Jak dojechać z Zurychu do Interlaken

Jak dojechać z Zurychu do Interlaken

Naładuj aparat, przygotuj kijki do chodzenia i załóż buty do wędrówek – Interlaken to Szwajcaria pełna przygód. Położone na wąskim przesmyku pomiędzy opalowym jeziorem Brienz i turkusowym jeziorem Thun, jest bramą do wspaniałego Oberlandu Berneńskiego, gdzie ścieżki trekkingowe wiją się wokół lodowców i gdzie czuwają potężne szczyty Eigeru i Dreispitz.

Do tego wspaniałego zakątka Alp z Zurychu jest niespełna 120 km po krętych drogach Swizz. Można je pokonać samochodem lub koleją, na kilku naprawdę wspaniałych trasach, które oferują widoki na łąki i doliny oraz urocze górskie miasteczka po drodze. Gotowy do wyjazdu? Zaczynajmy.

TransportCzasCenaBilety
Z Zurychu do Interlaken pociągiem2 h95 PLNZarezerwuj online
Z Zurychu do Interlaken autobusem2 h210 PLNZarezerwuj online
Z Zurychu do Interlaken samochodem1.5 h360 PLNZarezerwuj online
Z Zurychu do Interlaken ze zorganizowaną wycieczką8 h380 PLNZarezerwuj online

Z Zurychu do Interlaken pociągiem

Z Zurychu do Interlaken pociągiem
Pociąg widokowy między Lucerną i Interlaken © Pixeljoy / Shutterstock.com

Czas – 1 godziny 50 minut+
Cena – 95 PLN+
Komfort – 5/5

Z Zurychu do Interlaken można dojechać szwajcarskimi kolejami zasadniczo na dwa sposoby. Pierwszy – najszybszy – prowadzi przez stolicę kraju, Berno. Tam możesz szybko wskoczyć do innego pociągu, który pojedzie na południe do Thun, a następnie do samego Interlaken. O godzinę dłużej, bo w sumie 2 godziny i 50 minut prowadzi trasa przez Lucernę. Oba połączenia są obsługiwane przez pociągi InterRegio lub InterCity, które mają przestronne opcje 2 klasy i 1 klasy z siedzeniami przy stolikach i dużymi oknami (dobra wiadomość podczas tej podróży!).

Większość podróżnych wybiera połączenie przez Berno, mimo że często jest ono nieco droższe – kosztuje około 135 PLN za osobę. Wynika to z faktu, że jest ono szybsze i częściej odjeżdża z Zurychu HB. Pierwszy etap podróży odbędzie się w pociągu IC jadącym do Brig, co zajmie około 1 godziny. Po przesiadce czeka Cię 55-minutowe połączenie do Interlaken Ost. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego miałbyś wybrać dłuższą trasę do Lucerny, to naprawdę wszystko sprowadza się do widoków…

Seating intercity train Switzerland
Siedzenia pierwszej klasy w pociągu InterCity © Phuong D. Nguyen / Shutterstock.com

Wybierz pomiędzy szybkim połączeniem przez Berno lub malowniczą trasą przez Lucernę i serce Alp Szwajcarskich.

Podczas gdy szybsza trasa nadal może poszczycić się kilkoma pięknymi widokami, zwłaszcza gdy jedziesz do doliny Aare na południe od Berna, w dużej mierze trzyma się ona północnych równin Szwajcarii. Jadąc przez Lucernę znajdziesz się na bardziej bezpośredniej drodze do Oberlandu. Oznacza to, że szybko zanurzysz się w górach i zobaczysz postrzępione Alpy Uri, połyskujące jezioro Sarnersee, pokryte śniegiem szczyty Alp Urner oraz idylliczne miasteczko Brienz – lista jest długa.

Zawsze ważne jest, aby rezerwować miejsca w szwajcarskich pociągach, jak tylko ustalisz datę podróży. Dlaczego? Tutejsze koleje są jednymi z najdroższych w Europie, ale możesz obniżyć koszty dzięki taryfom Supersaver zakupionym za pośrednictwem 12Go.co. Są one zazwyczaj dostępne tylko 60 lub 30 dni przed dniem wyjazdu i mogą zredukować aż 70% kosztu standardowego biletu. W rezultacie cała ta podróż może odbyć się za około 95 PLN za osobę.

Z Zurychu do Interlaken autobusem

Z Zurychu do Interlaken autobusem

Czas – 2 godziny 10 minut
Cena – 220 PLN za osobę
Komfort – 3/5

Z Zurychu nie ma żadnych publicznych połączeń autobusowych, które zabiorą Cię do błyszczących Alp w centralnej Szwajcarii. Jednak istnieje jedna prywatna firma autobusowa, która oferuje co najmniej 3 połączenia do Interlaken każdego dnia. Wyruszają one bezpośrednio z lotniska w Zurychu, jadą nieco ponad 2 godziny od startu do mety i muszą być zarezerwowane z wyprzedzeniem. W rzeczywistości autobus będzie kursował tylko wtedy, gdy uda się zorganizować co najmniej 15 rezerwacji na każdy odjazd. Wystarczy poszukać miejsc na 12Go.co u przewoźnika FLY-BUS/Oberland Reisen.

Są to całkiem niezłe opcje dla osób, które przylatują na lotnisko w Zurychu i nie chcą czekać na to, aby znaleźć się w górach. Trzy potencjalne usługi są dobrze zaplanowane, aby dopasować się do samolotów przylatujących w ciągu dnia. Jeden z nich odbywa się o 8:05 rano, drugi o 12:35, a kolejny późnym popołudniem – o 16:35. Wszystkie te autobusy jadą do słynnego miasteczka narciarskiego Grindelwald, położonego wyżej w Berneńskim Oberlandzie. W Interlaken należy po prostu wysiąść.

Z Zurychu do Interlaken samochodem

Z Zurychu do Interlaken samochodem

Czas – 1,5 godziny
Cena – około 360 PLN+ za dzień wypożyczenia
Komfort – 4/5

Podróżni, którzy nie lubią być skazani na jeden autobus lub pociąg, być może wolą wynająć własne cztery koła na omawianą przejażdżkę. Na szczęście, wypożyczalnie takie jak RentalCars.com mogą zaoferować pakiety na wynajem pojazdów zarówno z centrum Zurychu, jak i lotniska. Na autostrady dostaniesz się zatem w łatwy sposób, bez względu na to, czy startujesz z hotelu czy prosto z lotniska. Co więcej, szwajcarskie drogi to generalnie drogi bardzo wysokiej jakości, a trasa A4, A14 i A8 prowadząca do Interlaken to czysta przyjemność z jazdy – zwłaszcza w słoneczny dzień.

Tak, ta droga jest znana jako jedna z najbardziej zachwycających w całych Alpach. Prowadzi przez uroczą Lucernę z jej krytymi mostami i domkami pod strzelistą górę Pilatus, przez zielone pola i lasy uroczego Sarnen i wzdłuż całej długości pięknego jeziora Brienz. Jest tu wiele okazji do zatrzymania się, ale także pokus do wędrówek, jazdy na rowerze i pływania. To wszystko oznacza, że warto zrobić sobie wycieczkę i dodać do niej kilka noclegów.

Z Zurychu do Interlaken ze zorganizowaną wycieczką

Z Zurychu do Interlaken ze zorganizowaną wycieczką
Kolejki linowe w Grindewald po lewej i Lauterbrunnen po prawej stronie.

Czas – Cały dzień
Cena – 380 PLN+
Komfort – 4/5

Mniej kłopotów, mnóstwo czasu na relaks i podziwianie widoków, gwarantowany odbiór z hotelu w centrum Zurychu – jest wiele zalet zorganizowanych wycieczek do Interlaken. Oczywiście pod warunkiem, że jesteś gotów zapłacić około 380 PLN, z którymi zazwyczaj się one wiążą! Wszystko zaczyna się zazwyczaj od transferu autokarem lub minivanem przez kanton Zug, a następnie Lucernę. Trwa to w sumie około 1,5 godziny, nie licząc postojów na robienie zdjęć nad wszystkimi pięknymi jeziorami na trasie.

Ale wycieczka do Interlaken to dopiero początek, ponieważ klasyczne trasy uwzględniają także czas na zakupy w butikach w centrum miasta oraz – częściej niż zwykle – wycieczkę do oszałamiającego regionu Jungfrau na południu. W niektórych pakietach można wskoczyć na kolejkę górską do Grindelwald, aby wsiąść do kolejki linowej z widokiem na Eiger. Inni operatorzy zabiorą Cię do Lauterbrunnen, gdzie zobaczysz mgliste opady deszczu i jedne z najbardziej kultowych szczytów w Alpach.


Dojazd do Interlaken z Zurychu jest łatwy dzięki regularnym połączeniom oferowanym przez Szwajcarskie Koleje Federalne. Możesz również wskoczyć do autobusu transferowego lub dojechać tam samemu, przedzierając się przez skaliste góry i lazurowe alpejskie wody, aby znaleźć upragnione miasto położone nad jeziorem.


Z Zurychy do Interlaken – FAQ

Jak najtaniej dostać się z Zurychu do Interlaken?

Ponieważ na tej trasie nie ma autobusów publicznych, najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na podróży z Zurychu do Interlaken jest jak najwcześniejsza rezerwacja połączenia kolejowego. Na 12Go.co możesz to zrobić nawet 60 dni wcześniej, aby mieć szansę na zdobycie miejsc z oferty Supersaver proponowanej przez Szwajcarskie Koleje Federalne. Może to oznaczać, że zapłacisz za bilet tylko 95 PLN za osobę.

Jak najszybciej dojechać z Zurychu do Interlaken?

Nie ma szybszego sposobu na zamianę eleganckich bistro i kościoła Grossmunster w Zurychu na alpejskie widoki w Interlaken niż przejazd samochodem. Podróżni, którzy zarezerwowali auto za pośrednictwem RentalCars.com mogą pomknąć prosto do celu po dobrze utrzymanych szwajcarskich drogach w zaledwie 1,5 godziny. Będziesz wspinać się na Morgenberghorn, nim zdążyż powiedzieć fondue…

Jaki jest najlepszy sposób na podróż z Zurychu do Interlaken?

W sumie jest to prawdopodobnie pociąg. Odjeżdżają one kilka razy na godzinę i mogą Cię zabrać do Interlaken w mniej niż 2 godziny. Owszem, trzeba się przesiąść w Bernie, ale szwajcarskie lokomotywy są wygodne i nowoczesne. Możesz także trafić na dobre oferty, jeśli zarezerwujesz bilety z dużym wyprzedzeniem przez 12Go.co.

Ile kosztuje bilet kolejowy z Zurychu do Interlaken?

To, ile zapłacisz za pociąg z Zurychu do Interlaken, zależy od tego, kiedy dokonasz rezerwacji biletów. Jeśli zrobisz to wcześnie i skorzystasz z 12Go.co co najmniej 30 dni przed datą podróży, możesz trafić na przyjazne dla portfela taryfy Supersaver. Mogą one wynosić nawet 95 PLN za osobę. Jeśli jednak będziesz zmuszony zapłacić za taryfę full flex (bez zniżki), możesz spodziewać się ogromnego skoku cenowego do około 150 CHF (600 PLN)!

Jak dostać się pociągiem z Zurychu do Interlaken?

Wybierz najpierw swoją trasę. Najszybciej jest pociągami IC z Zurychu HB do Berna i dalej do Interlaken. Wolniejsza, ale bardziej malownicza trasa prowadzi przez Lucernę. Obie wymagają przesiadek i kosztują mniej więcej tyle samo. Polecamy odwiedzić stronę 12Go.co, aby sprawdzić wszystkie oferty i różne godziny odjazdów.

Jak długo jedzie się pociągiem z Zurychu do Interlaken?

Najszybciej jak to możliwe można pokonać trasę z Zurychu do Interlaken w 1 godzinę i 50 minut. Odbywa się to pociągami IC przez Berno. Inne połączenia, które pozwolą Ci dostać się do pięknych alpejskich dolin w okolicach Lucerny i kantonu Zug, zajmą Ci więcej niż 2 godziny 50 minut. Oba połączenia możesz porównać i zarezerwować już dziś za pomocą wyszukiwarki na 12Go.co.

Na ile przydatny był ten post?

Kliknij odpowiednią ilość gwiazdek, aby go ocenić!

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów: