Jak dostać się z Paryża do Rzymu

Jak dostać się z Paryża do Rzymu

Wybierz się w podróż między dwoma wielkimi, romantycznymi, artystycznymi i historycznymi miastami Europy, przeskakując ze stolicy francuskiej do włoskiej. To ruch, który pozwoli Ci zamienić panoramę zdominowaną przez Wieżę Eiffla i Sacre Coeur na siedem wzgórz Rzymu, zwieńczonych sylwetką Bazyliki Świętego Piotra i ukoronowanych przez starożytne Koloseum.

Kusząca propozycja? Ten przewodnik to lektura obowiązkowa. Zawiera on informacje na temat wszystkich sposobów, w jakie można dostać się z jednego miejsca do drugiego, wraz ze szczegółami dotyczącymi nocnych pociągów, krótkich połączeń lotniczych oraz tanich autobusów, które mogą pokonać odległość 1100 km dzielącą te dwa miejsca.

TransportCzasCenaBilety
Z Paryża do Rzymu szybkim pociągiem8,5 h250 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Rzymu pociągiem nocnym14 h250 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Rzymu samolotem2 h140 PLNZarezerwuj online
Z Paryża do Rzymu autobusem20 h130 PLNZarezerwuj online

Z Paryża do Rzymu szybkim pociągiem

Z Paryża do Rzymu szybkim pociągiem
Pociąg Rapid TGV zawiezie Cię aż do Turynu, gdzie będziesz musiał przesiąść się na inny pociąg. © Leonid Andronov / Shutterstock.com

Czas – 8,5 godziny
Cena – 250 PLN +
Komfort – 5/5

Szybkie pociągi TGV i Frecciarossa przejmują pałeczkę na froncie szybkich połączeń, dzięki czemu można dostać się z Paryża do Rzymu w mniej niż 10 godzin. Po drodze czeka Cię przesiadka w porywającym Turynie. Przed ponownym wejściem na pokład i udaniem się na południe w kierunku Wiecznego Miasta możesz zaplanować swoją podróż tak, aby poświęcić kilka godzin na zobaczenie paru rzeczy. Na przykład słynnej iglicy Mole Antonelliana i wspaniałych pałaców królewskich. Tak czy inaczej – jest to prawdziwa przygoda przez Europę.

Na początku wyruszasz ze stolicy Francji jednym z czterech pociągów TGV jadących do Turynu Porta Susa. Pociągi są nowoczesne, klimatyzowane, z przestronnymi miejscami siedzącymi w pierwszej i drugiej klasie, z tapicerowanymi fotelami i szerokimi oknami. Te ostatnie przydadzą się podczas przejazdu przez Burgundię i Savoie – będziesz mógł podziwiać ośnieżone szczyty Alp wznoszące się wokół słynnych miasteczek narciarskich Chamonix i Brides-les-Bains.

Z Paryża do Rzymu szybkim pociągiem
Pociągi Frecciarossa firmy Trenitalia jeżdżą z prędkością do 300 km/h © Polonio Video / Shutterstock.com

Przemierzając Europę Zachodnią, możesz podziwiać lśniące Alpy, opuszczając Francję superszybkimi pociągami.

Następnie czeka Cię przejazd pod górami tunelem kolejowym Frejus (niegdyś najdłuższy tunel na świecie!) i przejazd do dolin Oulx, krainy lasów sosnowych i samotnych alpejskich miasteczek położonych pod urwistymi szczytami.
W końcu dotrzesz do Porta Susa w Turynie. Pamiętaj, aby wysiąść w tym miejscu, ponieważ nie jest to właściwie ostatni przystanek. Jest to jednak dogodny punkt przesiadkowy, aby złapać szybki pociąg Frecciarossa w kierunku południowym. Jadą one niespełna 3 godziny i odjeżdżają aż 30 razy dziennie. Są tak samo wygodne jak ich francuskie odpowiedniki, co czyni je dobrym rozwiązaniem na pożegnanie się z Alpami i przejazd przez serce Włoch, przez Piemont, Toskanię i Umbrię.

Siedzenia 2 klasy (standardowe) w jednym z pociągów Frecciarossa firmy Trenitalia
Siedzenia 2 klasy (standardowe) w jednym z pociągów Frecciarossa firmy Trenitalia © Giovanni G / Shutterstock.com

Na tej trasie bardzo ważna jest rezerwacja biletów z wyprzedzeniem. Naprawdę – ciężko jest to wystarczająco podkreślić. Ceny wyraźnie rosną w miarę zbliżania się daty podróży. Ten, kto z dużym wyprzedzeniem wyszuka bilety na 12Go.co, może zapłacić tylko 255 PLN. Kto tego nie zrobi, naraża się na koszt nawet trzykrotnie większy!

Z Paryża do Rzymu pociągiem nocnym

Z Paryża do Rzymu pociągiem nocnym
Nocny pociąg Thello kursuje z Paryża do Mediolanu lub Wenecji © Eyesonmilan / Shutterstock.com

Czas – 13,5 godzin +
Cena – 250 PLN +
Komfort – 4/5

Ponieważ Paryż i Rzym dzieli ponad 1100 km, sensowne może być odcięcie całej podróży poprzez przespanie jej. Z pomocą przychodzą nocne pociągi Thello. Kursują one między stolicą Francji a miastami w północnych Włoszech raz dziennie. Większość osób będzie jeździć bezpośrednio do Mediolanu lub Wenecji, ale możesz przesiąść się do włoskiej Frecciarossy, aby przedłużyć podróż na południe do Koloseum i Watykanu.

Pod względem komfortu Thello nie dorównuje TGV. Co prawda można liczyć na miejsca do spania, jednak koje są kompaktowe i podstawowe. Niemniej dzięki temu możesz zaoszczędzić na kosztach noclegu w hotelu. Bilety nie są zbyt drogie – ceny zaawansowanych ofert na tę linię zaczynają się od nieco ponad 115 PLN. To daje Ci miejsce w jednym z większych, sześcioosobowych przedziałów. W przypadku przedziałów bardziej luksusowych (z prywatnym łóżkiem) ceny mogą wzrosnąć do ponad 1700 PLN!

Beds in an overnight Thello train
Łóżko w jednym z sześcioosobowych przedziałów w pociągu nocnym Thello

Nocna usługa Thello może zabrać Cię aż do Mediolanu, gdzie rano wskoczysz do pociągu powrotnego do Rzymu.

Będziesz musiał pożegnać się ze wszystkimi wspaniałymi widokami na Alpy, ponieważ cała wycieczka odbywa się w ciemnościach. Paryż zostanie w tyle około 19:15, a na piękną stację Milan Centrale wjedziesz o 6:00 rano. Pozostaje 1,5 godziny zanim będziesz mógł przesiąść się na pociąg Frecciarossa jadący do Rzymu Termini, więc przynajmniej będziesz mieć czas, by z pociągu móc podziwiać toskańskie winnice i skaliste szczyty włoskich Apeninów. Możesz spodziewać się przyjazdu do stolicy około 10:40 rano.

Pamiętaj, aby dokonać zakupu w odpowiednim czasie, by na nocny pociąg Thello zdobyć jedną z tzw. taryf Smart. Są one o ponad połowę tańsze niż bilety w pełnej cenie. Nie zapomnij również zarezerwować biletów na dalszą podróż do Rzymu z Mediolanu tak wcześnie, jak to możliwe. Ceny zdecydowanie nadwyrężą budżet podróży, jeśli bilety zostaną zarezerwowane zbyt późno! Oba bilety można wyszukać i kupić za pośrednictwem portalu internetowego 12Go.co.

Z Paryża do Rzymu samolotem

Z Paryża do Rzymu samolotem
easyJet zazwyczaj mają najtańsze loty z Paryża do Rzymu © NickolayV / Shutterstock.com

Czas – 2 godziny (sam przelot)
Cena – 140 PLN+
Komfort – 4/5

Znalezienie lotu z Paryża do Rzymu powinno być tak proste, jak znalezienie chrupiącej bagietki i butelki czerwonego Bordeaux w stolicy Francji. Bezpośrednie połączenia oferuje aż sześć linii lotniczych. Przekłada się to na 15 (!) odlotów każdego dnia. Rozpoczynają się one wczesnym rankiem – pierwsze dostępne są około godziny 6:40 – i kończą się późno w nocy – w razie potrzeby możesz lecieć nawet o 22:00.

Jednak nie wszystkie połączenia lotnicze są sobie równe. Niektóre samoloty odlatują z ogromnego lotniska Paris-Charles de Gaulle. Inne wyruszą z mniejszego Paryża Orly, a nawet z taniego lotniska Beauvais. Wybór między nimi będzie miał bezpośredni wpływ na to, jak długo spędzisz w trasie. To dlatego, że na Charles de Gaulle możesz dojechać w zaledwie 35 minut z Gare du Nord, podczas gdy dotarcie do innych lotnisk może zająć 60-80 minut.

Przelot jest jedynym sposobem, aby podróż z Paryża do Rzymu odbyła się w ciągu jednego poranka lub popołudnia.

Musisz także zdecydować, z którą linią lotniczą chcesz lecieć. Budżet zazwyczaj wchodzi tu w grę, ponieważ linie lotnicze takie jak easyJet, Ryanair i Vueling oferują najtańsze miejsca, ale jednocześnie są to usługi bez żadnych udogodnień. Płacąc dodatkowo za połączenia z Air France lub Alitalia, możesz liczyć na przekąski serwowane na pokładzie, tańszy bagaż rejestrowany i odloty z wygodnego miejsca na lotnisku Charles de Gaulle.

Czas lotu wynosi około 2 godzin i praktycznie wszystkie samoloty Paryż-Rzym, bez względu na to skąd startują, będą lądować na Międzynarodowym Lotnisku Leonardo da Vinci w Fiumicino. Jest ono najlepiej skomunikowane z Wiecznym Miastem, z bezpośrednimi, szybkimi pociągami kursującymi co 15 minut, które zabiorą Cię prosto do Rzymu Termini.

Z Paryża do Rzymu autobusem

Z Paryża do Rzymu autobusem
Bilety autobusowe na trasy obsługiwane przez BlaBlaBus oferowane są w bardzo przystępnych cenach © Chris93

Czas – 20-25 godzin
Cena – 130 PLN+
Komfort – 2/5

Nie wsiadaj do autokaru jadącego z Paryża do Rzymu bez dobrej książki – cała podróż od początku do końca trwa aż 20 godzin lub więcej! Jest to najdłuższy sposób przemieszczania się ze stolicy do stolicy. Ale wraz z wydłużeniem czasu podróży, obniżają się koszty. Tak – bilety na autobus mogą być sprzedawane już za 135 PLN, jeśli zarezerwujesz je z dużym wyprzedzeniem.

Autobus do Rzymu to budżetowy środek transportu, z tanimi cenami biletów. Jednak czas podróży przekracza 20 godzin w każdą stronę!

Trasa zazwyczaj prowadzi szybkimi francuskimi autostradami na południowy zachód, prosto w Alpy. Następnie przejeżdża się przez tunel do Włoch, po postoju w kurorcie narciarskim Chamonix, wjeżdżając do Turynu. Tam następuje przeważnie przesiadka na południowy pociąg do Rzymu, do którego dociera się dopiero po wysadzeniu pasażerów w takich miastach jak Florencja i Piza.

Seats in a BlaBlaBus bus
Fotele w autobusie BlaBlaBus są zaskakująco wygodne jak na tę cenę

W dzisiejszych czasach autokary są wygodne i czyste, z dobrą klimatyzacją, a w niektórych usługach nawet z darmowymi przekąskami. Mimo to, zalecamy ograniczyć się do sprawdzonych nazw w branży – Flixbus i BlaBlaBus są tymi operatorami, którzy przychodzą na myśl. Ponadto, zawsze korzystaj z 12Go.co, aby porównać ceny autobusów, lotów i pociągów między Paryżem a Rzymem. Istnieje szansa, że nie będzie dużej różnicy w kosztach, ale będzie to znaczna poprawa komfortu, jeśli zdecydujesz się na podróż koleją lub samolotem.

Rzadko zdarza się, aby podróż z punktu A do punktu B tak bardzo skracała listę rzeczy do zrobienia, jak ta. Podczas jednej podróży zobaczysz Wieżę Eiffla i Koloseum, wypełniony sztuką Luwr i fascynujące Muzea Watykańskie. Wszystko, co musisz zrobić, to zarezerwować bilet!


Z Paryża do Rzymu – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób na podróż z Paryża do Rzymu?

Ogólnie rzecz biorąc, dalekobieżne połączenia autokarowe są nadal najtańszą opcją podróży na tej trasie, ale nie na tyle, aby usprawiedliwić 20 godzin, które trzeba na nie poświęcić. Zanim zdecydujesz się na autokar, odwiedź 12Go.co i sprawdź koszty lotów na krótkich dystansach. Czasami są one nawet tańsze i trwają tylko 1,5 godziny, zanim dotkną płyty lotniska w Rzymie.

Jak najszybciej dostać się z Paryża do Rzymu?

Polecieć. Poważnie – po prostu nie ma innego sposobu, aby odbyć tę podróż w ciągu zaledwie kilku godzin. Całkowity czas podróży wynosi około 4 lub 5 godzin, w tym 2 godziny w powietrzu. To o wiele szybciej niż spędzenie całej nocy w pociągu lub spędzenie 20 godzin w autobusach.

Ile kosztuje bilet na pociąg z Paryża do Rzymu?

Zarezerwuj miejsce wcześniej na 12Go.co, a możesz być mile zaskoczony ceną szybkich połączeń TGV i Frecciarossa przez Francję i Włochy. Ceny biletów na oba pociągi w przedsprzedaży mogą wynieść zaledwie 255 PLN. Jeśli jednak zostawisz rezerwowanie i zakup na później, musisz liczyć się z możliwością przepłacenia, a ceny mogą wzrosnąć nawet do 790 PLN lub więcej.

Jak długo jedzie się pociągiem z Paryża do Rzymu?

Po francuskiej stronie pojedziesz szybkim TGV, a we Włoszech przesiądziesz się do pociągów Frecciarossa. Bingo: Twój czas spędzony w europejskich kolejach z Paryża do Rzymu może wynieść 8,5 godziny. To wszystko dzięki pociągom, które mogą osiągać prędkość 300 km/h! Alternatywne trasy, takie jak obsługiwane przez nocny pociąg Thello, mogą zająć około 13-15 godzin zanim dotrzesz do Rzymu Termini.

Czy z Paryża do Rzymu lepiej jest polecieć czy pojechać pociągiem?

Spieszysz się? Leć – jest szybciej i często taniej. Jeśli masz trochę wolnego czasu, wybierz pociąg. Ta podróż to prawdziwa przygoda. Widoki Alp Haute Savoie i ośnieżonych szczytów roztaczają się podczas przejazdu z Francji do Włoch. Potem wjedziesz na tory The Boot, gdzie winnice i rustykalne farmy ciągną się aż po horyzont przez całą Toskanię i Umbrię. To musi być jedna z najbardziej malowniczych linii na kontynencie!

Ile kosztuje bilet lotniczy z Paryża do Rzymu?

To wszystko zależy od linii lotniczych, którymi lecisz i od lotniska, z którego chcesz wylecieć. Jednak zazwyczaj musisz liczyć się z kosztem 135-315 PLN za bilet w jedną stronę do Wiecznego Miasta. Koszt będzie tym droższy, im bliżej będzie do daty wylotu, więc odwiedź platformę 12Go.co jak tylko podejmiesz decyzję o wyprawie do Koloseum.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: