gdy miasto będzie jawić się już w oddali, znajdziesz się wśród kwitnących łąk, które mogłyby być wyrwane z “Sound of Music” i błyszczących jezior alpejskich, takich jak Fuschlsee i Wolfgangsee. To naprawdę piękna okolica i na pewno będziesz chciał mieć na wszystko dobry widok!

Z Salzburga do Hallstatt samochodem

Z Salzburga do Hallstatt samochodem
Trasa wiedzie przez jedne z najpiękniejszych krajobrazów w całej Austrii © l.lika / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina 15 minut
Cena – około 110 PLN
Komfort – 5/5

Jazda samochodem to niezapomniany sposób na podróż z Salzburga do Hallstatt. Trasa wiedzie przez jedne z najpiękniejszych krajobrazów w całej Austrii. Po drodze mija się krystalicznie czyste alpejskie jeziora i urocze wioski, w których latem kwitnie bugenwilla. Zobaczysz pastwiska z goszczącymi na nich krowami, piękne łąki, ośnieżone szczyty gór oraz kaskadowe lasy sosnowe i jodłowe. Ponadto jest to najszybszy sposób na dotarcie z punktu A do punktu B. Pod warunkiem, że nie kusi Cię, aby się zatrzymać, możesz zrobić całą trasę od początku do końca w nieco ponad 1 godzinę.

Samochód może pomóc Ci w pełni poznać zachwycający region Salzkammergut w drodze do Hallstatt.

Dojazd jest prosty. Wyruszasz drogą 158, która prowadzi na wschód od Salzburga. Prowadzi ona wzdłuż jezior Fuschlsee i Wolfgangsee, gdzie możesz się zatrzymać, aby w nich popływać. Następnie trasa wiedzie obok szczytów Rettenkogel i Bleckwand przez Strobl, przez Bad Ischl i w końcu na południe drogą 145 do samego Hallstatt. Parkingów najlepiej szukać w tunelu i przy stacji bazowej kolejki linowej w drodze do wioski, która oddalona jest od centrum o około 5 minut pieszo.

Z Salzburga do Hallstatt samochodem
Parkingów najlepiej szukać w tunelu w drodze do wioski © Wolfgang Simlinger / Shutterstock.com

Jeśli nie masz swoich własnych czterech kół, a jesteś pewien, że chcesz odbyć podróż do Hallstatt samochodem, z pomocą może przyjść RentalCars.com, która ma w swojej ofercie kilka naprawdę świetnych taryf. Musisz spodziewać się kosztu około 110 PLN za dzień. Dotyczy to odbioru i odstawienia samochodu w samym Salzburgu. Hallstatt jest po prostu zbyt małe, aby posiadać jakiekolwiek własne punkty wynajmu samochodów.

Z Salzburga do Hallstatt z wycieczką zorganizowaną

Z Salzburga do Hallstatt z wycieczką zorganizowaną
Welterbeblick Skywalk. Ta platforma widokowa znajduje się 350 metrów nad Hallstatt © Resul Muslu / Shutterstock.com

Czas – dostępne są wycieczki półdniowe oraz całodniowe
Cena – od 230 PLN za osobę
Komfort – 4/5

Piękne iglice kościołów, barokowe kaplice i ukwiecone domki w Hallstatt sprawiły, że miasto to stało się prawdziwym faworytem wśród podróżnych chcących zobaczyć to, co w Austrii najlepsze. W związku z tym nie brakuje firm, które oferują zorganizowane wycieczki z Salzburga, które jest najbliższym dużym miastem. Wycieczki te trwają zwykle cały dzień lub pół dnia i mogą kosztować od 230 PLN do ponad 1180 PLN za osobę. Transport odbywa się zazwyczaj w prywatnych minivanach z klimatyzacją.

Większość tras uwzględnia przynajmniej trochę czasu wolnego, który można przeznaczyć na spacer po urokliwym sercu Hallstatt i obejrzenie pięknych terenów spacerowych nad jeziorem. Popularne dodatki, które podniosą cenę wycieczki, to na przykład strzelisty Welterbeblick Skywalk, z którego rozciąga się wspaniała panorama na jezioro Hallstatt i okoliczne góry. To również zachwycająca Jaskinia Lodowa Dachstein Gigant, w której można podziwiać mieniące się stalaktyty utworzone przez zamarzniętą głęboko pod ziemią wodę.

Z Salzburga do Hallstatt taksówką

Z Salzburga do Hallstatt taksówką
Podróż taksówką z Salzburga jest najdroższą opcją podróży © Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina 15 minut
Cena – 720 PLN+
Komfort – 5/5

Jednym ze sposobów, aby móc cieszyć się trasą z Salzburga do Hallstatt bez konieczności wsiadania za kierownicę jest zarezerwowanie prywatnego transferu taksówką. Nie są one tanie – ceny początkowe oscylują wokół 720 PLN! Jednakże są szybkie. Podróż z miasta do miasta trwa 1 godzinę i 15 minut, przy czym wszystko odbywa się na zadbanych i pięknych austriackich drogach.

Czas podróży wynosi tyle samo, co gdybyś miał swój własny samochód, tyle, że taksówka daje Ci bonus w postaci podwiezienia do centrum pięknej wioski nad jeziorem, nie wspominając o odbiorze z Salzburga z dowolnego miejsca. Nie musisz szukać miejsc parkingowych, nie musisz martwić się o to, jak dostać się z hotelu na dworzec autobusowy, aby rozpocząć podróż. Miło.


Każdy, kto choć raz spojrzał na pocztówkę z kiczowatą wioską Hallstatt, wie, dlaczego jest ona tak popularnym celem podróży. Osłonięta wysokimi szczytami i lasami, jest ucieczką od prawdziwego świata, oferując domki o stromych dachach, ładne chatki i atmosferę prawdziwego alpejskiego raju.
Z pewnością nie pożałujesz, że wybrałeś się w tę podróż z pobliskiego Salzburga!


Z Salzburga do Hallstatt – FAQ

Jak najtaniej dostać się z Salzburga do Hallstatt?

Jeżeli oszczędność pieniędzy jest celem numer jeden, to podróż z Salzburga do Hallstatt proponujemy Ci pokonać pociągiem. Pamiętaj tylko, aby zarezerwować bilety z dużym wyprzedzeniem. Wyszukiwanie ofert i rezerwacja możliwe są przez przydatną platformę 12Go.co. Bilety najlepiej rezerwować na co najmniej 60 dni przed planowanym wyjazdem do górskiego miasteczka. Wczesny zakup oznacza, że być może uda Ci się uzyskać zniżkę w wysokości około 35 PLN za osobę w każdą stronę.

Jak najszybciej dostać się z Salzburga do Hallstatt?

Najszybsze pokonanie trasy z Salzburga do Hallstatt oferują zwykłe drogi. Przebiegają one najbardziej bezpośrednią trasą przez region Salzkammergut, a ich łączna długość wynosi nieco ponad 50 km. Co z tego wynika? Rezerwując taksówkę lub samemu prowadząc samochód, przebijesz wszystkie inne środki transportu w czasie około 1 godziny i 15 minut.

Jaki jest najlepszy sposób, aby dostać się z Salzburga do Hallstatt?

Wielu podróżnych korzysta z połączenia autobusu i pociągu. Jest to niedrogi sposób (bilety na całą podróż kosztują około 55 PLN od osoby) i łatwy, z przesiadkami, które są zaplanowane tak, aby się ze sobą zgrywały. Jednak, co ważniejsze, jest to naprawdę malownicza podróż! Z okna autobusu zobaczysz zielono-niebieskie wody jeziora Wolfgangsee, a po wysiadce z pociągu będziesz mógł przeprawić się promem przez urocze jezioro Hallstatt.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Salzburga do Hallstatt?

Zarezerwuj bilet z 12Go.co, a zdziwisz się, jak tani może być pociąg. Z wyprzedzeniem można kupić bilety już za 37 PLN za osobę. Aby uzmysłowić sobie, jak korzystna jest to oferta, wiedz, że koszty mogą wzrosnąć do prawie 125 PLN, czyli stawki za przejazd w taryfie standardowej.

Jak długo jedzie się pociągiem z Salzburga do Hallstatt?

To nie jest jeden pociąg, ale dwa. Pierwszy z nich to Railjet relacji miasto-miasto jadący na wschód do Attnang-Puchheim. Drugi to pociąg regionalny do samego Hallstatt. Łącznie, z przesiadkami na stacjach, podróż trwa około 2,5 godziny. Już dziś możesz online zarezerwować bilety na oba przejazdy za pomocą platformy 12Go.co.

Czy z Salzburga do Hallstatt kursuje jakiś autobus?

Nie ma bezpośredniego połączenia autobusowego z Salzburga do Hallstatt. Na tej trasie można jednak bez problemu przesiąść się z jednego autobusu do drugiego – rozkłady jazdy są tak zaplanowane, aby ułatwić Ci całą podróż. Za pomocą 12Go.co możesz zarezerwować bilety na trzy autobusy, które jadą przez Bad Ischl i Hallstatt Gosaumühle, a następnie docierają do samego Hallstatt.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: