Jak dojechać z Mediolanu do Wenecji

Jak dojechać z Mediolanu do Wenecji

Gdy podróżujesz z modnej metropolii Mediolanu do romantycznych kanałów Wenecji, możesz spodziewać się wycieczki przez środek Niziny Padańskiej i przez serce północno-zachodnich Włoch. W linii prostej odległość, którą musisz pokonać, wynosi nieco ponad 240 kilometry, ale bezpośrednie autostrady i linie kolejowe nieco wydłużają trasę.

Ten przewodnik zawiera wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zamienić wielkie mediolańskie Duomo na wystawny Pałac Dożów. Znajdziesz tu szczegóły dotyczące popularnych szybkich pociągów, okazyjnych autobusów i innych, bardziej ryzykownych sposobów podróżowania. Do zobaczenia na gondolach…

TransportCzasCenaBilety
Z Medioalnu do Wenecji szybkim pociągiem2.5 h110 PLNZarezerwuj online
Z Mediolanu do Wenecji pociągiem regionalnym3.5 h95 PLNZarezerwuj online
Z Mediolanu do Wenecji autobusem3.5 h36 PLNZarezerwuj online
Z Mediolanu do Wenecji samochodem3 h840 PLN
Z Mediolanu do Wenecji ze zorganizowaną wycieczką550 PLNZarezerwuj online

Z Medioalnu do Wenecji szybkim pociągiem

Z Medioalnu do Wenecji szybkim pociągiem
Pociągi Trenitalia Frecciarossa i NTV Italo oczekujące na Dworcu Głównym w Mediolanie © GoneWithTheWind / Shutterstock.com

Czas – 2,5 godziny
Price – 110 PLN +
Komfort – 5/5

Odkąd szybkie pociągi zaczęły kursować bezpośrednio z Mediolanu do Wenecji na wybrzeżu Adriatyku, inne środki transportu z trudem dotrzymują im kroku. Tak, jest to zdecydowanie najbardziej popularna metoda podróży do stolicy Veneto, czyli Wenecji Euganejskiej. Jest szybka – średnio podróż zajmuje tylko 2,5 godziny. Jest niedroga – jeśli tylko zarezerwujesz bilety z wyprzedzeniem na 12Go.co. Jest wygodna – pociągi są jednymi z najlepszych środków transportu w tym przypadku.

Istnieją dwa główne podmioty świadczące usługi. Najczęstszym z nich jest państwowy operator Trenitalia, który odjeżdża kilka razy na godzinę w godzinach szczytu. Oferuje on miejsca w szybkich Frecciarossach, które mogą osiągać prędkość 300 km/h, jak również pokładowe jadalnie i aż cztery indywidualne klasy, na czele z klasą biznes Executive z wolnostojącymi fotelami i WiFi. Alternatywą są konkurencyjne pociągi Italo, które mają podobny poziom komfortu, ale kursują nieco rzadziej.

Siedzenia 2 klasy (standardowe) w jednym z pociągów Frecciarossa firmy Trenitalia
Siedzenia 2 klasy (standardowe) w jednym z pociągów Frecciarossa firmy Trenitalia © Giovanni G / Shutterstock.com

Pociągi są bez wątpienia popularnym środkiem transportu z Mediolanu do Wenecji. Oferują korzystne ceny i superszybkie połączenia.

Podróż pociągiem na wschód rozpoczyna się na dużej i pięknej stacji Milan Centrale w pobliżu Porta Nuova (dojedź metrem do Repubblica). Następnie jedzie się na północny wschód do historycznego miasta Brescia na skraju Alp Włoskich (najlepsze widoki są z lewej strony wagonu), mija się jezioro Garda i romantyczną Weronę, a następnie wjeżdża się do słynnej weneckiej Santa Lucia, która znajduje się tuż przy samym Grand Canal.

Jedna rada, którą warto zapamiętać: Zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem! Koszt biletów zarówno na pociągi Italo, jak i szybkie Frecciarossy może się podwoić lub potroić, jeśli nie zdążysz skorzystać z wcześniejszych ofert. Zalecamy, aby szukać i rezerwować bilety na 12Go.co, gdy tylko poznasz datę podróży.

Z Mediolanu do Wenecji pociągiem regionalnym

Z Mediolanu do Wenecji pociągiem regionalnym
Podróż pociągiem regionalnym do Wenecji będzie o co najmniej 1 godzinę dłuższa niż szybkim pociągiem © Giorgio Ferrato / Shutterstock.com

Czas – 3,5 do 6 godzin
Price – 95 PLN
Comfort – 4/5

Może nie pędzą na wschód do Wenecji z prędkością 300 km/h, ale pociągi regionalne w północnych Włoszech nadal oferują niezawodny sposób przemieszczania się z miasta do miasta. Odkąd w latach 90-tych pojawiły się opcje szybkich pociągów, są one używane tylko jako opcja rezerwowa. To dlatego, że zazwyczaj wiąże się to z większą liczbą przystanków na trasie, a poza tym pociągi podróżują znacznie wolniej i mają tylko podstawowy poziom komfortu. Mimo to, są pewne plusy…

Jeśli tanie bilety na szybkie pociągi nie są już dostępne, aby dojechać z Mediolanu do Wenecji możesz również skorzystać z usług kolei regionalnych

Po pierwsze, bilety zawsze kosztują tyle samo, więc nie trzeba walczyć o rezerwację z wyprzedzeniem. Możesz po prostu wejść na stronę 12Go.co tego samego dnia, w którym chcesz podróżować i zarezerwować miejsca za około 95 PLN. Ponadto, podróż jest czymś w rodzaju bardziej autentycznego doświadczenia. W drodze nad Adriatyk będziesz przejeżdżać przez bardziej oddalone odcinki trasy, z możliwymi przystankami na lśniących brzegach jeziora Garda lub w oblanych wodą pałacach Mantui.

Spodziewaj się, że cała podróż zajmie od 3 do 6 godzin, z co najmniej jedną przesiadką po drodze. Wszystko zależy od tego, jakie połączenia wybierzesz i jak pociągi kursują danego dnia. Nie przejmuj się też zbytnio mniejszy komfortem – wagony są nadal nowoczesne i klimatyzowane, z przestronnymi siedzeniami i szerokimi oknami, które pozwalają cieszyć się widokiem.

Z Mediolanu do Wenecji autobusem

Z Mediolanu do Wenecji autobusem
BlaBlaBus obsługuje autobusy, które są warte swojej ceny, jeśli masz w zanadrzu trochę czasu

Czas – 3,5 godziny +
Price – 36 PLN +
Comfort – 3/5

Zaoszczędź dodatkowe centy na prosecco na Piazza San Marco, wybierając tanią trasę i podróżując z Mediolanu do Wenecji autobusem. Znani przewoźnicy, tacy jak BlaBlaBus, oferują połączenia między tymi dwoma miastami wiele razy dziennie. Droga prowadzi z jednego miasta do drugiego prosto przez A35 i E70 w kierunku wschodnim – wszystkie autostrady są zadbane, wydajne i posiadają kilka pasów ruchu. Rezultat? Podróż trwa zazwyczaj mniej niż 4 godziny, z przystankiem w Weronie po drodze.

Połączenia autobusowe w całych północnych Włoszech są stosunkowo dobre, a jedne z najtańszych kursów to te pomiędzy Mediolanem a Wenecją.

To właśnie cena sprawia, że autobus jest tak atrakcyjną opcją transportu. Osoby, które zarezerwują bilet wcześnie, będą miały nie lada gratkę, ponieważ ceny w przedsprzedaży spadają zazwyczaj do przyjaznych dla portfela 95 PLN lub nawet mniej! W miarę zbliżania się do dnia odjazdu, ceny te będą rosły, ale tylko do poziomu najtańszych biletów kolejowych. Aby jednak uzyskać najlepsze okazje, warto jak najszybciej odwiedzić stronę 12Go.co, aby wyszukać bilety i dokonać ich zakupu.

Seats in a BlaBlaBus bus
Fotele w autobusie BlaBlaBus są zaskakująco wygodne jak na swoją cenę

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że te autobusy dalekobieżne tak naprawdę nie jeżdżą z centrum Mediolanu ani nie przyjeżdżają do historycznego serca Wenecji. By dostać się na autobus musisz udać się do Lampugnano na północno-zachodnim krańcu miasta (jest to czerwona linia mediolańskiego metra). Aby wysiąść, wylądujesz na Viale Stazione w Mestre, nowym mieście Wenecji, skąd 10-minutowy pociąg może Cię przewieźć przez lagunę do słynnych kanałów i zabytków.

Z Mediolanu do Wenecji samochodem

Z Mediolanu do Wenecji samochodem

Czas – 3 godziny
Cena – około 840 PLN
Comfort – 4/5

Jeśli chcesz wyruszyć na włoską przygodę, być może nie ma lepszej opcji, jak wynajem własnego samochodu. Wypożyczenie auta od zaufanego dostawcy, takiego jak RentalsCar.com, może kosztować zaledwie 840 PLN za pełne trzy dni, choć prawdopodobne są również dopłaty za podróże w jedną stronę z Mediolanu do Wenecji. Mimo to, trudno jest wycenić skarby, które czekają na tych, którzy wyruszą na autostrady z własnym zestawem czterech kół…

Lake Iseo in Italy
Jezioro Iseo jest ukrytym klejnotem wartym odwiedzenia

Samodzielna podróż z Mediolanu do Wenecji może otworzyć przed Tobą wspaniałe chwile we włoskich Alpach, nad jeziorami i w innych miastach regionu.

Na północ od Mediolanu znajduje się cudowna kraina włoskich jezior. Como może być trochę w innym kierunku, ale ukryte jezioro Iseo (klejnot poza szlakiem z cudownym i romantycznym miasteczkiem Lovere na jego końcu) i kultowe jezioro Garda (miejsce dla turystyki pieszej i rowerowej oraz wspinaczki skałkowej) jak najbardziej znajdują się w planie podróży. Podobnie jak średniowieczne serce Werony, z balkonem szekspirowskim i eleganckimi spacerami nad rzeką.

Bez żadnych przystanków, możesz przebyć tę trasę od A do B w niecałe 3 godziny, choć jest tego wystarczająco dużo, by zapewnić sobie tygodnie podróży! Pamiętaj również o zaplanowaniu punktu wysiadania w dogodnym miejscu po stronie weneckiej. Nie zapomnij, że zmierzasz do miasta, w którym drogi zostały zastąpione przez kanały. Jazda samochodem po prostu nie jest sposobem na poruszanie się po mieście.

Z Mediolanu do Wenecji ze zorganizowaną wycieczką

Bazyliki św. Marka
Oszałamiająca architektura wewnątrz Bazyliki św. Marka

Czas – cały dzień
Cena – 550 PLN +
Comfort – 4/5

Ostatnim pewnym sposobem na przemieszczenie się z Mediolanu do Wenecji jest pozostawienie całego planowania podróży profesjonalistom i zarezerwowanie sobie zorganizowanej wycieczki. Ceny za takie przyjemności zaczynają się od około €130, ale koszt obejmuje cały transport i aktywności, co zazwyczaj oznacza trasy spacerowe z historyczną narracją i planowane przystanki przy głównych atrakcjach, takich jak Most Rialto i Bazylika Świętego Marka.

Wiele zorganizowanych wycieczek oferuje odbiór z dowolnie wybranego miejsca w Mediolanie, ale niektóre wymagają, abyś zjawił się w miejscu zbiórki wczesnym rankiem. Firmy wycieczkowe zazwyczaj używają dużych autobusów lub minivanów, aby odbyć trzygodzinną podróż do miasta kanałów, a następnie przesiąść się na łódź, która zabierze Was przez Lagunę Wenecką.


Wenecja i Mediolan należą do wielkich miast północnych Włoch. Jedno z nich ma swoje zachwycające gotyckie duomo i dzieła da Vinci. Drugie ma szumiące kanały i potężne pałace nad Adriatykiem. Ten przewodnik pomoże Ci odwiedzić oba te miejsca podczas tej samej podróży!


Z Mediolanu do Wenecji – FAQ

Jak najtaniej dojechać z Mediolanu do Wenecji?

Autobus jest najbardziej opłacalny, oferując bilety w cenie poniżej 36 PLN za całą podróż z Mediolanu do Wenecji. Aby dostać się tam za tak niską cenę, musisz zarezerwować bilet jak najwcześniej, wyszukując i porównując najlepsze oferty na 12Go.co.

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Mediolanu do Wenecji?

Dzięki szybkiemu połączeniu kolejowemu podróż między tymi dwoma miastami z listy największych atrakcji trwa zaledwie 2,5 godziny. To całkiem szybko, jeśli weźmiesz pod uwagę, że dzieli je ponad 240 km. Co więcej, jest to reprezentatywny czas podróży z centrum do centrum, z odjazdami w Milano Centrale i przyjazdami na historyczną stację Santa Lucia nad Laguną Wenecką.

Jaki jest najlepszy sposób podróży z Mediolanu do Wenecji?

Zdecydowana większość podróżnych wybiera szybką kolej. Nietrudno się domyślić, dlaczego. Usługa jest szybka i wygodna, a koszt przejazdu może wynieść nawet poniżej 120 PLN, jeśli skorzystasz z 12Go.co, aby zarezerwować bilet z wyprzedzeniem. Po drodze możesz też zobaczyć podnóże Alp Włoskich – pamiętaj tylko, aby zająć miejsce po lewej stronie wagonu!

Ile kosztuje bilet kolejowy z Mediolanu do Wenecji?

To zależy od tego jak dobry jesteś w zdobywaniu wczesnych ofert. Bilety będą zawsze najtańsze w przypadku szybkich połączeń – ceny zaczynają się już od 110 PLN w przedsprzedaży. Jednak zapłacisz znacznie więcej, jeśli spóźnisz się z rezerwacją. Tymczasem powolne pociągi regionalne do Wenecji z Mediolanu, które jadą ponad 3,5 godziny, nie mają dynamicznych cen. Bilety na nie są sprzedawane za stałą cenę 95 PLN.

Czy istnieje szybki pociąg z Mediolanu do Wenecji?

Oczywiście, że tak i jest to zdecydowanie najpopularniejszy sposób przemieszczania się z miasta do miasta. Pociąg jest obsługiwany przez dwie firmy – Trenitalia i Italo – i jedzie w sumie 2,5 godziny. Możesz porównać i zarezerwować bilety online z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co.

Czy możesz wybrać się na jednodniową wycieczkę z Mediolanu do Wenecji?

Istnieją firmy turystyczne oferujące jednodniowe wycieczki do Wenecji. Zazwyczaj jest to transfer autokarem lub minivanem, a następnie przesiadka na łódź, która zabierze Cię na Lagunę Wenecką, gdzie czekają na Ciebie główne atrakcje. Wycieczki piesze, przystanki na robienie zdjęć, a nawet przeprawy gondolą są zawarte w pakietach, więc możesz spodziewać się, że dzień będzie prawdziwym wirem zwiedzania i historii.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: