Jak dostać się z Paryża do Milanu

Jak dostać się z Paryża do Milanu

Paryż i Mediolan mają ze sobą wiele wspólnego. Oba są centrami mody, z reputacją haute couture i ładnych ludzi. Oba mają wspaniałą architekturę i budynki – gotyckie iglice Notre-Dame oraz piękne wieżyczki wspaniałego Milano Duomo. Każde z tych miast ma swoją własną, niepowtarzalną kuchnię, w tym pachnące szafranem risotta, chrupiące bagietki i ostre sery.

Można by wymieniać dalej, ale wystarczyłoby powiedzieć, że podróżnicy, którym podoba się stolica Francji, często zakochują się również w stolicy Lombardii. Ten przewodnik przeznaczony jest dla tych, którzy chcą pokonać prawie 650 km przez środek Europy Zachodniej, aby sprawdzić oba te miasta. Opisuje on szczegółowo wszystkie środki transportu, jakie można wybrać na tej trasie – od superszybkich pociągów po klasyczne samoloty. Bon Voyage!

TransportCzasCenaBilety
Z Paryża do Mediolanu szybkim pociągiem7 h120 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Mediolanu pociągiem nocnym11 h120 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Mediolanu samolotem1.5 h110 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Mediolanu autobusem13 h110 PLNZarezerwuj online

Z Paryża do Mediolanu szybkim pociągiem

Z Paryża do Mediolanu szybkim pociągiem
Szybkie pociągi, które łączą Paryż z Mediolanem to TGV © ClS / Shutterstock.com

Czas – 7 do 8 godzin
Cena – 120 PLN+
Komfort – 5/5

Trudno o bardziej kuszącą podróż koleją w tej części Europy niż 540-kilometrowa linia między Paryżem a Mediolanem. Przecina ona całą wschodnią Francję, po czym zagłębia się w skaliste Alpy, a następnie przejeżdża przez niziny Lombardii, oferując piękny pejzaż gór, winnic i rustykalnych krajobrazów podczas 7 godzin wygodnej jazdy. I to nawet nie wspominając o wielkim Gare de Lyon, gdzie można zjeść świeżego croissanta przed wejściem rano na pokład.

Szybkie pociągi, które łączą Paryż z Mediolanem to TGV. Są to najszybsze lokomotywy, jakie oferuje francuska sieć kolejowa SNCF, osiągające prędkość maksymalną 300 km/h. Prędkość tę można uzyskać tylko na niektórych odcinkach tej linii, ponieważ wjazd w Alpy na zachód od Lyonu oznacza konieczność lekkiego zwolnienia pedału gazu. Na pokładzie pasażerowie mogą cieszyć się dwoma podwójnymi miejscami w klasie drugiej i kilkoma dwoma pojedynczymi miejscami w klasie pierwszej, wraz z doskonałym cateringiem i klimatyzacją.

Z Paryża do Mediolanu szybkim pociągiem
Na pokładzie pociągu TGV pasażerowie mogą spotkać miejsca siedzące w klasie 2 w systemie 2:2 © Little Adventures / Shutterstock.com

Pociąg TGV to szybki i stylowy sposób na podróż przez Europę Zachodnią między Paryżem a Mediolanem.

W sumie z Paryża odbywają się 3 odjazdy dziennie. Najwcześniejszy pociąg odjeżdża o 6:28 rano i dociera do Mediolanu tuż przed godziną 14:00. Następnie mamy opcję poranną o 10:39, po której następuje usługa popołudniowa o 14:42, docierająca do Mediolanu prawie o 22:00. Najszybsze połączenie na tej trasie trwa 7 godzin i 2 minuty, ale nastaw się, że całkowity czas podróży wynosi średnio od 7 do 8 godzin.

Brzmi kusząco? To dobrze… jest to wspaniały sposób na podróżowanie. Wystarczy mieć na uwadze, że ceny biletów są niskie tylko przez ograniczony okres. W rzeczywistości, istnieje ogromna różnica pomiędzy taryfami kupionymi wcześniej, a biletami kupionymi w dniu wyjazdu – może ona wynieść nawet 365 PLN. Dlatego ważne jest, aby kupić bilety odpowiednio wcześniej i dokonać rezerwacji na 12Go.co, jak tylko poznasz datę swojej podróży. Zniżki są zazwyczaj oferowane na 6 do 3 miesięcy przed odjazdem.

Z Paryża do Mediolanu pociągiem nocnym

Z Paryża do Mediolanu pociągiem nocnym
Bilet za przejazd pociągiem Thello zaczyna się od rozsądnej ceny 29 EUR za osobę © Eyesonmilan / Shutterstock.com

Czas – 11 godzin
Cena – 120 PLN+
Komfort – 4/5

Pociąg Thello jest obecnie jedynym nocnym połączeniem kolejowym między Miastem Świateł a włoską stolicą mody. Jest on obsługiwany wyłącznie przez Trenitalia (włoskie koleje państwowe) jako spółka zależna, mająca zastąpić w podobny sposób wcześniejsze prywatne połączenia nocne i wspólne usługi prowadzone w porozumieniu z SNCF (koleje francuskie). Rozkład jazdy jest prosty: Wyruszasz z paryskiego Gare de Lyon o 19:15 i przyjeżdżasz do Milano Centrale o 6:00 rano następnego dnia, z jednym tylko przystankiem pośrednim w Dijon. Bułka z masłem.

Idź spać, gdy pociąg będzie przejeżdżać przez wiejską Francję i obudź się, gdy następnego ranka wjedziesz do wielkiego Milano Centrale – oto oferta Thello.

W tym pociągu nie ma normalnych opcji siedzeń. Każdy pasażer będzie musiał wybrać jedną z siedmiu indywidualnych klas wagonów sypialnych. Najtańsze są cztero- i sześcioosobowe kuszetki, które charakteryzują się rozkładanymi twardymi łóżkami pokrytymi markową pościelą i poduszkami. Droższe kabiny prywatne mogą mieć potrójne, podwójne lub pojedyncze miejsca do spania, ale ich koszt wzrasta co najmniej trzykrotnie. Najdroższe są wagony z łazienkami, własnymi prysznicami i toaletami. Na pokładzie znajduje się również wagon restauracyjny z obsługą kelnerską i szerokim wyborem gorących dań.

Cena za przejazd pociągiem Thello zaczyna się od rozsądnej kwoty 130 PLN za osobę. To dokładnie tyle samo, co w przypadku szybkich TGV, z tą różnicą, że w tu zaoszczędzisz również na kosztach noclegu w hotelu. Na bardziej komfortowe klasy wagonów trzeba będzie wydać więcej pieniędzy (kabiny dwuosobowe kosztują ponad 450 PLN za noc). Poza tym ceny będą rosły w miarę zbliżania się terminu wyjazdu. Poszukiwaczom okazji radzimy wcześniej poszukać biletów na 12Go.co – sprawdź w pierwszej kolejności taryfy Smart, które może nie są elastyczne, ale są najtańsze.

Z Paryża do Mediolanu samolotem

Z Paryża do Mediolanu samolotem

Czas – 1,5 godziny (sam przelot)
Cena – 110 PLN+
Komfort – 4/5

Każdego dnia z Paryża do Mediolanu odbywa się ponad 20 lotów, co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że oba miasta mają po kilka lotnisk i stanowią główne węzły lotnicze zarówno dla Francji, jak i Włoch. Średni czas lotu wynosi około 90 minut, ale może być nieco krótszy, szczególnie przy korzystnym wietrze. Nie uwzględnia to jednak dodatkowego czasu, który trzeba poświęcić na transfer do terminali z centrum Paryża, przejście przez kontrolę bezpieczeństwa, a następnie dostanie się do centrum Mediolanu po drugiej stronie. W sumie podróż trwa zazwyczaj od 4 do 6 godzin.

Istnieją dwie główne kwestie, które należy rozważyć, jeśli chcesz się znaleźć w przestworzach między Paryżem a Mediolanem. Pierwszą z nich jest linia lotnicza, którą wybierzesz. Drugą jest lotnisko, z którego będziesz lecieć. Obie są w rzeczywistości powiązane, ponieważ niektórzy przewoźnicy obsługują tylko niektóre lotniska. Ogólna informacja dla tych, którzy podróżują z centrum Paryża jest taka, że potrzeba około 35-40 minut, aby dotrzeć do lotniska Charles De Gaulle, około 60 minut, aby dostać się do lotniska Orly i ponad 80 minut, aby dotrzeć do Beauvais.

Lądowanie na lotnisku Mediolan Linate zamiast Mediolan Malpensa pozwoli Ci zaoszczędzić około godziny czasu na transfer.
Lądowanie na lotnisku Mediolan Linate zamiast Mediolan Malpensa pozwoli Ci zaoszczędzić około godziny czasu na transfer.

Lot jest szybkim sposobem przemieszczania się z miasta do miasta, a średni czas przelotu między Paryżem a Mediolanem wynosi 90 minut.

Z reguły najtańsze bilety oferuje Ryanair. Niestety, samoloty odlatują tylko z bardziej oddalonego lotniska Paryż Beauvais. EasyJet również ma konkurencyjne cenowo miejsca, wraz z odlotami z dwóch głównych węzłów Paryża: Charles De Gaulle i Orly. Droższe połączenia znajdują się w menu narodowych linii lotniczych Alitalia i Air France. Ich samoloty wylatują wiele razy każdego dnia zarówno z CDG jak i ORY, ale bilety często kosztują znacznie więcej.

Jeśli chodzi o miejsca przylotu, polecamy wybrać Mediolan Linate, aby łatwo było dostać się do centrum miasta. Mediolan Malpensa jest również dobrą opcją, ale oznacza około 1 godziny transferu po wylądowaniu. Duże centrum Bergamo w Orio al Serio jest oddalone od Mediolanu o około 60 minut, ale jest świetną opcją dla tych, którzy chcą dostać się nad włoskie jeziora lub piękne południowe Alpy.

Z Paryża do Mediolanu autobusem

Z Paryża do Mediolanu autobusem
Znany przewoźnik autokarowy Flixbus oferuje połączenia zarówno nocne, jak i dzienne © dvoevnore / Shutterstock.com

Czas – 13 godzin
Cena – 110 PLN+
Komfort – 3/5

Możesz złapać autobus aż z Paryża do Mediolanu. Znany przewoźnik Flixbus oferuje zarówno połączenia nocne, jak i dzienne, kursujące praktycznie non stop. Autobusy odjeżdżają z dużego dworca Bercy Seine o północy, 8:40 rano i 20:30 wieczorem, wraz z innym odjeżdżającym z Gallieni tuż przed 22.00. W sumie, aby pokonać 85-kilometrową trasę z punktu A do punktu B, potrzeba zaledwie 13 godzin.

Jeśli chodzi o cenę, bilet może kosztować już nawet 110 PLN za osobę. To dobra okazja, ale prawdopodobnie nie tak dobra, jeśli wziąć pod uwagę, że bezpośrednie pociągi TGV kosztują zaledwie kilkanaście złotych więcej, a loty mogłyby być nawet tańsze! Co więcej, autobusy mogą być nowoczesne i czyste, z odchylanymi siedzeniami i klimatyzacją, ale nie są tak wygodne, jak podróż pociągiem lub samolotem na długim odcinku. W skrócie? Byłby to przyzwoity wybór, jeśli nie możesz znaleźć biletów w przystępnej cenie na pociągi lub linie lotnicze.


Podróż z Paryża do Mediolanu to przeskok z jednej stylowej i szykownej europejskiej metropolii do drugiej. Aby dostać się do serca północnych Włoch, trzeba przemierzyć spory kawałek Europy. Można to zrobić zarówno drogą lądową (tanimi autobusami), koleją (szybkimi TGV i nocnymi pociągami), jak i w powietrzu – samolotem (wieloma liniami lotniczymi).


Z Paryża do Mediolanu – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Paryża do Mediolanu?

Zaskakująco, najlepszą okazją na trasie z Paryża do Mediolanu może okazać się lot samolotem. Jest to możliwe dzięki ofercie tanich przewoźników, takich jak easyJet i Ryanair, którzy czasami oferują bilety w cenie poniżej 110 PLN. Aby skorzystać z tej okazji, musisz zarezerwować bilet jak najwcześniej na 12Go.co, a także uwzględnić koszty transportu z i na lotniska w obu miastach.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Paryża do Mediolanu?

Lot jest najszybszym sposobem na dostanie się z Paryża do Mediolanu. Będziesz w powietrzu przez około 1,5 godziny, co w sumie da 4-6 godzin podróży, jeśli weźmiesz pod uwagę kontrole bezpieczeństwa, przesiadki i zrzucanie bagaży.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Paryża do Mediolanu?

Mamy prawdziwą słabość do pociągów TGV. Są one nie tylko bardzo szybkie (całą podróż do Mediolanu można odbyć w 7 godzin), ale również oferują przejazd przez przepiękne tereny francuskich Alp. Ponadto, są przyjazne dla środowiska i mogą kosztować zaledwie 120 PLN za osobę, jeśli zarezerwujesz bilety z wyprzedzeniem na 12Go.co.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Paryża do Mediolanu?

To zależy, kiedy dokonujesz rezerwacji. Jeśli jesteś szybki i odwiedzisz 12Go.co na długo przed planowaną podróżą, możesz zdobyć bilety w cenie zaledwie 120 PLN za osobę. Kwota ta może się jednak podwoić, potroić, a nawet zwiększyć jeszcze bardziej w miarę zbliżania się daty odlotu, a pełne taryfy flex w dniu podróży mogą wynosić ponad 440 PLN za osobę!

Jak długo jedzie się pociągiem z Paryża do Mediolanu?

Podróż szybkimi pociągami TGV francuskiej sieci kolejowej z paryskiego Gare de Lyon do Mediolanu trwa około 7 lub 8 godzin. Jeśli wybierzesz nocny pociąg Thello, podróż potrwa od wieczora do rana – w sumie około 11 godzin.

Czy podróż pociągiem z Paryża do Mediolanu jest malownicza?

Tak, zdecydowanie. Pierwszy odcinek wiedzie przez bukoliczne okolice wschodniej Francji. Następnie mija się Lyon i widzi na horyzoncie góry Jura i Alpy. Gdy wjedziesz w ten krajobraz, będziesz mógł podziwiać ośnieżone szczyty i urocze miasteczka w stylu Savoie. Następnie, zanim dotrzesz do Mediolanu, Włochy uraczą Cię widokiem pięknych winnic i niskich gór.

Czy z Paryża do Mediolanu lepiej jest polecieć samolotem czy pojechać pociągiem?

Jeśli się spieszysz, to może lepiej postaw na samolot. Ale czas to jedyna rzecz, która przemawia na korzyść lotu. Wybierając pociągi TGV możesz liczyć na lepsze widoki, a podczas podróży przez Alpy będziesz mógł delektować się posiłkami na pokładzie. Rozkłady jazdy zapowiadają, że podróż koleją trwa około 7 godzin, co nie jest wcale takim złym czasem. Aha – i bilety kolejowe mogą kosztować już od 110 PLN za osobę, jeśli uda Ci się je zarezerwować z dużym wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co.