Jak dostać się z Wiednia do Bratysławy

Jak dostać się z Wiednia do Bratysławy

Zaledwie 55 km i kilka zakrętów Dunaju dzieli dwie stolice – Wiedeń i Bratysławę. Oznacza to, że możesz rano podziwiać neoklasycystyczne pałace Habsburgów i zajadać się wiedeńskimi strudlami, a już po południu spacerować po starówce największego miasta Słowacji między tanimi tawernami i knedlami.

W tym przewodniku znajdziesz wszystkie sposoby, dzięki którym możesz szybko przemieścić się z jednego miasta do drugiego. Zawiera on szczegóły dotyczące połączeń kolejowych, okazyjnych autobusów i nie tylko. Szczęśliwej podróży.

TransportCzasCenaBilety
Z Wiednia do Bratysławy pociągiem1 h49 PLNZarezerwuj online
Z Wiednia do Bratysławy autobusem1 h27 PLNZarezerwuj online
Z Wiednia do Bratysławy łodzią1,5 h120 PLNZarezerwuj online
Z Wiednia do Bratysławy taksówką45 min360 PLNZarezerwuj online
Z Wiednia do Bratysławy z wycieczką300 PLNZarezerwuj online

Z Wiednia do Bratysławy pociągiem

Z Wiednia do Bratysławy pociągiem
Podróż pociągiem z Wiednia do Bratysławy zajmuje około godziny © byvalet / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina 6 minut
Cena – 49 PLN+
Komfort – 4/5

Pociąg jest obecnie pierwszym wyborem, aby tanio i szybko odbyć podróż z Wiednia do Bratysławy. Na tę opcję stawiają wszyscy podróżni – od osób dojeżdżających do pracy po osoby podróżujące z plecakiem. Pociąg kursuje co godzinę i 16 minut od 5:16 rano – niezawodnie i regularnie. Jego stacja początkowa to Wien Hauptbahnhof, a stacja docelowa to Bratislava hlavná stanica, z których obie mają wymagają krótkiego, dalszego połączenia metrem lub trolejbusem do odpowiednich centrów miast. Wszystkie połączenia są obsługiwane wspólnie przez OBB (Austriackie Koleje Federalne) i ZSR (Koleje Republiki Słowackiej).

Ponieważ jest to tak krótka trasa, nie należy spodziewać się superdługich i luksusowych pociągów. W rzeczywistości większość połączeń odbywa się krótkimi, czterowagonowymi pociągami z miejscami siedzącymi tylko w 2 klasie. Ale i tak jest to stosunkowo przyjemne – na pokładzie możesz spotkać szerokie siedzenia skierowane w stronę przeciwną do kierunku jazdy, duże okna i półki na bagaż. Ostrzegamy: tylko połowa pociągów posiada klimatyzację – druga połowa polega na otwartych oknach. Podczas gorącego środkowoeuropejskiego lata najlepiej wybrać część z klimatyzacją.

Standardowe miejsce siedzące w jednym z pociągów OBB/ZSR
Standardowe miejsce siedzące w jednym z pociągów OBB/ZSR

Pociąg między Wiedniem a Bratysławą kursuje co godzinę, oferując wygodną i komfortową podróż z miasta do miasta.

Widoki po drodze są przyjemne dla oka. Do najciekawszych miejsc należy przeprawa przez Dunaj w drodze z Wiednia oraz dojazd do samej Bratysławy, kiedy to można dostrzec sylwetkę Małych Karpat na północy. Jednak przez większość czasu będziesz pędzić przez płaskie pola uprawne, gdzie wiatraki i obszary leśne zaznaczają się na horyzoncie.

Jeśli chodzi o zakup biletów, zalecamy wcześniejszą rezerwację za pośrednictwem 12Go.co. Nie wpłynie to na cenę – koszt pociągu intercity wynosi zawsze 50 PLN, niezależnie od momentu zakupu – ale sprawi, że nie będziesz musiał stać w kolejce na gwarnym wiedeńskim Hauptbahnhof, który latem i w godzinach szczytu może być zatłoczony.

Z Wiednia do Bratysławy autobusem

Z Wiednia do Bratysławy autobusem
Autobusy RegioJet można łatwo rozpoznać po ich jaskrawożółtym kolorze © frantic00 / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina
Cena – 27 PLN
Komfort – 3/5

Przejazd autobusem z Wiednia do Bratysławy zajmuje nieco mniej czasu niż pociągiem. Jednak czas przejazdu około 60 minut zależy od tego, czy ruch w obu miastach jest niewielki, co warto mieć na uwadze, jeśli zamierzasz podróżować w porannych godzinach szczytu lub późnym popołudniem. Mimo to ceny są atrakcyjne. Bilety u znanych przewoźników, takich jak RegioJet czy Flixbus, kosztują około 25 PLN przy zakupie z wyprzedzeniem za pośrednictwem 12Go.co, czyli prawie o połowę taniej niż pociągiem.

Autokary odjeżdżają z Wiednia z kilku różnych przystanków. Wiele z nich korzysta z międzynarodowego terminalu autobusowego w Erdberg. Inne odjeżdżają z peronów znajdujących się bezpośrednio przy Wien Hauptbahnhof. Autokary odjeżdżają również z lotniska w Wiedniu, dzięki czemu osoby wysiadające z samolotu mogą szybko i łatwo dostać się na Słowację. Sama podróż prawdopodobnie będzie przebiegać szybkimi autostradami A4 i A6 na wschód przed przekroczeniem granicy, a następnie przez słynny most UFO na Dunaju w Bratysławie.

Z Wiednia do Bratysławy łodzią

Z Wiednia do Bratysławy łodzią
Podróż łodzią jest najbardziej malowniczym sposobem podróżowania, ale kosztuje o wiele więcej niż podróż pociągiem lub autobusem.

Czas – 1 godzina i 15 minut
Cena – 125 PLN (w tygodniu), 148 PLN (weekendy)
Komfort – 4/5

Do wyboru jest także wodolot Twin City, który nadal pływa w górę i w dół Dunaju między Wiedniem a Bratysławą. Jest on uważany za nieco nowatorski sposób podróżowania, ponieważ nie jest tak szybki jak pociąg i kosztuje znacznie więcej. Jednak dzięki temu będziesz mógł podziwiać widoki na słowackie góry, zobaczyć zalesione brzegi Parku Narodowego Dunaj-Auen oraz spędzisz trochę czasu na pokładzie, przemieszczając się z miasta do miasta. Pamiętaj także, aby zwrócić uwagę na zamek Devin położony na klifach, gdy będziesz zbliżał się do granicy słowacko-austriackiej.

Łódź jest ciekawą alternatywną trasą pomiędzy stolicami Austrii i Słowacji z zaskakująco dobrym wyżywieniem na pokładzie.

W sezonie głównym (od kwietnia do końca września) łódź wypływa z Wiednia aż 3 razy dziennie. W miesiącach jesiennych i zimowych połączenia są ograniczane, tak że dziennie odpływają albo dwa, albo jeden. Zalecamy sprawdzenie rozkładu rejsów z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co, aby upewnić się, że możesz podróżować w wybranym przez siebie czasie. Cena to około 125 PLN za osobę w jedną stronę lub dwa razy tyle za podróż w obu kierunkach.

Miejsca siedzące w łodzi Twin City Liner
Miejsca siedzące w łodzi Twin City Liner

Sama łódź jest średniej wielkości, płaskokadłubowym wycieczkowcem rzecznym. Istnieją dwie klasy miejsc siedzących, które nie różnią się zbytnio jakością, chociaż siedzenia w klasie premium gwarantują najładniejsze widoki. Ponadto na pokładzie można skorzystać z atrakcyjnych usług gastronomicznych, takich jak austriackie słodkie ciasta, kawa, a nawet deski wędlin.

Z Wiednia do Bratysławy taksówką

Z Wiednia do Bratysławy taksówką

Czas – 45 do 55 minut
Cena – 360 PLN+
Komfort – 5/5

Jeśli masz trochę wolnej gotówki, taksówka może być sposobem na podróżowanie w dobrym stylu pomiędzy tymi dwoma głównymi stolicami. Ponieważ są one położone tak blisko siebie (dzieli je 77 km autostrady) nie powinno narazić Cię to na bankructwo – podstawowe taryfy zaczynają się od około 370 PLN. To może wydawać się dużo, ale w rzeczywistości jest to opłata za cały samochód, więc możesz załapać się na dobrą ofertę, jeśli dzielisz koszty jako grupa.

Inną wielką zaletą taksówki jest to, że może ona służyć jako transfer do lobby hotelu w Bratysławie, nie wspominając już o odbiorze z dowolnego miejsca w Wiedniu – może to być nawet lotnisko! To sprawia, że taksówka to świetna opcja dla osób przylatujących do Austrii, ale z sercem nastawionym na słowackie tawerny i zabytkowe place miasta położonego dalej na wschód.

Z Wiednia do Bratysławy z wycieczką

Z Wiednia do Bratysławy z wycieczką
Teatr Narodowy w Bratysławie to przystanek większości wycieczek po mieście © Milan Gonda / Shutterstock.com

Czas – cały dzień
Cena – 310 PLN za osobę
Komfort – 4/5

Jeśli chcesz po prostu pojechać do Bratysławy, zwiedzić zabytki i wrócić prosto do Wiednia, to może spodoba Ci się planowana wycieczka jednodniowa. Istnieje wiele firm, które oferują takie wycieczki z austriackiej stolicy. Obejmują one odbiór z hotelu lub z wyznaczonego miejsca spotkania, wszystkie transfery między miastami oraz zwiedzanie słynnego Starego Miasta na Słowacji z przewodnikiem. Inne atrakcje i zabytki, które mogą być częścią planu, to między innymi okazały Pałac Grassalkovich i biały zamek, który czuwa nad miastem. Większość transportu odbywa się we wspólnych minivanach z innymi podróżnikami, ale można również znaleźć pakiety, które obejmują wycieczki statkiem w górę i w dół Dunaju.


Porzuć precle na rzecz słowiańskich knedlików. Zamień widok na Hofburg na wędrówkę po historycznej stolicy Słowacji. To właśnie czeka na podróżnych, którzy wybierają się z Wiednia do Bratysławy, niezależnie od tego, czy jadą autobusem, pociągiem, płyną statkiem czy korzystają z wycieczek zorganizowanych.


Z Wiednia do Bratysławy – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na dostanie się z Wiednia do Bratysławy?

To musi być autobus. Ceny już od 25 PLN sprawiają, że trudno nie skusić się na przejazdy z miasta do miasta oferowane przez takich przewoźników jak Flixbus i RegioJet. Aby uzyskać najlepsze okazje, musisz zarezerwować bilet z wyprzedzeniem, korzystając z serwisu takiego jak 12Go.co.

Jaki jest najszybszy sposób na dostanie się z Wiednia do Bratysławy?

Nie ma szybszego sposobu na podróż z barokowego centrum Wiednia do klimatycznego Starego Miasta w Bratysławie niż transfer prywatną taksówką. Przy małym natężeniu ruchu mogą one pokonać całą trasę w zaledwie 45 minut, choć zazwyczaj jest to około godziny. Taksówkarze podrzucą Cię również w wyznaczone przez Ciebie miejsce po słowackiej stronie granicy.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Wiednia do Bratysławy?

Prawdopodobnie pociąg. Korzystają z niego niezliczone rzesze Austriaków i Słowaków przez cały rok, dzięki regularnym odjazdom, które odbywają się co godzinę przez cały dzień. Jest też niedrogi – bilety kupione za pośrednictwem 12Go.co kosztują zaledwie 50 PLN od osoby za cały przejazd.

Czy z Wiednia do Bratysławy kursuje pociąg bezpośredni?

Tak. Jest ich mnóstwo. Odjeżdżają one co godzinę, zaczynając tuż po 5:00 rano. Stamtąd to już tylko 1 godzina i 15 minut na wschód, prosto do Bratysławy – wszystko z widokiem na wiatraki i pola uprawne, które możesz podziwiać podczas podróży.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Wiednia do Bratysławy?

Normalna cena za przejazd pociągiem na trasie Wiedeń – Bratysława wynosi 50 PLN za osobę. Nie ma różnicy w cenie biletów kupionych w przedsprzedaży i tych kupionych na miejscu, ale zalecamy, aby przed wyjazdem do Austrii wyszukać i kupić bilet na 12Go.co, by uniknąć stania w kolejkach na dworcu.

Jak długa jest podróż autobusem z Wiednia do Bratysławy?

Nieco ponad godzinę, o ile po drodze nie ma korków. Trasa prowadzi na wschód drogami A4 i A6. Pod koniec podróży przekroczysz granicę słowacko-austriacką, a następnie Dunaj w drodze do głównego dworca w dzielnicy Nivy w Bratysławie.

Czy warto jechać z Wiednia do Bratysławy?

Zamiana Wiednia na Bratysławę zajmuje tylko godzinę, ale ta podróż otwiera przed Tobą zupełnie nowy świat zwiedzania, przygód i smaków. Zaplanuj wycieczkę i dodaj kilka dni na zwiedzanie słynnego Starego Miasta w sercu słowackiej stolicy, gdzie puby z piwem sąsiadują ze słowiańskimi jadłodajniami. Możesz też potraktować to jako okazję do rozpoczęcia przygody w Małych Karpatach, gdzie szlaki turystyczne wiją się przez sosnowe lasy.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: