Jak dojechać z Mediolanu do Florencji

Jak dojechać z Mediolanu do Florencji

Z Mediolanu do Florencji – to podróż, która z pewnością pobudzi w Tobie żądzę wędrówek. Najpierw zwiedzisz kościoły z malowidłami Leonarda da Vinci i będziesz mógł zajadać się szafranowymi risotto w kawiarniach w stylu vintage Italiano. Następnie udasz się na południe do słynnej stolicy Toskanii. Arcydzieła architektury renesansowej spotykają się tam z bezcennymi relikwiami w Galerii Uffizi, podczas gdy przez to wszystko przepływa niemożliwie wręcz romantyczna rzeka Arno.

Podróż o długości 240 km z jednego miasta do drugiego jest teraz łatwa dzięki włoskiej sieci szybkiej kolei i doskonałym drogom. Ten przewodnik pomoże Ci zaplanować podróż pociągiem, autokarem lub samochodem.

TransportCzasCenaBilety
Z Mediolanu do Florencji szybkim pociągiem1.5 h130 PLNZarezerwuj online
Z Mediolanu do Florencji normalnym pociągiem5 h100 PLNZarezerwuj online
Z Mediolanu do Florencji autobusem4 h34 PLNZarezerwuj online
Z Mediolanu do Florencji samochodem3.5 h270 PLNZarezerwuj online

Z Mediolanu do Florencji szybkim pociągiem

Z Mediolanu do Florencji szybkim pociągiem
Pociąg Trenitalia Frecciarossa odbierający pasażerów na dworcu Milano Centrale © Zigres / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina 40 minut
Cena – 130 PLN+
Komfort – 5/5

W dzisiejszych czasach możesz przejechać przez Włochy z Mediolanu do Florencji w czasie, który jest potrzebny do skończenia butelki czerwonego wina z Piemontu i talerza makaronu. Jest to zasługa superszybkiej włoskiej sieci kolejowej, która oferuje kursy szybkich pociągów ze stolicy Lombardii do stolicy Toskanii w zaledwie 1 godzinę i 40 minut. Pociągi kursują w przedziale czasowym pomiędzy 5:00 a 23:20. Do wyboru jest aż 60 różnych połączeń.

Siedzenia 2 klasy (standardowe) w jednym z pociągów Frecciarossa firmy Trenitalia
Siedzenia 2 klasy (standardowe) w jednym z pociągów Frecciarossa firmy Trenitalia © Giovanni G / Shutterstock.com

Kluczem jest tu szukanie biletów na pociągi Frecciarossa (modele używane przez narodowego dostawcę usług kolejowych, Trenitalia) lub AGV (używane przez niezależnego operatora kolejowego, Italo). Oba rodzaje pociągów mają podobny poziom komfortu, ale większość podróżnych wybierze Frecciarossę, ponieważ z Mediolanu wyjeżdża ich więcej w ciągu godziny. Najtańsze bilety można kupić w 2 klasie lub klasie Smart, co jest znane w pociągach Italo, które zawsze mają przestronne miejsca przy stolikach i dobrą klimatyzację.

Szybkie połączenia kolejowe we Włoszech są doskonałe i pozwalają dotrzeć z “Ostatniej Wieczerzy” Leonarda da Vinci do “Dawida” Michała Anioła w mniej niż 2 godziny!

Podróż rozpoczyna się od przejazdu przez południowe odcinki rozległej Doliny Padu. Jest to jeden ze spichlerzy Włoch, więc spodziewaj wielu rustykalnych gospodarstw i pofałdowanych pól pszenicy. W miarę zbliżania się do Bolonii zamieniają się one w rzeźbione wzgórza zwieńczone kościołami. Od tego momentu, w drodze do Toskanii przez Apeniny, będziesz musiał pokonać wiele tuneli. Ogólnie rzecz biorąc, jest to stosunkowo malownicza trasa, która zapewni Ci wiele rozrywki.

Klasa Smart to najta?sze miejsca w poci?gu EVO firmy Italo
Klasa Smart to najta?sze miejsca w poci?gu EVO firmy Italo © Sorbis / Shutterstock.com

Ceny biletów na szybkie pociągi mogą być nieprzewidywalne, a rezerwacja miejsc jest obowiązkowa. Wczesna rezerwacja to droga do najbardziej przyjaznych dla portfela cen, gdy bilety ekonomiczne lub superekonomiczne znajdują się jeszcze w ofercie. Powinny one kosztować około 135 PLN, ale po okresie wyprzedaży mogą wzrosnąć ponad dwukrotnie. Pamiętaj, że bilety kupione z wyprzedzeniem nie umożliwiają zmiany daty podróży lub anulowania, ale to jest ryzyko, które musisz podjąć, aby tanio zarezerwować miejsca.

Z Mediolanu do Florencji normalnym pociągiem

Z Mediolanu do Florencji normalnym pociągiem
Pociągi regionalne wymagają co najmniej jednej przesiadki w Bolonii pomiędzy Mediolanem a Florencją. © Michael715 / Shutterstock.com

Czas – 3-7 godzin
Cena – 100 PLN
Komfort – 3/5

Poza superszybkimi pociągami AGV i Le Frecce, które pędzą przez Lombardię aż do Toskanii, istnieje inna sieć linii kolejowych, które świadczą tak zwane usługi regionalne. Są one znacznie wolniejsze niż pociągi o prędkości 300 km/h, ale mogą być dobrą opcją rezerwową, jeśli bukujedsz miejsce późno lub po prostu wolisz leniwe podróże. Pociągi te zabierają niestety znacznie więcej czasu z wakacji – przeciętne podróże trwają od 3 do 7 godzin, przy czym prawie zawsze musisz przygotować się na przesiadki.

Pociągi regionalne we Włoszech są wolniejsze, ale nieco bardziej klimatyczne, zabierając Cię do interesujących miast pomiędzy Mediolanem a Florencją.

Nadal zainteresowany podróżą? To dobrze, bo jest kilka przyzwoitych plusów wyboru usług regionalnych. Po pierwsze, nigdy nie zaskoczą Cię ceną. Miejsca na tych liniach zawsze kosztują tyle samo. Nie ma znaczenia, czy rezerwujesz miejsce z 90-dniowym wyprzedzeniem, czy na 2 godziny przed wejściem na perony – zawsze zapłacisz za przejazd 25,50 EUR. Dodatkowo, podczas podróży zobaczysz znacznie więcej kraju. Przesiadki w Bolonii, Prato czy Parmie są normalne, a Ty możesz mieć czas, aby wymknąć się ze stacji na espresso na piazza.

Ogólnie rzecz biorąc, pociągi regionalne są wygodne, ale nie najwygodniejsze. Mają sprawne okna, klimatyzację (zazwyczaj działającą w większości wagonów) i przestronne siedzenia z dużą ilością miejsca na nogi. To prawda, że nie są one najbardziej eleganckie, ale to właśnie część ich uroku. To, dokąd zabiorą Cię pociągi między Mediolanem a Florencją, zależy od tego, jakie połączenia wybierzesz. Zalecamy wcześniejsze wyszukiwanie na 12Go.co, aby zorientować się, przez jakie miasta będziesz przejeżdżać po drodze.

Z Mediolanu do Florencji autobusem

Z Mediolanu do Florencji autobusem
Flixbusy nie są tak komfortowe jak szybkie pociągi, ale wciąż oferują klimatyzację i WiFi na pokładzie. © Julia Kuznetsova / Shutterstock.com

Czas – 4 godziny+
Cena – 32 PLN+
Komfort – 3/5

Nie ma wątpliwości, że połączenie autobusowe między Mediolanem a Florencją jest przyjaznym dla budżetu sposobem podróżowania. Ceny początkowe u głównych przewoźników, takich jak Flixbus, wynoszą zaledwie 32 PLN za osobę. Stanowi to ułamek kosztów przejazdu szybkimi kolejami na południowy wschód do ojczyzny renesansu. Oczywiście, oznacza to także pewne minusy, takie jak długość podróży, która zazwyczaj wynosi od 4 do 4,5 godziny. Autobusy nie zapewniają takiego samego poziomu komfortu jak szybkie pociągi, ale nadal oferują klimatyzację i WiFi na pokładzie, więc nie wszystko jest tu „złe”.

Autobus oznacza dłuższą podróż, ale także więcej zaoszczędzonych pieniędzy w budżecie – np. na żelki na Ponte Vecchio.

Kluczem do tego jest wczesne wyszukiwanie i rezerwacja za pomocą 12Go.co. Z Mediolanu do Florencji jeździ więcej autobusów niż można sobie wyobrazić. Będziesz chciał wybrać te, które są szybkie, a trasy, które pokonują nie wymagają przesiadek. W przeciwnym razie, możesz liczyć na bardzo długie podróże, trwające ponad 11 godzin – autobusami, które jadą przez Alpy i przez włoskie wybrzeże, zanim jeszcze skręcą w kierunku Florencji.

Musisz również zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie znajdują się dworce w obu miastach. Zakładając, że rezerwujesz bilety na Flixbus (najbardziej znany przewoźnik), będziesz mieć możliwość rozpoczęcia podróży w Lampugnano po północno-zachodniej stronie Mediolanu lub w San Donato M3 po stronie południowo-wschodniej. Najlepszym punktem przyjazdu do Florencji jest Piazzale Montelungo, zlokalizowane zaledwie kilka kroków od granicy starego centrum. Niestety, większość autokarów jedzie do Villa Costanza, która znajduje się dalej.

Z Mediolanu do Florencji samochodem

Z Mediolanu do Florencji samochodem

Czas – 3 godziny 40 minut
Cena – od 195 PLN za dzień wypożyczenia auta, plus 85 PLN za bramki
Komfort – 4/5

Kierowcy jadący między Mediolanem a Florencją nie będą mieli problemów z dojazdem. Wystarczy wjechać na główną autostradę A1 (E35) i jechać nią przez całą trasę z jednego miasta do drugiego. Na szczęście jest to jedna z najlepiej utrzymanych i najbardziej wydajnych dróg w całych Włoszech. Jest tu wiele przystanków i doskonałe oznakowanie, więc poruszanie się po jedynych prawdziwych węzłach w Bolonii jest bardzo proste. Będziesz musiał liczyć się opłatami drogowymi, które w sumie wynoszą około 20 EUR za cały przejazd.

Z Mediolanu do Florencji samochodem
Droga w odległych górach Alp Apuańskich.

Jeśli nie masz jeszcze swojego własnego samochodu, RentalCars.com może Ci pomóc. Na stronie łatwo jest znaleźć oferty od znanych globalnych marek, takich jak Budget, Goldcar i Avis. Stawki wynajmu wahają się od 195 do 275 PLN za dzień za standardowy 3-drzwiowy samochód. Jest również prawdopodobne, że będziesz musiał uiścić opłatę za oddanie samochodu w innym mieście niż to, w którym go odebrałeś. To wszystko jest jednak częścią podarowania sobie dodatkowej wolności, by móc odkrywać Włochy do woli. Na drodze pomiędzy tymi dwoma miastami znajduje się kilka niesamowitych miejsc, które warto zobaczyć – niezależnie od tego, czy przyciągają Cię odległe góry Alp Apuańskich, czy też balsamiczne pokoje degustacyjne w Modenie.

Modena
Malownicze krajobrazy z rolkami siana i średniowieczną wioską Castelvetro di Modena.

Jeśli chcesz, możesz pokonać trasę na południowy wschód z Mediolanu do Florencji w mniej niż 2 godziny. Możesz też jechać powoli i delektować się włoskim krajobrazem. Tak czy inaczej, Twoim celem jest przepełnione sztuką, bardzo romantyczne miasto, które jest znane na całym świecie. Miło.


Z Mediolanu do Florencji – FAQ

Jak najtaniej dojechać z Mediolanu do Florencji?

Autobusy znajdują się na szczycie listy, jeśli uporządkujesz wszystkie możliwe środki transportu z Mediolanu do Florencji według ceny. Bilety zaczynają się już od 32 PLN za osobę w jedną stronę. To tylko ułamek ceny biletu na szybkie pociągi, nawet jeśli dokonasz rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, korzystając z 12Go.co.

Jak najszybciej dojechać z Mediolanu do Florencji?

Na linii z Mediolanu do Florencji szybkie pociągi zasługują na swoją nazwę. Jadą one z centrum jednego miasta do centrum drugiego w zaledwie 1 godzinę i 40 minut. Oznacza to, że po drodze osiągniesz prędkość 300 km/h. Zalecamy wcześniejszą rezerwację biletów za pomocą 12Go.co – rezerwacja jest obowiązkowa, a miejsca mogą się szybko wyprzedać.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Mediolanu do Florencji?

Szybkie pociągi to prawdziwe przeżycie. Są to jedne z najszybszych pociągów w Europie – z eleganckimi wnętrzami, które obejmują wagony z jedzeniem i włoskimi winami na pokładzie. Ponadto bilety te można kupić czasami w okazyjnych cenach (około 135 PLN za osobę), jeśli zarezerwujesz je na długo przed przyjazdem do Włoch za pomocą 12Go.co. Udaje im się również pokonać całą podróż w zaledwie 1 godzinę i 40 minut!

Ile kosztuje bilet kolejowy z Mediolanu do Florencji?

Koszt biletu na pociąg z Mediolanu do Florencji jest zróżnicowany – przynajmniej w przypadku szybkich połączeń. Ceny biletów na początku sprzedaży wynoszą około 135 PLN za osobę, choć możliwe, że wzrosną dwukrotnie lub więcej, jeśli spóźnisz się z rezerwacją. Usługi regionalne mają inny model cenowy. Będą one zawsze kosztować 95 PLN za osobę, bez względu na to, kiedy je zarezerwujesz.

Czy z Mediolanu do Florencji kursuje szybki pociąg?

Tak. W rzeczywistości, szybka linia z Mediolanu do Florencji jest jedną z najczęściej używanych w kraju. Trasa prowadzi prosto na południowy wschód przez Bolonię wygodnymi, nowoczesnymi pociągami Italo lub Trenitalia.

Jak długo trwa podróż pociągiem z Mediolanu do Florencji?

Czas spędzony na torach między Mediolanem a Florencją zależy od tego, jakim pociągiem chcesz jechać. Zarezerwuj najszybsze usługi Italo lub Trenitalia, a cała podróż może potrwać mniej niż 2 godziny. Zaoszczędź trochę gotówki i skorzystaj z opcji regionalnych, które pokonują trasę w różnym czasie. Kurs może potrwać 3 godziny, 5 godzin, a może i więcej. Różne połączenia oferują podróże w różnym czasie.

Czy lepiej polecieć z Mediolanu do Florencji, czy pojechać pociągiem?

Biorąc pod uwagę, że bezpośredni lot z Mediolanu do Florencji nie jest oferowany, będziesz musiał wybrać pociąg. Nawet gdyby istniało połączenie lotnicze, jest mało prawdopodobne, przelot był krótszy niż łączny czas podróży wynoszący 1 godzinę 40 minut, oferowany przez szybkie pociągi Italo i Le Frecce. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę pokładowe wózki restauracyjne, wygodne siedzenia i mniejszy ślad węglowy!

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: