Jak dostać się z Pragi do Wiednia

Jak dostać się z Pragi do Wiednia

Licząca 270 km trasa z Pragi do Wiednia prowadzi przez serce Europy Środkowej. Na południe od gotyckich zamkowych wież stolicy Czech lasy sosnowe Republiki Czeskiej zamieniają się w pofałdowane zielone wzgórza Moraw. Wkrótce na horyzoncie pojawi się wschodni kraniec Alp. Strzegą one miasta pełnego eleganckich pałaców i oper, nastrojowych kawiarni i barokowych rezydencji: Wiednia.

W tym przewodniku przedstawiamy wszystkie możliwości podróżowania na tej trasie, ze szczegółami dotyczącymi zarówno romantycznych połączeń kolejowych, jak i oszczędnych połączeń autobusowych.

TransportCzasCenaBilety
Z Pragi do Wiednia pociągiem4 h68 PLNZarezerwuj online
Z Pragi do Wiednia autobusem4,5 h55 PLNZarezerwuj online
Z Pragi do Wiednia samolotem1 h490 PLNZarezerwuj online
Z Pragi do Wiednia samochodem3,5 h1100 PLNZarezerwuj online

Z Pragi do Wiednia pociągiem

Z Pragi do Wiednia pociągiem
RegioJet oferuje zarówno pociągi jak i autobusy kursujące z Pragi do Wiednia

Czas – Nieco ponad 4 godziny
Cena – od 68 PLN
Komfort – 5/5

Podróż pociągiem z Pragi do Wiednia ma w sobie coś nostalgicznego i pełnego przygód. Wyjeżdżając z dużego dworca Praha Hlavní Nádraž, szybko dotrzesz do południowych krańców Republiki Czeskiej, gdzie region Bohemia przechodzi w region Morawy. Charakteryzują się one pięknymi pagórkami i łagodnymi konturami, a lasy sosnowe obramowują wiejskie pola uprawne. Całkiem niezły widok.

Jeśli chodzi o odjazdy, masz do wyboru wiele wiedeńskich opcji. Najpopularniejsze są połączenia Railjet. Rozpoczynają się one już o godzinie 4:44 rano i kursują co 2 godziny, aż do 18:44. Nowsza usługa o nazwie RegioJet oznacza dodatkowe cztery połączenia o godzinach: 5:20, 9:20, 13:20 i 16:20.

Regiojet Standard Seating
Normalne siedzenia w pociągu RegioJet są całkiem wygodne

Podróżuj pociągiem między Pragą a Wiedniem odbywa się w towarzystwie zachwycających krajobrazów, zielonych wzgórz, lasów i łąk.

Warto zwrócić uwagę na kilka różnic w stylistyce samych pociągów. Pociągi Railjet są eksploatowane przez Koleje Czeskie i OBB. Mają one tylko dwie klasy: 1. i 2. Obie obejmują mieszankę miejsc siedzących przy stolikach i podwójnych jednokierunkowych, nie wspominając o dostępie do pokładowego baru serwującego lokalne czeskie piwa. RegioJet posiada dodatkowe klasy. Począwszy od podstawowej do biznesowej, która kosztuje więcej, ale zawiera darmową kawę Illy, dostęp do WiFi, a nawet obsługę przy stoliku. Na pokładzie znajdują się również specjalne wagony dla dzieci z interaktywnymi grami i ekranami telewizyjnymi.

W sumie podróż koleją z Pragi do Wiednia trwa nieco ponad 4 godziny. Biorąc pod uwagę czas transferu na lotnisko i oczekiwanie na odlot, jest to porównywalne z lotem z miasta do miasta. Jest to również wygodna opcja, ponieważ bilety można zarezerwować z wyprzedzeniem. Najłatwiej zarezerwować je na stronie 12Go.co – zapłacisz około 70 PLN za przejazd drugą klasą lub taryfą podstawową.

Z Pragi do Wiednia autobusem

Z Pragi do Wiednia autobusem
Bilety na autobusy RegioJet z Pragi do Wiednia można zarezerwować na stronie 12Go.co © Kagan Kaya / Shutterstock.com

Czas – 4,5 godziny
Cena – 55 PLN+
Komfort – 4/5

Autobus jest prawdopodobnie najbardziej ekonomiczną opcją na trasie między Pragą a Wiedniem. Ceny biletów zaczynają się już od 55 PLN, więc jest to idealne rozwiązanie dla podróżnych, którzy chcą zaoszczędzić trochę euro na pieniste austriackie piwa i zakupy na Naschmarkt. Zawsze warto jednak zarezerwować bilet odpowiednio wcześnie. Bilety mogą się szybko wyprzedać, szczególnie w szczycie lata. Ale więcej na ten temat później…

Czas przejazdu nie jest dużo dłuższy niż podróż pociągiem. W rzeczywistości autobusy potrzebują tylko niecałych 5 godzin, zanim wjadą na Wiedeński Międzynarodowy Busterminal (w skrócie VIB) przy Erdbergstrasse lub na Dworzec Główny w pobliżu Südtirolerplatz. Wszystkie połączenia odjeżdżają z głównego dworca autobusowego Florenc Central, położonego około 20 minut spacerem od praskiej starówki lub 15 minut jazdy autobusem linii 207.

Do wyboru jest kilka firm autokarowych, ale większość podróżnych wybiera RegioJet lub Flixbus. Pierwszy operator to znany przewoźnik regionalny, którego autobusy odjeżdżają z Pragi o godzinach 7:00, 11:00, 15:00 i 18:00. Bilety można zarezerwować z wyprzedzeniem za pośrednictwem 12Go. Flixbus natomiast dysponuje siecią obejmującą cały kontynent i nowoczesnymi pojazdami kursującymi między wieloma miastami i miejscowościami z europejskiej listy najcenniejszych atrakcji.

Z Pragi do Wiednia samolotem

Z Pragi do Wiednia samolotem
Międzynarodowy port lotniczy w Wiedniu (Vienna International Airport) położony jest 18 km na południowy wschód od centrum Wiednia. © Tomas Palsovic / Shutterstock.com

Czas – 50 minut (sam przelot)
Cena – 490 PLN +
Komfort – 5/5

Iglice Zamku Praskiego i okazałe kolumnady wiedeńskiego Hofburga dzieli tylko 4,5-5 godzin jazdy samochodem, ale Austrian Airlines wciąż oferują bezpośrednie połączenia lotnicze między tymi dwoma miejscami (aż cztery dziennie). W powietrzu połączenie trwa zaledwie 55 minut. Oczywiście, całkowity czas podróży jest znacznie dłuższy, co wiąże się z odprawą na lotniskach i transferami do i z terminali. Mimo to, jest to wygodny i niezawodny sposób na przemieszczanie się ze stolicy do stolicy.

Lot z Pragi do Wiednia zajmuje mniej niż godzinę, ale zapłacisz za niego więcej i będziesz musiał zorganizować podróż na lotniska po obu stronach.

Głównym minusem podróży samolotem jest koszt. Przy średnich cenach na poziomie 500 PLN za loty między Pragą a Wiedniem, prawdopodobnie nie jest to opcja, którą warto wybrać, jeśli dysponujesz budżetem na podróż z plecakiem. Oczywiście zazwyczaj można trafić na dobre oferty, rezerwując je z co najmniej 90-dniowym wyprzedzeniem. W tym celu wejdź na stronę 12Go.co, wpisz datę podróży i kliknij szukaj.

Aby dostać się na lotnisko po stronie praskiej, możesz wskoczyć w dowolną liczbę autobusów, które łączą się z liniami metra C i B (bilety na całą podróż kosztują około 9 PLN). O wiele wygodniej i prościej jest jednak zdecydować się na prywatną taksówkę – jej koszt to około 95 – 115 PLN od strony Starego Miasta. Z międzynarodowego lotniska w Wiedniu wybierz pociąg, który jedzie prosto na stację Wien Mitte. Bilet kosztuje nieco ponad 15 PLN za przejazd.

Z Pragi do Wiednia samochodem

Prague to Vienna by car

Czas – 3,5 godziny
Cena – 90 PLN na bramki, 1000 PLN za wynajem auta
Komfort – 5/5

Stolica Czech i stolica Austrii są połączone szybkimi, sprawnie działającymi autostradami. Z Pragi na południowy wschód prowadzi autostrada E50, która przez około 190 km wije się przez niskie łańcuchy górskie i zalesione doliny, aż do drugiego miasta Brna. Tam trasa skręca na południe w drogę E461, która prowadzi aż do granicy. Po przekroczeniu granicy z Austrią (nie powinieneś długo czekać na granicy, ponieważ oba kraje należą do strefy Schengen, w której można swobodnie podróżować) można jechać autostradą A5 aż do Wiednia.

Jadąc z Pragi do Wiednia możesz swobodnie wybrać się do ukrytych i intrygujących miejsc na południu Czech.

Od startu do mety podróż może trwać nawet 3,5 godziny. Ale pamiętaj: To wszystko bez jednego postoju. Prawdziwym bonusem posiadania własnych kół jest możliwość zatrzymania się i podziwiania widoków, kiedy tylko przyjdzie Ci na to ochota. Polecamy poświęcić trochę czasu na zwiedzanie winnic Moraw Południowych, neogotyckiego pałacu UNESCO w Lednicach i tętniącego życiem miasta studenckiego Brna. Dzięki tym wszystkim atrakcjom, możesz z łatwością zamienić tę wycieczkę w całodniową przygodę po niektórych z bardziej odległych zakątków Europy Środkowej.

Jeśli nie chcesz jechać do Czech na własnych czterech kółkach, musisz zorganizować wynajem samochodu. Możesz to zrobić online za pośrednictwem RentalCars.com. Musisz pamiętać, że trzeba będzie zapłacić dodatkowe dopłaty do dziennej stawki wynajmu za przekroczenie granic międzynarodowych i oddanie samochodu w innym miejscu niż to, w którym go odebrałeś. Będziesz także musiał kupić winiety, aby pokazać, że zapłaciłeś opłaty za autostrady zarówno w Austrii, jak i w Czechach. Miłej jazdy!

. Musisz pamiętać, że trzeba będzie zapłacić dodatkowe dopłaty do dziennej stawki wynajmu za przekroczenie granic międzynarodowych i oddanie samochodu w innym miejscu niż to, w którym go odebrałeś. Będziesz także musiał kupić winiety, aby pokazać, że zapłaciłeś opłaty za autostrady zarówno w Austrii, jak i w Czechach. Miłej jazdy!Przejechanie 270 km z Pragi do Wiednia oznacza przemierzenie połaci Europy pokrytych winnicami, rustykalnymi polami uprawnymi i lasami sosnowymi, które ciągną się aż po horyzont. Oznacza to również zamianę przesiąkniętej piwem stolicy na inną, przesiąkniętą historią Habsburgów i pełną wspaniałych XVIII-wiecznych pałaców. To podróż, której nie zapomnisz za szybko!


Z Pragi do Wiednia – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Pragi do Wiednia?

Osoby z niewielkim budżetem mogą zdecydować się na połączenie autokarowe między Pragą a Wiedniem. Najtańsze bilety można kupić już od 55 PLN, ale licz się z dodatkowymi kosztami, jeśli są to: środek lata, popularne terminy wakacyjne lub usługi premium. Dobrym sposobem na sprawdzenie czy podróż autobusem to na pewno dobra okazja, jest odwiedzenie strony 12Go.co, gdzie można łatwo porównać koszty transportu drogowego i kolejowego.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Pragi do Wiednia?

Lot z Pragi do Wiednia trwa zaledwie 55 minut nad Morawskimi Krainami Winorośli. Należy jednak pamiętać, że podróż samolotem oznacza również 1,5 godziny w halach odlotów i około godzinny transport do i z terminali. Co z tego wynika? Pociąg może okazać się jeszcze szybszy. Z cienia Zamku Praskiego do podnóża austriackich Alp możesz dojechać nim w nieco ponad 4 godziny. Najlepsze ceny i rozkłady jazdy znajdziesz na stronie 12Go.co.

Jak długo trwa podróż pociągiem z Pragi do Wiednia?

4 godziny na torach to łączny czas, jakiego potrzebujesz, aby przejechać między Pragą a Wiedniem. I są to przyjemne 4 godziny! Przez okno można podziwiać winnice i arkadyjskie krajobrazy Czech. W pokładowej kuchni można skosztować lokalnego czeskiego i austriackiego piwa. Podróż to nic trudnego.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Pragi do Wiednia?

Koszt miejsca w pociągu zależy od tego, kiedy podróżujesz, w jakiej klasie podróżujesz i jakim pociągiem chcesz jechać. Możesz to wszystko porównać na 12Go.co. Ogólnie rzecz biorąc, ceny biletów zaczynają się od około 70 PLN za miejsca w drugiej klasie w pociągach Kolei Czeskich i OBB. Za miejsce w klasie biznes w komfortowych liniach RegioJet można jednak zapłacić ponad trzykrotnie więcej niż za miejsce w klasie deluxe.

Czy podróż pociągiem z Pragi do Wiednia jest malownicza?

Z pewnością tak. Zalecamy, aby od razu po opuszczeniu Pragi mieć w pogotowiu aparat fotograficzny, bo już wkrótce zapanuje tu rustykalny czeski krajobraz i będziesz podziwiać zielone pola kukurydzy i trawy, chmielniki oraz dzikie lasy. Im dalej na południe, tym więcej pojawia się winnic. Wtedy jest już wiadomo, że wjechało się do regionu Moraw Południowych, który jest obszarem winiarskim. Po drugiej stronie granicy z Austrią można dostrzec Las Wiedeński, a w oddali, na zachodzie, przedgórze słynnych Alp.

Czy z Pragi do Wiednia kursuje szybki pociąg?

Nie. W tej części Europy nie ma jeszcze szybkich pociągów TGV z Francji. Ale to w sumie dobra wiadomość. Dzięki temu zyskasz więcej czasu na podziwianie czeskich krajobrazów i degustację piwa z pociągu. Co więcej, podróż koleją nie jest wcale taka długa. Zanim wjedziesz na duży wiedeński dworzec Hauptbahnhof, możesz spodziewać się około 4 godzin jazdy.

Jak długo trwa podróż autobusem z Pragi do Wiednia?

Podróż autobusem z Pragi do Wiednia zajmuje około godzinę więcej niż podróż pociągiem. Jeśli zdecydujesz się na autokar, będziesz w drodze przez niecałe 5 godzin. Poza tym będziesz mógł podziwiać piękne widoki z okien, a może nawet zaoszczędzisz trochę euro po drodze. Na stronie 12Go.co możesz porównać ceny biletów na autobusy. Można je nawet zarezerwować online na kilka miesięcy przed podróżą.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: