Jak dojechać z Rotterdamu do Amsterdamu

Jak dojechać z Rotterdamu do Amsterdamu

Pomiędzy Rotterdamem a Amsterdamem istnieje coś w rodzaju relacji Yin-Yang. Jedno z nich jest industrialne, chłodne i dumne ze swojego miejskiego designu. Jedno wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z przytulnymi kafejkami i dziełami sztuki starych mistrzów.

Pozwolimy Ci odkryć, które z nich jest które, podczas łatwej, 56-kilometrowej podróży z miasta do miasta. Jest to trasa, którą każdego roku pokonują niezliczone rzesze podróżnych – turystów z plecakiem, biznesmenów czy osób dojeżdżających do pracy. Możesz więc spodziewać się wielu opcji transportu i podróży, która nie zabierze Ci zbyt wiele czasu z Twojej przygody w Niderlandach.

TransportCzasCenaBilety
Z Rotterdamu do Amsterdamu szybkim pociągiem38 min87 PLNZarezerwuj online
Z Rotterdamu do Amsterdamu zwykłym pociągiem40 min76 PLNZarezerwuj online
Z Rotterdamu do Amsterdamu autobusem50 min23 PLNZarezerwuj online
Z Rotterdamu do Amsterdamu samochodem1 h110 PLNZarezerwuj online
Z Rotterdamu do Amsterdamu taksówką55 min680 PLNZarezerwuj online

Z Rotterdamu do Amsterdamu szybkim pociągiem

Z Rotterdamu do Amsterdamu szybkim pociągiem
Pociągi Thalys przejeżdżają przez Rotterdam Centraal co godzinę © Frans Blok / Shutterstock.com

Czas – 38 minut
Cena – 87 PLN +
Comfort – 5/5

Mamy świetną wiadomość dla miłośników szybkiej kolei: Amsterdam i Rotterdam leżą na linii używanej przez pociągi Thalys, które kursują na wschód przez Niskie Kraje z Paryża, Brukseli i francuskiego wybrzeża. Pociągi zatrzymują się w drugim mieście Holandii, po czym ruszają w kierunku stolicy z krótkim postojem na lotnisku Schiphol. W sumie, cała podróż trwa 38 minut od stacji do stacji.

Szybkie połączenie z Rotterdamu do Amsterdamu jest nie dość, że szybkie, to wygodne, a przed dotarciem do miasta pociąg zatrzymuje się również na lotnisku Schiphol.

Pociągi Thalys przejeżdżają przez Rotterdam Centraal co godzinę, zaczynając o 8:06 rano i kończąc tuż po 22:00. Nie da się ich przegapić. Zwróć uwagę na spiczaste wykończenia na przednim wagonie i charakterystyczne czerwono-szare malowanie. Na pokładzie pociągów podróżuje się naprawdę wygodnie. Oferują one dwie klasy: Premium (gdzie możesz spodziewać się posiłków przy stoliku) i Standard (dla większości pasażerów, z siedzeniami typu dwa:dwa, klimatyzacją i wystarczającą przestrzenią na nogi przez cały czas).

Sama podróż odbywa się specjalną linią dużych prędkości na północny zachód przez środek Holandii. Na trasie nie ma szczególnie atrakcyjnej scenerii, a większość torów przecina tereny przemysłowe. Mimo to podróż pociągiem Thalys jest szybka i płynna. Jeśli chcesz podróżować szybkimi pociągami, pamiętaj, że warto zarezerwować bilet tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Ceny zaczynają się od 21 EUR, ale mogą wzrosnąć ponad dwukrotnie, jeśli kupisz bilet zbyt późno. Co więcej, rezerwacja jest obowiązkowa.

Z Rotterdamu do Amsterdamu zwykłym pociągiem

Z Rotterdamu do Amsterdamu zwykłym pociągiem
Dwupoziomowe pociągi InterCity w Rotterdam Centraal © Peter Gudella / Shutterstock.com

Czas – 40 minut do 1 godziny i 15 minut
Cena – 76 PLN
Comfort – 4/5

Chociaż szybkie pociągi są najszybsze z całej grupy, nie są one znacznie szybsze niż ich odpowiedniki InterCity lub Sprinter. Są to normalne usługi świadczone przez holenderskiego przewoźnika krajowego (NS). Pokonują one trasę w czasie od 40 minut do 1 godziny i 15 minut, ale zapewniają podróż bez konieczności przesiadek. Jedną z zalet jest to, że odjeżdżają one z Rotterdamu znacznie częściej niż pociągi Thalys – w rzeczywistości, czasami odjazdy dzieli od siebie zaledwie pięć minut! Kolejną zaletą jest to, że istnieją opcje odjazdów przez całą noc, nawet o godzinie 23:00 lub 1:00 rano.

Zwykły pociąg jest najpopularniejszym sposobem na podróż z Rotterdamu do Amsterdamu, ale sprawdź różne rodzaje pociągów, aby wybrać ten, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Nie oczekuj, że pociągi będą tak stylowe i nowoczesne jak szybkie pociągi. Ale to nie znaczy, że są one złe. Zasadniczo będziesz mieć dwa rodzaje wagonów do wyboru. Są to piętrowe pociągi IC lub jednopiętrowe Sprintery. Pierwsze z nich są najszybsze, z czasem przejazdu zbliżonym do 40 minut, nie wspominając o górnym pokładzie z dobrymi widokami na holenderski kraj. Drugie są wolniejsze, ponieważ zatrzymują się w mniejszych wioskach i miasteczkach.

Z Rotterdamu do Amsterdamu zwykłym pociągiem
Pociąg Sprinter w Rotterdamie Centralnym © Hung Chung Chih / Shutterstock.com

Ceny będą niższe dla połączeń IC i Sprinter, to na pewno. Ceny startowe wynoszą nieco poniżej 75 PLN za osobę, w każdą stronę. W miarę zbliżania się terminu podróży ceny wzrastają, ale nie tak astronomicznie jak w przypadku szybkich połączeń. Mimo to, wczesna rezerwacja przez 12Go.co może sprawić, że cały proces będzie tani i prosty i pozwoli Ci wziąć pod uwagę wszystkie godziny odlotów i różne rozkłady.

Z Rotterdamu do Amsterdamu autobusem

Z Rotterdamu do Amsterdamu autobusem
Flixbus oferuje najkorzystniejsze cenowo i najbardziej regularne połączenia z Rotterdamu do Amsterdamu. © dvoevnore / Shutterstock.com

Czas – 50 minut+
Cena – 23 PLN+
Comfort – 3/5

Jeśli dokładnie oglądasz każde euro, aby sfinansować holenderskie stroopwafle i solone śledzie, nie ma chyba lepszego sposobu na podróż z Rotterdamu do Amsterdamu niż autobus. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja na odbycie tej podróży, a niektóre bilety w przedsprzedaży (zazwyczaj dostępne na kilka miesięcy przed wybraną datą podróży) zarezerwowane przez 12Go.co kosztują przyjazne dla portfela 22 PLN. Ceny będą się różnić i wzrastać w miarę zbliżania się daty podróży, ale rzadko kiedy trzeba zapłacić za bilet więcej niż 38 PLN.

Autobusy oferują świetny stosunek jakości do ceny, wraz z dużą liczbą codziennych odjazdów z centrum Rotterdamu do Sloterdijk w Amsterdamie.

Firmą, którą powinieneś rozważyć to Flixbus. Oferuje najkorzystniejsze cenowo i najbardziej regularne połączenia z miasta do miasta. Autobus zaczynają kurs w CS Rotterdam, który znajduje się tuż przy głównym dworcu kolejowym. Następnie jadą w kierunku autostrady A4, czasami zatrzymując się w Hadze (kolejne niesamowite holenderskie miasto, które warto zobaczyć, jeśli masz czas) i na ogromnym lotnisku Schiphol, a następnie zatrzymują się na stacji Sloterdijk w Amsterdamie. Tam możesz wsiąść do 15-minutowego pociągu Sprinter, który jedzie bezpośrednio do serca stolicy.

Ponieważ jest to bardzo popularne połączenie międzymiastowe, możesz spodziewać się wielu odjazdów autobusów każdego dnia. W rzeczywistości jeździ ich aż 4 na godzinę, a w sezonie letnim (od maja do sierpnia) jest ich więcej. Podróż autokarem trwa od 40 minut do 1,5 godziny, w zależności od tego, jakie przystanki znajdują się w planie podróży.

Z Rotterdamu do Amsterdamu samochodem

Z Rotterdamu do Amsterdamu samochodem
Najszybsza trasa autostradą A4 między Rotterdamem a Amsterdamem © Frank Cornelissen / Shutterstock.com

Czas – 1 godzina
Cena – około 115 PLN za dzień wynajmu auta
Comfort – 4/5

Nowoczesne autostrady łączą wszystkie główne miasta w Holandii, więc możesz zaplanować także przejazd między Rotterdamem a Amsterdamem. Dla podróżnych, którzy lubią być niezależni od innych środków transportu, jest to dobry sposób podróżowania, nie tylko dlatego, że można zatrzymać się, gdziekolwiek chcesz (a po drodze znajdzie się kilka kuszących rzeczy do zobaczenia), ale także dlatego, że wynajem samochodów może być przystępny cenowo w tych regionach (RentalCars.com oferuje wynajem za około 270 PLN za dwa pełne dni).

Najszybsza trasa zabierze Cię na północ od Rotterdamu do skrzyżowania z autostradą A4. To dobre miejsce na wycieczkę do Hagi, wspaniałego miasta z gotyckimi pałacami i budynkami parlamentu. Alternatywnie, możesz jechać dalej i zachować przerwę na piękne centrum Leiden, gdzie kanały przepływają obok ceglanych flamandzkich domów. Jazdę samochodem w Amsterdamie najlepiej ograniczyć do obrzeży miasta, ponieważ jego centrum to wąskie kanały i brukowane uliczki.

Z Rotterdamu do Amsterdamu taksówką

Z Rotterdamu do Amsterdamu taksówką
Taksówki są częstym sposobem podróżowania biznesmenów i większych grup, gdyż pozwalają uzyskać większą elastyczność w podróży i wygodę. © Attapon Thana / Shutterstock.com

Czas – 55 minut
Cena – 680 PLN+
Comfort – 5/5

Znalezienie kierowcy i samochodu, który pomoże Ci dotrzeć do XVI-wiecznych kanałów Amsterdamu nie powinno być zbyt trudne. Stolica oddalona jest od Rotterdamu zaledwie 50 minut jazdy samochodem i jest to częsty sposób podróżowania dla biznesmenów i większych grup. Prawdziwą zaletą jest to, że zostaniesz odebrany z dowolnego miejsca i w dowolne miejsce odwieziony. Możesz skorzystać z bezpośredniego połączenia z hotelu do hotelu lub z szybkiego połączenia z centrum Rotterdamu na lotnisko Schiphol – cokolwiek preferujesz.

Minusem jest oczywiście cena. Taki transfer kosztuje zazwyczaj około 700 PLN, ale koszt ten może łatwo wzrosnąć, jeśli rezerwujesz bilet w ostatniej chwili, chcesz podróżować w szczytowym okresie letnim lub świątecznym, lub musisz jechać późno w nocy. Mimo to, może to być opcja warta rozważenia, jeśli podróżujesz w grupie, ponieważ podane stawki dotyczą całego samochodu, a nie osoby.


Rotterdam i Amsterdam są połączone szybką oraz normalną koleją oraz szybkimi drogami. Dzięki temu możesz przedostać się z najnowocześniejszego miasta Holandii, w którym panuje moda na design, do historycznej stolicy i jej kanałów, po których pływają barki. To szansa, aby połączyć dwa bardzo różne miasta w jednym urlopie.


Z Rotterdamu do Amsterdamu – FAQ

Jaki jest najtańszy sposób, aby dostać się z Rotterdamu do Amsterdamu?

Flixbus ma bardzo okazyjne ceny dla podróżnych, którzy chcą dostać się z Rotterdamu do Amsterdamu. Jeśli zaczniesz szukać biletów wcześnie i uda Ci się zarezerwować je z wyprzedzeniem, zapłacisz tylko 22 PLN za cały przejazd. Nieźle, prawda?

Jaki jest najszybszy sposób, aby dostać się z Rotterdamu do Amsterdamu?

Szybkie pociągi Thalys oferują szybkie połączenie z Rotterdamu do kanałów i sklepów z frytkami wokół stacji Centraal. Pociągi te mogą pokonać tę trasę w zaledwie 38 minut, co czyni je najszybszym środkiem transportu spośród wszystkich wymienionych na naszej liście. Zarezerwuj bilety wcześniej na 12Go.co, jeśli chcesz zapłacić obniżoną cenę w wysokości około 85 PLN za osobę.

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Rotterdamu do Amsterdamu?

Podsumowując, lokalne połączenia kolejowe są prawdopodobnie najlepszym wyborem. Kursują one częściej niż ich odpowiedniki o dużej prędkości, kosztują mniej, a czasami potrzebują tylko kilku minut więcej, aby dostać się do stolicy Holandii. Ponadto, pociągi te zawiozą Cię prosto na dworzec Centraal, co oznacza, że zastąpią tanie autobusy, które podrzucają Cię do miejsc poza Canal Ring (nie jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz od razu rzucić się w wir zwiedzania!).

Ile kosztuje pociąg z Rotterdamu do Amsterdamu?

Nie wszystkie pociągi kursujące między Rotterdamem a Amsterdamem kosztują tyle samo. Najszybsze z nich to połączenia Thalys i Eurostar. Ceny biletów zaczynają się od około 85 PLN, ale mogą znacznie wzrosnąć, jeśli nie dokonasz wcześniejszej rezerwacji za pośrednictwem 12Go.co. Alternatywą są pociągi IC lub Sprinters, których ceny zaczynają się od około 75 PLN za osobę.

Ile kosztuje taksówka z Rotterdamu do Amsterdamu?

Koszt ten będzie różny, ale normalna cena za transfer to około 700 PLN. Kwota może wydawać się wysoka, ale pamiętaj, że jest to cena za cały przejazd i cały samochód, więc możesz podzielić koszt między wszystkich podróżujących. Co więcej, możesz wyznaczyć dowolny punkt odbioru i wysadzenia, co może przynieść jeszcze większe oszczędności na transporcie publicznym po obu stronach.

Czy można dojechać pociągiem z lotniska w Amsterdamie do Rotterdamu?

Tak. Zarówno szybki pociąg Thalys, jak i lokalne pociągi IC/Sprinter łączą się z terminalami na lotnisku Schiphol. Radzimy jednak uważać na rezerwacje pod wpływem impulsu – niektóre z tych połączeń wymagają przesiadki w Hadze lub Lejdzie. Znacznie lepsze są pociągi bezpośrednie, które możesz wyszukać i zarezerwować na 12Go.co.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: