Jak dostać się z Edynburga do Londynu

Jak dostać się z Edynburga do Londynu

Jeśli rozkoszowałeś się haggis, średniowiecznym Starym Miastem i serdecznymi degustacjami whisky w stolicy Szkocji, ale w kolejce czekają londyńskie „fish and chips” oraz wieża Big Ben, ten przewodnik jest właśnie dla Ciebie. Zawiera on informacje na temat wszystkich sposobów, na jakie możesz zamienić jedno miasto na drugie.

Prześledzimy trasy pociągów dalekobieżnych z Wielkiej Brytanii na południe do stolicy Anglii, a także zdradzimy, ile trzeba zapłacić za lot. Dowiesz się również, ile czasu potrzebuje każdy środek transportu, aby pokonać trasę 535 km w linii prostej wzdłuż kręgosłupa Wielkiej Brytanii.

TransportCzasCenaBilety
Z Edynburgu do Londynu samolotem1.5 h170 PLNZarezerwuj online
Z Edynburga do Londynu pociągiem4.5 h140 PLNZarezerwuj online
Z Edynburga do Londynu pociągiem nocnym7.5 h280 PLNZarezerwuj online
Z Edynburga do Londynu autobusem11 h64 PLNZarezerwuj online
Z Edynburga do Londynu samochodem7 h800 PLN

Z Edynburgu do Londynu samolotem

Z Edynburgu do Londynu samolotem
Wejście na pokład samolotu easyJet na lotnisku w Edynburgu © Janusz Baczynski / Shutterstock.com

Czas – 1,5 godziny
Cena – 170 PLN +
Komfort – 5/5

Zapomnij o “Latającym Szkocie”, czyli pociągu Flying Scotsman. To samolot jest tym środkiem transportu, który wygrywa na froncie prędkości. Tak, odrzutowiec z Edynburga do Londynu jest najszybszym sposobem na odbycie tej podróży. Możesz się spodziewać, że czas lotu wyniesie około 1,5 godziny w każdą stronę, co daje łączną długość podróży od 3 do 4 godzin po uwzględnieniu dotarcia do i z terminali lotniskowych, sprawdzania bagażu i kolejek na lotnisku.

Na szczęście do wyboru jest wiele różnych lotów, które można odbyć. W rzeczywistości, każdego dnia ze stolicy Szkocji do stolicy Anglii odbywa się aż 30 pojedynczych połączeń. Zazwyczaj są one dzielone między dwie linie lotnicze: British Airways, flagowego przewoźnika Wielkiej Brytanii oraz easyJet – linii przyjaznej dla budżetu. Pierwsza z nich ma tendencję do bycia nieco droższą opcją, ale czasami posiada w ofercie taryfy tak samo przyjazne dla portfela, jak jej bardziej oszczędny konkurent.

Lot z Edynburga do Londynu to najszybszy i najpewniejszy sposób na przemieszczanie się z jednej stolicy do drugiej w ciągu zaledwie kilku godzin.

Linie lotnicze British Airways obsługują większość lotów i oferują połączenia z większymi węzłami komunikacyjnymi, takimi jak Heathrow i Gatwick. Loty odbywają się również na ulubione przez mieszkańców lotnisko London City Airport – położone tuż za rogiem banków i firm Canary Wharf. EasyJet natomiast oferuje loty od południa do późnego wieczora, łącząc się z lotniskiem London Luton, tanim węzłem komunikacyjnym lotniska London Stansted i z London Gatwick.

Z Edynburgu do Londynu samolotem
London City Airport znajduje się tylko około 9,6 km od centrum Londynu © JMAV / Shutterstock.com

Jedną z rzeczy, o których warto pamiętać, jeśli planujesz lot ze Szkocji do Londynu przez Góry Pennińskie i doliny, jest wczesna rezerwacja. Jest to klucz do uzyskania najlepszych cen biletów lotniczych, które są zazwyczaj dostępne na stronie 12Go.co na około 60-90 dni przed wylotem. Przygotuj się także na nieco większy wydatek, jeśli chcesz zabrać ze sobą bagaż – zarówno British Airways, jak i easyJet pobierają teraz opłaty za umieszczenie rzeczy w luku bagażowym.

Z Edynburga do Londynu pociągiem

Z Edynburga do Londynu pociągiem
Pociąg LNER Azuma © Serge Cornu / Shutterstock.com

Czas – 4 h 20 min
Cena – 140 PLN +
Komfort – 4/5

Z peronów stacji Edinburgh Waverley pociąg odjeżdża co około 30 minut. Niektóre z nich zabiorą Cię do Londynu Euston na West Coast Main Line. Będziesz najpewniej chciał skorzystać z usług świadczonych przez LNER na East Coast Main Line. Są to połączenia szybsze o prawie godzinę, a do dużej i tętniącej życiem stacji King’s Cross w sercu angielskiej stolicy dojadą z mniejszą liczbą przystanków po drodze.

Same pociągi LNER to nowoczesne modele Azuma. Posiadają przestronną klasę pierwszą z dwoma pojedynczymi siedzeniami i miękkimi fotelami, a także wygodną klasę drugą. Oba typy wagonów mają dostęp do kuchni i baru, ale pierwsza klasa otrzymuje posiłki do stolika, a także wino. WiFi, klimatyzacja i gniazdka elektryczne są standardem we wszystkich wagonach.

Northumberland
Northumberland jest jednostką administracyjną i historycznym hrabstwem w północno-wschodniej Anglii

Przez ponad 4 godziny pociąg przemierza całe spektrum angielskich i szkockich krajobrazów, w tym wrzosowiska, wybrzeże i pola uprawne.

Sama podróż oferuje kilka prawdziwych perełek. Możesz obserwować, jak przesuwasz się na południe wzdłuż obmywanych przez fale brzegów dzikiego wybrzeża Northumberland – dostrzeżesz zamki i zrujnowane opactwa. Następnie zobaczysz pomnik Anioła Północy, który przemknie obok w drodze do Newcastle. Następnie pociąg zbliży się do Londynu, mijając pofałdowane pola hrabstwa Durham i piękne farmy Cambridgeshire.

Jak zwykle, bardzo ważne jest, aby zarezerwować bilety na połączenia Edynburg-Londyn tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Mówiąc wprost – różnica w cenie między biletami kupionymi z wyprzedzeniem a tymi zakupionymi na ostatnią chwilę może być astronomiczna. Sprawdź oferty na 12Go.co co najmniej 90 dni przed wejściem na pokład pociągu, aby być może uda Ci się zdobyć okazyjne miejsca za cenę 140-180 PLN.

Z Edynburga do Londynu pociągiem nocnym

Z Edynburga do Londynu pociągiem nocnym
Przedział Caledonian Double i Classic na pokładzie pociągu linii Caledonian Sleeper © Peter Mugridge

Czas – 7,5 godziny
Cena – 280 PLN za miejsce siedzące, 400 PLN + za prywatny przedział sypialniany
Komfort – 5/5

Słynna linia Caledonian Sleeper łączy Edynburg z Londynem od połowy lat 90-tych. Zupełnie nowe wagony Mark 5 z podwójnymi łóżkami, umywalkami w pokojach i przyciemnianymi światłami zostały dodane do pociągu w 2019 roku, tchnąc tym samym nowe życie w to połączenie. Dzisiaj możesz zarezerwować przejazd z Edynburga do Euston Station, a nawet dostać się do Londynu spoza stacji, z opcjami przejazdu przez Edynburg z Great Glen of Fort William, a nawet do stolicy Highlands w Inverness.

Zarezerwowane wcześniej bilety dostępne za około 400 PLN lub więcej za przedział składają się na to, że koje sypialne nie są tanie. Ale dzięki nim dojedziesz do Londynu w prawdziwym komforcie. Kolej słynie również z niesamowitych widoków za oknem. Będziesz podróżować na całej długości West Coast Main Line, która przecina idylliczne Niziny Szkockie, a następnie przepływa między Cumbrian Lake District i Yorkshire Moors. Minusy? Pociągi odjeżdżają z Edynburga o godzinie 1:30 rano, więc większość z nich to połączenia nocne.

Z Edynburga do Londynu autobusem

Z Edynburga do Londynu autobusem
National Express Coach poza Londynem © J_R Images / Shutterstock.com

Czas – 10 h 50 min
Cena – 64 PLN +
Komfort – 3/5

National Express oferuje aż cztery autobusy dziennie z Edynburga do Londynu. Wsiadasz na głównym dworcu autobusowym w Edynburgu, w samym sercu miasta – znajdziesz go w spacerowej odległości od Edinburgh Waverly na wschodnim skraju Nowego Miasta. Następnie dojedziesz do stacji London Victoria Coach Station, która ma dobre połączenie z londyńskim metrem przez Victoria Station (około 10 minut pieszo od miejsca, z którego odjeżdżają autobusy).

Te usługi są tak rozplanowane, aby ukończyć podróż w nieco mniej niż 11 godzin. To czyni je o wiele wolniejszą opcją niż pociągi czy samoloty, co z pewnością jest powodem, dla którego wiele autobusów kursuje w nocy. Jednak z pewnością za autobus zapłacisz mniej. W rzeczywistości, bilety autokarowe można kupić już za 64 PLN, co powinno pozwolić zoszczędzić na frytki i pikniki w Hyde Parku.

Z Edynburga do Londynu samochodem

Z Edynburga do Londynu samochodem

Czas – minimum 7 godzin
Cena – 800 PLN (szacunkowa cena wynajmu samochodu)
Komfort – 4/5

Podróżnicy, którzy zdecydują się wrzucić bagaże do bagażnika i ruszyć autostradami na południe, mogą liczyć na wspaniałą brytyjską przygodę. Podróż z Edynburga do Londynu przecina jedne z najpiękniejszych zakątków kraju, licząc ponad 637 km od Firth of Forth do „Big Smoke”.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne pokonanie trasy, zobaczysz plaże Morza Północnego, rozpadające się średniowieczne zamki i historyczne miasta.

Możesz jechać bez większych przystanków i zrobić całą trasę w ciągu zaledwie 7 godzin lub z kilkoma opóźnieniami wokół Londynu, jeśli przyjeżdżasz w godzinach szczytu. Byłoby to jednak prawdziwe marnotrawstwo. W rzeczywistości, powiedzielibyśmy, że to na pewno wielodniowa przygoda. Łatwym przystankiem może być wspaniałe wybrzeże Northumberland AONB, gdzie opactwo Whitby i mistyczny zamek Lindisfarne wieńczą horyzont. Jest też dziki North York Moors, jak również bogate w dziedzictwo miasto York, owiane opowieściami o wikingach i angielskich królach.

Jeśli nie masz własnego samochodu, możliwy jest wynajem czterech kół. Udaj się na stronę Rentalcars.com, aby sprawdzić koszt wypożyczenia auta. Prawdopodobnie szukasz czegoś w granicach 800 PLN za 24-godzinny wynajem, wliczając w to koszt podróży w jedną stronę z Edynburga do Londynu.


Edynburg i Londyn mają swój własny, niepowtarzalny charakter. W jednym z nich będziesz popijać mocną szkocką whisky i wędrować po starożytnych zamkach. W drugim zobaczysz wspaniałe zabytki, takie jak Big Ben i odwiedzisz jasne światła West Endu. Ale dlaczego by nie odwiedzić obu miejsc? Podróżowanie między nimi powinno być łatwe, skoro jest tyle możliwości.


Z Edynburga do Londynu – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na dostanie się z Edynburga do Londynu?

Autobus jest nadal najtańszą opcją podróży z Edynburga do Londynu. W rzeczywistości jest to nawet tańsze niż jazda samochodem, jeśli weźmie się pod uwagę średni koszt benzyny. Ceny biletów na autokary takich przewoźników jak National Express zaczynają się od około 64 PLN, ale by załapać się na takie okazje, bilet trzeba zarezerwować wcześniej na 12Go.co.

Jaki jest najszybszy sposób na dostanie się z Edynburga do Londynu?

Zapnij pasy i skorzystaj z lotu ze szkockiej stolicy, a możesz postawić stopę na londyńskiej ziemi w zaledwie 1,5 godziny! Oczywiście nie jest to łączny czas podróży, a jedynie przelotu, ponieważ podróż wydłuża się, gdy dodamy czas potrzebny na dotarcie do i z lotnisk. Co z tego wynika? Pociągi mogą być szybsze, zwłaszcza jeśli szukasz samolotu na lotniska takie jak Luton lub Stansted, które zlokalizowane są co najmniej godzinę od centrum Londynu.

Jak długo trwa podróż pociągiem z Edynburga do Londynu?

Podróż pociągiem z Edynburga do Londynu trwa około 4 godzin i 20 minut. Trasa przebiega przez całą długość linii East Coast Main Line – od Szkocji do południowej Anglii. Istnieje również alternatywa, która zajmuje prawie 6 godzin na West Coast Main Line. Wszystkie rozkłady jazdy i czasy można sprawdzić za pomocą internetowej wyszukiwarki na 12Go.co.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Edynburga do Londynu?

Powiedzmy sobie szczerze – bilety są o wiele tańsze, jeśli zarezerwujesz je z wyprzedzeniem. W rzeczywistości, można zapłacić nieco ponad 120 PLN za miejsce, zdobywając bilet na około 60 dni przed wyjazdem. Radzimy zrobić to przez 12Go.co, jeśli znasz już daty podróży, zwłaszcza, że ceny w ostatniej chwili mogą przekroczyć kwotę nawet 640 PLN!

Czy z Edynburga do Londynu kursuje pociąg bezpośredni?

Tak. Jest ich wiele. Nie ma potrzeby przesiadania się, niezależnie od tego, czy jedziesz wolniejszymi pociągami do Euston Station, czy szybszymi na King’s Cross. Pamiętaj jednak, aby zarezerwować miejsca z dużym wyprzedzeniem, ponieważ ceny biletów mogą wzrosnąć bliżej daty podróży. 12Go.co może pomóc Ci w rezerwacji!

Czy z Edynburga do Londynu kursuje szybki pociąg?

Pociągi kursujące między Edynburgiem a Londynem osiągają maksymalną prędkość 200 km/h. To czyni je stosunkowo szybkimi, ale nie najszybszymi, jakie Europa ma do zaoferowania. Mimo to, mogą pomóc Ci pokonać trasę ponad 530 km w zaledwie 4 godziny! Nieźle, prawda?

Czy z Edynburga do Londynu lepiej lecieć samolotem czy jechać pociągiem?

W sumie, powiedzielibyśmy, że lepiej postawić na pociąg! Czasy podróży są w rzeczywistości porównywalne, a w niektórych przypadkach koleje są nawet szybsze niż loty. Z podróży koleją płyną również dodatkowe korzyści. Będziesz miał przestronny wagon z klimatyzacją, dostęp do pokładowej kuchni oraz możliwość podziwiania pięknych widoków szkockich i angielskich krajobrazów.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: