Jak dojechać z Amsterdamu do Berlina

Jak dojechać z Amsterdamu do Berlina

Niezależnie od tego, czy podróżujesz z plecakiem korzystając z usług Interrail, czy jesteś holenderskim biznesmenem, który chce dotrzeć do konferencyjnych sal niemieckiej potęgi gospodarczej, podróż z Amsterdamu do Berlina zapewne znajdzie się na Twoim radarze. Te dwa miasta leżą wprawdzie w sąsiednich krajach, ale dzieli je 580 kilometrów dolnosaksońskich rzek, westfalskich wzgórz i brandenburskich lasów. Aby pokonać ten dystans, możesz postawić na pociągi dalekobieżne, tanie połączenia autobusowe lub nawet samemu pojechać samochodem. Tak czy inaczej, w tym przewodniku znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zaplanować podróż z jednej stolicy do drugiej.

TransportCzasCenaBilety
Z Amsterdamu do Berlina pociągiem6.5 h170 PLNZarezerwuj online
Z Amsterdamu do Berlina samolotem1.5 h170 PLNZarezerwuj online
Z Amsterdamu do Berlina autobusem8 h120 PLNZarezerwuj online
Z Amsterdamu do Berlina samochodem6 h770 PLNZarezerwuj online

Z Amsterdamu do Berlina pociągiem

Z Amsterdamu do Berlina pociągiem
Pociąg pospieszny Deutsche Bahn na stacji Amsterdam Główny © CatwalkPhotos / Shutterstock.com

Czas – 6,5 godziny
Cena – 170 PLN – 340 PLN
Komfort – 5/5

Przyjazny dla środowiska, pozwalający się zrelaksować i jadący mniej niż 7 godzin, pociąg relacji Amsterdam-Berlin jest doskonałym wyborem dla wszystkich podróżnych. Każdego dnia na tej trasie oferowanych jest do 6 odjazdów. W dni powszednie, najwcześniejszy odjazd jest tuż po 5:00 rano. Ostatni pociąg odjeżdża z Amsterdamu Centralnego o godzinie 15:00, ale w niedzielne popołudnia można trafić na dodatkową usługę o 17:00.

W sumie przejazd zajmuje 6 godzin i 22 minuty. Nie pozwól jednak, aby to Cię zniechęciło – podróż pociągiem to prawdziwa przygoda. Linie kolejowe wiją się przez przedmieścia holenderskiej stolicy i prowadzą przez wiejskie tereny rolnicze, zalesione wzgórza i falujące łąki. Po przekroczeniu granicy z Niemcami przejedziesz przez historyczną stolicę Dolnej Saksonii (Hannover) i przemierzysz porośnięte trzciną bagna Westhavelland, zanim trafisz na przypominający UFO berliński Hauptbahnhof.

Seating in intercity 2nd class
Miejsce siedzące w 2 klasie pociągu Deutsche Bahn jadącym z Amsterdamu do Berlina © Chris Redan / Shutterstock.com

Rzuć okiem na widok za oknem podczas podróży pociągiem z Amsterdamu do Berlina – czeka na Ciebie piękny krajobraz holenderskiego i niemieckiego kraju!

Na trasie czeka Cię wiele atrakcji także na pokładzie pociągu. Wszystkie pociągi są obsługiwane przez Deutsche Bahn (DB). Mają eleganckie wnętrza, klimatyzowane wagony ze stolikami i podwójnymi siedzeniami. Dla tych, którzy są gotowi wydać nieco więcej, dostępna jest również opcja klasy 1. Daje ona dostęp do zamkniętych przedziałów, w których mieści się jednocześnie do 6 osób. Wszystkie pociągi posiadają wagon kuchenny, którego menu pęka w szwach od pszenicznego piwa, bawarskich kiełbasek czy jajecznicy – jest tego co najmniej tyle, by starczyło Ci sił przed zlądowaniem na berlińskich straganach z currywurst.

Bilety na pociągi kursujące między Amsterdamem a Berlinem są zazwyczaj dostępne w sprzedaży na około 6 miesięcy przed datą podróży. Zalecamy, aby spróbować kupić je tak wcześnie, jak to możliwe. Rezerwując bilet z dużym wyprzedzeniem za pośrednictwem serwisu takiego jak 12Go.co, można uzyskać obniżone ceny na bilety sparpreis, które wynoszą około 170 PLN w każdą stronę. Bilety w pełnej cenie kosztują zazwyczaj około 320 PLN w każdą stronę.

Z Amsterdamu do Berlina samolotem?

Z Amsterdamu do Berlina samolotem?
Samolot easyJet kołujący na lotnisku Schönefeld w Berlinie © Markus Mainka / Shutterstock.com

Czas – 1,5 godziny (czas samego przelotu)
Cena – 170-420 PLN
Komfort – 5/5

Wyjątkowa wielkość amsterdamskiego lotniska Schiphol oznacza, że istnieje wiele sposobów, aby dostać się ze stolicy Holandii do Niemiec drogą powietrzną. Samoloty lądować będą na lotnisku Berlin-Tegel lub Berlin Schönefeld, a podróż zajmie im średnio tylko 1,5 godziny od schowania kół do lądowania. To najszybszy możliwy środek transportu z punktu A do punktu B na liście.

W grę wchodzą zarówno tanie linie lotnicze, jak i opcje premium. Aby uzyskać najtańsze bilety, spróbuj skupić swoje poszukiwania na trzech codziennych odlotach tanich linii easyJet. Wyloty odbywają się wczesnym rankiem i dwa razy wieczorem, a kosztują zaledwie około 150 PLN za bilet. KLM Royal Dutch oferuje również usługę, która trwa tylko 1 godzinę i 115 minut i ląduje w Berlin-Tegel koło wczesnego popołudnia. Bilet ten kosztuje jednak zwykle więcej niż 380 PLN za miejsce. Obie te podstawowe taryfy obejmują bagaż podręczny. Za luksus odprawy trzeba będzie zapłacić od 70 PLN do 140 PLN więcej.

Latanie może być zarówno okazyjne, jak i szybkie. Pamiętaj tylko, aby zarezerwować bilet odpowiednio wcześnie i zastanowić się, na jakie lotnisko w Berlinie chcesz się dostać.

Całkowity czas podróży wyniesie około 5 lub 6 godzin, jeśli weźmiemy pod uwagę konieczność wcześniejszego dotarcia na lotnisko oraz transfery z centrów miast do terminali (i vice versa). Po stronie holenderskiej oferowany jest bezpośredni pociąg ze stacji Centraal, którym można dostać się na Schiphol. Z lotniska Schönefeld, warto rozważyć opcję transportu S-Bahn – jest to wygodny sposób, aby dostać się do miasta. Z lotniska Tegel najszybszą opcją jest taksówka lub autobus TXL Express.

Loty są prawie zawsze tańsze, jeśli zarezerwuje się je z wyprzedzeniem. Pomogą Ci w tym takie serwisy jak 12Go. W tygodniach bezpośrednio poprzedzających podróż ceny biletów znacznie wzrastają. Najniższe ceny można natomiast spotkać zazwyczaj na około 90 dni przed wylotem.

Z Amsterdamu do Berlina autobusem

Z Amsterdamu do Berlina autobusem
Autobus Flixbus gotowy do odjazdu w Amsterdamie © DutchMen / Shutterstock.com

Czas – 8-10 godzin
Cena – 120 PLN
Komfort – 3/5

Zawsze znajdą się autobusy łączące ze sobą te dwie, pełne zabawy stolice Europy Zachodniej. Niektóre z nich mogą wymagać przesiadki po drodze, podczas gdy inne pokonują trasę tym samym pojazdem od początku do końca. Nie jest to krótka przejażdżka, gdyż do pokonania jest ponad 560 km. Jednak jest to popularna trasa. Dlatego zapewne będziesz mieć do wyboru kilku różnych przewoźników, w tym tani Flixbus i dobrze oceniany BlaBlaBus.

Autobusy kursujące między Amsterdamem a Berlinem mogą w trakcie podróży zrobić kilka przystanków w interesujących niemieckich miastach.

Na trasie Amsterdam – Berlin autokary często zatrzymują się na przystankach. Nie zdziw się, jeśli wjedziesz do starego miasta z muru pruskiego w Hanowerze, zobaczysz gotyckie wieże w Bremie i trafisz na dworzec w Hamburgu – wszystkie te miejsca są naturalnie na trasie w drodze do stolicy Niemiec. Większość trasy przebiega po nowoczesnych autostradach z wysokimi limitami prędkości, ale jest też kilka ładnych odcinków, szczególnie na zachodnich obrzeżach Holandii i na podmokłych terenach na wschód od Wolfsburga.

Bilety autobusowe warto zawsze kupować z wyprzedzeniem. Rezerwacja online przez 12Go.co oznacza, że w dniu podróży możesz pojawić się z biletem elektronicznym w telefonie. To łatwe. Wcześniejsza rezerwacja to gwarancja niskich cen, zwłaszcza w szczytowych okresach sezonu, takich jak lato czy okres Bożego Narodzenia.

Z Amsterdamu do Berlina samochodem

Z Amsterdamu do Berlina samochodem

Czas – 6-7 godzin
Cena – 770+ PLN
Komfort – 4/5

Nie licz na to, że uda Ci się wynająć samochód za mniej niż 750 PLN. Nawet jeśli potrzebujesz tylko 6 lub 7 godzin, aby przejechać autostradą do Berlina, nadal będziesz musiał zapłacić pełną stawkę za dzień wynajmu, nie wspominając o dodatkowych opłatach za przekraczanie międzynarodowych granic i podróż w jedną stronę.

Z drugiej strony, oznacza to niezależność na drogach mnóstwo czasu na cieszenie się podróżą! Możesz zrobić postój gdziekolwiek i kiedykolwiek zechcesz pomiędzy tymi dwiema stolicami. Może będzie to objazd po romantycznych zamkach Nadrenii? A może chcesz założyć trekkingowe buty i udać się na wędrówkę po pasterskich łąkach Belziger Landschaftswiesen na wschód od Berlina?

Posiadanie własnego samochodu na trasie z Amsterdamu do Berlina daje pewnego rodzaju poczucie przygody.

Drogi w Niemczech i Holandii są bardzo wysokiej jakości. Dotyczy to zwłaszcza „autobahnów”, gdzie ograniczenia prędkości czasami w ogóle nie istnieją, a dobra nawierzchnia sprawia, że jazda jest naprawdę przyjemna. Co więcej, trasa jest łatwa do pokonania. Wystarczy wyjechać z Holandii na wschód autostradą A2, a następnie jechać Bundesautobahn 2 aż do Poczdamu. Tam obwodnicą nr 10 można dojechać do dowolnego zakątka Berlina.


Zarówno w Amsterdamie, jak i w Berlinie nie brakuje zabytków i atrakcji z listy bestsellerów. Możesz pojechać z jednego miejsca do drugiego i wypełnić swój czas kanałami z XVI wieku, wpisanymi na listę UNESCO, a następnego dnia podziwiać potężną Bramę Brandenburską. Udanej podróży.


Z Amsterdamu do Berlina – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na dostanie się z Amsterdamu do Berlina?

Z pewnością podróż autobusem. Ceny biletów w dobrze ocenianych firmach, takich jak BlaBlaBus i Flixbus, mogą zaczynać się już od 115 PLN, jeśli zarezerwuje się je z wyprzedzeniem za pomocą serwisu takiego jak 12Go.co. To prawdziwa okazja, jeśli wziąć pod uwagę, że przelot może kosztować ponad 380 PLN, a wypożyczenie samochodu ponad dwa razy tyle! Oczywiście autobusy nie będą najszybszym środkiem transportu – przygotuj się na 10 godzin jazdy lub nawet więcej!

Jaki jest najszybszy sposób na dostanie się Amsterdamu do Berlina?

Lot to najszybsza opcja transportu z dzielnicy czerwonych latarni do eleganckich bulwarów Mitte i Bramy Brandenburskiej. Najszybsze połączenia lotnicze (oferowane przez KLM) pokonują tę trasę w 85 minut. Inne – jak na przykład tanie loty easyJet – lądują w Berlinie po 1,5 godziny bycia w powietrzu. Oczywiście należy uwzględnić czas potrzebny na dotarcie na lotnisko i z powrotem, a także oczekiwanie w poczekalni odlotów po stronie amsterdamskiej.

Czy z Amsterdamu do Berlina kursuje pociąg bezpośredni?

Tak. W zasadzie jest ich nawet kilka każdego dnia. Odjeżdżają one co godzinę lub dwie z dużego dworca Centraal w Amsterdamie. Połączenia są obsługiwane przez DB, niemieckiego narodowego przewoźnika kolejowego, w nowoczesnych i komfortowych pociągach. Bilety można rezerwować do 180 dni przed podróżą, więc polecamy już teraz zacząć szukać okazji na 12Go.co.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Amsterdamu do Berlina?

Przed podróżą po Europie, postaraj się zdobyć miejsce w pociągu DB z Amsterdamu do Berlina z jak największym wyprzedzeniem. Dzięki temu może uda Ci się zdobyć jeden z ulgowych biletów dla tzw. rannych ptaszków, które są sprzedawane za około 170 PLN. Jeśli misja się nie powiedzie, musisz liczyć się z ceną biletu w kwocie około 300 PLN – 380 PLN. Nie jesteś pewien, gdzie zarezerwować bilet? 12Go.co może Ci w tym pomóc.

Ile trwa podróż pociągiem z Amsterdamu do Berlina?

Niecałe 6,5 godziny. Obejmuje to podróż przez samo serce Niemiec i szczególnie malowniczy odcinek przejazdu przez zachodnią Holandię. Po drodze miniesz słynne miasta, takie jak Hannover i Wolfsburg, a także będziesz mógł podziwiać piękne europejskie krajobrazy. Ponadto, cała podróż jest wyjątkowo komfortowa dzięki nowoczesnym wagonom z klimatyzacją oraz wagonowi restauracyjnemu znajdującemu się na pokładzie.

Czy z Amsterdamu do Berlina kursuje szybki pociąg?

Niestety – nie ma szybkich połączeń kolejowych dalej na zachód niż do Amsterdamu. Jednak pociągi InterCity, które łączą stolicę Holandii z niemiecką, korzystają z kilku odcinków nowoczesnych torów, na których mogą osiągać prędkość do 190 km/h. Przygotuj się na to po odjeździe z Wolfsburga.

Jak długo trwa podróż autobusem z Amsterdamu do Berlina?

Podróż autobusem z Amsterdamu do Berlina trwa zazwyczaj od 8 do 10 godzin. Może się ona jednak wydłużyć, jeśli będziesz miał na trasie dodatkowe przystanki lub będziesz chciał skorzystać z autobusu nocnego, co może zająć nawet 13 godzin. Wszystkie czasy odjazdu i przyjazdu możesz sprawdzić online na 12Go.co za pomocą wyszukiwarki.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: