Jak dostać się z Londynu do Brukseli

Jak dostać się z Londynu do Brukseli

Istnieje wiele ciekawych i szybkich sposobów na podróż z Londynu do Brukseli. Niektóre z nich pozwolą Ci jeszcze w południe zjeść popularne fish&chips pod gotyckimi szczytami Big Bena, by przed 16:00 umożliwić Ci wyjście na zapierający dech w piersiach Grand Place z gofrem w czekoladzie. Możesz także postawić na transport, który zabierze Cię w przestworza, pozwalając skorzystać z lotów do stolicy Belgii. Inne opcje wybierają wolniejsze podróżowanie, z połączeniami promowymi i kolejowymi, które stawiają na pierwszym miejscu podróż, a nie miejsce docelowe.

Niezależnie od tego, co Cię interesuje, w tym przewodniku znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do zarezerwowania biletów i wyruszenia w 300-kilometrową trasę do ojczyzny piwa i podwójnie smażonych frytek.

TransportCzasCenaBilety
Z Londynu do Brukseli pociągiem2 h210 PLNZarezerwuj online
Z Londynu do Brukseli pociągiem i promem17 h500 PLNZarezerwuj online
Z Londynu do Brukseli samolotem1,25 h210 PLNZarezerwuj online
Z Londynu do Brukseli autobusem7 h61 PLNZarezerwuj online

Z Londynu do Brukseli pociągiem

Z Londynu do Brukseli pociągiem
Dwa pociągi Eurostar czekające na peronie London St Pancras © Pieter Beens / Shutterstock.com

Czas – 2 godziny
Cena – od 210 PLN
Komfort – 5/5

Linia kolejowa z Londynu do Brukseli oferuje szybki, ale jednocześnie pełen przygód sposób na podróż z Big Smoke do największego miasta Belgii. Przejazd szybkim pociągiem Eurostar, który na niektórych odcinkach osiąga prędkość ponad 300 km/h, zajmie tylko dwie godziny. I pamiętaj – nie wystawiaj głowy przez okno na tych odcinkach!

Twoja podróż rozpocznie się w samym sercu centrum Londynu, na ogromnym międzynarodowym dworcu kolejowym St Pancras. Postaraj się przybyć tam co najmniej godzinę przed odjazdem, ponieważ będziesz potrzebować 30 minut, aby zakończyć międzynarodową procedurę odprawy. Pierwszy odcinek linii prowadzi prosto na południe do Białych Klifów w Dover, których niestety nie zobaczysz, zanim wjedziesz do tunelu pod kanałem La Manche, aby przejechać do Francji. Następnie przez nieco ponad godzinę będziesz pędzić na wschód, otoczony polami pszenicy i lasami, przez Lille i granicę prosto do Brussels Midi.

Standardowe siedzenia w jednym z pociągów Eurostar
Standardowe siedzenia w jednym z pociągów Eurostar

Eurostar przelatuje nad północną Europą, dzięki czemu podróż do Brukseli trwa zaledwie dwie godziny.

Pamiętaj, że stacja docelowa nie znajduje się w samym sercu belgijskiej stolicy. Jednak bilety Eurostar zazwyczaj obejmują darmową dalszą podróż koleją do głównego dworca w Brukseli (trwającą zaledwie 5 minut). Dworzec znajduje się w odległości krótkiego spaceru od ulubionego przez turystów Grand Place. Jeśli chodzi o komfort, możesz spodziewać się naprawdę eleganckiego wnętrza pociągu na całej trasie – z szerokimi siedzeniami i dużymi stołami, nie wspominając o dwóch wagonach restauracyjnych i z napojami.

A cena? Cóż… trudno powiedzieć. Pasażerowie, którzy zarezerwują bilet naprawdę wcześnie, mogą zdobyć bilety za jedyne 210 PLN w jedną stronę. Te okazje nie trwają się jednak długo, a ceny znacznie wzrastają, gdy bilety rezerwuje się na miejscu. W przypadku tranzytu w klasie Business lub Premier, ceny biletów zaczynają się od 540 PLN, co oznacza dodatkową przestrzeń na nogi i wygodniejsze siedzenia.

Z Londynu do Brukseli pociągiem i promem

Z Londynu do Brukseli pociągiem i promem
Stena Line Hollandica w porcie Hoek van Holland © Aerovista Luchtfotografie / Shutterstock.com

Czas – Ponad 17 godzin
Cena – 500 PLN+
Komfort – 4/5

Czasami bardziej liczy się sama podróż niż miejsce docelowe, dlatego warto rozważyć dłuższą drogę do Brukseli. Na tej trasie oznacza to zamianę przeprawy przez tunel pod kanałem La Manche na zabytkowe promy kursujące między Essex a Niderlandami. Kurs ten można połączyć z pociągami jadącymi z Londynu na wybrzeże, a z drugiej strony z pociągami jadącymi przez Holandię i wschodnią Belgię.

Podróż klasycznymi promami przez Morze Północne do Holandii, a następnie w kierunku Brukseli to świetna przygoda.

Słowo ostrzeżenia: To nie jest najszybszy sposób, aby przedostać się przez jakikolwiek odcinek. W rzeczywistości, cała podróż może zająć co najmniej 17 godzin. Nie jest to jednak zbytnie obciążenie, ponieważ znaczną część tego czasu spędzisz na luksusowym statku Stena Line płynącym z Harwich do Hoek van Holland. Oferuje on wszystkim pasażerom 2-osobowe pokoje z materacami i telewizorami, więc dotrzesz na miejsce wypoczęty i gotowy do działania.

Jeśli chodzi o pociągi, możesz sobie pozwolić na dość późne połączenie z Londynu do Harwich International. Po rejsie będziesz musiał wskoczyć do lokalnego metra tranzytowego i wysiąść na stacji Schiedam, skąd odjeżdżają pociągi do Brukseli. Ze względu na kilka połączeń, rozsądnym rozwiązaniem jest zakup biletów na każdy etap podróży za pośrednictwem 12Go.co. Jeśli chodzi o cenę, to prawdopodobnie musisz liczyć się z kosztem około 510 PLN za wszystko (w tym za wygodną prywatną kabinę na promie).

Z Londynu do Brukseli samolotem

Z Londynu do Brukseli samolotem
Brussels Airlines na lotnisku Heathrow © pim pic / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina i 15 minut
Cena – 210 PLN+
Komfort – 4/5

Co najmniej dwie linie lotnicze premium oferują połączenie z Londynu do Brukseli w przestworzach: Brytyjski flagowy przewoźnik BA oraz belgijskie Brussels Airlines. Obie linie odlatują z rozległych terminali lotniska London Heathrow w południowo-zachodniej części miasta i docierają na główne lotnisko w Brukseli około 1,5 godziny później. Oczywiście całkowity czas podróży będzie nieco dłuższy, biorąc pod uwagę godzinne oczekiwanie na odloty, kontrolę bagażową i transfery (skorzystaj z szybkiego Heathrow Express, jeśli możesz!).

Taryfy podstawowe zaczynają się zwykle od około 215 PLN. Cena dotyczy miejsc kupionych z wyprzedzeniem, więc poszukiwania biletu powinieneś rozpocząć około 60-90 dni przed datą podróży, aby mieć szansę uzyskania najlepszych okazji. BA i Brussels Airlines pobierają również dodatkowe opłaty za bagaż. Zazwyczaj wynoszą one około 40 EUR w każdą stronę, chociaż możesz wybrać inną klasę, aby włączyć takie udogodnienia jak posiłki podczas lotu, zwiększoną przestrzeń na nogi czy bagaż w standardzie.

Z Londynu do Brukseli autobusem

Z Londynu do Brukseli autobusem
BlaBlaBus obsługuje połączenia autobusowe w całej Europie © NeydtStock / Shutterstock.com

Czas – 7-15 godzin +
Cena – 62 PLN+
Komfort – 3/5

Owszem, z Londynu aż do Brukseli kursują autokary. Są to jedne z najtańszych opcji dla podróżnych, którzy chcą się wybrać na wyprawę z niewielkim budżetem. Ceny mogą być dość niskie – np. około 60 PLN za cały przejazd. Koszt ten obejmuje bagaż (zwykle około jednego dużego i jednego małego na osobę) oraz gwarantowane miejsce na pokładzie. Niestety, cena nie obejmuje szybkiej przeprawy do krainy piwa i czekolady – nawet najszybsze kursy trwają ponad 7 godzin.

Przed dokonaniem rezerwacji zalecamy sprawdzenie różnych opcji na 12Go.co. Różnice czasowe pomiędzy oferowanymi usługami mogą być ogromne. Na przykład, popularny Flixbus oferuje okazyjne bilety, ale jego trasy obejmują przystanki w Paryżu-Charles De Gaulle, co oznacza, że minie co najmniej 15 godzin, zanim dotrzesz do Brukseli. Masz również do wyboru autokary BlaBlaBus – są szybsze, z prostym połączeniem przez Niderlandy, gdy tylko autokar zejdzie z promu.

Stacja Victoria Coach w Londynie
Stacja Victoria Coach w Londynie © Chrispictures / Shutterstock.com

Ogólnie rzecz biorąc, autokary są wygodne i dobrze wyposażone. Mają odchylane fotele i dużo miejsca na nogi, co jest świetną wiadomością, jeśli chcesz odbyć tę podróż nocą (BlaBlaBus odjeżdża z Victoria Coach Station o 22:00 i przyjeżdża do Brukseli o 6:15 rano). Zazwyczaj w autobusie znajduje się również toaleta, łącze WiFi i dobra klimatyzacja.


Zanim porzucisz angielskie pinty i zaczniesz pić belgijskie piwa trapistów lub zamienisz widok katedry Westminster na Parlament UE, musisz zarezerwować bilet do Brukseli z Londynu. Na szczęście istnieje wiele opcji w tym zakresie – od samolotów po szybkie pociągi.


Z Londynu do Brukseli – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na podróż z Londynu do Brukseli?

Autokary, które odjeżdżają z Londynu Victoria do Brukseli są prawdopodobnie najtańszym sposobem podróży. Musisz jednak rozważyć niższe koszty w stosunku do czasu podróży, który wynosi co najmniej 7 godzin w jedną stronę. Jeśli zdecydujesz się na podróż autobusem, pamiętaj, aby dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co – dzięki temu znajdziesz najlepsze oferty.

Jaki jest najszybszy sposób na dostanie się z Londynu do Brukseli?

Pociąg to najszybszy sposób, aby dostać się do krainy czekoladek i piwiarni w stolicy Belgii. Obecnie operatorem jest superszybka linia Eurostar, dzięki której możesz przejechać z miasta do miasta w zaledwie 2 godziny. Ceny są bardzo zróżnicowane, dlatego warto zarezerwować bilet na 12Go.co.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Londynu do Brukseli?

To zależy od Ciebie, ale większość podróżnych najbardziej lubi podróżować Eurostarem. Po pierwsze, podróż trwa zaledwie 2 godziny z punktu A do punktu B. Autokar jest wygodny, czysty i pełen wózków z jedzeniem, więc możesz się w nim rozgościć i cieszyć jazdą. Aha, i jest to stosunkowo niedrogi, zwłaszcza jeśli uda Ci się zdobyć bilety z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co.

Czy mogę pojechać pociągiem z Londynu do Brukseli?

Tak. Zdecydowana większość pasażerów wybiera operatora Eurostar. Wykorzystuje on tunel pod kanałem La Manche, aby dostać się do północnej Francji, a następnie przejechać przez Lille i dotrzeć do Brukseli w ciągu zaledwie 2 godzin. Istnieje również połączenie pociąg-prom-pociąg. Zajmuje ono całą noc, ale może być przygodą samą w sobie.

Ile kosztuje przejazd pociągiem z Londynu do Brukseli?

Cena za przejazd głównym pociągiem linii Eurostar z Londynu do Brukseli zaczyna się od około 215 PLN za osobę. Jest to mniej więcej porównywalne z kosztem lotu, zwłaszcza jeśli uwzględni się opłaty za dodatkowy bagaż. Musisz mieć na uwadze, że jeśli późno zdecydujesz się na zakup, ceny biletów mogą wzrosnąć ponad dwukrotnie. Dlatego właśnie zawsze radzimy, aby wejść na stronę 12Go.co i zarezerwować bilet z jak największym wyprzedzeniem.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: