Jak dostać się z Wiednia do Salzburga

Jak dostać się z Wiednia do Salzburga?

Chcesz zamienić dumne pałace Habsburgów i wypielęgnowane parki miejskie na ośnieżone szczyty austriackich Alp? Podróż z Wiednia do Salzburga w ciągu kilku godzin zapewni Ci taką możliwość. Między tymi miastami roztacza się około 250 km pofałdowanych lasów, krętych rzek i łagodnych wzgórz, ale te dwa kierunki połączone są drogami, koleją, a nawet pasami powietrznymi.

W tym przewodniku znajdziesz wszystkie opcje transportu, jakie możesz wybrać, aby pokonać trasę z jednego miasta do drugiego i dotrzeć na koncerty Mozarta, do lśniących jezior, szlaków turystycznych, historycznych zamków i miejsc, w których kręcono niegdyś ” The Sound of Music”.

TransportCzasCenaBilety
Z Wiednia do Salzburga pociągiem2,5 h78 PLNZarezerwuj online
Z Wiednia do Salzburga samolotem50 min230 PLNZarezerwuj online
Z Wiednia do Salzburga taksówką3 h1200 PLNZarezerwuj online
Z Wiednia do Salzburga samochodem3 h340 PLNZarezerwuj online
Z Wiednia do Salzburga z wycieczką530 PLNZarezerwuj online

Z Wiednia do Salzburga pociągiem

Z Wiednia do Salzburga pociągiem
Pociągi Railjet są najpopularniejszym wyborem na trasie Wiedeń – Salzburg © David Jancik / Shutterstock.com

Czas – 2 h 22 min
Cena – 80 PLN+
Comfort – 4/5

Pociąg z Wiednia do Salzburga wiedzie przez samo serce wschodniej Austrii. Z wielkich pałaców starego cesarstwa do podnóża Alp Salzburskich dojedziesz nim w niecałe 2,5 godziny, co czyni pociąg całkiem szybkim środkiem transportu. Ponadto, w ciągu dnia co godzinę odjeżdżają aż trzy pociągi, więc nie powinniście utknąć w stolicy Austrii bez możliwości ucieczki od strudli.

Austriackie pociągi są również bardzo komfortowe. Na tej trasie można skorzystać z eleganckich pociągów Railjet, obsługiwanych przez państwowe przedsiębiorstwo kolejowe OBB lub z prywatnych pociągów WESTbahn. Pierwsze z nich są nowe i czyste, z dwuosobowymi siedzeniami w klasie ekonomicznej i fotelami pokrytymi sztuczną skórą w klasie pierwszej. Drugie to piętrowe pociągi z dużą ilością miejsca, choć posiłki ograniczają się do automatów (OBB oferuje usługi cateringowe z ciepłymi posiłkami i austriackim piwem!). Wszystkie pociągi OBB odjeżdżają z dużego wiedeńskiego Hauptbahnhof. Inne zaś zaczynają kurs na Wien Westbahnhof.

Railjet train near Salzburg in Austria
Im bliżej Salzburga, tym lepsze będą widoki

Pociągi do Salzburga jadą przez tereny wiejskie Górnej Austrii, omijając Alpy na południu.

Widoki, które roztaczają się z torów kolejowych podczas tej podróży nie są może tak spektakularne jak w zachodniej części Austrii, ale są wystarczająco miłe dla oka. W okolicach Wiednia zobaczysz pokryte sosnami lasy Wienerwald, a następnie pofałdowane farmy Górnej Austrii i bieg rzeki Dunaj. W okolicach Salzburga jest jeszcze lepiej – na horyzoncie pojawiają się góry, a zza rzeki Salzach będziesz mógł dostrzec przełęcze prowadzące do Bawarii.

Bilety na każdy rodzaj podróży pociągiem w Austrii są zawsze tańsze, jeśli kupi się je z wyprzedzeniem. Na tej trasie można zaobserwować znaczne różnice między cenami biletów w przedsprzedaży a cenami biletów zakupionych w ostatniej chwili – wahają się one od 86 PLN do ponad 250 PLN za osobę. Jeśli nie jesteś pewien, o której godzinie chcesz opuścić stolicę, możesz wybrać pociągi WESTbahn, które kosztują około 140 PLN, ale nie są ograniczone do konkretnego odjazdu.

Z Wiednia do Salzburga samolotem

Z Wiednia do Salzburga samolotem
Lotnisko Salzburg jest położone zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta Salzburg. © Tupungato / Shutterstock.com

Czas – 50 minut (sam przelot)
Cena – 230 PLN+
Comfort – 3/5

Lot z Wiednia do Salzburga trwa zaledwie 50 minut, co sprawia, że samolot jest najszybszym sposobem podróżowania, jeśli liczysz czas od startu z jednego pasa do lądowania na drugim. Każdego dnia oferowane są tylko 3 odloty bez przesiadek. Loty rozpoczynają się tuż przed 10:00 rano, a dwa ostatnie tuż po 17:00 i tuż przed 22:00. Są one obsługiwane przez narodowego przewoźnika Austrian Airlines z Międzynarodowego Portu Lotniczego w Wiedniu, przy użyciu małych samolotów międzymiastowych.

Lakes in Berchtesgaden National Park
Słynne turkusowe jeziora w Parku Narodowym Berchtesgaden

Lot nie jest prostym i najtańszym sposobem na podróż z punktu A do punktu B, ale może być dobrą opcją, jeśli chcesz ominąć miasto i zobaczyć okoliczne góry.

Całkowity czas podróży samolotem będzie prawdopodobnie znacznie dłuższy niż pociągiem, jeśli zmierzasz do klimatycznego Altstadt w Salzburgu – musisz mieć na uwadze 3 lub 4 godziny na transfery, odprawy itp. Ale nie wszyscy podróżni chcą dotrzeć do centrum miasta. Niektórzy wybierają się w kierunku błyszczących jezior Parku Narodowego Berchtesgaden w Niemczech lub austriackiego pasma Hochkönig w pobliżu Hinterthal. Dla tych osób Lotnisko Salzburg jest dobrze położone na zachód od miasta, z punktami wynajmu samochodów i dobrym dostępem do regionalnych autostrad.

Aby uzyskać najlepsze oferty lotów między Wiedniem a Salzburgiem, radzimy zawsze rezerwować bilety przez 12Go.co, gdy tylko poznasz datę i czas podróży. Jest to ważne, ponieważ ceny biletów mogą gwałtownie wzrosnąć wraz z rosnącym popytem, co może spowodować, że koszt miejsc wyniesie ponad 380 PLN za sztukę. Będziesz także musiał doliczyć koszt dodatkowego bagażu, jeśli go przewozisz. To kwota około 75 PLN z Austrian, chociaż sprzęt sportowy i większe torby kosztują dużo więcej.

Z Wiednia do Salzburga taksówką

Z Wiednia do Salzburga taksówką
Nie ma nic wygodniejszego (ani droższego) niż podróż taksówką © der_makabere / Shutterstock.com

Czas – 3 do 4 godziny
Cena – 1200 PLN+
Comfort – 5/5

Jazda taksówką z Wiednia do Salzburga jest tak łatwa, jak to tylko możliwe. Ten luksusowy sposób podróżowania oznacza, że zostaniesz odebrany w stolicy Austrii, gdziekolwiek zechcesz i o jakiejkolwiek porze zechcesz.

To świetna wiadomość, jeśli nie chcesz męczyć się z bagażami na Hauptbahnhof, aby złapać pociąg lub planujesz odlot na lotnisko w Wiedniu i chcesz jak najszybciej wyruszyć w drogę na zachód.

Taksówka jest dobrą opcją awaryjną, jeśli nie masz problemu, aby wydać trochę gotówki i chcesz odbyć podróż możliwe najbardziej komfortowo.

Oprócz komfortu, taksówki mają tę zaletę, że są superwygodne. Zaplanuj dobrze swoją podróż i zarezerwuj taksówkę w renomowanej firmie, a prawdopodobnie będziesz miał do dyspozycji przestronne minivany lub luksusowe modele samochodów – wszystkie z tapicerowanymi siedzeniami i wydajną klimatyzacją. Będziesz mógł również poprosić o zatrzymanie się, kiedy tylko zechcesz po drodze, a po zakończeniu podróży zostaniesz odwieziony do dowolnego hotelu lub dowolnego miejsca w Salzburgu.

Minusy? Cena. Tak, to z pewnością najdroższy sposób, aby zamienić kawiarnie w Wiedniu na koncerty Mozarta w Salzburgu. Większość ofert zaczyna się od około 1200 PLN, ale prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić dodatkowo, jeśli masz zamiar odbyć podróż późno w nocy, wcześnie rano lub wzdłuż bardziej malowniczych tras, które nie są autostradą.

Z Wiednia do Salzburga samochodem

Z Wiednia do Salzburga samochodem
Zachód słońca w Hallstatt zapewnia spektakularne widoki

Czas – 3 do 4 godziny
Cena – 340 PLN+
Comfort – 5/5

Jasne, można pokonać trasę z Wiednia do Salzburga w zaledwie 3 godziny, jeśli wjedzie się na autostradę E60 i pojedzie prosto przez St Pölten i Linz. Ale gdzie w tym wszystkim cała zabawa? O wiele bardziej rozrywkowa i malownicza trasa prowadzi ze stolicy na południowy zachód w głąb Alp Wschodnioaustriackich. W tym celu należy poszukać trasy E59 (S6), która prowadzi przez Leoben. Przygotuj aparat i naładuj dobrze baterię, ponieważ trasa ta ukazuje majestatyczne góry Styrii, a następnie nieodparty region Salzkammergut, w którym koniecznie musisz zrobić postój w wiosce z czekolady Hallstatt!

A jeśli to wciąż za mało, by skusić się na wyjazd, co powiesz na cenę wynajmu samochodu? To koszt w okolicach 340 PLN za cały dzień jazdy w nowoczesnym samochodzie z dużej wypożyczalni przy rezerwacji przez RentalCars.com! Na dodatek trzeba będzie sprawdzić, czy nie ma dopłat za przejazd w jedną stronę, ale i tak transport na pewno będzie tańszy niż taksówka. Wystarczy mieć przy sobie prawo jazdy i kartę kredytową, a jeśli odwiedzasz Austrię w czasie śnieżnej zimy, pomyśl o dodatkowym ubezpieczeniu i dodatkowych atrakcjach, takich jak łańcuchy na opony.

Z Wiednia do Salzburga z wycieczką

Vienna to Salzburg by tour

Czas – cały dzień
Cena – 530 PLN+
Comfort – 4/5

Istnieje kilka naprawdę dobrych wycieczek, które mogą zabrać Cię z dala od zgiełku Wiednia do brukowanych uliczek starego Salzburga w ciągu jednego dnia (a nawet z powrotem). Nie są one najtańszym sposobem na odbycie podróży (prawdopodobnie musisz liczyć się z kosztem około 530 PLN za wszystko), ale będą one zawierać cały pakunek austriackiej kultury, zwiedzania i przyrody. I zostaniesz odebrany bezpośrednio z poczekalni swojego hotelu!

Jednodniowe wycieczki pomiędzy tymi dwoma miastami odbywają się zazwyczaj w małych, 12-osobowych minivanach z klimatyzacją i dużą ilością miejsca na nogi. Rzadko zdarza się jednak, by jechały one na zachód do Salzburga bez żadnych przystanków. Może to oznaczać poranek pośród wspaniałych winnic Wachau lub szmaragdowych pastwisk Styrii. Następnie przewodnik oprowadzi Cię po samym Salzburgu, a trasa wycieczki niezmiennie obejmuje zwiedzanie przepięknego Pałacu Mirabell i Domu Mozarta.


Droga z Wiednia do Salzburga jest drogą, która powinna skusić każdego podróżnika zainteresowanego zobaczeniem najważniejszych zabytków kultury, jakie Austria ma do zaoferowania. Aha, no i zbliży Cię do zachwycających Alp, gdzie w dolinach czają się zamki i lśniące jeziora. Miło.


Z Wiednia do Salzburga – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na podróż z Wiednia do Salzburga?

Na tej trasie zdecydowanie królują pociągi, jeśli chodzi o budżet. Nie ma tu tańszych autobusów, więc koszt biletu we wcześniej taryfie wynoszący zaledwie 80 PLN jest jak najbardziej przyjazny dla portfela. Pamiętaj jednak, aby zarezerwować bilet z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co, jeśli chcesz zapłacić tak mało – koszt miejsc w pociągach OBB może wzrosnąć w miarę zbliżania się daty odjazdu.

Jaki jest najszybszy sposób na dostanie się z Wiednia do Salzburga?

Wbrew pozorom to podróż pociągiem okazuje się najszybszą opcją. Owszem, lot trwa tylko 50 minut, ale nie uwzględnia to czasu, jakiego będziesz potrzebować na dotarcie na Międzynarodowe Lotnisko w Wiedniu, a następnie z powrotem na brukowane uliczki po stronie Salzburga. Jeśli dodasz do tego czas podróży, prędko zorientujesz się, że to pociąg jest tu faworytem. Szczególnie, jeśli uda Ci się załapać na jedną z szybkich usług Wien Hauptbahnhof – pociąg pokonuje trasę w 2 godziny i 22 minuty. Bilety najlepiej zarezerwować na 12Go.co.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Wiednia do Salzburga?

To już zależy od Ciebie. Pociąg jest wygodny i przyjemny, jedzie płynnie i oferuje piękne widoki na Górną Austrię. Jednak z pewnością warto wynająć własny samochód i wyruszyć w podróż po okolicy. Jeśli masz czas do dyspozycji, to może to oznaczać przygodę przez wspaniałe regiony Styrii i Salzkammergut.

Jak długo trwa podróż pociągiem z Wiednia do Salzburga?

Najszybsze pociągi pokonują tę trasę w 2 godziny i 22 minuty – jest to czas przejazdu od stacji do stacji. Zalecamy jednak, aby rezerwować bilety z jak największym wyprzedzeniem, ponieważ mogą drożeć w miarę zbliżania się daty odjazdu. Skorzystaj z 12Go.co, aby porównać ceny w różnych godzinach odjazdu i kupić bilet online.

Czy można wybrać się na jednodniową wycieczkę z Wiednia do Salzburga?

Każdy, kto ma ochotę zaśpiewać piosenki z Sound of Music i zobaczyć fotogeniczne miasteczko Hallstatt, powinien koniecznie rozważyć jednodniową wycieczkę z Wiednia do Salzburga. Jest to opcja tańsza niż prywatna taksówka, ale oferuje mnóstwo austriackiej kultury w regionach, które oddzielają oba miasta, nie wspominając o zwiedzaniu centrum Salzburga, gdzie pod strzelistym zamkiem znajduje się dawny dom Mozarta.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: