Jak dostać się z Londynu do Paryża

Jak dostać się z Londynu do Paryża

Londyn i Paryż to dwie z wielkich stolic Europy Zachodniej. Jedna rozciąga się od wijącej się Tamizy, przez nawiedzoną Tower of London, aż do wspaniałych gotyckich pałaców Westminsteru. Druga jest zwieńczona elegancką, kutą w żelazie iglicą wieży Eiffla, posiada fantastyczne kawiarnie i kipi bezcenną sztuką i skarbami (Luwr – to o Tobie!).

W dzisiejszych czasach przemieszczanie się z jednego miasta do drugiego jest banalnie proste. Możesz wsiąść do pociągu w Londynie i wysiąść na Gare du Nord w Paryżu w czasie mniej niż 2,5 godziny. Dystans podróży to nieco ponad 341 kilometrów w linii prostej, z południową Anglią i kanałem La Manche do przekroczenia po drodze.

TransportCzasCenaBilety
Z Londynu do Paryża pociągiem2.5 h220 PLNZarezerwuj online
Z Londynu do Paryża samolotem1.5 h130 PLNZarezerwuj online
Z Londynu do Paryża autobusem8 h64 PLNZarezerwuj online
Z Londynu do Paryża samochodem7 h410 PLN

Z Londynu do Paryża pociągiem

Z Londynu do Paryża pociągiem
Eurostar kursuje z Londynu do Paryża prawie co godzinę © TungCheung / Shutterstock.com

Czas – 2,5 godziny+
Cena – 220 PLN+
Komfort – 5/5

Dzięki niesamowitemu wyczynowi inżynieryjnemu, jakim jest tunel pod kanałem La Manche, od 1994 roku do Paryża z Londynu można bezpośrednio dojechać koleją. Od 2007 roku trasę pokonuje się szybkim pociągiem Eurostar, który może przewieźć Cię z Big Bena do Wieży Eiffla w trochę ponad 2 godziny.

Każdego dnia oferowanych jest aż 15 odjazdów, z czego najwcześniejszy pociąg wyrusza z „Big Smoke” przed 6:00 rano – to ten dla osób dojeżdżających do pracy. Po tym czasie, pociągi jężdżą zwykle co najmniej co godzinę, z wyjątkiem Bożego Narodzenia, kiedy pociągi nie kursują wcale. Stacja początkowa to London St Pancras, która jest połączony z King’s Cross Underground i łatwo dostępna ze wszystkich zakątków stolicy Anglii.

Standardowe siedzenia w pociągach Eurostar
Standardowe siedzenia w pociągach Eurostar

Pociągi są szybkie, niezawodne i wygodne, a w drodze do Paryża można przejechać przez tunel pod kanałem La Manche.

Niebywałą gratką podróży koleją z Londynu do Paryża jest możliwość przejażdżki jednymi z najszybszych pociągów w Europie. Na wiejskich odcinkach pociągi te mogą osiągnąć prędkość 300 km/h. Najpierw zobaczysz zielone wzgórza Kentu. Następnie wjedziesz do tunelu pod kanałem La Manche na 20-minutową przeprawę z Dover do Calais. Po stronie francuskiej trasa prowadzi bezpośrednio na południowy wschód do Lille, a następnie na południe do Paryża, mijając uprawne pola Hauts-de-France, a później piękne doliny rzek Oise.

Oprócz tego, że pociągi Eurostar są szybkie i wygodne, są teraz jednymi z najbardziej przystępnych cenowo środków transportu do Paryża. Jednak, aby załapać się na najlepsze okazje, musisz dokonać wcześniejszej rezerwacji za pośrednictwem 12Go.co. Ceny biletów w przedsprzedaży wynoszą już od 220 PLN w jedną stronę. Natomiast rezerwując bilet bliżej daty wyjazdu, możesz spodziewać się kwoty 550 PLN za miejsce.

Z Londynu do Paryża samolotem

Z Londynu do Paryża samolotem
Linie Air France oferują najwygodniejsze loty na lotnisko Charles De Gaulle © EQRoy / Shutterstock.com

Czas – 1 do 1,5 godziny (sam przelot)
Cena – 130 PLN
Komfort – 4/5

Z Londynu do stolicy Francji lata więcej samolotów niż wypieka się chrupiących bagietek w tych wszystkich paryskich piekarniach – no dobra, może nie aż tak dużo. Ale i tak jest ich wiele. Dziesiątki samolotów startują z pasów startowych wszystkich głównych lotnisk w Londynie. Zanim (zazwyczaj) wylądują w Paryżu-Charles De Gaulle – największym i najbardziej ruchliwym międzynarodowym lotnisku w kraju – spędzają w powietrzu od 1 godziny i 15 minut do 1,5 godziny.

Trasę tę obsługuje wiele linii lotniczych. Najtańsze bilety będą często oferowane u budżetowych przewoźników, takich jak easyJet i Vueling. Możesz oczywiście zapłacić więcej i wybrać ofertę linii premium, takich jak Air France czy British Airways. Mogą one mieć dobre oferty na bagaż rejestrowany oraz siedzenia z większą przestrzenią na nogi, więc jeśli zamierzasz zabrać dużo pakunków, być może wbrew pozorom zaoszczędzisz na trochę droższych liniach.

Większość lotów z Londynu zabierze Cię do Charles De Gaulle, w Roissy – około 30 minut jazdy od serca Paryża.

Poza wyborem linii lotniczych, główną rzeczą, którą musisz rozważyć, jest lotnisko, z którego wylatujesz do Londynu. Można polecieć z Heathrow lub Gatwick, które są większe i lepiej skomunikowane z centrum miasta. Możesz też odlecieć z lotniska Southend lub Stansted, które są zazwyczaj domem dla tanich przewoźników, ale musisz doliczyć ponad godzinę transferu autokarem z Victoria Station.

Kluczem do uzyskania wspaniałych ofert na loty między Londynem a Paryżem jest rezerwacja z wyprzedzeniem. Im bliżej do wybranych przez Ciebie dat podróży, tym ceny będą rosnąć. Skorzystaj z usługi takiej jak 12Go, aby zdobyć miejsca co najmniej 90 dni przed odlotem, a zazwyczaj znajdziesz najniższe ceny – da się złapać bilety w okolicach 130 PLN (bez bagażu).

Z Londynu do Paryża autobusem

Z Londynu do Paryża autobusem
Jeśli masz do dyspozycji trochę czasu, to podróż autobusem jest najbardziej przystępną opcją © Kavalenkau / Shutterstock.com

Czas – 8 do 10 godzin
Cena – 64 PLN
Komfort – 3/5

Z biletami zaczynającymi się od przyjaznych dla portfela 64 PLN w każdą stronę, nie ma wątpliwości, że autobus między Londynem a Paryżem jest najtańszym sposobem podróżowania. Są jednak pewne kompromisy, na które musisz się zgodzić. Po pierwsze, podróż może trwać nawet 10 godzin. Co więcej, autokary zazwyczaj mają mniej miejsca na nogi i mniej udogodnień niż samochód czy pociąg. Nie oczekuj, że reklamowane WiFi będzie działać przez cały czas i przygotuj się na pośpiech, aby zająć najlepsze miejsca, gdy tylko wejdziesz na pokład autobusu w Big Smoke.

Ale hej – kto rezygnowałby z przejażdżki za 64 PLN przez kanał La Manche do Miasta Świateł? Trasa jest mniej więcej taka sama, jak gdybyś zdecydował się na podróż na własnych czterech kółkach. Opuścisz Londyn jadąc na południe do Dover, aby skorzystać z pociągu Eurotunnel lub regularnych promów. Podróż trwa od 0,5 do 1,5 godziny i kończy się we Francji. Następnie czeka Cię przeprawa na południe przez piękne średniowieczne miasto Arras i na autostradę A1 w kierunku stolicy. Wszystko to składa się na dystans 470 km.

Autobusy z Londynu do Paryża odjeżdżają ze stacji Victoria, a sama podróż może potrwać od 8 do 10 godzin.

Większość autokarów wyjeżdżających z Londynu do Paryża odjeżdża ze stacji Victoria Station. Znajdziesz ją tuż przy głównym wyjściu z Victoria Underground, wciśniętą pomiędzy eleganckie dzielnice Chelsea i Pimlico. Firmy takie jak Megabus i Eurolines są jednymi z najbardziej popularnych firm oferujących to połączenie. Aby zaoszczędzić pieniądze, szukaj i rezerwuj bilety z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co.

Z Londynu do Paryża samochodem

Z Londynu do Paryża samochodem
Transmanche Ferries łączy Newhaven w Wielkiej Brytanii z francuskim portem Dieppe © Maloff / Shutterstock.com

Czas – 7 godzin+
Cena – 410 PLN+
Komfort – 4/5

Dzięki obfitości promów samochodowych i pociągu Eurostar, podróż z Londynu do Paryża możliwa jest bez korzystania z samolotu. Stawiając na jazdę samochodem, czeka Cię w sumie około 5 lub 6 godzin za kierownicą. Nie obejmuje to jednak przeprawy przez kanał La Manche, która zwykle dodaje około 1 lub 2 godzin do całej wycieczki.

Do Paryża Z Londynu można łatwo dostać się promem lub pociągiem, ale warto rozważyć też podróż malowniczą trasą, która może zająć więcej czasu.

Jednak prawdziwym powodem, dla którego większość podróżników decyduje się na podróż z własnym zbiornikiem paliwa jest przygoda. W tym celu pomiń przeprawę w Calais i jedź przez małe Newhaven do Dieppe (koszt około 160 PLN) – miasta położonego na wietrznych normandzkich plażach, nad którym góruje strzelisty XV-wieczny zamek. Możesz też wpaść do Arras, aby zobaczyć wspaniałą architekturę UNESCO lub do starego Rouen, słynącego z gotyckich kościołów z filigranowymi zdobieniami.

Jeśli chodzi o koszty, prawdopodobnie zapłacisz w okolicy 400-550 PLN za przejazd. Ale pamiętaj, że dotyczy to całego samochodu. Zyskasz swobodę robienia przystanków gdziekolwiek zechcesz, a do tego możesz wyruszyć w podróż z całą rodzinę. Musisz tylko uważać na okryty złą sławą ruch uliczny w Paryżu i pamiętać, aby zmienić stronę drogi, po której jedziesz, gdy już znajdziesz się we Francji!


Wina z Doliny Loary, słone, niebieskie sery, wieżyczki Notre Dame, romantyczne kopuły Sacre Coeur, wieża Eiffla i pełen kultury Luwr – to wszystko przywołuje Cię do Paryża. Zaplanuj i zarezerwuj swoją podróż już teraz, korzystając z powyższych wskazówek dotyczących transportu.


Z Londynu do Paryża – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Londynu do Paryża?

Autokary firm takich jak Megabus i Eurolines są najlepszym rozwiązaniem pod względem kosztów. Oferują one przejazdy do Miasta Świateł już za 64 PLN w każdą stronę. Co zadziwiające, ceny te mogą obejmować przeprawę promową lub kolejową, więc nie będziesz musiał się martwić o wydawanie dodatkowych pieniędzy, aby dostać się z Anglii do Francji. Zdecydowanie najlepszym sposobem na zdobycie prawdziwych okazji jest rezerwacja z dużym wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Londynu do Paryża?

Eurostar jest zdecydowanie najszybszym połączeniem dla trasy z Londynu do Paryża – pociąg potrafi rozwinąć prędkość ponad 300 km/h. W rzeczywistości podróż koleją jest nawet szybsza niż podróż samolotem do Charles De Gaulle. Wszystko ze względu na to, że musisz odpowiednio wcześniej nadawać bagażu, a do tego zostaniesz zabrany prosto na Gare du Nord w sercu stolicy Francji.

Ile kosztuje przejazd pociągiem z Londynu do Paryża?

Jeśli chcesz trafić na okazję, sprawdź bilety na pociągi z Londynu do Paryża na 12Go.co. Dynamiczne ceny na tej trasie oznaczają, że zapłacisz zaledwie 230 PLN, jeśli kupisz bilet z wyprzedzeniem, ale aż 550 PLN, zrobisz to na ostatnią chwilę. To prawie jak cała torba bagietek i butelek czerwonego wina!

Jak długo jedzie się pociągiem z Londynu do Paryża?

Nieco ponad 2 godziny to czas, który potrzebny jest, aby zamienić Londyn na Paryż przy pomocy kolei. To prawie szybciej niż lot, ale bez konieczności zjawiania się na lotnisku i łapania irytujących transferów do i z lotniska. To wszystko sprawia, że koleje są dość popularnym wyborem na wycieczkę pomiędzy tymi dwoma miastami. Pamiętaj, aby zarezerwować bilet wcześniej za pomocą 12Go.co.

Czy z Londynu do Paryża taniej jest polecieć samolotem czy pojechać pociągiem?

To wszystko zależy od tego, jakie oferty uda Ci się znaleźć! Zalecamy wczesne wyszukiwanie na 12Go.co. Bilety z wyprzedzeniem zarezerwowane online mogą kosztować już od 220 PLN za pociąg i 150 PLN za lot, ale spodziewaj się, że te średnie ceny będą rosły, im bliżej daty podróży.

Ile kosztuje bilet na samolot z Londynu do Paryża?

Koszty lotów między Londynem a Paryżem wahają się od 120 PLN do 640 PLN za bilet. Najtańsze oferty proponowane są zazwyczaj przez tanie linie lotnicze, takie jak easyJet z lotnisk Southend lub Stansted. Droższe miejsca oznaczają usługi premium u przewoźników takich jak British Airways, zazwyczaj z lotnisk Gatwick lub Heathrow.

Ile kosztuje przejazd autobusem z Londynu do Paryża?

Autobusy z Londynu do Paryża są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz zaoszczędzić trochę euro na czerwone wino na brzegu Kanału Saint-Martin. Koszt przejazdu może wynosić zaledwie 64 PLN, jednak bardziej prawdopodobne jest, że zapłacisz mniej więcej średnią cenę 100-150 PLN. To i tak o wiele mniej niż za lot czy pociąg. Polecamy od razu przejść na 12Go.co, aby przejrzeć dostępne oferty.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: