Jak dostać się z Amsterdamu do Londynu

Jak dostać się z Amsterdamu do Londynu

Tylko 360 kilometrów dzieli Amsterdam i Londyn w linii prostej. Ale jeśli spojrzeć na mapę, okaże się, że pomiędzy nimi znajduje się również część Morza Północnego i całe ujście Tamizy. Oznacza to, że nie da się po prostu wskoczyć do samochodu i przejechać z punktu A do punktu B.

Możesz jednak zamienić XVI-wieczne kanały i piękne flamandzkie kamienice na wielkie zabytki Westminsteru i słynne teatry West Endu w ciągu zaledwie kilku godzin podróży. To wszystko dzięki lotom, autobusom i pociągom, które bez większych problemów przeniosą Cię ze stolicy Holandii do stolicy Wielkiej Brytanii. Oto w jaki sposób:

TransportCzasCenaBilety
Z Amsterdamu do Londynu samolotem1.5 h130 PLNZarezerwuj online
Z Amsterdamu do Londynu szybkim pociągiem4 h330 PLNZarezerwuj online
Z Amsterdamu do Londynu pociągiem i promem12 h210 PLN
Z Amsterdamu do Londynu autobusem8 h100 PLNZarezerwuj online

Z Amsterdamu do Londynu samolotem

Z Amsterdamu do Londynu samolotem
Lotnisko Amsterdam Schiphol znajduje się 17 km na południowy zachód od stolicy Holandii © Elisabeth Aardema / Shutterstock.com

Czas – 1h 20 min
Cena – 130 PLN+
Komfort – 4/5

Każdego dnia pomiędzy Amsterdamem a Londynem lata więcej samolotów niż można przypuszczać! Poważnie – połączeń lotniczych jest ponad 50! Oznacza to możliwość wylotu we wczesnych godzinach porannych, od 6 rano, aby zdążyć na czas do Londynu, czyli Big Smoke. Oznacza to możliwość opuszczenia Amsterdamu w południe, wczesnym popołudniem, a nawet późno w nocy, a niektóre samoloty lądują w Londynie dopiero prawie o północy.

Ogólnie rzecz biorąc, najtańsze bilety ze wszystkich linii lotniczych oferuje budżetowy easyJet. Regularna cena biletu to kuszące 130 PLN na około 90 dni przed podróżą. Z kolei bilety lotnicze z przewoźnikiem premium British Airways często kosztują zaledwie 190 PLN. Najdroższe są zazwyczaj bilety holenderskiego przewoźnika KLM, ale nawet one zaczynają się od 320 PLN. Wszystkie wyżej wymienione linie lotnicze pobierają obecnie dodatkowe opłaty za bagaż rejestrowany, więc przewiezienie chodaków i amsterdamskich kul śnieżnych do Londynu może oznaczać konieczność wydania 80-130 PLN więcej.

Z Amsterdamu do Londynu samolotem
Lotnisko London City Airport znajduje się tylko około 9,6 km od centrum Londynu © JMAV / Shutterstock.com

Między Amsterdamem a Londynem jest wiele połączeń, obsługiwanych przez trzy główne europejskie linie lotnicze.

Wszystkie połączenia lotnicze startują z ogromnego lotniska Schiphol w Amsterdamie. Jest to jeden z największych w Europie, główny węzeł komunikacyjny z rozległymi terminalami i mnóstwem udogodnień – od pokoi wypoczynkowych, przez salony dla VIP-ów, po bary z szampanem. Jednak nie wszystkie loty odbywają się na to samo lotnisko w Londynie. To bardzo ważna kwestia i musisz zdecydować, gdzie w Londynie chcesz wylądować. EasyJet obsługuje lotnisko Gatwick, po południowej stronie stolicy, ale także Luton i Stansted – co najmniej godzinę jazdy od centrum Londynu. BA i KLM, w międzyczasie, może zabrać Cię do Heathrow lub London City – oba te lotniska są dobrze połączone z Paddington i Canary Wharf.

Sam lot trwa zwykle około 1 godziny i 20 minut, ale można znaleźć trasy, które zajmują zaledwie 1 godzinę 10 minut, albo 1,5 godziny. Wszystko zależy od wybranego lotniska docelowego. Wczesna rezerwacja to sposób na zdobycie najlepszych ofert, więc odwiedź 12Go.co, gdy tylko poznasz daty podróży z Amsterdamu.

Z Amsterdamu do Londynu szybkim pociągiem

Z Amsterdamu do Londynu szybkim pociągiem
Międzynarodowy pociąg Eurostar na dworcu głównym w Amsterdamie © Hollandfoto / Shutterstock.com

Czas – 4 do 5 godzin
Cena – 330 PLN+
Komfort – 5/5

Obecnie na trasie z Amsterdamu do Londynu istnieje sieć szybkich kolei, co oznacza, że czas podróży pociągiem skraca podróż do niesamowitych 4 lub 5 godzin. Kiedyś po drodze trzeba było się przesiadać w Brukseli. Teraz już nie. Eurostar oferuje obecnie trzy bezpośrednie, codzienne połączenia do stacji St Pancras International w Londynie. A wiesz, co jest w tym wszystkim najlepsze? Bilety są nadal w tej samej cenie, co wcześniej. Miło.

Podróż będzie przebiegać wzdłuż wybrzeża Niderlandów na południowy zachód od Amsterdamu. Rzeki i mokradła południowej Holandii stanowią pierwsze tło, ale wkrótce będziesz poruszać się po wiejskich polach rolniczych we wschodniej Belgii. Przed wyjazdem na północ Francji i wjechaniem do tunelu pod kanałem La Manche w Calais, możesz spodziewać się krótkiego postoju w Brukseli. Przeprawa trwa około 30 minut, co daje Ci bezpośrednią drogę do King’s Cross w sercu Londynu.

Standardowe siedzenia w jednym z pociągów Eurostar
Standardowe siedzenia w jednym z pociągów Eurostar

Podróżuj w dobrym stylu wygodnymi pociągami Eurostar, które teraz kursują bezpośrednio z Amsterdamu do Londynu.

Dzięki krótkiemu czasowi podróży i braku konieczności przesiadek, szybki Eurostar jest obecnie prawdziwym konkurentem dla lotów. Wielu podróżnych preferuje to połączenie, ponieważ trwa ono mniej więcej tyle samo czasu, co podróż samolotem (z uwzględnieniem przesiadek w terminalach), a ponadto pozwala dostać się prosto do serca wielkiego miasta. Co więcej, możesz cieszyć się nowoczesnymi, wygodnymi wagonami Eurostar podczas podróży. Są one dobrze klimatyzowane, posiadają przestronną klasę Premier Class z obsługą przy stoliku oraz wagony restauracyjne.

Z pewnością warto zarezerwować bilety na szybki pociąg z dużym wyprzedzeniem. Zróżnicowane ceny na tej trasie oznaczają, że podstawowa taryfa szybko zaczyna drożeć. Spróbuj zarezerwować miejsce na kilka miesięcy przed podróżą, korzystając z serwisu takiego jak 12Go.co, a może się okazać, że podróż wyniesie Cię tylko około 330 PLN.

Z Amsterdamu do Londynu pociągiem i promem

Z Amsterdamu do Londynu pociągiem i promem
Po przejechaniu pociągiem Intercity na stację Schiedam, przesiadasz się na metro i jedziesz do portu Hoek van Holland © S-F / Shutterstock.com

Czas – Około 12 godzin
Cena – 210 PLN
Komfort – 3/5

Połączenie pociągów i promów może również okazać się pomocne w dotarciu z Wenecji Północy do tętniącego życiem Londynu. Jest to bardziej ryzykowny sposób podróżowania, głównie dlatego, że wiąże się z kilkoma przesiadkami po stronie holenderskiej. Jednak zazwyczaj jest to tańsza opcja niż szybki pociąg Eurostar, a jednocześnie pozwala na dotarcie do centrum Londynu wcześnie po dobrym śnie na promie.

Skorzystaj z regularnego nocnego połączenia promowego z Hoek van Holland do Harwich, aby zakończyć swoją podróż z Amsterdamu do Londynu.

Zacznij od złapania pociągu InterCity z Amsterdamu do małego miasteczka Schiedam. Następnie szybko przesiądź się do miejskiej linii metra, aby dotrzeć do przystani promowej. Tam możesz wsiąść na przestronny i wygodny statek Stena Hollandica, który zapewnia wszystkim pasażerom prywatne koje z pojedynczymi lub podwójnymi łóżkami. Następnego ranka musisz po prostu zamienić pokład na kolej – złap wczesny pociąg z Harwich do London Liverpool Street. Bingo: do 9 rano wyjdziesz ze stacji pod cieniem wieżowca Gherkin.

Z Amsterdamu do Londynu pociągiem i promem
Widok z lotu ptaka na Stena Line Hollandica w porcie Hoek van Holland © Aerovista Luchtfotografie / Shutterstock.com

Możliwe jest wyszukiwanie i rezerwowanie online wszystkich biletów na tej trasie – i to z wyprzedzeniem. Jest to dobry pomysł na obniżenie kosztów, ale także pewny sposób na bezproblemowe przesiadki i transfery, szczególnie jeśli chodzi o przesiadkę na prom w porcie Hoek van Holland.

Z Amsterdamu do Londynu autobusem

Z Amsterdamu do Londynu autobusem
Jeśli masz do dyspozycji trochę czasu, to podróż autobusem jest najbardziej przystępną opcją © Roman Yanushevsky / Shutterstock.com

Czas – 8 do 13 godzin
Cena – 100 PLN+
Komfort – 3/5

Jest wiele firm autobusowych, które mogą zabrać Cię z dzielnicy czerwonych latarni Amsterdamu do Londynu, gdzie rzeka Tamiza jest wężem. Zazwyczaj podróż odbywa się z przystankami w innych głównych miastach Low Country po drodze, więc możesz zobaczyć średniowieczne dzwonnice w Brugii i bary jazzowe w Antwerpii. Wszystkie nowoczesne autobusy są dobrze wyposażone w klimatyzację, pokładowe toalety i rozkładane fotele, więc nie ma zbyt dużej różnicy w poziomie komfortu w porównaniu z pociągami.

Autokary są tanie, kosztują już od 100 PLN za całą podróż z Amsterdamu do Londynu.

Niemniej jednak, podróż autobusem trwa dłużej niż koleją. Podróż z miasta do miasta może trwać do 13 godzin, przy użyciu kombinacji drogi i kolei lub promu. Niektórzy środki transportu dostaną się do Anglii korzystając z tunelu pod kanałem La Manche do Dover. Inne skorzystają z promów na Morzu Północnym i portów na wybrzeżu Holandii i Belgii.

Trasa, którą wybierzesz, będzie w dużej mierze zależała od tego, jaką firmę wybierzesz, a jest ich wiele. Popularne nazwy to niskokosztowy, długodystansowy Eurolines, flota BlaBlaBus oraz portugalski Rede Expressos. Przed rezerwacją warto porównać ich ceny na 12Go.co. Oczekuj jednych z najbardziej przyjaznych dla portfela cen spośród wszystkich środków transportu wymienionych w tym przewodniku, z biletami zaczynającymi się już od około 100 PLN!

Kiedy już skończysz delektować się frytkami z majonezem i zwiedzać niesamowite eksponaty w Rijksmuseum, rozważ wypad nad Morze Północne, aby zasmakować uroków Londynu. To powinno być łatwe, skoro pociągi, samoloty, promy i autokary tylko czekają, aby Cię zabrać.


Z Amsterdamu do Londynu – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na podróż z Amsterdamu do Londynu?

Podróż autokarem. Przeprawa z Amsterdamu do Londynu tym środkiem transportu może nie być tak wygodna jak samolotem czy pociągiem, ale za pozwoli zaoszczędzić Ci sporo pieniędzy. Ceny biletów zaczynają się już od 100 PLN za przejazd dużymi autobusami, które przemierzają Europę Północną i docierają do stolicy Anglii. Sprawdź godziny i zarezerwuj miejsce już teraz na 12Go.co.

Jaki jest najszybszy sposób dostania się z Amsterdamu do Londynu?

Samoloty prawdopodobnie najszybciej przemierzają ogólną trasą z Amsterdamu do Londynu. Nie należy jednak zapominać o pociągach, ponieważ obecnie można złapać Eurostar na całej trasie z Centraal do St Pancras, co zajmuje około 4,5 godziny. To prawie tyle, ile trwałby lot, jeśli dodać do tego czas potrzebny na dotarcie do terminali. Możesz łatwo porównać czasy obu środków transportu za pomocą wyszukiwarki rezerwacji na 12Go.co.

Czy z Amsterdamu do Londynu kursuje pociąg bezpośredni?

Tak, od 2020 roku. Eurostar do tej pory jeździł tylko do Brukseli, ale ostatnio dodał Amsterdam do listy miejsc dostępnych bezpośrednio z londyńskiej stacji St Pancras. To świetna wiadomość, ponieważ skraca całkowity czas podróży z miasta do miasta do 4,5 godziny. Zdecydowanie warto jednak zarezerwować bilet z wyprzedzeniem, ponieważ bilety kolejowe stają się coraz droższe bliżej dnia podróży. W tym celu skorzystaj z 12Go.co.

Jak długo Eurostar jedzie z Amsterdamu do Londynu?

Około 4,5 godziny to łączny czas, jakie potrzebuje bezpośredni pociąg Eurostar, aby dostać się z kanałów Amsterdamu do iglic gotyckich katedr i tętniących życiem dzielnic Londynu. To naprawdę bardzo szybko, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że samolotem leci się 1,5 godziny, a autobusem ponad 12!

Ile kosztuje bilet kolejowy z Amsterdamu do Londynu?

Zawsze doradzamy, aby zarezerwować bilet tak wcześnie, jak to możliwe, jeśli chcesz złapać bezpośredni pociąg z Amsterdamu do Londynu. Istnieje dynamiczny model cenowy, co oznacza, że koszty biletu wzrastają i spadają, ale zazwyczaj są bardzo wysokie, jeśli zarezerwujesz je zbyt późno. Rezerwacje na 12Go.co z 60-dniowym wyprzedzeniem są rozsądne, ponieważ wtedy bilety w podstawowej cenie można kupić już od 330 PLN za osobę.

Czy z Amsterdamu do Londynu lepiej jest lecieć samolotem czy jechać pociągiem?

Dlaczego nie obniżyć emisji dwutlenku węgla i nie trzymać się stałego lądu? W końcu pociąg Eurostar z Amsterdamu do Londynu jedzie tylko 4,5 godziny (czyli mniej więcej tyle, ile lot samolotem z punktu to punktu). Pociąg jest również wygodny i nowoczesny, z możliwością zamówienia jedzenia na pokładzie. Ponadto, cena biletu jest porównywalna z ceną biletów w liniach lotniczych premium, takich jak British Airways i KLM, nie wspominając już o pięknych widokach na Belgię i północną Francję, które są gratis.

Jak długa jest podróż autobusem z Londynu do Amsterdamu?

Autobusy są prawdopodobnie najwolniejszym sposobem na podróż ze stolicy holenderskiej do angielskiej. Czeka Cię ponad 10 godzin drogi, a niektóre trasy zajmują nawet 13 godzin, zanim dotrzesz do Victoria Coach Station. Z drugiej strony, jest to najtańsza metoda podróżowania, z cenami spadającymi w niektóre dni do zaledwie 23 €!

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: