Jak dostać się z Londynu do Manchesteru

Jak dostać się z Londynu do Manchesteru

Ze stolicy Anglii do nieoficjalnej stolicy Północy jest około 330 kilometrów, a trasa przecina serca Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że z tętniącego życiem miasta ze słynnym Big Benem i strzelistym The Shard, można udać się do klimatycznego miasta, w którym stare wiktoriańskie dzielnice przemysłowe przekształciły się w artystyczne centra nocnego życia.

Możesz wybrać się w podróż pociągiem, samochodem, a nawet samolotem, co oznacza, że Londyn oferuje odjazdy i odloty od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych. Przyjrzyjmy się różnym środkom transportu oraz ich wadom i zaletom.

TransportCzasCenaBilety
Z Londynu do Manchesteru pociągiem2 h120 PLNZarezerwuj online
Z Londynu do Manchesteru samolotem1 h230 PLNZarezerwuj online
Z Londynu do Manchesteru autobusem4 h28 PLNZarezerwuj online
Z Londynu do Manchesteru samochodem4 h$125

Z Londynu do Manchesteru pociągiem

Z Londynu do Manchesteru pociągiem
Avanti West Coast to firma kursująca z Londynu do Manchesteru © Alex Daniels / Shutterstock.com

Czas – 2 godziny
Cena – 120 PLN
Komfort – 5/5

Linia kolejowa łącząca Londyn i Manchester jest jedną z najbardziej ruchliwych w Wielkiej Brytanii. Jest uczęszczana przez podróżujących w interesach, którzy codziennie dojeżdżają do pracy, a także przez turystów, którzy chcą zamienić Westminster na Northern Quarter. Efekt? Ponad 80 odjazdów każdego dnia. Pociągi zaczynają odjeżdżać już o 5:15 rano i kursują prawie do północy. Godziny szczytu to środek poranka i popołudnie, kiedy bilety osiągają wysokie ceny i nietrudno o kłótnię o wolne miejsce.

Pociągi do Manchesteru odjeżdżają z londyńskiego Euston. Jest to główna stacja końcowa West Coast Line, dogodnie położona kilka przecznic od St Pancras Station i połączona z londyńskim metrem liniami Northern Line oraz Victoria Line. Kiedy już wsiądziesz na pokład pociągu, przejedziesz przez Home Counties, a następnie Midlands, gdzie będziesz mógł podziwiać angielskie krajobrazy i lasy. Nieco ponad 2 godziny później postawisz stopę na stacji Manchester Piccadilly.

2nd Class Seating Pendolino Train
Siedzenia 2 klasy w jednym z pociągów Avanti West Coast

Szybkie i regularne pociągi kursujące między Londynem a Manchesterem mogą również być klimatyczne i przyjemne, wyczarowując atmosferę starej epoki wiktoriańskiej.

Połączenia na tej trasie są obecnie obsługiwane przez Avanti West Coast. Przewoźnik oferuje dwie klasy miejsc siedzących: pierwszą i drugą. Różnica w cenie między nimi może być znaczna, ale korzyścią z wyłożenia trochę większej kwoty na bilet jest szybkie połączenie WiFi, gniazdka elektryczne w fotelach oraz bezpłatna kawa i herbata serwowane podczas podróży.

Ogólnie rzecz biorąc, bilety kolejowe na połączenia z Londynu do Manchesteru można kupić na 12Go.co na około 3 miesiące przed datą podróży. Najtańsze bilety w przedsprzedaży zaczynają się już od 120 PLN, ale zalecamy, aby zarezerwować je jak najszybciej – tanie miejsca wyprzedają się bardzo szybko, a ceny potrafią poszybować w górę czasami nawet do ponad 700 PLN lub więcej!

Z Londynu do Manchesteru samolotem

Z Londynu do Manchesteru samolotem
Samolot British Airways kołujący na płycie lotniska w Manchesterze © Jremes84 / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina
Cena – 200-400 PLN
Komfort – 4/5

British Airways nadal oferują kilka bezpośrednich połączeń lotniczych między Londynem a Manchesterem. Niektóre z nich odbywają się z rozległego lotniska Heathrow po południowo-zachodniej stronie stolicy, ale do wybory są też samoloty odlatujące z pasów startowych bardziej centralnego lotniska – London City Airport. Możesz spodziewać około pięciu odlotów każdego dnia, przy czym pierwszy startuje około 6:45 rano.

Pomimo tego, że pociąg często przemieszcza się z miasta do miasta nieco szybciej, samolot jest nadal skutecznym i szybkim sposobem, aby dostać się z Londynu do Manchesteru. Łączna podróż trwa około 3 godzin, jeśli wliczyć w to transfery z lotniska. Co najważniejsze, oba środki transportu zabiorą Cię prosto na lotnisko w Manchesterze, co jest idealne, jeśli wybierasz się na północ, aby złapać połączenie lotnicze lub nastawiasz się na zwiedzanie rezerwatów, takich jak Park Narodowy Peak District lub surowe wybrzeże Północnej Walii.

Loty są świetną opcją dla podróżnych, którzy chcą poznać większy region Północy, od Peak District po Yorkshire Dales.

Nie myśl, że możesz wejść do terminali i zdobyć okazyjny bilet – większość cen w dniu wylotu jest kolosalna w porównaniu z cenami, które można zarezerwować z wyprzedzeniem. Zalecamy sprawdzenie 12Go na co najmniej 90 dni przed startem, kiedy to zwykle miejsca na tej trasie sprzedawane są za 200-275 PLN. Pamiętaj jednak, że nie obejmuje to bagażu z British Airways, więc będziesz musiał dopłacić, jeśli masz bagaż podręczny.

Z Londynu do Manchesteru autobusem

Z Londynu do Manchesteru autobusem
Podróż autobusem trwa dwa razy dłużej niż pociągiem, ale jest o wiele tańsza © J_R Images / Shutterstock.com

Czas – 4 do 5 godzin
Cena – 28 PLN+
Komfort – 3/5

Jeśli jesteś skłonny poświęcić miejsce na nogi, które oferuje pociąg oraz prędkość lotu jaką osiąga samolot, tylko po to, by zaoszczędzić kilka funtów na kufle w pubach Northern Quarter w Manchesterze, to prawdopodobnie podróż autobusem jest tym, czego szukasz. Autokary odjeżdżają z Victoria Station wiele razy w ciągu dnia. Zwykle podróż do samozwańczej stolicy Północy zajmuje około 4,5 godziny, z przystankami na lotnisku w Manchesterze i w Stockport po drodze.

Główne firmy, na które warto zwrócić uwagę, to National Express i Megabus. Obaj operatorzy oferuję nowoczesne, klimatyzowane autokary z dwoma dwuosobowymi miejscami i toaletami na pokładzie. National Express jest jednak uważany za bardziej ekskluzywną opcję, chociaż Megabus jest zwykle tańszy. Aha, a mówiąc o cenie – pamiętaj, aby zarezerwować bilet odpowiednio wcześniej. W okresie poprzedzającym termin podróży ceny znacznie wzrastają. 12Go.co jest doskonałym miejscem, gdzie można łatwo porównać ceny biletów u głównych przewoźników autokarowych wyjeżdżających z Londynu o różnych porach.

Z Londynu do Manchesteru samochodem

Z Londynu do Manchesteru samochodem

Czas – 4 godziny
Cena – 530 PLN, plus paliwo
Komfort – 4/5

Dobrze, tak więc na trasie z Londynu do Manchesteru będzie prawdopodobnie czekać na Ciebie zbyt wiele pokus, aby udało Ci się zakończyć podróż w ciągu 4 godzin. Jeśli jednak możesz oprzeć się robieniu przystanków i na drodze M40 lub M41 po prostu trzymać nogę na gazie (w ramach ograniczenia prędkości, oczywiście!), jesteś w stanie pokonać trasę we wspomniane 4 godziny. Z drugiej strony, jeśli masz czas, przygotuj się na pikniki w sielankowych Chiltern Hills, spacery po średniowiecznym centrum Oxfordu i przechadzki po zalesionych dolinach Cannock Chase.

W rzeczywistości, biorąc pod uwagę szybkość pociągu i ilość połączeń lotniczych, jazda samochodem z Londynu do Manchesteru jest często robiona dla samej przygody. Kuszące? Możesz sprawdzić ceny wynajmu samochodów na RentalCars.com, ale spodziewaj, że zapłacisz około 530 PLN za dzień, włącznie z kosztem podróży w jedną stronę z lotniska w Londynie do lotniska w Manchesterze.


Pociągiem, samolotem lub samochodem z Londynu do Manchesteru. Podróż zapowiada się niczym odyseja przez piękne serce Wielkiej Brytanii, doliny, wrzosowiska i lasy. A punkt końcowy? Pełne zabawy miasto z szalonymi barami i zachwycającą historią przemysłu. Miło.


Z Londynu do Manchesteru – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Londynu do Manchesteru?

Autobusy są tym środkiem transportu, który pozwala zaoszczędzić najwięcej. Mogą one kosztować zaledwie kilka funtów więcej niż frytki i piwo w jednym z angielskich pubów. Oznacza to, że normą są ceny biletów w okolicach 30-70 PLN Aby uzyskać najlepsze oferty, wejdź na stronę 12Go.co z dużym wyprzedzeniem i sprawdź oferty tanich przewoźników, takich jak np. Megabus.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Londynu do Manchesteru?

Można Ci wybaczyć, jeśli myślisz, że wygodne, jednogodzinne loty z Londynu do Manchesteru są najszybszą opcją. Ale jeśli dodasz do tego czas potrzebny na dotarcie na lotnisko i dotarcie z terminali do centrum Manchesteru, otrzymasz czas podróży około 3 lub 4 godzin. To sprawia, że pociągi – które jadą nieco ponad 2 godziny – są zazwyczaj najszybsze.

Ile kosztuje przejazd pociągiem z Londynu do Manchesteru?

To zależy od tego, jak dobrze i z jakim wyprzedzeniem zaplanujesz swoje podróże. Osoby rezerwujące bilety z wyprzedzeniem otrzymują najlepsze oferty. Wejdź na 12Go.co na około 12 tygodni przed wskoczeniem do pociągu w Euston i przekonaj się, że ceny mogą wynieść nawet około 120 PLN. Kup bilet później, a możesz być zmuszony zapłacić 730 PLN lub więcej!

Jak dostać się pociągiem z Londynu do Manchesteru?

To proste. Wejdź na stronę 12Go.co i wpisz datę podróży. Potem wystarczy tylko wybrać pasujący Ci czas odjazdu i dokonać rezerwacji. Sama podróż nie powinna być trudna. Nie ma tu żadnych przystanków ani przesiadek, a do tego dochodzi możliwość wyboru spośród aż 88 połączeń dziennie między tymi dwoma miastami. Można też skorzystać z biletów cyfrowych, które zapisuje się na smartfonie. Łatwe, prawda?

Czy z Londynu do Manchesteru lepiej jest polecieć samolotem czy pojechać pociągiem?

Główną różnicą między lotem a pociągiem z Londynu do Manchesteru jest miejsce przylotu. Samoloty zabierają Cię na pasy startowe lotniska w Manchesterze, które doskonale nadaje się na przejażdżki do malowniczego Peak District. Natomiast pociągiem dojedziesz do samego miasta, gdzie czekają na Ciebie puby, kluby muzyczne i ryczące stadiony piłkarskie. Pociągi są również bardziej przyjazne dla środowiska i mogą być tańsze, jeśli bilety rezerwuje się z dużym wyprzedzeniem na 12Go.co.

Ile kosztuje lot z Londynu do Manchesteru?

Wszystko zależy od tego, jak dobry jesteś w wyszukiwaniu ofert. Najtańsze bilety zazwyczaj sprzedawane są za około 230 PLN. Te pojawiają się zwykle na około 60-90 dni przed wylotem, więc przygotuj się do rezerwacji na 12Go.co. Pamiętaj też, że w British Airways za bagaże płaci się dodatkowo, więc te tanie oferty nie będą się liczyć, jeśli planujesz wziąć dodatkowy bagaż.

Ile kosztuje bilet na autobus z Londynu do Manchesteru?

Dla oszczędnego podróżnika zabrzmi to zbyt dobrze, by mogło być prawdą, ale ceny biletów autobusowych z Londynu do Manchesteru zaczynają się już od około 28 PLN. Oczywiście kompromisem jest cztero- lub pięciogodzinny czas podróży i nieco mniejszy komfort. Aby uzyskać jak najniższe ceny, radzimy wejść na 12Go.co, jak tylko poznasz datę podróży.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: