Jak dostać się z Amsterdamu do Brugii

Jak dostać się z Amsterdamu do Brugii

Chcesz odpocząć od zgiełku i gwaru Amsterdamu? Chcesz zobaczyć jedno z najbardziej znanych średniowiecznych miast w Europie? Chcesz zgubić się pośród bajkowych wież kościołów i brukowanych uliczek? Idealne miejsce może być właśnie za granicą w Belgii: w Brugii.

To miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest marzeniem prawie każdego fotografa i miłośnika historii. Miejsce z wieżyczkami w stylu Gry o Tron i pięknymi flamandzkimi domami. To także tylko 170 km od Amsterdamu, przynajmniej w linii bezpośredniej. W tym przewodniku znajdziesz wszystkie opcje przedostania się do Brugii ze stolicy Holandii, informacje o pociągach, autobusach i nie tylko. Udanej podróży!

TransportCzasCenaBilety
Z Amsterdamu do Brugii pociągiem3 h120 PLNZarezerwuj teraz
Z Amsterdamu do Brugii samolotem i taksówką/pociągiem4 h360 PLNZarezerwuj teraz
Z Amsterdamu do Brugii autobusem4 h67 PLNZarezerwuj teraz
Z Amsterdamu do Brugii ze zorganizowaną wycieczką11 h350 PLNZarezerwuj teraz

Z Amsterdamu do Brugii pociągiem

Z Amsterdamu do Brugii pociągiem
Aby dostać się na zachód do szumiących kanałów Brugii, warto skorzystać z szybkiej linii Thalys na stacji Amsterdamu Centraal © Harry Beugelink / Shutterstock.com

Czas – 2 godziny 45 minut
Cena – od 120 PLN
Komfort – 4/5

Dzięki wydajności kolei zarówno w Belgii, jak i w Holandii, istnieje wiele sposobów, aby dostać się z Amsterdamu do Brugii pociągiem. Pociągi te odjeżdżają z tętniącego życiem centrum stolicy Holandii co około 60 minut. Czas przejazdu wynosi od 2 godzin i 45 minut do 4 godzin, w zależności od tego, na jaki zestaw połączeń się zdecydujesz i ile jesteś gotów zapłacić za bilet.

Aby dostać się na zachód, do Brugii i jej tętniących życiem kanałów, warto skorzystać z szybkiej linii Thalys do Antwerpii. Następnie wybierz belgijskie połączenie InterCity do Gandawy i kolejny osobny pociąg IC do miejsca docelowego. W sumie podróż zajmie 2 godziny i 40 minut od początku do końca, ale wiąże się ona z przynajmniej dwiema przesiadkami. Prostszym wyborem może być połączenie Thalys do Brukseli i pojedyncza przesiadka na pociąg IC do Brugii. Alternatywnie, istnieją wolniejsze – i tańsze – regionalne usługi IC, które przewiozą Cię przez całą trasę, ale oznacza to podróż trwającą w sumie nieco ponad 4 godziny.

Z Amsterdamu do Brugii można dojechać pociągiem na kilka różnych sposobów, korzystając z usług InterCity lub szybkich linii Thalys.

Za pomocą wygodnej wyszukiwarki na platformie 12Go.co możesz poznać wszystkie połączenia kolejowe z Amsterdamu do Brugii. Pozwoli Ci ona również ocenić różnicę w cenach i uzyskać niższe ceny biletów online. Bilety musisz jednak rezerwować z wyprzedzeniem, gdy mogą kosztować zaledwie ułamek ich pełnej ceny. Jest to szczególnie pomocne w przypadku szybkich linii Thalys, które wymagają rezerwacji.

Z Amsterdamu do Brugii pociągiem
Belgijski pociąg InterCity przyjeżdżający do Brugii © ShapikMedia / Shutterstock.com

Mówiąc o pociągach Thalys, są one najbardziej luksusowymi opcjami w tutejszym menu. Podróż nimi to prawdziwe przeżycie, osiągają prędkość 300 km/h. Mogą pochwalić się przestronnymi wnętrzami i są bardzo wygodne, więc postaraj się załapać na połączenia tymi liniami, jeśli chcesz przenieść się do Brugii w dobrym stylu. To nie znaczy, że bardziej przystępne cenowo pociągi IC są złe. Nie są. Posiadają klimatyzowane wnętrza z dwoma miejscami siedzącymi i dużą ilością miejsca na nogi – to dobry środek transportu.

Z Amsterdamu do Brugii samolotem i taksówką/pociągiem

Z Amsterdamu do Brugii samolotem i taksówką/pociągiem
KLM używa małych samolotów na krótkich trasach między Amsterdamem a Brukselą © StudioPortoSabbia / Shutterstock.com

Czas – 4 do 5 godzin
Cena – od 360 PLN
Komfort – 3/5

Z Amsterdamu nie ma właściwie żadnych lotów do Brugii. Jednak bliskość dużego lotniska w Brukseli (tylko 112 km autostradą E40 na południowy zachód) oznacza, że można przelecieć nad granicą holendersko-belgijską w drodze do historycznego, średniowiecznego miasta. KLM oferuje około czterech pojedynczych odlotów każdego dnia z Schiphol do Brukseli, zaczynając o 6:45 rano. Lot trwa zaledwie 45-50 minut, co oznacza, że możesz zacząć spacerować po brukowanych placach targowych w porze śniadaniowej.

Lot z Amsterdamu do Brukseli mógłby stanowić pierwszy etap podróży do Brugii, ale przygotuj się na kilka przesiadek i wysokie koszty.

Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy związanych z podróżą do Brukseli po to, by dostać się do Brugii. Po pierwsze, jest to trochę skomplikowane połączenie. Musisz dostać się pociągiem na lotnisko Schiphol (z Amsterdam Centraal odjeżdżają one prawie co 15 minut). Następnie trzeba się odprawić i przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Po drugiej stronie natomiast będziesz potrzebował jakiegoś środka transportu, który zabierze Cię na ostatni etap podróży – do samej Brugii. Na szczęście istnieje pociąg IC, który jedzie tam bezpośrednio z lotniska BRU, co zajmuje 1,5 godziny i kosztuje nieco ponad 20 EUR. Prywatna taksówka jest również opcją wartą rozważenia, ale będzie kosztować co najmniej 500 PLN w jedną stronę.

W rezultacie całkowity czas podróży wynosi ponad 4 godziny. Co więcej, aby dostać się z Amsterdamu do Brugii, trzeba będzie przesiąść się z pociągu do samolotu i z powrotem. Ponadto ceny nie dorównują cenom połączeń kolejowych. Za sam przelot trzeba zapłacić co najmniej 270 PLN! Podsumowując: Ta opcja jest prawdopodobnie warta rozważenia tylko wtedy, gdy przylatujesz bezpośrednio na lotnisko Schiphol z innego miejsca i chcesz dostać się do Brugii bez objazdów przez centrum Amsterdamu.

Z Amsterdamu do Brugii autobusem

Z Amsterdamu do Brugii autobusem
Flixbus oferuje całą gamę połączeń autokarowych, które kursują z Amsterdamu do Brugii przez cały dzień i noc © dvoevnore / Shutterstock.com

Czas – 4 do 6 godzin
Cena – 67 PLN
Komfort – 3/5

Znany europejski przewoźnik Flixbus oferuje całą gamę połączeń autokarowych z Amsterdamu do Brugii zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Te autobusy, które nie wymagają przesiadek są najszybsze i podróż nimi zajmuje łącznie od 4 do 6 godzin, w zależności od tego, jakie przystanki są zaplanowane na trasie. Najwcześniejszy odjazd z Amsterdamu odbywa się zazwyczaj około 8:45 rano, a ostatni autobus w ciągu dnia odjeżdża około 19:30.

Bezpośredni autobus z Amsterdamu do Brugii oferuje dobrą równowagę pomiędzy czasem podróży a ceną.

Flixbus oferuje wygodne autokary z dobrze odchylanymi siedzeniami, oknami chroniącymi przed słońcem i klimatyzacją, która zazwyczaj działa naprawdę dobrze. Posiada również wydajny system sprzedaży biletów online, co oznacza, że można sobie ułatwić życie rezerwując bilet z wyprzedzeniem za pośrednictwem 12Go.co. Linie z Amsterdamu do Brugii często zatrzymują się w miastach po drodze, więc możesz spodziewać się, że przed zakończeniem podróży zaliczysz przystanek w takich miejscach jak Bruksela czy Gandawa.

Amsterdam Sloterdijk station
Flixbus odjeżdża z dworca Amsterdam Sloterdijk. Jest to łatwo dostępna stacja kolejowa/metro/autobusowa.

Zdecydowana większość połączeń oferowanych przez Flixbus rozpoczyna się na dużym węźle przesiadkowym Amsterdam Sloterdijk. Znajdziesz go na północno-zachodnim krańcu historycznego jądra stolicy – dojedziesz tam pociągiem z Amsterdam Centraal, który kosztuje 2,40 EUR za osobę i jedzie tylko 6 minut. Punkt docelowy w Brugii znajduje się po drugiej stronie dworca kolejowego. To około 25 minut na piechotę. Możesz także skorzystać z szybkiej przejażdżki lokalnym autobusem, na skraj obszaru UNESCO (który chce odwiedzić większość turystów).

Z Amsterdamu do Brugii ze zorganizowaną wycieczką

Amsterdam to Bruges by organised tour

Czas – cały dzień
Cena – od około 350 PLN osobę
Komfort – 4/5

Mimo, że Brugia leży w zupełnie innym kraju, wciąż jest jedną z opcji w menu jednodniowych wycieczek z Amsterdamu. Nie myśl, że będzie to krótki dzień. Sam transfer z miasta do miasta (zazwyczaj w klimatyzowanym autokarze lub minivanie) trwa około 3 godzin. Oznacza to, że w sumie czeka Cię około 11-12 godzin wycieczki, która zazwyczaj obejmuje spacery z przewodnikiem po historycznym centrum Brugii oraz czas dla siebie na zwiedzanie zabytków i kościołów, nie wspominając już o powrocie do Amsterdamu na końcu tego wszystkiego.


Możesz z łatwością zamienić tętniące życiem bary piwne i rejsy po kanałach Amsterdamu na bogatą i zachwycającą historię Brugii. Wystarczy wskoczyć do samolotu, pociągu lub autobusu i w ciągu 3 do 5 godzin dotrzesz z jednego miejsca do drugiego. Zanim zdążysz powiedzieć “żegnaj Holandio!”, będziesz zajadać się belgijskimi frytkami na słynnym placu Markt.


Z Amsterdamu do Brugii – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Amsterdamu do Brugii?

Autobusy są zazwyczaj najtańszym środkiem transportu pomiędzy Amsterdamem a Brugią. Koszt przejazdu może wynieść zaledwie 65 PLN za całą podróż, bez konieczności przesiadania się. Aby uzyskać najlepsze oferty, zalecamy bardzo wczesne wyszukiwanie biletów w Internecie za pomocą 12Go.co, zanim wszystkie bilety ze zniżką zostaną zarezerwowane.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Amsterdamu do Brugii?

Najszybsze połączenie kolejowe (Thalys do Antwerpii w połączeniu z pociągami IC do Gandawy i dalej do Brugii) zajmuje w sumie tylko 2 godziny i 45 minut. To sprawia, że jest to najszybszy sposób na dotarcie z punktu A do punktu B na tej trasie. Pamiętaj, aby sprawdzić rozkłady jazdy i ceny pociągów na 12Go.co i zarezerwować szybkie linie z jak największym wyprzedzeniem, by załapać się na najlepsze oferty.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Amsterdamu do Brugii?

Jeśli chodzi o łatwość podróżowania, autobus może być świetnym rozwiązaniem. Nie ma potrzeby zmiany pojazdu, jeśli zdecydujesz się skorzystać z regularnych, bezpośrednich połączeń ekspresowych przewoźnika Flixbus, a podróż może trwać tylko 4 godziny. Oczywiście podróż pociągiem będzie zazwyczaj wygodniejsza, zwłaszcza jeśli uda Ci się zarezerwować bilet na jedną z atrakcyjnych linii Thalys do Antwerpii lub Brukseli. Ostatecznie wybór należy do Ciebie.

Czy z Amsterdamu do Brugii kursuje pociąg bezpośredni?

Nie. Niestety, obecnie nie ma żadnych bezpośrednich pociągów kursujących pomiędzy Amsterdamem a Brugią. Najlepsze, na co możesz liczyć to podróż jednym połączeniem, zazwyczaj w Brukseli. Jednakże, szybsze pociągi kursują przez Antwerpię i Gandawę, dzięki czemu można dostać się ze stacji do stacji w mniej niż 3 godziny.

Czy z Amsterdamu do Brugii można odbyć jednodniową wycieczkę?

Można. Zwykle są to bardzo napięte trasy – 12-godzinne dni to norma! To jest właśnie to, czego potrzeba, aby przedostać się ze stolicy Holandii aż do miasta UNESCO, zobaczyć wszystkie zabytki, odbyć piesze wycieczki i naprawdę poczuć atmosferę tego miejsca.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Amsterdamu do Brugii?

Najtańszy bilet na pociąg kosztuje 125 PLN za osobę. Aby uzyskać taką ofertę, prawdopodobnie będziesz musiał zarezerwować bilet z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co, by załapać się na zniżkę. Dobrym pomysłem może być również skupienie się na korzystaniu z bardziej przystępnych cenowo pociągów InterCity, zamiast szybkich Thalys.

Czy z Amsterdamu do Brugii lepiej jechać pociągiem czy lecieć samolotem?

Zdecydowanie lepiej jechać pociągiem. Możesz polecieć samolotem, ale będziesz mógł dotrzeć tylko na lotnisko w Brukseli. To wciąż ponad 100 km od samej Brugii, co oznacza, że będziesz musiał zorganizować dalsze transfery, które prawdopodobnie zajmą tyle samo czasu (a raczej więcej), niż gdybyś po prostu zdecydował się na pociąg.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: