Jak dostać się z Monachium do Salzburga

Jak dostać się z Monachium do Salzburga

Gdy już nasycisz się białą kiełbasą, zespołami grającymi Oom-pah i piwem Oktoberfest, czas zaplanować kolejny postój w Europie Środkowej. Ze stolicy Bawarii jest tylko jeden kierunek, w którym można się udać: Południe. To właśnie tam wznoszą się wielkie ściany Alp, skrywające połyskujące jeziora i mistyczne zamki. Skrywają one również zachwycające miasto Salzburg, gdzie usłyszysz Mozarta odbijającego się echem od sal koncertowych i odtworzysz sceny z filmu The Sound of Music.

W tym przewodniku znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby pokonać 115 km, które dzielą jedno miasto od drugiego…

TransportCzasCenaBilety
Z Monachium do Salzburga pociągiem1,5 h85 PLNZarezerwuj online
Z Monachium do Salzburga autobusem2 h21 PLNZarezerwuj online
Z Monachium do Salzburga taksówką2 h1200 PLNZarezerwuj online
Z Monachium do Salzburga ze zorganizowaną wycieczką190 PLNZarezerwuj online

Z Monachium do Salzburga pociągiem

Z Monachium do Salzburga pociągiem

Czas – 1,5 godziny
Cena – 85 PLN+
Komfort – 4/5

Istnieją dwa rodzaje pociągów, które łączą uzależnioną od piwa stolicę Bawarii z austriackim zamkiem, będącym niegdyś domem Mozarta. Kursują one co godzinę, więc nie ma problemu z wyborem godziny odjazdu. Jeden z nich jest jednak szybszy od drugiego: Poszukaj połączenia EuroCity, aby pokonać tę trasę w zaledwie 1 godzinę i 28 minut. Pociąg regionalny Meridian robi dodatkowe przystanki i porusza się wolniej, potrzebując w sumie około 1 godziny i 47 minut.

Mimo to, nie lekceważylibyśmy całkowicie wolniejszego Meridian. Powód? Może być tańszy niż jego konkurent, a bilet na niego można rezerwować nawet w dniu podróży za jedyne 130 PLN za osobę. Opcje EuroCity, z drugiej strony, mają dynamiczne ceny. Oznacza to, że możesz być w stanie zdobyć okazyjną cenę w wysokości zaledwie 80 PLN za osobę, ale musisz zarezerwować bilet z dużym wyprzedzeniem (zazwyczaj na co najmniej 60 lub 90 dni) za pomocą 12Go.co.

Standardowe miejsce siedzące w jednym z pociągów OBB/ZSR
Standardowe miejsce siedzące w jednym z pociągów OBB/ZSR

Wybierz pociąg, aby podziwiać piękne widoki Alp Bawarskich na trasie między Monachium a Salzburgiem.

Pociągi są komfortowe, choć te szybsze to prawdziwa czołówka. Często są to szybkie austriackie lokomotywy OBB RJX, które oferują dużo miejsca na nogi i wyposażone są w wagony restauracyjne oraz szerokie okna pozwalające podziwiać widoki (prezent na tej naprawdę malowniczej trasie A do B). Wszystkie pociągi odjeżdżają z dworca głównego w Monachium w pobliżu Karlsplatz i docierają do Salzburg Hauptbahnhof, który znajduje się około 20 minut spacerem od centrum miasta.

To zrozumiałe, że jest to jedna z najpiękniejszych podróży koleją w całych Niemczech. Jadąc z Monachium na południowy wschód, przez pola uprawne i jeziora, zbliżasz się do wielkiej skalnej falangi, jaką są austriackie Alpy. W pogodne dni można podziwiać ich skaliste szczyty, a nawet pokrywający je śnieg. Najlepsze panoramy roztaczają się prawdopodobnie z prawej strony pociągu, choć obie strony są całkiem niezłe.

Z Monachium do Salzburga autobusem

Z Monachium do Salzburga autobusem

Czas – 2 godziny
Cena – 21 PLN
Komfort – 3/5

Jeśli nadwyrężyłeś swój budżet na piwo z Oktoberfestu lub musisz zachować coś w portfelu na wycieczki do kina Sound of Music, autobus jest tym środkiem transportu, którego szukasz. Jest to najtańsza opcja na podróż między Monachium a Salzburgiem. Jest też stosunkowo wygodna. Duże firmy, takie jak europejski Flixbus i dobrze oceniane Nomago, oferują flotę nowoczesnych, klimatyzowanych autokarów z rozkładanymi fotelami, które zabiorą Cię z miasta do miasta.

Autobus wygrywa z innymi środkami transportu w kwestii ceny biletów, które czasami stanowią tylko ułamek kosztów pociągu.

Większość wycieczek rozpoczyna się na dużym, przypominającym UFO dworcu ZOB w Monachium. Znajduje się on tuż obok głównego dworca kolejowego w mieście, co oznacza, że można się tam łatwo dostać metrem lub tramwajem. Stamtąd autobus będzie jechał na południe, a następnie na wschód trasą nr 8, omijając Alpy i przekraczając granicę w pobliżu Bad Reichenhall. Stacje docelowe mogą się różnić, ale najprawdopodobniej będą to albo Salzburg Lastenstrasse (znacznie lepszy dostęp do centrum) lub P + R Salzburg South (nieco dalej od głównej dzielnicy turystycznej).

ZOB station in Munich
Zentraler Omnibusbahnhof München (ZOB) jest centralnym dworcem autobusowym w Monachium © info.cineberg.com

Oczekuj, że zapłacisz około 19 PLN za całą podróż w niektórych najtańszych autobusach. Bilety będą drożeć w miarę zbliżania się daty odjazdu, ale autobus rzadko będzie tak drogi jak pociąg, co czyni go niezawodnym wyborem dla świadomych budżetu globtroterów.

Z Monachium do Salzburga taksówką

Z Monachium do Salzburga taksówką
Podróż taksówką jest zarówno wygodna, jak i pozwala na dodatkowe postoje. © Yauhen_D / Shutterstock.com

Czas – 2 godziny
Cena – 1200 PLN
Komfort – 5/5

Taksówka z Salzburga do Monachium jest tak wygodna, jak to tylko możliwe. Możesz wybrać, z którego miejsca w stolicy Bawarii chcesz zostać odebrany, nieważne czy jest to hotel w środku Altstadt, wiejski dom gdzieś na obrzeżach Ogrodu Angielskiego, czy nawet terminal na dużym lotnisku w Monachium. Zanim zdążysz wypić piwo i zjeść precla, będziesz już w drodze na południowy wschód do Salzburga.

Podziel koszt taksówki z Monachium do Salzburga między wszystkie podróżujące z Tobą osoby – niech Twój przejazd na południowy wschód w góry Austrii będzie łatwy i przyjemny!

Jeśli chodzi o komfort, to taksówki są bardzo wygodne. Klimatyzowane na cieplejsze miesiące i ogrzewane w śnieżne bawarskie zimy – zapewnią Ci tym samym komfort i świeżość podczas podróży. Taksówki są prywatne, więc nie będziesz musiał „przepychać się” z innymi podróżnymi. Ponadto taksówki mogą zatrzymać się po drodze gdziekolwiek zechcesz – na przerwę na toaletę lub po prostu na podziwianie pięknych widoków austriackich Alp.

Austrian Alps
W drodze do Salzburga jest wiele zapierających dech w piersiach widoków

Oczywiście, minusem tego środka transportu jest cena. Stawki za przejazd taksówką między Monachium a Salzburgiem oscylują wokół kwoty 1250 PLN za samochód. Jest to usługa zarezerwowana głównie dla wędrowców (latem) i narciarzy (zimą), którzy zmierzają do alpejskich kurortów w regionie Salzkammergut. Nie tylko dzielą oni między siebie koszt przejazdu, ale zyskują również możliwość łatwego transportu całego swojego ekwipunku prosto do górskiego hotelu.

Z Monachium do Salzburga ze zorganizowaną wycieczką

Munich to Salzburg by tour

Czas – Cały dzień
Cena – Około 195 PLN za osobę
Komfort – 4/5

W swoją podróż z Monachium do Salzburga możesz wpleść odrobinę przygody, wybierając trasę zorganizowanej wycieczki. Trwające cały dzień, pakiety te nie tylko pozwolą Ci znaleźć się w pięknym, barokowym mieście nad rzeką Salzach. Oferują one również mnóstwo historycznych i kulturowych eksploracji po drodze. Typowy plan podróży obejmuje odbiór z hotelu w Monachium, a następnie transfer minivanem lub autokarem do Salzburga, spacer z przewodnikiem po centrum miasta, zwiedzanie Pałacu Mirabell i wycieczkę do niesamowitej twierdzy Hohensalzburg. Być może uda Ci się również znaleźć pakiety, które oferują przystanek w wartej zobaczenia nazistowskiej bazie Orle Gniazdo w Obersalzbergu.


W Monachium na horyzoncie majaczą Alpy. Swymi ząbkowanymi grzbietami i śniegiem wzywają poszukiwaczy przygód i miłośników przyrody. Ale skrywają także wielkie austriackie miasto Salzburg, gdzie na brukowanych placach możesz popijać mocne owocowe sznapsy, a pod kolczastymi szczytami i zamkami dowiedzieć się wszystkiego o Mozarcie.


Z Monachium do Salzburga – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Monachium do Salzburga?

Autokar oferuje najlepsze okazje. W rzeczywistości, czasami można zarezerwować miejsca na całej trasie ze stacji ZOB w Monachium do Salzburga za jedyne 19 PLN za sztukę, pod warunkiem, że zarezerwujesz je wcześniej za pomocą 12Go.co. Zalecamy szukanie wśród sprawdzonych przewoźników, takich jak Flixbus, którzy oferują najniższe ceny i najczęstsze odjazdy.

Jaki jest najszybszy sposób dotarcia z Monachium do Salzburga?

Pociągiem. Z głównego dworca kolejowego w Monachium, przez północny skraj Alp, do Salzburga można dojechać w zaledwie 1,5 godziny. Aby dostać się na miejsce w tak krótkim czasie, należy skorzystać z pociągów RJX, które są obsługiwane przez OBB, ponieważ pociągi Meridian nie są tak szybkie.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Monachium do Salzburga?

Dla większości podróżnych jest to z pewnością pociąg. Malowniczy, niedrogi i kursujący często, spełnia wszystkie kryteria łatwej podróży na południowy wschód do Salzburga. Jednak nie można zapomnieć o zorganizowanych transferach taksówkami. Tak, kosztują one więcej, ale są prawdziwym prezentem dla grup narciarzy i wędrowców, którzy mają dużo sprzętu i chcą dostać się prosto do górskich kurortów.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Monachium do Salzburga?

Wejdź na stronę 12Go.co, wpisz datę podróży i kliknij szukaj. Zobaczysz, że ceny biletów na pociągi z Monachium do Salzburga są różne. Jeśli dokonasz rezerwacji odpowiednio wcześnie, możesz zapłacić przyjazne dla portfela 85 PLN za osobę za najszybsze pociągi EuroCity. Jeśli Ci się nie uda, możesz rozważyć zakup biletów za 130 PLN w jedną stronę na linii Meridian. Możesz również zaoszczędzić trochę gotówki kupując bilet Bayern Ticket, który oferuje dobre zniżki dla rodzin i dużych grup, które chcą poruszać się po Bawarii i Salzburgu.

Czy z Monachium do Salzburga kursuje pociąg bezpośredni?

Jest ich mnóstwo. Odjeżdżają częściej niż raz na godzinę z Dworca Głównego w Monachium, pokonując 90-kilometrową trasę w zaledwie 1,5 godziny. Warto jednak zarezerwować miejsca z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co, ponieważ pociągi mogą być bardzo zatłoczone – szczególnie w godzinach szczytu i w sezonie turystycznym.

Czy z Monachium do Salzburga kursuje szybki pociąg?

Na tej trasie nie kursują pociągi osiągające 300 km/h, ale za to możesz zarezerwować miejsce w szybkich pociągach EuroCity, dzięki którym pokonasz całą trasę w zaledwie 1,5 godziny. Jest to najszybszy sposób na dostanie się z Monachium do Salzburga, więc jest to zrozumiałe, że ten środek transportu cieszy się dużą popularnością. Pamiętaj tylko, aby zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: