Jak dojechać z Wenecji do Florencji

Jak dojechać z Wenecji do Florencji

Gdy już skończysz z romantycznymi przejażdżkami gondolą po Kanale Grand Canal, robieniem zdjęć przy pokrytej złotem kopule Bazyliki Świętego Marka i smacznymi makaronami frutti di mare, dlaczego by nie obrać kursu na Florencję? To oczywisty następny krok dla miłośników sztuki i kultury podróżujących po Włoszech.

Lokalizacji nieco ponad 190 km na południowy zachód, może poszczycić się bezcennymi kolekcjami Galerii Uffizi, pastelowo malowanymi klejnotami Ponte Vecchio i jednym z najbardziej olśniewających duomo w kraju. Na szczęście podróż powinna być łatwa, dzięki szybkim pociągom, niedrogim autobusom i dobrym autostradom łączącym oba te miasta.

TransportCzasCenaBilety
Z Wenecji do Florencji szybkim pociągiem2 h84 PLNZarezerwuj online
Z Wenecji do Florencji pociągiem normalnej prędkości3,5 h91 PLNZarezerwuj online
Z Wenecji do Florencji autobusem4 h38 PLNZarezerwuj online
Z Wenecji do Florencji samochodem3 h190 PLNZarezerwuj online

Z Wenecji do Florencji szybkim pociągiem

Z Wenecji do Florencji szybkim pociągiem
Pociąg EVO firmy Italo po lewej stronie i pociąg Frecciarossa firmy Trenitalia po prawej stronie, stacja Santa Lucia w Wenecji © bellena / Shutterstock.com

Czas – około 2 godzin
Cena – 84 PLN
Komfort – 5/5

Zapytaj jakiegokolwiek mieszkańca Włoch, a powie Ci, że jest tylko jeden sposób na podróżowanie w dobrym stylu z Wenecji do Florencji: szybkie pociągi. Łączą one te miasta ponad 15 razy dziennie, przemieszczając się bezpośrednio ze stacji do stacji w zaledwie 1 godzinę i 50 minut. Jest to również bardzo przyjemna podróż, ponieważ będziesz podróżować jednym z nowoczesnych pociągów EVO lub Le Frecce, które osiągają prędkość 300 km/h, posiadają przestronne wnętrza z niezawodną klimatyzacją i oferują wybór klas na każdą kieszeń.

Siedzenia 2 klasy (standardowe) w jednym z pociągów Frecciarossa firmy Trenitalia
Siedzenia 2 klasy (standardowe) w jednym z pociągów Frecciarossa firmy Trenitalia © Giovanni G / Shutterstock.com

Rozsiądź się wygodnie i ciesz się podróżą szybkim pociągiem przez piękną Emilię-Romanię i Toskanię w drodze z Wenecji do Florencji.

The journey itself can either begin in the main Santa Lucia Station of Venice (perfect if you want to leave from the historic core near the Grand Canal) or in Mestre station back on the Italian mainland. After that, you’ll whiz straight through the heart of the rustic region of Emilia-Romagna, where wheat fields and endless farms roll on. However, the most scenic section of the line is undoubtedly the traverse of the Apennines into Tuscany, taking you between hidden valleys in the mountains and through long tunnels flanked by vineyards. Arrival is at Firenze Santa Maria Novella station, which is a short 10-minute walk from the historic sights of Piazza della Repubblica in the Florence old city.

Klasa Smart to najta?sze miejsca w poci?gu EVO firmy Italo
Klasa Smart to najta?sze miejsca w poci?gu EVO firmy Italo © Sorbis / Shutterstock.com

Masz do wyboru dwóch operatorów, jeśli zdecydujesz się wybrać szybki pociąg. Pierwszy to przewoźnik Trenitalia, który jest firmą państwową. Obsługuje on większość odjazdów i lokomotywy Frecciarossa, które oferują wysokiej jakości posiłki na pokładzie. Drugi operator to Italo, którego pociągi EVO są tak samo szybkie, ale często mogą kosztować nieco mniej. Mówiąc o kosztach… zapewne będziesz chciał zarezerwować bilet wcześniej! Naprawdę – podstawowe taryfy wynoszą około 85 PLN, ale mogą podrożej kilkukrotnie, jeśli zakupu biletu dokonujesz w dniu podróży. Na szczęście łatwo jest kupić bilety zanim jeszcze dotrzesz do Włoch. Wystarczy wejść na stronę 12Go.co i rozpocząć poszukiwania.

Z Wenecji do Florencji pociągiem normalnej prędkości

Z Wenecji do Florencji pociągiem normalnej prędkości
Przejazd pociągiem regionalnym do Florencji będzie o co najmniej 2 godziny dłuższy niż podróż szybkim pociągiem i wiąże się z licznymi przystankami. © EQRoy / Shutterstock.com

Czas – 3,5 do 5,5 godziny
Cena – około 91 PLN
Komfort – 3/5

W ofercie możesz również znaleźć klasyczne pociągi regionalne, które mogą zabrać Cię od Adriatyku do wspaniałych kopuł kościołów we Florencji. Nie będą one tak szybkie jak ich pociągi EVO i Le Frecce, ale pokonają tę trasę w 3,5-5,5 godziny i z pewnością będą kosztować mniej niż najdroższe bilety last minute na szybkie połączenia. To sprawia, że są one idealną opcją, jeśli nie udało Ci się jeszcze zarezerwować bieltów z wyprzedzeniem na 12Go.co.

Pociągi regionalne to wolniejsze opcje przemieszczania się po Włoszech, ale pozwalają również zobaczyć kilka zachwycających miast na trasie z Wenecji do Florencji.

Inną zaletą pociągów regionalnych jest to, że pokazują one nieco więcej Włoch po drodze. Przejeżdżają przez kilka miast na trasie, dodając od dwóch do czterech przystanków. Co więcej, ponieważ pociągi regionalne nie są rezerwowane jako jeden bilet, ale jako osobne bilety, możesz zostawić sobie kilka godzin, aby wyskoczyć ze stacji i wypić espresso na placu w danym mieście. My polecamy przystanek na spacer po czerwonych ceglanych uliczkach uroczej Bolonii i przerwę w klimatycznym sercu Prato.

Z Wenecji do Florencji pociągiem normalnej prędkości
Pociągi regionalne wymagają przesiadki w Bologna Centrale.

Wspaniałą cechą cen biletów na pociągi o normalnych prędkościach jest to, że nie ulegają one zmianie. Zawsze zapłacisz tyle samo za miejsce – zwykle od 90 PLN do 120 PLN – bez względu na to, czy rezerwujesz bilet w dniu podróży, czy na 3 miesiące przed nią. Jeśli chodzi o komfort, wagony są ładne, ale nie najlepsze. Posiadają konfiguracje stolików i dwóch foteli, klimatyzację i szerokie okna do oglądania widoków.

Z Wenecji do Florencji autobusem

Z Wenecji do Florencji autobusem
Flixbus zazwyczaj może pochwalić się najnowocześniejszymi pojazdami i najtańszymi cenami. © dvoevnore / Shutterstock.com

Czas – 4 do 5,5 godziny
Cena – 38 PLN+
Komfort – 3/5

Jeśli planujesz przygodę we Włoszech, to nie ma lepszego sposobu na podróżowanie z miasta do miasta niż autobus. Bilety zakupione za pomocą internetowej wyszukiwarki 12Go.co mogą kosztować już od 38 PLN. Autobusy nie jeżdżą także długo – zajmuje im około 3 godziny i 45 minut, aby, aby dostać się z punktu A do punktu B, zazwyczaj bez żadnych przesiadek. Nieźle, co?

Autobusy są genialne, jeśli chcesz zaoszczędzić trochę gotówki na gelato we Florencji. Bilety kupione z wyprzedzeniem kosztują tylko 38 PLN w niektórych przypadkach.

Autokary jadące do Florencji zazwyczaj rozpoczynają podróż na dużym dworcu Tronchetto na zachodnim krańcu starego miasta w Wenecji. Autokary te zatrzymują się również na stacji Viale Stazione w Mestre przed wjazdem na autostradę w kierunku południowo-zachodnim, podczas gdy inne mają swój początek na lotnisku Marco Polo. Punktem docelowym jest Piazzale Montelungo. To dogodne centrum, położone tuż obok dworca Santa Maria Novella, w odległości krótkiego spaceru od wspaniałej florenckiej Duomo i brzegów rzeki Arno.

Autobusy mogą nie mieć tak wysokiego poziomu komfortu jak pociągi Frecce, ale nie są one słabej jakości. Będziesz mieć do dyspozycji rozkładane fotele i klimatyzację, toalety na pokładzie, a nawet mobilne połączenia WiFi. Kiedy przyjdzie czas na rezerwację, zwróć uwagę na sprawdzonych dostawców, takich jak Flixbus, którzy zazwyczaj mogą pochwalić się najnowocześniejszymi pojazdami i najtańszymi cenami.

Z Wenecji do Florencji samochodem

Z Wenecji do Florencji samochodem
Florencja lub – jak mówią włoskie znaki drogowe – „Firenze” na płatnej drodze E35.

Czas – około 3 godzin
Cena – 190 PLN za dzień (za wynajem samochodu)
Komfort – 4/5

Wiele można powiedzieć o powolnym pokonywaniu drogi z Wenecji do Florencji. Podczas tej podróży przemierzysz środek północno-zachodnich Włoch, co oznacza, że będziesz mieć okazję do zobaczenia mnóstwa miejsc po drodze. Najszybsza trasa pozwoli Ci przejechać przez zachwycające miasto Bolonia – kulinarną stolicę kraju i siedzibę architektury UNESCO. Alternatywnie, możesz ominąć wybrzeże Adriatyku, aby zobaczyć zielone mokradła delty rzeki Pad lub plaże w okolicach Rawenny. Możesz też wybrać inną drogę przez piękną Weronę i okolice jeziora Garda.

Wynajem samochodów to wybór dla podróżnych, którzy szukają prawdziwej włoskiej przygody – z przystankami i zwiedzaniem po drodze, a może nawet przerwą nad morzem.

Oczywiście, aby to wszystko zobaczyć, należy uwzględnić dodatkowy czas, chociaż podróż można odbyć w niecałe 3 godziny, jeśli jedzie się bez przerw. Wystarczy jechać drogą A13 na południe, a następnie przesiąść się na drogę E35, która prowadzi przez góry Apenin. Drogi we Włoszech są na ogół wysokiej jakości – zwłaszcza drogi płatne między Wenecją a Florencją.

Bologna City
Bolonia położona jest w połowie drogi między Wenecją a Florencją

Najemcy mogą wynająć pojazd z RentalCars.com, gdzie oferty z dobrze znanych firm, takich jak Sixt i Locauto wynoszą około 190 PLN za dzień (choć zwykle musisz liczyć się z dodatkową opłatą za podróż w jedną stronę,). Zwróć szczególną uwagę na to, gdzie planujesz odebrać i oddać samochód. Najczęstsze punkty znajdują się na lotniskach w obu miastach, ale odbiór można również zorganizować z dworca kolejowego w Mestre i Piazzale Roma.


Zamień wijące się kanały i Prosecco na smukłe cyprysy i pełne smaku wina Toskanii, jadąc z Wenecji do Florencji. Jest to podróż, którą można odbyć na wiele sposobów, ale zawsze możesz liczyć na jedne z najlepszych zabytków, jakie Włochy mają do zaoferowania.


Z Wenecji do Florencji – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Wenecji do Florencji?

Autobus jest prawdopodobnie najbardziej przyjazną dla portfela opcją dojazdu z miasta kanałów do domu Dawida Michała Anioła. Podróż nie jest najkrótsza – trwa około 4 godzin od początku do końca – ale gwarantuje, że dotrzesz do Florencji z kilkoma zaoszczędzonymi euro w kieszeni. A to dlatego, że ceny biletów zaczynają się już od 38 PLN za osobę, jeśli rezerwuje się je z dużym wyprzedzeniem za pośrednictwem 12Go.co.

Jak najszybciej dojechać z Wenecji do Florencji?

Pociąg jest najszybszym środkiem transportu ze wszystkich, ze średnim czasem podróży oscylującym wokół 2 godzin. W rzeczywistości, najszybsze połączenia na tej trasie (szybkie pociągi Frecciarossa) pokonują drogę w sumie w 1 godzinę i 53 minuty, co oznacza, że możesz zostawić za sobą Wenecję i przemierzać historyczne centrum Florencji zanim jeszcze kawiarnie otworzą się na Twoje poranne espresso. Miło.

Jaki jest najlepszy sposób podróżowania z Wenecji do Florencji?

Pociągi szybkobieżne są obecnie najlepszą opcją podróży z Wenecji do Florencji. Mogą one pokonać trasę szybciej niż jakikolwiek inny środek transportu. Są wygodne i nie kosztują zbyt wiele, jeśli zarezerwujesz bilety z dużym wyprzedzeniem przez 12Go.co. Czego tu nie lubić?

Ile kosztuje bilet kolejowy z Wenecji do Florencji?

Kwota, jaką zapłacisz za przejazd pociągiem z Wenecji do Florencji zależy od tego, kiedy dokonasz rezerwacji. Jeśli zrobisz to naprawdę wcześnie – 60-90 dni przed podróżą – możesz być w stanie zdobyć zniżki na szybkie pociągi Italo lub Trenitalia w wysokości 85 PLN lub więcej. Jeśli zostawisz zakup biletu na ostatnią chwilę, ceny mogą być znacznie wyższe. Dla usług regionalnych, koszt wynosi zawsze około 90 PLN, choć podróż będzie trwać co najmniej dwa razy dłużej.

Czy z Wenecji do Florencji kursuje szybki pociąg?

Tak. Jest to najpopularniejszy sposób przemieszczania się pomiędzy tymi dwoma legendarnymi miastami. Odjeżdżają one ze stacji Santa Lucia do 17 razy każdego dnia, z odjazdami odbywającymi się co 1,5 godziny. Dwie firmy obsługują tę trasę – Italo i Trenitalia. Obie wymagają rezerwacji, a ceny biletów rosną tym bardziej, im bliżej dnia podróży. Dlatego właśnie warto wcześniej zarezerwować miejsce za pomocą 12Go.co.

Czy podróż pociągiem z Wenecji do Florencji jest malownicza?

Na pewno jest to przyjemna podróż z pięknymi widokami. Podróż wiedzie przez serce regionu Emilia-Romania. Region ten jest uważany za spichlerz Włoch, dzięki rustykalnym polom uprawnym, które ciągną się jak okiem sięgnąć. Pod koniec podróży przejedziesz przez kilka tuneli, przekraczając dziki łańcuch górski Apeninów, który stanowi kręgosłup kraju.

Jak długo jedzie się autobusem z Wenecji do Florencji?

To nie jest zbyt daleko. Dystans to 260 km po całkiem dobrych włoskich autostradach. Czas przejazdu wynosi 4 lub 5 godzin. Obejmuje on wszystkie regularne przystanki w miastach takich jak Bolonia, które główne firmy autokarowe robią po drodze.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: