Jak dostać się z Rzymu do Wenecji

Jak dostać się z Rzymu do Wenecji

Żadna włoska odyseja nie może być uznana za kompletną bez zwiedzenia zarówno Rzymu jak i Wenecji. W słynnej stolicy, będziesz wędrował pod strzelistymi łukami Koloseum i zobaczysz bulgoczącą Fontannę di Trevi. Dalej na północ, wabi Grand Canal, wijąc się obok oszałamiającej kopuły Bazyliki Świętego Marka w mgle gondoli i pałaców pomalowanych w pastelowe kolory.

Gotowy, by się w tym wszystkim zanurzyć? Świetnie. W tym przewodniku znajdziesz wszystkie sposoby na pokonanie 400 kilometrów dzielących te miasta – od superszybkich włoskich pociągów po stare, szkolne autobusy.

TransportCzasCenaBilety
Z Rzymu do Wenecji szybkim pociągiem4 h140 PLNZarezerwuj online
Z Rzymu do Wenecji samolotem1 h280 PLNZarezerwuj online
Z Rzymu do Wenecji autobusem8 h64 PLNZarezerwuj online
Z Rzymu do Wenecji samochodem5.5 h500 PLN

Z Rzymu do Wenecji szybkim pociągiem

Z Rzymu do Wenecji szybkim pociągiem
pociągi-frecciarossa-firmy-trenitalia-to-jedna-z-dwoch-opcji-szybkich-pociągow © Matee Nuserm / Shutterstock.com

Czas – 3 h 45 min
Cena – 140 PLN
Komfort – 5/5

Nie ma co do tego wątpliwości – szybkie pociągi Frecciarossa i Italo to jedne z najbardziej ekscytujących sposobów podróżowania po Włoszech. Odjeżdżają one z imponującego dworca Termini w Rzymie niezliczoną ilość razy dziennie, a wiele z nich kursuje do miast zlokalizowanych na północy. Niektóre będą zmierzać do Mediolanu, inne do Turynu, a jeszcze inne do cudownej krainy kanałów i pałaców, jaką jest Wenecja. Trasa od początku do końca zajmie średnio tylko 3 godziny i 45 minut.

Obecnie na tej trasie konkuruje ze sobą dwóch operatorów, choć z mniej więcej podobną ofertą. Są to państwowy Trenitalia i prywatny Italo. Ten pierwszy oferuj stylowe pociągi z czterema indywidualnymi klasami podróży – od klasy Standard (najbardziej przystępnej cenowo) do Executive (idealnej dla osób podróżujących służbowo, które muszą mieć dostęp do sieci). Te ostatnie mają również nowoczesne wagony z wykładziną dywanową na podłodze i mnóstwem miejsca na nogi. Główna różnica tkwi w cateringu, gdzie Trenitalia oferuje ciepłe posiłki i włoskie wino.

High-speed train by Italo
Italo to drugi operator, który oferuje szybkie pociągi kursujące z Rzymu do Wenecji © Dmytro Stoliarenko / Shutterstock.com

W drodze do Wenecji, szybki pociąg może jechać przez środek Włoch z prędkością aż 300 km/h.

Trasy prowadzą na północ – najpierw do Florencji, potem do Bolonii, a następnie przez szeroką i płaską Nizinę Padańską aż do krańca Morza Adriatyckiego. Oznacza to, że najbardziej malowniczą częścią podróży jest początkowa przeprawa przez Lazio i Toskanię, które mogą zaoferować kontury Apeninów i winnice Arezzo. Pamiętaj również, aby sprawdzić, czy pociągi dojeżdżają do stacji Santa Lucia w Wenecji – znajduje się ona najbliżej głównych zabytków.

Poszukiwanie tanich biletów na tę linię uzależnione jest od jak najwcześniejszego dotarcia na miejsce. Obowiązuje tu model cenowy jak w liniach lotniczych, więc ceny biletów w dniu zakupu mogą być astronomicznie wyższe w porównaniu z cenami zakupu sprzed kilku miesięcy wcześniej. Najlepsze okazje cenowo to np. kwota 140 PLN za całą podróż, którą można zarezerwować online za pośrednictwem 12Go.co.

Z Rzymu do Wenecji samolotem

Z Rzymu do Wenecji samolotem
Alitalia lata bezpośrednio między Rzymem a Wenecją swoim Airbusem A320 © GB-Photographie / Shutterstock.com

Czas – 1 h 5 min
Cena – 280 PLN +
Komfort – 4/5

Jeśli nie jesteś zwolennikiem podróży koleją, to wizyta na pokładzie samolotu jest również opcją na dotarcie do wspaniałego Grand Canal. Oczywiście jest to trochę bardziej skomplikowane. Wszystko ze względu na konieczność dotarcia na duże rzymskie lotnisko Leonardo da Vinci International Airport (FCO), a następnie transfer do miejsca, do którego masz zamiar udać się z hali przylotów na lotnisku Marco Polo po stronie Wenecji. Rezultat? Prawdopodobnie czas podróży będzie wynosił około 4 lub 5 godzin (tak, pociąg to szybsza opcja transportu z jednego miasta do drugiego!).

Latanie do Wenecji jest szybkie, ale może nie pobić pociągu pod względem czasu podróży lub cen, więc pamiętaj, aby zawsze sprawdzić wszystkie oferty z wyprzedzeniem.

Jeśli chodzi o linie lotnicze, oferta ogranicza się do włoskiego flagowego przewoźnika Alitalia. Są to trzygwiazdkowe linie lotnicze z certyfikatem Skytrax, więc możesz spotkać tu kilka dodatkowych udogodnień w porównaniu do europejskich tanich linii lotniczych. Mimo to, połączenie jest szybkie – spędzisz zaledwie godzinę w powietrzu po wylocie z Rzymu. Bilety warto zawsze rezerwować za pomocą 12Go.co tak szybko, jak to możliwe, ponieważ ceny mogą się wahać, ale zazwyczaj są bardzo wysokie, jeśli dokonujesz rezerwacji na ostatnią chwilę. Najlepsze okazje to prawdopodobnie także taryfy Light, co oznacza dopłatę do biletu za bagaż rejestrowany w wysokości 110 PLN lub więcej.

Alilaguna Water Bus
Możesz łatwo dostać się do centrum Wenecji korzystając z wodnych autobusów Alilaguna © Roman Sigaev / Shutterstock.com

Dojazd na lotnisko od strony Rzymu nie powinien być trudny. Z ogromnego dworca Termini co 15 minut w ciągu dnia kursują bezpośrednie pociągi, a przejazd zajmuje im tylko 32 minuty i kosztuje 64 PLN za bilet w jedną stronę. W Wenecji masz inne opcje do wyboru. Najbardziej przygodowy transfer do starego miasta to z pewnością autobus wodny Alilaguna. Płynie on prosto od wyjścia z lotniska i przez lagunę, dzięki czemu zobaczysz zbliżające się kopuły kościołów i renesansowe pałace. Koszt to 69 PLN za osobę. Do wyboru jest również bezpośredni autobus łączący się z Piazzale Roma, który kosztuje tylko 37 PLN.

Z Rzymu do Wenecji autobusem

Z Rzymu do Wenecji autobusem
MarinoBus oferuje tanie i wygodne przejazdy autobusowe do Wenecji © WikiMarcoR

Czas – 8 do 12 godzin
Cena – 64 PLN +
Komfort – 3/5

Jeśli podczas podróży do Włoch budżet nie pozwala na szybkie rozwiązania i pośpiech, zdecydowanie warto rozważyć jazdę autobusem. Gdy zarezerwujesz dalekobieżne autokary z dużym wyprzedzeniem, ich ceny mogą wynosić nawet 64 PLN za przejazd z punktu A do punktu B. Dzięki temu zostanie Ci więcej pieniędzy na Prosecco i piazzas niż gdybyś skorzystał z szybkiej kolei i samolotu, które zaczynają się od cen co najmniej dwukrotnie wyższych.

Autobusy na tej trasie są opcją przyjazną dla portfela – kosztują tylko 64 PLN, jeśli zarezerwujesz je z dużym wyprzedzeniem przed swoimi weneckimi wakacjami.

Oczywiście korzystając z autobusu trzeba przygotować się na pewne wyrzeczenia. Po pierwsze, czas podróży autobusem wynosi od 8 do 12 godzin. Nie jest to idealne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że pociągi pokonują tę trasę w niecałe 4. Co więcej, nawet z najnowocześniejszymi pojazdami oferowanymi przez wiodących przewoźników – na przykład Flixbus – podróż nie będzie tak komfortowa jak niektóre z alternatywnych rozwiązań (na przykład nie ma tu baru na pokładzie ani wózka z jedzeniem!).

Dworzec autobusowy przy stacji Roma Tiburtina
Dworzec autobusowy przy stacji Roma Tiburtina © Gennaro Leonardi / Shutterstock.com

Dobra wiadomość jest taka, że autobusy kursują bezpośrednio między Rzymem a Wenecją (są przystanki, ale nie trzeba się przesiadać). Zazwyczaj podróż rozpoczyna się na stacji Roma Tiburtina na dalekim wschodzie stolicy. Pociągi dojeżdżają albo do Tronchetto (najlepsze miejsce, aby dostać się do starego miasta Wenecji) albo do nowego miasta Mestre na stałym lądzie Włoch.

Z Rzymu do Wenecji samochodem

Z Rzymu do Wenecji samochodem
Jeśli pojedziesz samochodem, po drodze możesz odkryć wiele niesamowitych miejsc © Roman Babakin / Shutterstock.com

Czas – 5,5 godziny
Cena – 500 PLN
Komfort – 4/5

Masz ochotę na przygodę? Możesz opuścić Wieczne Miasto i samodzielnie przejechać przez serce Włoch. Wszystko, co musisz zrobić, to zorganizować wynajem auta z RentalCars.com, jeśli nie masz jeszcze własnego samochodu. Następnie udaj się na autostradę biegnącą na północ. Drogi na The Boot są w większości doskonałej jakości i pozwalają na rozwinięcie prędkości do 130 km/h. Oznacza to, że gdybyś chciał, mógłbyś pokonać całą 530-kilometrową trasę dzielącą miasta w zaledwie 5,5 godziny.

Ale my nie zrobilibyśmy tego w ten sposób. Poświęcilibyśmy kilka dni na zwiedzanie niesamowitych zabytków i miejsc, które czekają na nas po drodze. Należą do nich urocze umbryjskie miasteczko Orvieto, lśniące wody jeziora Trasimeno, bogate kolekcje sztuki we Florencji, a nawet podstawa surowego łańcucha Apeninów. Koszt wypożyczenia samochodu, aby pokryć to wszystko może mieścić się w okolicy 500 PLN. Pamiętaj, że jeśli będziesz chciał odstawić auto w innym miejscu, musisz przygotować się na większy wydatek.


Kręte kanały i tętniące życiem place Wenecji, romantyczne gondole i warsztaty dmuchania szkła czekają na końcu tej podróży po włoskim grzbiecie. To powinno dać Ci wie le powodów do ekscytacji podczas podróży!


Z Rzymu do Wenecji – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na dostanie się z Rzymu do Wenecji?

Zapomnij o pociągu i odpuść sobie samolot, bo to autobus jest najlepszym środkiem transportu, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na wina z Wenecji Euganejskiej. Przejazd autobusem może kosztować już od 69 PLN, ale tylko wtedy, gdy zarezerwujesz bilet z wyprzedzeniem. Upewnij się więc, że odwiedzisz stronę 12Go.co i od razu zaczniesz wyszukiwać daty podróży!

Jaki jest najszybszy sposób na dostanie się z Rzymu do Wenecji?

Nie daj się zwieść krótkiemu czasowi lotu wynoszącemu 1 godzinę i 5 minut, ponieważ to pociągi są najszybszym sposobem przemieszczania się z miasta do miasta. Gdy dodasz czas potrzebny na dotarcie do i z terminali oraz odprawę bagażową, może okazać się, że przelot to nie najlepszy sposób, jeśli chcesz dostać się w Dolomity lub winnice na północ od Wenecji, a nie do jej centrum pokrytego kanałami.

Jaki jest najlepszy sposób na dotarcie do Wenecji z Rzymu?

Jak większość włoskich mieszkańców, my wybralibyśmy pociąg. Nie tylko jest to szybki sposób, aby przedostać się z Koloseum do Grand Canal, ale także nie powinien kosztować zbyt wiele. Jeśli zarezerwujesz bilety z wyprzedzeniem za pomocą 12Go.co, bilet powinien wynieść Cię około 140 PLN. Co więcej, wagony są przestronne i klimatyzowane, a na pokładzie znajdują się wózki z jedzeniem i włoskim czerwonym winem. Na zdrowie!

Ile kosztuje bilet kolejowy z Rzymu do Wenecji?

Ceny biletów na pociągi, które pędzą z prędkością 300 km/h pomiędzy Rzymem a Wenecją, zaczynają od około 140 PLN. Jest to taryfa przedsprzedażowa, która jest dostępna tylko przez krótki okres, pomiędzy 60 a 90 dniem przed odjazdem pociągu. Później za to samo miejsce można zapłacić podwójnie lub nawet potrójnie! (Teraz rozumiesz, dlaczego zalecamy jak najszybsze przeszukanie 12Go.co?).

Czy z Rzymu do Wenecji kursuje szybki pociąg?

Tak i jest to wspaniały sposób podróżowania pomiędzy tymi miastami. Wszystko zaczyna się od rozległych widoków na Apeniny i wzgórza Toskanii, następnie zatrzymasz się we Florencji i Bolonii, po czym przekroczysz rzekę Pad w drodze do Wenecji. W sumie podróż koleją trwa od 3,5 do 4,5 godziny – pociągi osiągają prędkość 300 km/h.

Czy można wybrać się na jednodniową wycieczkę z Rzymu do Wenecji?

Można, jednak większość firm turystycznych będzie korzystać z szybkich połączeń kolejowych, aby przetransportować Cię na kanały. Oznacza to, że ceny pakietów będą się różnić, tak jak w przypadku samych pociągów. Co więcej, będziecie mieli napięty harmonogram, gdyż prawie 4 godziny z dnia zarezerwowane są na transfer do samej Wenecji. Pamiętaj, że są tam niezliczone pałace, nawiedzone kościoły wypełnione obrazami takich malarzy jak Tintoretto, warsztaty szklarskie w Murano i wiele innych atrakcji, które możesz zmieścić w tym dniu!

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: